Detail štátu

Maroko Maroko - transparent

Ponúkame 10 ubytovacích kapacít za cenu 608 € - 1 947 €.

Destinácia:

Maroko - Popis

Maroko, oficiálny názov Marocké kráľovstvo, je štát nachádzajúci sa na severe Afriky. V krajine žije približne 32 miliónov obyvateľov. Pod správu Maroka patrí aj anektované územie Západnej Sahary. Pobrežie krajiny leží na okraji Atlantického oceánu a na severe prechádza cez Gibraltársky prieliv do Stredozemného mora. Na juhu krajiny v blízkosti alžírskych hraníc sú rozsiahle duny z piesku a kameňov. Niektoré pieskové duny môžu dosahovať výšku až 200 m. Africká krajina, ktorej dlhé pláže sú tvorené červeným pieskom si určite zamilujete. Krajina je ovplyvnená najmä pohorím Atlas, púšťou Sahara a Atlantickým pobrežím. Nachádza sa na severozápadnom pobreží Afriky. Maroko už nie je neznámou krajinou ani pre nás. Je to krajina, kde sa islamská kultúra zmiešala s berberskými tradíciami. Prepychové sultánske stavby sa tu nevyznačujú orientálnym slohom, ale slohom hispánsko-maurským. Islam a korán sú tu vždy na prvom mieste. Obyvateľstvo tohto štátu tvoria Arabi, ale aj Berberi, Haratínovia a samozrejme ľudia púšte, nazývaní Tuaregovia. Tradícia a moderný pohľad na svet sú v tejto krajine obdivuhodne vyvážené, lebo Maroko sa vôbec nestavia k pokroku nepriateľsky. Je to jedna z najliberálnejších islamských krajín, ktorá nestratila svoju arabsko-islamskú identitu.

Maroko - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Rozloha: 446.550 km2. Počet obyvateľov: 32,5 mil. (údaj z roku 2011). Hlavné mesto Rabat. Počet obyvateľov hlavného mesta: 1,8 mil. (údaj z roku 2011). Ďalšie dôležité mestá: Casablanca, Marrakech, Agadir, Fes, Tanger, Oujda. Úradný jazyk: arabský, dorozumieť sa je možné aj španielsky a francúzsky. Dĺžka pobrežia: 1835. Administratívne územné členenie: 37 provincií a 2 wiláje. Národnostné zloženie: Arabi/Berberi 99 %, ostatní 1 %. Náboženstvo: moslimovia sunniti - 90 %. Najvyšší vrch Atlas – Djebel Toubkal. Dĺžka letu 4,5 hodiny. More Atlantický oceán a Stredozemné more. Elektrický prúd 220 V/50 Hz, (110 V). Časové pásmo: UTC +0 h. V Maroku je zakázané fotografovať a filmovať štátne, policajné a vojenské objekty. Pri pamiatkach je vyberaný poplatok. 

Už v 2. storočí pred naším letopočtom existovalo kráľovstvo Mauritánia, ktoré sa neskôr stalo súčasťou rímskej ríše. Pohromou pre kráľovstvo boli Vandali. Zdevastovanú krajinu si podrobila Byzancia a neskôr Arabi. V 15. storočí si na marocké územie robili Portugalci, Španieli a Francúzi. Nespočetné prehistorické zvyšky, ktoré sa zachovali na území dnešného Maroka, svedčia o dlhej a bohatej histórii.  Príchodom Arabov, ktorí osídlili územie dnešného Maroka v 8. storočí sa Maroko stalo štátom od roku 788, keď bol Idriss I. vyhlásený za kráľa. Dnes je Maroko konštitučná monarchia. Kráľ Hassa II. nastúpil na trón v roku 1961. Zomrel 23. júla 1999 a jeho syn - Princ Sidi Mohamed nastúpil na trón. Dnes o ňom môžme počuť ako o kráľovi Mohamedovi VI. Pod marockú kontrolu dnes spadá aj Západná Sahara.

Dlhé a široké pláže sú ideálnym miestom na strávenie dovolenky, kvalitné a luxusné hotely sú určené aj pre tých najnáročnejších klientov. Letovisko Agadir je mekkou tenistov. Nachádza sa tu viac ako 130 kurtov, väčšina je z nich osvetlených, čo umožňuje hrať aj v noci. Maroko sa stáva aj rajom pre golfistov, v súčasnosti je tu postavených 18 ihrísk a väčšina z nich patrí k svetovej špičke. Pláže sú pokryté zlatým jemným pieskom. Medzi najlepšie pláže v Stredozemnom mori patrí Quemada pri Al Hoceima, z pláží na pobreží Atlantiku sú to Grotte d'Hercule a Larache pri meste Tangier a asi najlepšia pláž v celom Maroku Sidi Rbat cca 20 míľ od mesta Agadir.

Maroko - Podnebie

Marocké podnebie je plné kontrastov. Teploty v Maroku sa pohybujú v priemere od 21 do 36 °C. Veľkú úlohu zohráva geografická poloha. Medzi púšťou a oceánom nemôže chýbať zmena počasia. Ročná slnečnosť je viac ako 8 hodín denne v mestách Agadir, Fés, Marrakech a Ouarzazate a s priemernou ročnou teplotou viac ako 21 °C. Ak je vám veľmi teplo alebo chladno, môžete prekonať niekoľko kilometrov a počas jedného dňa budete tráviť dovolenku v teplej a piesčitej púšti Sahara alebo obdivovať krásu pohoria Atlas spojenú s lyžovaním. Na severe štátu je podnebie porovnateľné s ostatnými štátmi Európy, hlavne s Portugalskom a Španielskom. Letá sú tam teplé a zimy svieže. Na pobreží Atlantiku v západnej časti krajiny marocké podnebie ukazuje svoju väčšiu originalitu. Letá sú tam teplé, ale odvetrávané vďaka blízkosti Atlantiku. Smerom na juh krajiny je podnebie suché a vyprahnuté. Na horách sa letá zdajú teplé napriek nadmorskej výške. Búrky udržujú vlhkosť a znižujú sucho, ktoré je vážnym problémom ostatných regiónov Maroka. Zimy sú chladné a daždivé, veď mráz a sneh tomu nasvedčujú. Na východe krajiny je možné pocítiť, že odchýlky teplôt medzi letom a zimou sú značné. Letá sú veľmi teplé a zimy veľmi studené.

Maroko - Gastronómia

Na marockej kuchyni zanechalo svoje stopy každé obdobie v dejinách krajiny. Marocká kuchyňa upravuje všetky jedlá s veľkou precíznosťou. Zelenina a zlatisté ovocie, vzácne a voňavé korenia, delikátne ryby, chutné mäso a ešte oveľa viac môžete nájsť v tejto vynikajúcej kuchyni. Najlepšia z kuchýň je orientálna, známa v celom svete. Základné marocké jedlá a nápoje, ktoré vám odporúčame ochutnať sú: Brochettes, Couscous, Méchoui, Pastilla, Tajine, polievka harina, La patisserie. V hoteloch sú pripravované tak známe európske jedlá, ako i tradičné marocké špeciality. V reštauráciách stojí obed pre dve osoby cca 100 DH. Marockú kuchyňu charakterizuje veľa korenia a zeleniny. Berberské dedinské jedlá sú väčšinou pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice. K týmto jedlám sa pridáva dusené alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny. Alkohol je tu takmer nedostupný, nakoľko Maroko je moslimská krajina, kde je alkohol zakázaný. Väčšina obyvateľov, aj deti tu pijú tzv. „marockú whisky thé a la menthé“, čo je vlastne silný a sladký mätový čaj s lístkami čerstvej mäty.

Maroko - Nákupy a suveníry

V Maroku sa oplatí kúpiť najmä: olivový olej, fosílie, ale tie si môžete aj vlastnoručne a zadarmo nazbierať, (pred dunami Erg Chebbi máte možností ajajáj). Maroko je krajina, v ktorej je dobre rozvinutý hrnčiarsky priemysel, (Fés, Safi, Marrakeš, Tetuan). Ručne maľovaná miska na kuskus a harinu, Vám bude zaručene dlho pripomínať tento kus zeme. Maročania sú známi aj ako rezbári. Svoje výrobky vyrezávajú z vonného cédrového, či ebenového dreva. Najlepšie sa tieto výrobky kupujú v Azrou, Esaouire, Fése, Marrakeši, Meknés, Rabate, Tetuane. Zaujímavé sú aj výrobky kovotepcov, ktorí svoje výrobky tvoria z medi a mosadze. Sú to rôzne lampy, podnosy, svietniky, popolníky... . Aj naše ženy si tu prídu na svoje. Pravé berberské šperky sú naozaj veľmi žiadané, ale nie sú vôbec lacné..., ich nákup Vám odporúčam v južnej časti Maroka. Medzinárodne známe sú však kožené výrobky. Ich kvalita, najmä na súkach (trhy) síce nezodpovedá európskym požiadavkám, ale z toho množstva, čo Vám ponúknu sa dá kúpiť aj dosť kvalitný a pekný výrobok. Pri každom nákupe však zjednávajte, to jednoducho patrí ku koloritu nákupu! Najlepšie sa kožený tovar nakupuje v Marrakeši a vo Fese. Pokiaľ Vám to peňaženka dovolí, určite si z cesty po Maroku doneste babouches - ručne tkaný berberský koberec. Na každom koberci podľa spôsobu spracovania a výberu motívu ihneď spoznáte, či koberec pochádza zo Stredného alebo Veľkého Atlasu, z Rabatu, alebo iného kraja.

Maroko - Turistické strediská

V 12. storočí založené mesto Rabat - je dnes hlavným mestom krajiny a sídlom kráľa. Rabat je neobyčajne zelené mesto, v ktorom sa nachádza množstvo impozantných mestských brán. Najpôvabnejšou časťou mesta je štvrť Kasbah Oudaias. Početné pláže a v tesnej blízkosti nachádzajúci sa les Mamora sú v lete najobľúbenejšími cieľmi turistov.

Ďalšou zaujímavou atrakciou je Tour Hassan - grandiózny minaret nedokončenej mešity z 12. storočia. Kúsok od mesta sa nachádza Chellah, v ktorom sa nachádzajú jedinečné pamätníky, nádherné záhrady a rímske zrúcaniny. K ďalším pozoruhodnostiam patria kráľovský palác, národné múzeum a mauzóleum Mohammeds V. Salé, ktoré bolo založené v 11. storočí.

Mesto Meknes - je obkolesené 16 km dlhým mestským múrom, ktorého súčasťou sú početné veže a bašty. Neďaleko mesta sa nachádzajú zimné turistické strediská Michlifen a Djebel Habri.

Fez - najstaršie a najdôležitejšie kráľovské mesto, bolo založené vo 8. storočí. Toto mesto je plné historických stavebných pamiatok a skladá sa zo staromestského centra El Bali a z nového mesta Jadid. Mestské trhovisko patrí k najväčším na svete.

Mesto Marakéš - (založené 1062) tvorí labyrint úzkych uličiek, romantických a veľmi exotických palácov, múzeí a mešít. Mestské parky sú ešte stále zavlažované podzemným zavlažovacím systémom, ktorý bol vybudovaný v 11. storočí. Na námestí Djemma-el-Fna vystupujú tanečníci, rozprávači a akrobati. Ďalšou atrakciou sú slávne ťavie trhy. Asi hodinu autom od Marakéša sa nachádza najlepšie lyžiarske stredisko v Maroku Oukaimeden.

Na pobreží Stredozemného mora - medzi mestami Tanger a Nador, sa nachádzajú početné malé riečky, zálivy, chránené pláže a útesy. Al Hoceima, M''Diq, Taifor a Smir/Restinga sú novo vybudované turistické strediská s dobrými ubytovacími možnosťami. Pobrežie Atlantického oceánu je na mnohých miestach veľmi kamenisté. no má aj piesočné pláže a pred vetrom chránené zálivy.

Najzaujímavejšou atrakciou v meste Tanger - je vysoko položené staromestské centrum. Toto v nádhernom prostredí položené mesto, má malebné trhovisko s početnými obchodíkmi (Grand Socco). Obľúbenými výletnými cieľmi sú Herkulové jaskyne v Kap Spartel, horská dedinka Chechaoučn a tradičná rybárska dedinka Asilah.

Casablanca - relatívne mladé mesto na atlantickom pobreží. Je to obchodné centrum Maroka a štvrté najväčšie mesto v Afrike s jedným z najväčších prístavov na kontinente.

Agadir - moderné dovolenkové stredisko s nádhernými plážami, športovými zariadeniami, dobrými hotelmi a početnými apartmánmi. Mohammedia, Essaouira (raj pre surfárov) a El Jadidasú ďalšími z obľúbených turistických stredísk v tejto oblasti.

Juh krajiny - príroda na juhu je obzvlášť pôvabná a zvyklosti a ľudové umenie sú ešte pôvodnejšie. Erfound je výborným východiskovým bodom pre výlety do oázy Tafilalet, ktorá za svoju nádherne zelenú flóru vďačí hlanvne podzemným riekam Ziz a Rheris. Strediskom hlavného mesta provincie Er Rachidia je čulé trhovisko.

Zagora - výšin Djebel sa ponúka nádherný výhľad na údolie Draa a na púšť. Oáza Tamergroute sa nachádza 18 km od mesta Zagora a nachádza sa tu knižnica s najstaršími arabskými rukopismi. Sú vystavené v Zaouia Nasseria. V tesnej blízkosti sa nachádza Mhamid, v ktorom sa nachádzajú palmové záhrady a brána do veľkej púšte.

Maroko - Zdravotná starostlivosť

Počas pobytu v Maroku by ste mali piť iba stolové vody. Zdroje vody mimo väčších miest môžu byť kontaminované a neodporúča sa ich požívanie. Voda patrí k najväčším pokladom, preto by ste ňou mali šetriť aj v hoteloch. Mlieko a mliečne výrobky nie sú pasterizované, preto ich radšej nahraďte sušeným mliekom. Jedzte iba dobre tepelne spracované mäso, zelenina by mala byť uvarená a ovocie ošúpané.

Nevyhnutná prvá pomoc je poskytovaná zadarmo. Pri vážnejších zraneniach sa odporúčajú súkromné kliniky. Hospitalizácia stojí cca 100 USD/deň. U lekára sa platí na mieste, v hotovosti. Pri ošetrení je potrebné si vypýtať orginál potvrdenia o ošetrení, resp. predpísaní liekov, aby ste si mohli po návrate domov mohli požiadať poisťovňu, (v prípade, že ste sa dali poistiť) o preplatenie nákladov. Ošetrenie nie je problém, ale môže byť veľmi drahé. Povinné očkovanie nie je žiadne. Riziko hnačkových ochorení je v celej krajine, treba preto venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s portavinami a pitnou vodou. Nedoporučujeme piť nebalené nápoje. Pozor treba venovať aj na túlavých psov.

Maroko - Bezpečnosť

Zlodeji sú všade, treba si preto dávať pozor, zvlášť v centrách cestovného ruchu, ako sú Marrakech, Fés...., ale okradnúť Vás môžu aj rovno v mešite v Casablanke! Mešita v Casablanke je jedinou mešitou, kde môže vstúpiť inoverec, teda nie moslim. Oblečenie žien v Maroku, aj u turistiek musí byť decentné. Šaty musia zahaľovať ramená, výstrih by nemal byť hlboký. V medine si domorodci síce už zvykli vďaka turistom aj na šortky, ale ich nosením vôbec nie sú nadšení a viac-menej ľuďmi, ktorí sú takto oblečení trocha aj opovrhujú.

Maroko - Víza

Na vstup do Maroka sa nevyžaduje vízum. S Marokom bola uzatvotená dohoda, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový styk na dobu do 90 dní. Vyžaduje sa cestovný pas, ktorého platnosť je minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu.

Maroko - Colné a devízové predpisy

Colné kontroly sú prísne zamerané na všetky druhy omamných látok. Z uvedeného dôvodu sa turisti vystavujú nebezpečiu pri dovoze sypkých výrobkov (pracie prášky, a pod.) a liekov, lebo sa skúma, či sa nejedná o omamné látky. Spôsobí to zdržanie pri vstupe i výstupe z krajiny. Nepovoľuje sa dovoz zbraní bez dokladu. Nepovoľuje sa vývoz fauny. 

Maroko - Mena

1 dirham (DH) = 100 centimov. 1 000,00 EUR = 11 482,37 MAD (kurz marec 2012). Marocký dirham je zakázané dovážať a vyvážať von z krajiny. Akúkoľvek voľne zameniteľnú menu si môžete zmeniť v bankách alebo hoteloch. Spätná výmena valút je možná len s dokladom o výmene v tom istom peňažnom ústave do 30 dní po výmene na miestnu menu. V Maroku sú dve veľké banky, ktoré majú zastúpenie takmer vo všetkých mestách krajiny. Je to Banque Marocaine du commerce Exterieur (BMCE), resp. Banque Populaire (BP). Čas otvorenia bánk je rôzny, zvyčajne sa pohybuje od 8,00 - 17,00 hod. s obednajšou prestávkou od 11,30 - 14,00 hod. V čase ramadánu sa môže čas siesty predĺžiť.


 
Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >