Detail štátu

Martinik Martinik - transparent

Ponúkame 4 ubytovacích kapacít za cenu 2 128 € - 4 518 €.

Martinik - popis

Martinik, po francúzsky Martinique, je ostrov v Malých Antilách v Karibiku asi 450 km severovýchodne od Južnej Ameriky a 700 km juhovýchodne od Dominikánskej republiky. Ostrov je integrálna súčasť Francúzska – je jeho zámorský departement a zámorský región. Ostrov je dlhý približne 60 km a široký maximálne 20 km. Keďže je obklopený drobnými ostrovčekmi, čísla o jeho rozlohe sa rozchádzajú – na ľahké zapamätanie sa udáva 1111 km2. Pri tejto rozlohe je tretí najväčší v Malých Antilách. Stred ostrova je vrchovitý (sopka Pelée, 1463 m). Obyvatelia sú najmä černosi a mulati. Žijú najmä z turizmu, pestovanie cukrovej trstiny a iných tropických plodín, lovu rýb a produkcie rumu. Ostrov roku 1502 objavil Krištof Kolumbus. Roku 1635 sa dostal pod vplyv Francúzska. V rokoch 1794 – 1816 oň Francúzsko bojovalo s Britániou a Holandskom. Od roku 1816 bol francúzskou kolóniou a od roku 1946 zámorský departement Francúzska. Podnebie je horúce, pasátové a vlhké, teplé, slnečné, s priemernými teplotami medzi 21°C a 28°C, počas celého roku. Prší priemerne asi 13 dní do roka. Najviac v septembri. Vlhkosť vzduchu je vysoká, dosahuje okolo 85%. Jazyky - francúzsky, kreolský patois, niektorí obyvatelia hovoria anglicky. Náboženstvo: katolíci (85%), protestanti, hinduisti. Les Salines - najpopulárnejšia pláž ostrova na južnom výbežku.

Martinik - všeobecné informácie

Rozloha: 1 100 km2. Počet obyvateľov: 436 131. Hlavné mesto: Port-de- France (100100 obyv.). Štátne zriadenie: zámorský departmán. Administratívne usporiadanie: 4 obvody, 45 kantónov, 34 obcí. Náboženstvo: katolíci (85%), protestanti, hinduisti (15%). Elektrické napätie - štandardne je v krajine napätie 220 V, výnimočne 380 V. Zásuvky sú európskeho typu.   Časové pásmo - SEČ -5 hod.

Martinik - počasie

Prevláda tropické počasie. Priemerne je na Martiniku 27 °C, málokedy stúpne teplota nad 32 °C a klesne pod 20 °C. Obdobie dažďov je od júla do októbra.

Martinik - gastronómia

Kreolská kuchyňa Martiniku snúbi francúzske, indické a africké kulinárske tradície, ozvláštnené o exotické korenia. Miestne špeciality - homár, mušle či ježovka sú vždy čerstvé a delikátne, plnený krab, dusené mušle, colombo (kura, jahňacina či bravčové v hustej karí omáčke). Miestne nápoje - ti punch (nápoj z rumu, limetovej šťavy a sirupu), shrub (vianočný likér z rumu a pomarančovej kôry), planteur (mix rumu a ovocného džúsu), šťavy z cukrovej trstiny, citrusov, ovocia vášne alebo guavy.

Martinik - nakupovanie

Pomerne lacno sa dajú zadovážiť francúzske importné vína, likéry alebo kryštál. Z miestnych suvenírov si určite vyberiete niečo, čo poteší vás alebo vašich blízkych. Martinické trhoviská sú plné bambusových klobúkov, kreolských bábik, šperkov, košíkov, slamených výrobkov, a pod. Nenechajte sa pomýliť mnohými trhoviskami v krajine. Nie je tu zvykom vyjednávať s obchodníkmi tak ako v Afrike. Cena je pevne stanovená a spustia ju len výnimočne.

Martinik - nočný život

Na ostrove nájdete mnoho reštaurácií, barov a diskoték a tiež početné predstavenia miestnych tradičných tancov a hudby. O večerný program v hoteloch sa často starajú živé kapely a limbo tanečníci. Rytmus národnej folklórnej hudby (zouk) sa veľmi podobá na merengue a je možné ho počuť v každom kúte ostrova. Klasické predstavenia zastrešuje Ballet Martiniquais, ktorý je jednou z najprestížnejších svetových baletných spoločností.

Martinik - turistické strediská

Terénna členitosť Martiniku prechádza od vysokých pohorí na severe a centrálnych vlnitých pahorkatín v okolí Fort-de-France do nízko položených oblastí západného pobrežia. Martinik má bohatý výber maličkých múzeí, ktoré reprezentujú pestrú históriu a kultúru ostrova, opisujúc naviazanosť cisárovnej Jozefíny na Martinik, erupciu Montagne Pelée, obchod s rumom či miestnu výrobu bábik. Miestne pláže patria k tým najkrajším na svete. Výhodou je priezračne čistá voda, ktorá poskytuje výborné podmienky na potápanie a skúmanie vskutku bohatého podmorského sveta. Mimochodom, kvalita životne dôležitej tekutiny je výborná aj vo verejných zdrojoch. Ako v jednej z mála exotických krajín sa tu nemusíte obávať jej konzumácie a zásobovať sa fľaškovými baleniami.

Hlavné mesto Port-de-France vládne kľukatými uličkami a pestrofarebnými trhoviskami. V centre sa rozprestiera zelený park La Savanne, ktorému dominuje socha martinickej rodáčky a Napoleonovej manželky, Jozefíny. Múzeum Départemental uchováva pozostatky karibsko-indiánskej histórie ostrova a jeho súčasťou je i zaujímavé umelecké centrum. Rodný dom cisárovnej Jozefíny leží na náprotivnom brehu zálivu, pojímajúceho martinickú kapitolu.

Sopka Montagne Pelée (1430m) naposledy ožila v roku 1902, kedy doslova zmietla z povrchu zemského mesto St. Pierre a jeho 30 000 populáciu. Jediný, kto prežil, bol väzeň Auguste Ciparis, zatvorený v podzemnej cele. Po katastrofe bol oslobodený a zomrel niekde v Amerike, kde bol dlhé roky prezentovaný ako púťová atrakcia. Rozvaliny St Pierru sú dnes obľúbenou turistickou pamiatkou. Miestne múzeum (Musée Volcanologique) rozpráva príbeh živelnej katastrofy pomocou pôvodných fotografií a dokumentov. I napriek mohutným škodám je možné i v súčasnosti vidieť krásu bývalého St Pierru, najlepšie o tom vypovedajú staré kamenné schodištia a mosty či pozostatky divadla. Populárna je i šedá piesková pláž. Pobrežné vody, ktoré ju obmývajú sú plné vrakov lodí potopených v onen osudný deň.

Neďaleko Le Carbet, kde sa vylodil Kolumbus počas svojej štvrtej výpravy (1502), leží prestavaná plantáž Leyritz, ktorá je ďalšou populárnou atrakciou Martiniku.

Na juhu ostrova sa nachádza hlavné turistické centrum Pointe du Bount s niekoľkými naozaj prekrásnymi plážami. Jednou z nich je i Le Diamant, neďaleko ktorej (4km) čnie z morských vĺn slávna Diamntová skala – nemý svedok vojen medzi britskou a Napoleonovou flotilou.

Martinik - zdravotná starostlivosť

Žiadne očkovanie sa nevyžaduje. Odporúčame iba pribaliť si do cestovnej batožiny lieky, ktoré bežne užívate pri bolestiach hlavy, zvýšenej teplote, črevných ťažkostiach, a pod. Lekárske služby majú francúzsky štandard na celom ostrove.

Martinik - víza a cestovné doklady

S Martinikom je bezvízový styk. Občania EÚ potrebujú mať pri vstupe na Martinik platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas  platný minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu v krajine. Nutné je predložiť spiatočnú letenku.

Martinik - mena

Euro = 100 centov. V niektorých turistických rezortoch sa akceptuje i americký dolár. Na platby v hoteloch a výbery z bankomatov je možné bez problémov použiť embosované platobné karty.


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >