Detail štátu

Mikronézia Mikronézia - transparent

Ponúkame 5 ubytovacích kapacít za cenu 1 958 € - 9 490 €.

Popis

Mikronézia, oficiálny názov Mikronézske federatívne štáty, je ostrovným štátom v Tichom oceáne. Je to nezávislý štát, ale zároveň pridružený štát USA. Hlavné mesto je Palikir na ostrove Pohnpei. Mikronézske federatívne štáty sú federatívnou republikou skladajúcou sa zo štyroch spolkových štátov: Yap, Chuuk (do roku 1990 Truk), Pohnpei (do novembra 1984 Ponape) a Kosrae. Je tvorená reťazou drobných ostrovčekov hlavne sopečného pôvodu v strednom a severozápadnom Tichom oceáne, s celkovou rozlohou 2700 km2. Pre Mikronéziu je hlavným vývozným artiklom exotické ovocie a kokosové orechy. Dôležitú pozíciu má tiež rybolov. Hlavnými ostrovmi Mikronézie sú Mariany, Karolíny, Marshallove ostrovy, Gilbertove ostrovy a Palau. Pre Európu objavili oblasť dnešnej Mikronézie Portugalci. V 16. storočí oblasť ovládalo Španielsko pod názvom Španielská východná India. V roku 1899 bola odstúpená Nemecku, ktoré toto územie začlenilo do svojej kolónie Nemecká Nová Guinea. Od roku 1914 bolo územie spravované Japonskom. Od roku 1949 bola pod správou OSN vykonávanou USA ako súčasť Poručníckeho územia tichomorských ostrovov. Počas druhej svetovej vojny tu bola umiestnená väčšia časť Japonskej flotily. V roku 1944 počas operácie Hailstone boli Japonské sily zničené. 10. mája 1979 sa štyri oblasti Poručenského územia Tichomorské ostrovy spojili a vytvorili súčasný štátny celok. V roku 1986 uzavrela federácia dohodu o voľnom pridružení k USA, ktoré zmenilo doterajší štatút v oblasti Mikronézskej bezpečnosti z poručníctva na nezávislosť. Mikronéziu je možné navštíviť kedykoľvek behom roku.

Všeobecné informácie

Rozloha: 702 km2. Počet obyvateľov: 107 862. Hlavné mesto: Palikir (5 500 obyv.). Štátne zriadenie: federatívna republika. Administratívne usporiadanie: 4 federatívne štáty. Rasové a národnostné zloženie: 9 mikronézskych a polynézskych etník, Mikronézania 95%, Američania 5%. Náboženstvo: kresťanské 58%, kmeňové 42 %. Úradný jazyk je angličtina, ale používajú sa aj miestne jazyky ako napríklad pohnpeiský, yapský alebo trukský. Elektrická sieť 220 V, 50 Hz. Časové pásmo: Slovensko +8 až +9 hodín.

Počasie

Tropické teplé a vlhké podnebie, ovplyvnené oceánom. Na severných ostrovoch teplota rovnomerne počas celého roka dosahuje okolo 20 - 30 °C. Bližšie k rovníku sa teploty zvyšujú. Je tu dosť vysoká vlhkosť vzduchu. Obdobie daždov na severe trvá od júna do decembra. V rovníkových oblastiach prší viac-menej rovnomerne.

Gastronómia

Hotely a reštaurácie servírujú čínske, japonské, lokálne pokrmy ale i rýchle občerstvenia západného štýlu. Národné špeciality: Na niektorých odľahlejších ostrovoch si domorodci príchod cudzinca uctia hostinou zahŕňajúcou lokálne dobroty ako chobotnicu, langusty, ustrice, úhory a mnohé iné morské potvory. Taro, ryža a cassava. Krabie mäso zmiešané s kokosovým mliekom. Mušle z mangrovových lagún.

Turistické strediska

PALAU, Mikronézia - Tieto industrializáciou málo dotknuté malebné sopečné a koralové ostrovčeky s množstvom podmorských tunelov a vrakov lodí pomaly, ale sebavedome otvárajú brány turistom z celého sveta. Palau obmýva azúrové more, kde žije viac ako 1.500 tropických druhov rýb, žralokov, delfínov, mánt, krokodílov a veľa druhov koralov. Nie nadarmo sa Palau nazýva „božské akvárium“. Mnohé ostrovy majú svoj vlastný ekosystém, uprostred niektorých nájdete jazerá. Najslanššie je Medúzové a skutočne v ňom plávajú tisíce veľkých medúz, ktoré však časom stratili schopnosť ublížiť. More je v Palau čisté dokonca aj okolo hlavného mesta a najnáročnejší turisti považujú túto oblasť za jednu z troch najlepších svetových destinácii na potápanie (viditeľnosť je až do hĺbky neuveriteľných 40 metrov). V oblasti sú niektoré svetoznáme potápačské miesta, napríklad Blue Corner alebo Ngemelis Wall, kde z veľmi plytkej vody náhle padá kolmá stena do tristometrovej hĺbky. K stále väčšej obľúbenosti medzi turistami prispieva aj tropická klíma s celoročnými teplotami okolo príjemných 27 °C. Čo však ešte viac pridáva na príťažlivosti Palau je jeho zaujímavá história. Prvými Európanmi, ktorí ostrovy objavili boli španielski moreplavci už v 16. storočí. V roku 1899 ostrovy od Španielska odkúpilo Nemecko a vznikla nemecká kolónia. Počas Prvej svetovej vojny boli ostrovy obsadené Japonskom a stali sa jeho územím.V roku 1944 došlo k obsadeniu Palau americkými vojakmi. Vtedy sa na mieste, ktoré pripomínalo raj, rozpútalo peklo. Japonská cisárska armáda sa na inváziu pripravila, z ostrova evakuovali všetkých obyvateľov, a tak sa boje odohrávali len medzi vojakmi. Počas niekoľkých mesiacov padlo sedem tisíc Japoncov a osem tisíc Američanov. Aj preto je Palau dodnes akýmsi múzeom druhej svetovej vojny. Takmer všetko tu jednu z najhorších bitiek pripomína. Zničené vojenské vozidla a tanky, mohutné japonské delá ukryté v jaskyniach, americké pomníky a japonské chrámy, to všetko dnes priťahuje pozostalých z obidvoch krajín. Ale Palau okrem tohto mementa majú čo ponúknuť aj milovníkov pokojnejšej histórie. V pralese mystického ostrova Babelthuap, ktorý je po Guamu druhým najväčším ostrovom Mikronézie, sa ukrývajú skvosty miestnej tradičnej architektúry. Bai, ako sa nazývajú, sú veľké drevené viacúčelové stavby. Na severe ostrova sa z tropickej vegetácie ťažia monolity, teda obrovské kamenné dosky, často s vytesanými tvárami. Skaly sú rovnakou záhadou ako sochy na Veľkonočnom ostrove. História na vás bude dýchať aj pri putovaní medzi jednotlivými dedinami. Cesty, ktoré tieto miesta spájajú, sú lemované tisíc rokov starými kameňmi a vyzerajú ako miniatúrne cesty z doby Rímskej ríše. Najväčším hlavolamom pre archeológov sú ale kopce vytvorené ľudskou rukou Borubuduru, ide o monumentálne kamenné chrámy o veľkosti menšej hory. Najväčší Borubudur je Chelechui na juhu Babelthuapu. Navyše na Palau sa dodnes zachovali mnohé kultúrne zvyky Mikronézie.

Kororu, Mikronézia - Mikronézania dokázali absorbovať veľa zvykov koloniálnych mocností. A teda aj napriek tomu, že na ostrove Kororu, čo je aj hlavné mesto Palau, žije len necelých desať tisíc obyvateľov, nájdete tu prvotriedne múzea, Japonskom vybudované akvárium a výskumné stredisko či umelecké galérie. Miestna kuchyňa je tiež veľkou špongiou, ktorá vstrebáva chute a vône z okolitých zemí. Reštaurácie ponúkajú jedlo z Taiwanu, Japonska, Spojených štátov, nebojte sa, žiadne fastfoody. V centre Kororu nájdete niekoľko nákupných stredísk, internetové kaviarne a hlavne množstvo centier pre potápačov. Koror je s ostrovom Babelthuap spojené prekrásnym mostom, ktorý dostali Palaučania do daru od Japonska. A na Babelthuap sa buduje aj mesto, ktoré nápadne pripomína zmenšený Washington, a vraj by sa toto mesto malo v budúcnosti stať hlavným. Krásny biely piesok, pobrežie lemované palmami, ktoré sa skláňajú v takmer nepochopiteľnom uhle nad vody oceánu, bujná tropická vegetácia plná kvitnúcich orchideí a 50-tich druhov pestrofarebných vtákov, a predovš etkým neobyčajne rozmanitý a podmanivý život pod morskou hladinou (vody v okolí Palau sú križovatkou troch hlavných morských prúdov sveta, čo sa odráža na rozmanitosti tropického podmorského života) sú hlavnými lákadlami pre cestovateľov z celého sveta.

Zdravotná starostlivosť

Základná zdravotná starostlivosť je poskytovaná v nemocniciach hlavných ostrovov. V minulosti sa objavil výskyt týfusu a tuberkulózy. Pre turistov nie sú podľa odporúčaní WHO potrebné žiadne povinné očkovania.

Bezpečnosť

Bezpečnostná situácia je dobrá a celková úroveň kriminality je relatívne nízka.

Víza

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú pri ceste do Mikronézie vízum pri pobyte kratšom ako 30 dní. Platnosť cestovného pasu musí byť viac ako 120 dní. Je potrebná spiatočná letenka.

Mena

Americký dolár (USD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 1000, 500, 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 USD. Mince sú v hodnotách 50, 25, 10, 5 a 1 cent. Na väčšine ostrovov akceptujú i japonský jen. 1 000,00 EUR = 1 335,60 USD (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >