Detail štátu

Maurícius Maurícius - transparent

Ponúkame 54 ubytovacích kapacít za cenu 1 171,74 € - 15 311,10 €.

Destinácia:

Maurícius - Popis

Maurícius, oficiálny názov Maurícijská republika, je ostrovný štát ležiaci v juhozápadnej časti Indického oceánu, v súostroví Maskarény. Spolu s ostrovmi Reunion a Rodrigues tvoria toto súostrovie. Rozprestiera sa približne 900 km východne od ostrova Madagaskar a jeho rozloha je 2 040 km² (vrátane priľahlých ostrovčekov). Tento hornatý, pôvodom vulkanický ostrov je 58 km dlhý a 47 km široký. Na tomto ostrove s tropickým podnebím a teplotou mora až 27 °C žije viac ako jeden milión obyvateľov, vnútrozemie ostrova je hornaté s vyhasnutými sopečnými krátermi. Ostrov Maurícius je situovaný na východ od afrického kontinentu a bol pred miliónmi rokov sériami sopečných erupcií vyformovaný do dnešného tvaru s okolitou lagúnou, ktorá je pozdĺž celého ostrova chránená od šíreho oceánu koralovou bariérou. Na pobreží nájdete prekrásne romantické pláže s bielym pieskom, blankytne modrými lagúnami a teplým morom. Rozmanité koralové útesy Vás priamo nabádajú na potápanie alebo šnorchlovanie, ktoré patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Jedny z najkrajších pláží v Indickom oceáne, nádherná rozmanitá príroda, bohaté koralové útesy a veľmi dobrá kuchyňa Vám umožnia na ostrove Maurícius ne-zabudnuteľnú dovolenku. Ostrov je obľúbený milovníkmi opaľovania, obdivovateľmi prírodných krás, plavcami, vodnými lyžiarmi, potápačmi, surfermi, rybármi, jachtármi, hráčmi golfu, gurmánmi aj milovníkmi nočného života. Jeho veľkou výhodou je vysoká kvalita služieb za jedny z najnižších cien v oblasti Indického oceánu. Ostrov ponúka množstvo luxusných hotelov s veľkým výberom športov zdarma. Na Mauríciuse si každý nájde to svoje a len nerád ho budem opúšťať.

Maurícius - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: parlamentná demokracia. Rozloha: 2 040 km2. Počet obyvateľov: 1,28 mil. (údaj z roku 2010). Hlavné mesto: Port Louis. Počet obyvateľov hlavného mesta: 150.000 (údaj z roku 2010). Ďalšie dôležité mestá: Curepipe, Mahebourg, Grand Baie. Úradný jazyk: anglický, francúzsky, kreolsky. Administratívne usporiadanie: 9 okresov (district). Rasové a národnostné zloženie: Indovia 68 %, Kreoli 25 %, Európania 3 %, Číňania 3 %, iní 1 %. Náboženstvo: hinduistické 53 %, rímskokatolícke 26 %, islam – suniti 13 %, protestantské 4 %, iné 4 %. Elektrické napätie 220 V, zásuvky sú anglického typu. Časový posun je +3 h voči SEČ a +2 h v období letného času.

Maurícius bol objavený portugalskými moreplavcami v roku 1505. Písomné poznatky o ostrove sa datujú od prvých návštev Arabov, Malajcov a Holanďanov v 16. storočí. Prvými oficiálne uznanými osadníkmi boli Holanďania, ktorí v roku 1638 ostrov prehlásili za holandskú kolóniu a pomenovali ju podľa svojho panovníka Moritza von Nassau. Svoju kolóniu však opustili v roku 1710. O päť rokov neskôr ostrov obsadili Francúzi, ktorí ho však stratili vo francúzsko–britskej vojne v roku 1810. Po vyhlásení zákazu otroctva v roku 1833 sa na Maurícius začala privážať lacná indická hinduistická pracovná sila, čoho dôsledkom je v súčasnosti 68% väčšina hinduistov v etnickom zložení obyvateľstva. Zvyšok obyvateľstva tvoria kreolskí potomkovia afrických otrokov a francúzskych osadníkov. Od šesťdesiatych rokov minulého storočia sa počet obyvateľov zdvojnásobil, najmä vďaka potlačeniu malárie. Kampaň za nezávislosť ostrova začala koncom štyridsiatych rokov a bola vedená labouristickým hnutím. V roku 1968 sa pod vedením vtedajšieho premiéra Sira Seewoosagura Ramhoolama podarilo dosiahnuť nezávislosť ostrova v rámci Britského spoločenstva národov. Od roku 1992 je Maurícius republikou a prvým prezidentom sa stal bývalý generálny guvernér Sir Veerasamy Ringadoo.

Maurícius je vyhľadávanou turistickou destináciou, pričom príjmy z turizmu tvoria jednu z hlavných položiek príjmov do štátneho rozpočtu. Maurícius má vybudovanú solídnu infraštruktúru, úroveň služieb je kvalitná a rozvinutá. Maurícius je však finančne pomerne náročný a pri návšteve treba rátať s dostatočným rozpočtom. Obyvatelia ostrova sú priateľskí.

Maurícius - Počasie

Tropické podnebné pásmo, ovplyvňované JV vetrami, teplé, suché zimy (máj-november) a horúce, vlhké letá (november-máj). V letnom období sa na Mauríciuse sporadicky vyskytujú nebezpečné tropické cyklóny, preto je nutné rešpektovať upozornenia a predpovede počasia.

Maurícius - Gastronómia

Iste vám príde na chuť pestrá kuchyňa s množstvom morských plodov a exotického ovocia. Základnou surovinou používanou v tunajšej kuchyni sú miestne rajčiny nazývané Pommes d´amour, ktoré dávajú jedlu farbu, cesnak a cibuľa pridá chuť a zázvor exotický nádych. Tunajšie typické omáčky Rougaille a Vingaye dostali svoje meno z francúzskeho slova označujúci cesnak - ail. Dôležitou súčasťou tejto kuchyne je ryža, kari, ktoré je tradíciou kreolskej kuchyne. Indická kuchyňa je plná pokrmov z rýb, zeleniny, exotického korenia a mäsa. Nesporne najobľúbenejším korením je chilli, ktoré rastie po celom ostrove. Najobľúbenejším moslimským pokrmom je briani, čo je výborný mix ryže, zemiakov, korenia a mäsa. I Číňania dokázali presadiť svoje typické ostré korenené pokrmy. Šalát z palmových srdiečok, ktoré sa tiež hovorí Milionársky šalát, je jednou z vyhľadávaných špecialít a palmové srdiečka sa vyvážajú do celého sveta. Klasického údeného lososa tu úspešne nahradili údeným merlinom. Pochutnať si môžete tiež na výborných ustriciach. Obľúbenou tunajšou pochúťkou je diviak alebo srna. Obľúbená je tiež hydina, prepelice a bažanti. Najlepšie kari na ostrove sa pripravuje na hladkom kameni nazývanom roche Carri, ktorý má každá gazdinka. Kari sa rozdrví na pastu a každá gazdinka do nej pridá iné suroviny, takže môžete ochutnávať zakaždým originálny výtvor. Ochutnať môžete samozrejme obrovské množstvo ovocia - liči, mango, vodný melón, ananás, karmbolu, jack fruit, avokádo, papayu, carasol alebo zat. Pokiaľ chcete ochutnať z každého niečo, zájdite i na klasický bufet. Iste tam nájdete moslimské briani, indické kuracie kari, čínske bravčové, kreolské grilované hovädzie a francúzske zeleninové pokrmy. Servírovanie pokrmov je tiež nádhernou prehliadkou všetkých kultúr. Kde inde vám budú servírovať indické zálievky v čínskom porceláne spolu s tradičným kreolským kari.

Maurícius - Nákupy a suveníry

Najlepšie miesta na nákupy sú v Port Louis, Curepipe a Rose Hill. Hlavným nákupným centrom je Curepipe. Je tu veľa malých obchodíkov, ale aj nákupné galérie, kde si môžete zaobstarať rôzny sortiment tovaru, od potravín až po odevy. Medzi najobľúbenejšie suveníry patria rum, modely lodí, oblečenie, indické výroby, topánky, rôzne košíky a ručne robené výrobky, známky a rôzne výšivky. Veľmi obľúbené sú i šperky, ktorých výroba má dlhú tradíciu, vyrábajú ich najmä moslimovia a indovia. Nakúpiť tu môžete rôzne druhy korenia, zeleniny alebo sušené ovocie. Nezabudnite tiež na vanilku, čaj a tunajší rum.

Maurícius - Turistické strediská

Port Louis - Hlavné metso Port Louis je zaujímavé predovšetkým mnohorakosťou stavebných štýlov v jednotlivých štvrtiach. Na námestí Place d''Armes sa nachádza zaujímavá francúzska koloniálna budova ako aj budova vlády a budova mestského divadla z 18. storočia. Ďalšími pozoruhodnosťami sú anglikánsky a katolícky kostol, budova súdu, v 18. storočí postavené kasárne, Prírodopisné múzeum, impozantná mešita Jummah a čínska pagoda. Na hranici mesta sa nachádza Champ de Mars, ktorý bol pôvodne určený na armádne prehliadky a na ktorom je v súčasnosti stojí dráha pre konské dostihy. Najlepší výhľad na mesto a prístav sa naskytuje z citadely Fort Adelaide. Južne od mesta Port Louis leží Le Reduit, ktoré je sídlom maurícijského prezidenta. Sídlo je obkolesené peknými parkami. Prírodný park Domaine les Pailles má 1200 hektárov a nachádza sa neďaleko od mesta Port Louis pri úpätí horského hrebeňa.

Curepipe - je najväčším mestom vo vnútrozemí a nachádzajú sa v ňom dobré reštaurácie a obchody. Nad mestom, medzi Curepipe a Vacoas, sa týči Trou aux Cerfs, vyhasnutý kráter, ktorý je hlboký 85 m a široký 180 m a z ktorého okraja sa naskytuje nádherný výhľad na celý ostrov.

Pamplemousses - botanická záhrada na severe ostrova, je známa svojimi rozsiahlymi parkami a mnohorakosťou exotického rastlinstva. Je taktiež domovom pre vyše storočné korytnačky.

Rochester Falls - sú tu veľmi pôsobivé vodopády v blízkosti Souillac. Voda sa tu valí cez kamenné formácie, ktoré boli vytvorené vychladnutou lávou. Cesta k týmto vodopádom vedie cez plantáž s cukrovou trstinou.

Grand Bassin - v jednom z vyhasnutých kráterov neďaleko od Mare aux Vacoas je jedno z dvoch prírodne vytvorených jazier na ostrove.

Plaine Champagne - je najvyšším bodom centrálnej planiny (740 m). Z vrcholu je vynikajúci výhľad na pohorie Rivičre-Noire a na more. Priatelia vtákov tu môžu pozorovať domorodé druhy vtákov.

Z dediny Case Noyale sa točitou cestou dostanete ku Chamarel, pahorku s rôznorodo zafarbenými pôdnymi vrstvami. Z močiarov pralesa vzniká rieka, ktorá sa mení na dych vyrážajúci vodopád.

V oblasti Rivičre Noire sa nachádza vtáčí park Casela, ktorý sa rozprestiera na rozlohe 50 hektárov. Je domovom pre vyše 140 rôznych druhov vtákov zo všetkých piatich kontinentov našej planéty.

V lagúne medzi Pointe aux Piments a Trou aux Biches sa nachádza morské akvárium s viac ako 200 druhmi rýb a iných morských živočíchov.

La-Vanille-Krokodilpark - v blízkosti Rivičre des Anguilles leží krokodília farma, na ktorej sú chované z Madagaskaru dovezené Krokodíly Nílske. Veľký prírodný park ponúka príjemné prechádzky cez les so sladkovodnými prameňmi. Je tu taktiež malá Zoo s domorodými druhmi divých zvierat.

Domaine des Grands Bois - tento približne 800 hektárový park leží v kopcovitej oblasti pri Anse Jonchée. Je domovom pre jeleniu zver, opice a divé svine.

Pláže - severné pobrežie má nádherné pláže s bielym pieskom a najlepší nočný život na ostrove (Grand Baie), vynikajúce reštaurácie a obchody. Lagúna je chránená pred vetrami a poskytuje skvelé podmienky na vodné športy, predovšetkým šnorchlovanie a potápanie. Východné pobrežie je pokojnejšie, nájdete tu dlhé opustené verejné pláže, ale aj súkromné pri luxusných hoteloch. Táto časť je považovaná za najluxusnejšiu na ostrove, oproti ostatným je viac veternejšia. Západné pobrežie má výborné podmienky na potápanie, surfovanie, rybolov a pozorovanie delfínov. Na štvorkilometrovej pláži polostrova Le Morne sú najlepšie hotely v krajine. Južné pobrežie patrí medzi turizmom najmenej dotknutú časť, v porovnaní s ostatnými má aj najmenej pláží. Pri prechádzkach po krásnych plážach môžete nájsť aj vyľudnené romantické zátoky alebo zelené palmové háje a exotické záhrady priam gýčovo kontrastujúce s pieskom, azúrovým morom a slnečným modrým nebom.Lehátka a slnečníky na hotelových plážach sú zdarma. Najkrajšie a najznámejšie pláže ostrova Maurícius: Belle Mare, Flic en Flac, Le Morne, Trou aux Biches, Trou d’Eau Douce, či Blue Bay. Najširšie pláže s najlepšími podmienkami pre vodné športy sú na východnom pobreží (veternejšia časť ostrova), najmenšie, ale najromantickejšie sú na severe. 

Maurícius - Zdravotná starostlivosť

Pre cesty do Maurícijskej republiky sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie, doporučené je však očkovanie proti tetanu, hepatitíde A a B a proti týfusu. Lekárska starostlivosť na Mauríciuse je na pomerne slušnej úrovni. Potrebné je chrániť si zrak a pokožku pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia. Hotely vyššej cenovej kategórie majú spravidla vlastného lekára. Odporúčame uzavrieť pred cestou poistenie liečebných nákladov. Voda z kohútikov na Mauríciuse nie je pitná, preto odporúčame piť len vodu kupovanú a riadne balenú vo fľaškách. Odporúčame vyhýbať sa mliečnym výrobkom, keďže nie sú pasterizované. Ovocie pred požitím riadne umyte.

Maurícius - Bezpečnosť

Bezpečnostná situácia na Mauríciuse je dobrá, úroveň kriminality je nízka. Turistom odporúčame zachovávať základné pravidlá bezpečnosti, primerane strážiť osobný majetok, neupozorňovať na seba nosením drahých šperkov. Nie je vhodné a bezpečné kúpať sa v stojatých vodách, keďže hrozí riziko nákazy bilharziou. Nutné rešpektovať bezpečnostné pravidlá na plážach, výstražné tabule o vysokých vlnách a zákazoch kúpania v mori na vyznačených miestach. V krajine nie sú povolené strelné zbrane.

Maurícius - Víza a cestovné doklady

Bezvízový styk sa uplatňuje pre všetky kategórie osôb a na všetky účely ciest (napr. turistika, kultúrne návštevy, vedecké aktivity, rodinné návštevy, obchodné a podnikateľské cesty a pod.), okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti. Občania SR potrebujú platnú spätnú letenku, musia byť spôsobilí vrátiť sa do krajiny pôvodu/pobytu a preukázať dostatočnú finančnú hotovosť na krytie pobytu, ktorá zodpovedá sume 100 USD na deň. Pri pobyte do pätnástich dní sa vstupné povolenie udeľuje pri prílete na letisku zadarmo. Je zakázaný akýkoľvek dovoz potravín alebo ovocia. Odletový poplatok 500,- RS už býva zahrnutý v cene letenky. Ministerstvo zahraničných vecí SR oznamuje, že na základe podpisu Dohôd medzi Európskym spoločenstvom a krajinami Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Maurícius, Saint Kitts (Svätý Krištof) a Nevis, Seychelly, dochádza s okamžitou platnosťou k vzájomnému zrušeniu vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch. Dohody umožňujú občanom EÚ a občanom dotknutých kranjín cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov. Aby bolo možné využívať výhody tohto bezvízového režimu, musia občania EÚ a uvedených krajín vlastniť platný cestovný, služobný alebo diplomatický pas.

Maurícius - Colné a devízové predpisy

Návštevníci krajiny starší ako 16 rokov môžu bezcolne doviezť 250 g tabakových výrobkov, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a 100 ml parfému. Dovoz strelných zbraní je zakázaný. Dovoz zvierat a rastlín je možný len na povolenie ministerstva poľnohospodárstva. Pri dovoze domácich zvierat je uplatňovaná 6-mesačná karanténa.

Maurícius - Mena

Oficiálnou menou je maurícijská rupia (MUR). 1 000,00 EUR = 39 984,01 MUR (kurz marec 2012). Na ostrove sa bežne vymieňajú cestovné šeky v hlavných svetových menách za hotovosť, rovnako bežné je aj používanie kreditných kariet. Na Mauríciuse funguje služba Western Union, na základe ktorej je možné previesť finančné prostriedky, ktoré si následne určená osobne prevezme v hotovosti.
Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >