Detail štátu

Namíbia Namíbia - transparent

Ponúkame 2 ubytovacích kapacít za cenu 3 158 € - 4 130 €.

Namíbia - popis

Namíbia, oficiálny názov Namíbijská republika, je štát v juhozápadnej Afrike. Má rozlohu 824 292 km² a 2 milióny obyvateľov, čo predstavuje najmenšiu hustotu zaľudnenia v Afrike. Namíbia leží v juhozápadnej časti Afriky, na brehu Atlantického oceána. Na jej pobreží sa v dĺžke takmer 1 300 km a v šírke 80-130 km ťahá jedna z najpustejších púští sveta, púšť Namib, od ktorej je odvodený aj názov štátu. Na východe zasahuje z Botswany púšť Kalahari. Tunajšie púšte vznikli a udržiavajú sa pod vyplyvom studeného Benguelského prúdu. Z púšte sa strmo dvíhajú náhorné plošiny s priemernými nadmorskými výškami 1 200 – 1 800 m (Ovambo, Damara a Nama). Východná časť krajiny je okrajovým územím panvy Kalahari. Namíbia je jednou z najmenej objavených afrických krajín, plná kontrastov. Napriek veľkej teritoriálnej rozlohe žije v Namíbii len okolo 2 mil. ľudí, čo je spôsobené skutočnosťou, že veľkú časť územia predstavuje púšť. Absolvovať červené púštne duny Namíbie na terénnom vozidle spolu so západom slnka na púšti sú neopakovateľným zážitkom. Ubytovacie kapacity v Namíbii sú kvalitné avšak obmedzené, preto je nutné mať rezerváciu potvrdenú pred cestou.

Namíbia - všeobecné informácie

Rozloha: 825 418 km2. Hlavné mesto: Windhoek (125 000 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 13 regiónov. Rasové a národnostné zloženie: Bantuovia 67 %, Ovambovia 50 %, Kavanyovia 9 %, Hererovia 8 %, ďalej Damarovia 8 %, Hotentoti 5 %, Bušmani 3 %, Európania (Briti, Nemci, Búri) 11 %, mulati 4 %, iní 2 %. Náboženstvo: protestantské 51 %, rímskokatolícke 20 %, holandské reformované 6 %, anglikánske 5 %, iné 18 %. Úradný jazyk: anglický, používaná je aj nemčina a afrikánčina spolu s miestnymi černošskými jazykmi. Časový posun +1 hodina.

Namíbia - počasie

Vnútrozemské, kontinentálne. Prší málo, pokiaľ nevanie horúci a suchý vietor berg býva pobrežie zahalené hmlou. Na väčšine územia krajiny sa rozprestiera púšť a tomu zodpovedá aj podnebie. Studený Benguelský prúd ochladzuje pobrežie púšte Namib a udržiava ho bez zrážok. Vnútrozemie zasiahne obdobie dažďov v lete (november - apríl). V zime sú noci pomerne chladné, ale dni sú príjemne.

Namíbia - gastronómia

Miestne jedlá ovplyvnila najviac nemecká kuchyňa. Reštaurácie a kaviarne reflektujú nemecký vplyv a väčšina pohostinstiev má rovnomerne vyvážený výber národných a medzinárodných jedál. Medzi typické miestne špeciality patria: biltong - sušené mäso, rauchfleisch - údené mäso, asparagus, kalaharská hľuzovka a dary mora, najmä delikátne ustrice. Exotické jedlo môžete zapiť miestnymi značkami svetlých ležiakov Tafel alebo Windhoek.

Namíbia - historia

Pobrežné oblasti boli objavené Portugalcami (Bartolomeo Diáz, 1487) a Nizozemcami na počiatku 15. storočia. V 18. a 19. storočí prišli britskí a potom nemeckí misionári. V roku 1887 nemecká vláda vyhlásila protektorát nad územím, roku 1890 bola vyhlásená Nemecká juhozápadná Afrika. V roku 1915 územie obsadila Juhoafrická únia, ktorá na území získala rok 1919 mandát Spoločnosti národov. Po 2. svetovej vojne sa Južná Afrika odmietla vzdať mandátu a začleniť Juhozápadnú Afriku do sústavy poručenskej správy. Naopak, roku 1949 ju vyhlásila svojou piatou integrálnou provinciou (po Kapsku, Oransku, Natale a Transvaale). Roku 1966 OSN formálne ukončila mandát JAR a v roku 1968 dala územiu meno Namíbia (miesto doterajšieho pomenovania Juhozápadná Afrika). V 70. rokoch JAR ustanovila miestny autonómny parlament, ktorý plnil i funkciu autonómnej vlády. V roku 1989 sa konali parlamenté voľby a 9.2.1990 bola prijatá ústava, zaisťujúca pluralitnú vládu. 21.3.1990 sa Namíbia stala nezávislým štátom, hospodársky však zostala závislá na Južnej Afrike. V prvých voľbách od získania nezávislosti, ktoré sa konali v roku 1994, získala vládnúca marxistická Organizácia ľudu Juhozápadnej Afriky viac než dve tretiny kresiel v parlamente. Ako prejav dobrej vôle Juhoafrickej republiky obdržala Namíbia rovnako roku 1994 juhoafrickú exklávu Walvis Bay, ktorá je dnes najväčším prístavom krajiny. Roku 1999 vyhlásil namibijský prezident výnimočný stav vo výbežku Caprivi na severovýchode krajiny po zrážkach ozbrojených síl so separatistickými povstalcami. V decembri rovnakého roku vysúdila Botswana na úkor Namíbie ostrov Sedudu.

Namíbia - nákupy a suveníri

Hlavné mesto má niekoľko moderných obchodov, ak však chcete tradičný suvenír z Namíbie mali by ste zavítať na lokálne trhovisko, ktoré otvára svoje brány každú druhú sobotu v mesiaci. K hlavným lákadlám patria určite diamanty, polodrahokamy, bábiky Herero, šperky, koberce, čokoládový likér či rezbárske predmety rôznych veľkostí.

Bezcolne môžu tovar do krajiny pre vlastnú potrebu doviezť len osoby staršie ako 16 rokov. Povolený je import 400 ks cigariet alebo 50 ks cigár, či 250 g tabaku, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a darčeky v hodnote do 500 ZAR.

Namíbia - turistické strediská

Časť morského pobrežia tu nazývajú aj “Pobrežie kostier”, pretože kvôli neprehľadným morským prúdom, útesom a silnému vlnobitiu tu stroskotalo veľké množstvo lodí. Tunajšie národné parky navštevuje veľa turistov. Národný park Etosha sa rozkladá na severe krajiny a z Etošskej panvy ukrajuje 22,270 km2. Táto oblasť je položená 1065 metrov nad morom a vytvára slanú priehlbinu, zriedkakedy naplnenú vodou, lemovanú trávnatými lúkami a krovinami. Tie sú domovom slonov, levov, zebier, žiráf, leopardov, gepardov, antilop, buvolov, hyen... Rezervácia je otvorená po celý rok a poskytuje štandardné ubytovanie. Menším bratom Etoshu je jediný namíbijský horský rezort - Národný park Waterberg, tvorený prekrásnymi kopcami z červeného pieskovca. Návštevníci tu nájdu množstvo zaujímavých trekov a s trochou šťastia zazrú i niektoré vzácne živočíšne druhy, ktoré obývajú miestne pohoria.

Namíbia - zdravotná starostlivosť

Odporúčané je očkovanie proti tetanu. V severných oblastiach krajiny (Etosha, Ovambu a Caprivi) je zvýšené nebezpečenstvo výskytu malárie, preto sa odporúča užívať chemické profylaktiká pred cestou a počas pobytu využívať repelenty proti hmyzu. Na juh od hlavného mesta Windhoeku sa vyskytuje detská obrna. Existuje tiež riziko nákazy bilharziou, preto sa neodporúča kúpanie v sladkých vodách. Namíbia patrí medzi krajiny s vysokou mierou výskytu HIV/AIDS. Nakazených je cca 20% jej dospelého obyvateľstva. Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Pred cestou je potrebné uzavrieť poistenie liečebných nákladov. Voda z kohútikov je pitná, odporúčame však uprednostniť stolovú balenú vodu. V Namíbii je voda drahá, preto je potrebné rešpektovať šetrenie s vodou.

Namíbia - bezpečnosť

V Namíbii je bezpečnosť stabilizovaná, napriek tomu sa odporúča zachovávať ostražitosť a dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti. Nevystavovať príliš hodnotné veci, pri kempovaní sa ubezpečiť, že drahé predmety nie sú ponechané bez dozoru. Nie je vhodné cestovať púšťou v noci. Pri kúpaní v riekach hrozí nebezpečenstvo napadnutia krokodílmi alebo hrochmi.

Namíbia - víza

Občania SR potrebujú na vstup do krajiny cestovný pas s platnosťou presahujúcou dobu pobytu v Namíbii najmenej o 6 mesiacov a platné vízum vydané napr. na namíbijskom veľvyslanectve vo Viedni. O predĺženie víza je potrebné požiadať na imigračnom úrade v Namíbii. Pobyt v krajine po uplynutí platnosti víza je trestne stíhaný.

Namíbia - mena

Namíbijský dolár (NAD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 200, 100, 50, 20 a 10 NAD, mince sú v hodnotách 5, 1 NAD a 50, 10 a 5 centov. Namíbijský dolár je priamo prepojený s juhoafrickým random, ktorý je v Namíbii tiež akceptovateľnou menou. 1 000,00 EUR = 10 484,38 NAD (kurz apríl 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >