Detail štátu

Myanmar Myanmar - transparent

Ponúkame 9 ubytovacích kapacít za cenu 1 808 € - 3 751 €.

Destinácia:

Mjanmarsko - popis

Mjanmarsko, oficiálny názov Republika Mjanmarského zväzu, dnes ešte niekedy aj neoficiálne Barma, je štát v Ázii. Hlavné mesto je Nepjito. Do jesene 2005 bol hlavným mestom Rangún. Mjanmarsko hraničí s Bangladéšom, indickými federálnymi štátmi Mizorám, Manípur, Nágsko a Arunáčalpradéš, ako aj s Čínou, Laosom, Thajskom a Indickým oceánom. Andamanské more oddeľuje Mjanmarsko od juhozápadne ležiaceho indického zväzového teritória Andamany a Nikobary. Nezávislosť spod britskej nadvlády získala krajina roku 1948, keď vznikla Barma. Zadlženosť má značnú. Na splácanie úrokov dáva 70 % zo zahraničných príjmov. Krajina je bohatá na nerastné suroviny (farebné kovy), ale ich ťažba ešte nie je rozsiahla. Hoci ťažba ropy a zemného plynu sa začala už na prelome 19. a 20. storočia. Priemysel sa obmedzuje len na tradičnú potravinársku a remeselnú výrobu. Na nížinách s tropickým monzúnovým podnebím pestujú ryžu, ktorej značná časť sa exportuje. Hlavné plodiny tejto poľnohospodárskej krajiny sú popri ryži kukurica, čaj, bavlník a cukrová trstina. Najdôležitejším exportným produktom je drevná guľatina. Mjanmarsko je najvýznamnejším vývozcom cenného teakového dreva. Krajina je jednou z najväčších nelegálnych centier výroby omamných látok (ópium, heroín) na Zemi. Krajina má nádherné piesočnaté pláže. Medzi obľúbené pláže patrí Ngapali v Arakane alebo Chaungta asi 5 hodín od Bassein. Z nedotknutých pláží stojí za zmienku Ngwe Saung.

Mjanmarsko - všeobecné informácie

Počet obyvateľov: 54 mil. (údaj z roku 2004). Rasové a národnostné zloženie: Barmanci (69 %), Shani (8,5 %), Kareni (6,2 %), Rohingijci (4,5 %), Monovia (2,4 %), Chini (2,2 %), Kachini (1,4 %), iné – Číňania, Indovia a i. (5,8 %). Náboženstvo: budhizmus (87,2 %), kresťanské (5,6 %), islam (3,6 %), kmeňové náboženstvá (2,6 %), hinduizmus (1 %). Používané jazyky: úradný jazyk je barmština, ale používajú sa aj šanština a karenština. Časové pásmo: Slovensko + 4,5 hod. Elektrina: 220/240 V (často aj 160 - 200 V). Potrebný je adaptér.

Mjanmarsko - počasie

V podstate rozlišujeme tri ročné obdobia: obdobie dažďov od konca mája do polovice októbra, chladnejšie obdobie od konca novembra do konca marca, horúce obdobie v mesiacoch apríl-máj a október-november. Mjanmarskom prechádza obratník Raka. Preto tu je prevažne tropické podnebie. Na počasie vplývajú monzúnové vetry, ktoré prinášajú buď suché alebo teplé počasie. Iné podnebie je však možné nájsť v blízkosti pohoria Himaláje a na pobreží Andamanského mora. Počas celého roka sa denné teploty pohybujú okolo 30 °C, v zimnom období klesajú na 25 °C až 15 °C.

Mjanmarsko - gastronómia

Ryža, karí, polievky, ovocné či zeleninové šaláty a pikantné omáčky, to všetko je mjanmarská kuchyňa. Jedlo je veľmi lacné, ale bohužiaľ nie tak chutné ako v susednom Thajsku. Okúsiť by ste mali skvelé pivo Mandalay a tiež domáce palmové víno htayei, za návštevu stoja i typické barmské čajovne.

Mjanmarsko - nákupy a suveníri

Barma je rajom pre trhové zjednávanie cien. Mnohí z predavačov nielen že budú ochotní znížiť cenu, ale kľudne svoj tovar vymenia za vaše hodinky alebo tričko. V suvenírových obchodíkoch a stánkoch sa najčastejšie predávajú rezbárske výrobky, gobelíny, figúrky a drahé kamene ako rubíny či nefrity.

Mjanmarsko - turistické strediská

Pre neuveritelné množstvo nádherných pamiatok býva tiež niekedy označovaná ako "Zlatá krajina" alebo "Krajina zlatých pagod". Pred celým svetom zahalená rúškom tajomna, záhad a neuveriteľných historiek. Mjanmar však prekvapí veľmi dobre fungujúcou infraštruktúrou a neuveriteľne priateľským obyvateľstvom.

Južná Barma: 

Bývalé hlavné mesto Barmy Rangún (2 milióny obyvateľov) je sídlom budhistických chrámov, otvorených trhovísk, stánkov s jedlom a koloniálnej architektúry. I napriek tomu, že prevažná väčšina štvrtí mesta bola vybudovaná v priebehu posledných 100 rokov a veľká časť metropoly bola zničená počas druhej svetovej vojny, nájdeme tu množstvo pamiatok, pripomínajúcich dávnu históriu krajiny: Zlatá pagoda Shwedagon - budhistická svätyňa, stará viac ako 2 500 rokov (rekonštruovaná v r. 1769), jej o 500 rokov mladšia sestra pagoda Sule, pagoda Botataung so zrkadlovým bludiskom a Veľká jaskyňa (Maha Pasan Guha). Neďaleko Rangúnu za návštevu určite stoja: Naga Yone, kde sa nachádza socha Budhu „chránená“ obrovskou kobrou. Pagoda „Zlatá skala“ v Kyaik Tyo - 5,5 metra vysoká svätyňa ležiaca na pozlátenej skale. Mesto Pegu (založené v r. 1573) je známe svojim trhoviskom a zlatou pagodou Shwemawdaw. Severovýchodne od Pegu leží jedno z najkrajších miest, zasvätených Budhovi, ktoré bolo po dlhé stáročia stratené v džungli.

Mesto Pegu (založené v r. 1573) je známe svojim trhoviskom a zlatou pagodou Shwemawdaw. Severovýchodne od Pegu leží jedno z najkrajších miest zasvätených Budhovi, ktoré bolo po dlhé stáročia stratené v džungli.

Centrálna Barma:

Pagan - je jeden z najväčších historických areálov Barmy. Na jeho území sa za zlatej éry 11 veľkých kráľov (1044 – 1287) rozkladalo viac ako 13 000 pagôd. Obdobie blahobytu skončilo počas čínskej invázie, kedy bolo toto jedinečné miesto zničené. Dodnes sa zachovalo približne 3 000 svätyní a v osade Pagan môžete okrem nich vzhliadnuť múzeum, trh alebo si jednoducho oddýchnuť v jednej z miestnych reštaurácií. V okolí sa rozkladá niekoľko desiatok chrámov, z ktorých najznámejšie sú: chrám Shwegugyi (1311) a Gawdawpalin, ktorý i napriek značnému poškodeniu (zemetrasenie 1971) stále ostáva jedným z najkrásnejších paganských chrámov. Mandalaj Staré, kráľovské mesto so svojimi početnými palácmi, chrámami a pagodami reprezentuje budhistické a kultúrne centrum Barmy. Mestom je rozosiatych niekoľko remeselných trhov a obchodov s kamennými rytinami a jemným, zlatníckym umením.

Mandalaj - (založené v r.1857) prebralo meno po neďalekom kopci. K hlavným atrakciám sa radí: Shweyattawský Budha, ktorý svojim vystretým prstom ukazuje cestu do mesta, zlatom pokrytá pagoda Eindawya, pagoda Shwekyimyint a „Veľká Pagoda“ (Mahumuni). Kedysi obrovský, hradbami (prevažne z dreva) obohnaný palác, ktorý bol vlastne samostatným mestom, dnes tvoria iba jeho základy a pozostatky dreveného oplotenia. Lepšiu predstavu o tom, aké enormné rozmery dosahovali jeho jednotlivé časti, získate z mierkového modelu jeho pôvodného vzhľadu. Ruiny kláštora Atumashiho Kyaunga (zničený v požiari v r.1890) nájdete v blízkosti pagody Kuthodaw, ktorú prezývajú i „najväčšia kniha sveta“ vďaka 729 mramorovým tabuľkám, popísaným budhistickými zákonmi.

K hlavným atrakciám sa radí:

Shweyattawský Budha, ktorý svojim vystretým prstom ukazuje cestu do mesta, zlatom pokrytá pagoda Eindawya, pagoda Shwekyimyint a „Veľká Pagoda“ (Mahumuni). Kedysi obrovský, hradbami (prevažne z dreva) obohnaný palác, ktorý bol vlastne samostatným mestom, dnes tvoria iba jeho základy a pozostatky dreveného oplotenia. Lepšiu predstavu o tom, aké enormné rozmery dosahovali jeho jednotlivé časti, získate z mierkového modelu jeho pôvodného vzhľadu. Ruiny kláštora Atumashiho Kyaunga (zničený v požiari v r.1890) nájdete v blízkosti pagody Kuthodaw, ktorú prezývajú i „najväčšia kniha sveta“ vďaka 729 mramorovým tabuľkám, popísaným budhistickými zákonmi. Okolie Mandalaj sa pýši niekoľkými zabudnutými, hlavnými mestami: Sagain je ľahko dostupné pre turistov a plné zaujímavých pagôd alebo Ava, ktoré si privilégium hlavného mesta užívalo štyri storočia (15. - 19. storočie) a jeho steny z dávnych čias tu stoja dodnes. Určite zaujímavý je aj výlet po rieke k vraj najväčšiemu nepoškodenému zvonu sveta – Mingun, ktorý leží v obrovskej nedokončenej pagode kráľa Bodawpaya.

Východná a severozápadná Barma:

Hornatý región tejto časti krajiny ponúka cestovateľom možnosti výstupov k jednotlivým stanoviskám na kopcoch ako napríklad Kalaw, ktorý poskytuje príjemné osvieženie v podobe borovicových lesov, kde sa môžete ukryť pred horkom a vlhkosťou Rangúnu. Známe je i jazero oblasti Pindaya, miestne jaskyne obsahujú prehistorické maľby či výjavy Budhu. Miesto plné vodopádov, s príjemnou chladivou klímou vďaka svojej vysokej polohe sa volá Maymyo. Severozápad Barmy je tzv. kmeňovou oblasťou, kde žije väčšia časť mjanmarskej minority v krajine.

Mjanmarsko - zdravotná starostlivosť

Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík (ak cestovateľ cestuje do malarických oblastí). Kvalita zdravotníckych služieb je na nízkej úrovni.

Mjanmarsko - bezpečnosť

Najnebezpečnejšie miesta pre turistov sú pohraničné oblasti. Práve tu často dochádza k bojom medzi vojakmi a povstalcami. Okolie hraníc je totiž známa ópiová oblasť. Obyvatelia Mjanmarska sú však veľmi milí, slušní ľudia a okradnutie nehrozí ani samotnému jedincovi. Napriek tomu sa odporúča dávať si pozor na svoje veci. Ďalšie nebezpečenstvo hrozí najmä na cestách. Vozovky sú v zlom stave, automobily tiež. Navyše sa tu pravidlá cestnej premávky príliš nedodržujú.Odporúča sa nerozprávať o politike, pretože v krajine dodnes vládne brutálna vojenská junta, ktorá tvrdo trestá akékoľvek protipolitické reči. Junta má naozaj brutálne vypočúvacie techniky. Tiež je zakázané zaťahovať na autách záclonky a fotografovať strategické objekty (ako napr. mosty,…)

Mjanmarsko - víza

Občania SR potrebujä na vstup do krajiny platný cestovný pas a vízum. Cestovný doklad musí mať platnoť o tri mesiace dlhšiu ako je platné vízum. Prihlasovacia povinnosť pre cudzincov nie je povinná. Letiskový poplatok na letisku v Yangoone (Rangún) je 10 USD.

Mjanmarsko - colné predpisy

Bezcolne je možné dovážať tovar osobnej potreby neobchodného charakteru v primeranom množstve. Platí prísny zákaz dovozu narkotík a zbraní. Nesmú sa vyvážať mince, barmské bronzové a mosadzné vázy, napodobeniny Budhu, drahé kamene (okrem kúpených v zvláštnych predajniach alebo duty-free). Účty za nákup je nutné uložiť si kvôli kontrole. Cudzinec môže priniesť do krajiny hotovosť vo výške 2.000 USD alebo ich ekvivalent v inej mene bez colného prihlásenia. Na letisku je cudzinec povinný uskutočniť výmenu devíz (v závislosti od dĺžky doby pobytu) za miestnu menu oficiálnym kurzom.

Mjanmarsko - mena

Kyat (MMK) = 100 pyas. Bankovky sú v hodnotách 1 000, 500, 200, 100 MMK a 90 pyas, mince sú v hodnotách 1 MMK a 50, 25, 10, 5 a 1 pyas. FEC (Foreign exchange certificates), ktoré sa tlačia v Číne, sú barmské platobné poukážky špeciálne pre turistov, pohybujú sa v hodnotách 20, 10, 5 a 1 USD a môžete nimi platiť v hoteloch, reštauráciách alebo za cestovné lístky. 1 000,00 EUR = 8 731,34 MMK (kurz marec 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >