Detail štátu

Nemecko Nemecko - transparent

Ponúkame 7 ubytovacích kapacít za cenu 158 € - 419 €.

Destinácia:

Nemecko - popis

Nemecko, oficiálny názov Nemecká spolková republika, skr. NSR, (nem. Bundesrepublik Deutschland, BRD) je spolkový štát v strednej Európe. Susedí s Dánskom, Poľskom, Českom, Rakúskom, Švajčiarskom, Francúzskom, Luxemburskom, Belgickom a Holandskom. Na severe tvoria prirodzenú hranicu Severné more a Baltské more. Hlavným mestom a sídlom vlády je Berlín, niektoré ministerstvá sa nachádzajú aj v Bonne. Návštevníkom ponúka pestrú paletu prírodných, historických, stavebných a kultúrnych pamiatok, aj vysokohorskú turistiku, lyžovanie v Alpách, romantiku starobylých hradov, zámkov a miest. Cez Nemecko pretekajú tri najväčšie rieky Rýn, Labe a Dunaj s príťažlivou lodnou dopravou a krásnymi zákutiami. Krajinný typ sa mení predovšetkým v smere zo severu na juh. Terén sa smerom na juh stáva strmším a vyšším. Severná časť Nemecka, Severonemecká nížina, je nížina sformovaná predovšetkým pred dobou ľadovou, na ktorú naväzuje v strede a na juhu Nemecka zalesnené stredohorie. Najmä v Bavorsku, ale tiež v Bádensku-Württembersku, prechádza táto krajina až do relatívne vysoko položeného severoalpského predhoria a to ďalej do Alpských veľhôr. Počtom vyše 82 miliónov obyvateľov je Nemecko 2. najľudnatejšou a rozlohou 357 000 km² 5. najväčšou krajinou v Európe. Nemecko je demokraticko-parlamentný štát, najvyšším zákonodarným orgánom je parlament, ktorý tvorí Spolkový snem a Spolková rada, na čele štátu je prezident, vládu vedie spolkový kancelár. Nemecko je jedným zo zakladajúcich členov Európskej Únie (EU), skladá z mesta Berlín, ktoré je hlavným mestom, a 15-ich spolkových krajín s vlastnou ústavou a veľkými zákonodarnými právomocami zemských snemov, mimo zahraničnej politiky, obrany, financií, dopravy a spojov. Každá zo spolkových krajín má svoju zemskú vládu na čele s ministerským predsedom, v mestách Berlín, Brémy a Hamburg sú to mestské senáty. Úradným jazykom v Nemecku je nemčina, pracovníci informačných kancelárií, bánk, recepcií a zamestnanci reštaurácií ovládajú aj angličtinu. K najznámejším nemeckým mestám patria Drážďany známe a vyhľadávané pre jeho historické pamiatky ako Zwinger, Semper Oper či Obrazáreň starých majstrov, Lipsko známe mesto výstav a obchodníkov, ale aj hudobnou tradíciou, historickými a kulinárskymi domami, ku ktorým patrí Goetheho známa Aurebachs Keller alebo najstaršia európska kaviareň Haus Coffe-Baum. Frankfurt patrí k najdôležitejším obchodným a hospodárskym centrám Nemecka, sídlia tu významné banky, je domovom svetoznámeho knižného veľtrhu a medzinárodného letiska, Stuttgart so svojou eleganciou, výrobou áut značky Mercedes-Benz a Porsche a najbohatšími minerálnymi prameňmi v západnej Európe. Mnichov patrí medzi najnavštevovanejšie nemecké mestá, snáď aj vďaka tradičným sviatkom piva známym ako Oktoberfest, má tiež bohatú históriu, múzeá aj známy zámok Nymphenburg.

Nemecko - všeobecné informácie

Rozloha: 356 520 km2 Počet obyvateľov: 82 369 548 Hlavné mesto: Berlín (3 437 900 obyv.) Štátne zriadenie: republika, parlamentná demokracia, právny, sociálny a spolkový štát Administratívne usporiadanie: 16 Spolkových krajín(Bundesland) Úradný jazyk: nemčina, regionálne: dánčina, frízščina, srbčina Rasové a národnostné zloženie: Nemci (90 %), Dáni (1%), Frízi (1%), Lužickí Srbi (0,5%)iné (7,5 %): Turci, Chorváti, Srbi, Taliani atď. Náboženstvo: protestantské (42 %), rímsko-katolícke (43 %), moslimské (3 %). Elektrina 220V/50Hz.

Nemecko - počasie

Nemecko patrí do miernej klimatickej zóny strednej Európy, leží v oblasti pásma západných vetrov v prechodovej oblasti medzi morskou klímou v západnej Európe a kontinentálnou klímou vo východnej Európe. Na klímu pôsobí okrem iného aj Golfský prúd, ktorý vytvára neobyčajne mierne klimatické podmienky pre tieto zemepisne šírky. Extrémne počasie, ako napríklad suchá, tornáda, kruté mrazy alebo extrémne horúčavy sú relatívne zriedkavé. Príležitostne sa však objavia víchrice, ktorých pribúdanie obzvlášť v zimných mesiacoch spôsobuje problémy. Pravidelne prichádzajú povodne, ktoré bývajú v lete po intenzívnych dažďoch alebo v zime po topení snehu, môžu viesť k záplavám a značným škodám. Suchá postihujú hlavne severovýchod Nemecka, môžu sa však rozšíriť do celej krajiny. Teploty sa tu pohybujú okolo -6 °C v zime a priemerná teplota v lete je okolo 20 °C.

Nemecko - gastronómia

Hlavným jedlom v Nemecku je obed, okolo siedmej večer Nemci zvyčajne konzumujú ľahký snack. Raňajky servírované v domácnostiach a hoteloch zvyčajne zahŕňajú varené vajcia, krajce chleba s džemom, med a tenké plátky syra. Turisti v baroch rýchleho občerstvenia, mäsiarstve, v pekárni alebo kaviarni si môžu kúpiť grilované alebo varené párky (WURST) s chrumkavým krajcom chleba alebo zemiakovým šalátom (stojí približne 3 Euro, v závislosti od stravovacieho zariadenia). Na upokojenie „žalúdka“ sú výborné i krajce chleba plnené všetkými druhmi párok, teplým mäsom (LEBERKÄSE), v octe nakladané slede, uhorky a plátky z cibule alebo syra. Ťažko sa odmieta tradičná jablková štrúdľa, rozmanitosť ovocia a miestne syrové špeciality. V Nemecku je úžasne široký výber chleba. Menu, ktoré si objednáte v bežných hostincoch (nad cenu E10), pozostáva z troch chodov: najobľúbenejším počiatočným chodom je polievka. Hlavný chod pozostáva zo zeleniny a/alebo šalátov, zemiakov, mäsa a omáčky. Tretí chod tvorí puding (BLANCMANGE), ovocie alebo zmrzlina. V reštauráciách často servírujú pivo alebo víno. Zákazníci si zvyčajne popoludní rezervujú koláče a cukrovinky v miestnej KAFFEE UND KUCHEN, ktoré si zvyčajne berú domov. Servírovanie kávy v tzv. KAFFEE UND KUCHEN nenájdete len v mestách a dedinách, ale i v blízkosti obľúbených turistických miest. V celej západnej časti krajiny sa vyskytuje množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú medzinárodnú kuchyňu (čínska, grécka, turecká a iné). Obsluha je štandardná – čašníkmi a čašníčkami. K dispozícii sú i somoobslužné reštaurácie. V pekárňach a mliekárňach si kúpite len ľahké pokrmy. Miestne špeciality zahŕňajú enormný rozsah výberu. Obsluha v baroch je pri stole alebo pri pulte. Zákazníci čoskoro zistia, že objednané nápoje sa značia na podložku od piva, pretože účet sa platí pri odchode. Pre konzumáciu alkoholu v bare je legálny vek 18 rokov. Neplnoletí majú povolené navštevovať bary iba ak sú sprevádzaní plnoletou osobou. Neplnoletým je zakázané podávať alkohol. Čas prevádzkovania barov závisí od majiteľa, vo väčších mestách sú vo všeobecnosti otvorené počas celého dňa, zatvárajú sa okolo polnoci alebo i neskôr. Výnimku tvoria bary v Berlíne a Hamburgu, kde môžu byť krčmičky otvorené počas 24 hodín. Národným nápojom je pivo v jeho mnohých formách. Regionálne druhy pív sa menia od ľahkých PILSNER-type ležiakov po ťažké čierne pivá. Medzi najznámejšie patrí namjä BAYRISCHES G\'FRORNES (mrazené pivo), WEIZENBIER z Bavaria a MUMME (horké svetlé pivo bez chmeľu) dostanete v Hannoveri. Nemecké vína patria medzi najlepšie na svete. Najznámejšie odrody sa pestujú v Porýnsku a v Moselskom údolí ako i v oblasti Ahr, Nahe, Franconia a Baden. Turistom doporučujeme ochutnať ÄPPELWOI (jablčný mušt) vo Frankfurt/M, CANNSTATTER (biele víno) v Stuttgarte, KIRSCHWASSER (čerešňové brandy) v Badene, a WÜRZBURGER (suché biele víno) v Würzburgu.

Nemecko - spoločenské konvencie

Štandardnou formou pozdravu je potrasenie rukou. Bežnú spoločenskú konvenciu odpozorujete. Ak navštívite bežnú nemeckú domácnosť, domáci Vám ponúkne občerstvenie a nejaké jedlo. Pri jedení polievky pravou rukou sa považuje za nezdvorilosť nechať ľavú ruku pod stolom. Ľavá ruka by mala ostať voľne na stole. Pred jedením sa zvyčajne povie spolustolujúcim GUTEN APPETIT, odpovedá sa EBENFALLS. V krajine je zvyk, že hostiteľke prinesiete rozbalenú kyticu (podľa tradície je nutné priniesť nepárny počet kvetov, červené kvety sa dávajú výlučne milovanej osobe). Pri vstupe do obchodu, reštaurácie a pod. je zdvorilé pozdraviť GUTEN TAG (v Bavorsku sa pozdraví GRÜSS GOTT). Odchod bez AUF WIEDERSEHEN sa považuje za nezdvorilosť. Podobne pri telefonovaní sa považuje za spoločenský priestupok začať rozhovor bez toho, aby ste sa predstavili. Príležitostne oblečenie sa všeobecne akceptuje, avšak v niektorých reštauráciách, v opere, divadle, kasínach a pri dôležitých spoločenských stretnutiach sa vyžaduje formálnejšie oblečenie. Večerné šaty sa nosia iba vtedy, ak sa priamo vyžadujú.Zákaz fajčenia je vo verejných prepravných prostriedkoch a budovách, zákaz je vyznačený tabulou. Sprepitné - poplatok je už zahrnutý v účte za hotel. V reštaurácii je taktiež v účte zahrnutý 10% poplatok za reštauračné služby. Zvykom je zaokrúhliť účet na najbližšie číslo nahor. Sprepitné sa dáva vodičom taxíkov, kaderníkom a obsluhujúcej v šatni.

Nemecko - turistické strediská

 

Nemecko je krajina bohatá na prírodu. Nádherné hory, na juhu majestátne Alpy, stovky jazier a prístavov na riekach sú lákadlom stráviť dovolenku práve v tejto krajine. Obľúbeným miestom je Bavorsko, ktoré okrem krásnej prírody je miestom pivných slávností. Dovolenka v Nemecku poskytuje stovky úžasných miest a stavieb, ktoré sa oplatí vidieť. Samotné hlavné mesto Berlín sa pýši Brandenburskou bránou, Víťazným stĺpom alebo Televíznou vežou. Oplatí sa vidieť aj Berlínske múzeum, kde sa nachádza jedinečná busta egyptskej kráľovnej Nefertiti. V meste Kolín nad Rýnom je treba navštíviť nádherný Kolínsky dóm alebo Prírodovedné múzeum. Skvostom je aj Obrazárňa Zwinger v Drážďanoch. Nemecko má nádherné hrady a zámky. Najkrajšou je zámok Neuschwanstein, ďalšími napríklad zámky Nymphenburg alebo Heidelberg. Keďže je Nemecko vyspelou krajinou, tak aj služby a ubytovanie sú príjemné, na úrovni a cenovo dostupné. Nemci sú milí a priateľskí. Počas dovolenky v Nemecku treba ochutnať typické nemecké pivo a národné jedlo – Sauerkraut, čo je kyslá kapusta, pečenú hus plnenú jablkami alebo čerešňový koláč.

 

Brandenburgská brána, symbol Berlína, je jedným z charakteristických monumentov nemeckej histórie. Bola vybudovaná v roku 1791 ako víťazný oblúk pre kráľa Fridricha Viliama II., ako symbol mieru. Počas pádu berlínskeho múru tu tisíce Nemcov zo západu a vchodu oslavovali otvorenie hranice a znovuzjednotenie krajiny.

Hrad Neuschwanstein, v srdci Čierneho lesa, je jedným z najznámejších na svete. Hrad bol postavený pre Ľudovíta II. podľa vzoru stredovekých nemeckých hradov. Je to najnavštevovanejšia stavba Nemecka.

Kolínsky dóm je majstrovské dielo gotickej architektúry a jednou z veľkolepých posvätných kresťanských stavieb. Svojimi gigantickými rozmermi a jedinečnou kvalitou vyhotovenia bol Kolínsky dóm medzníkom gotickej architektúry.

Hamburský prístav leží na brehoch rieky Labe, v jej ústí do Severného mora. Je jedným z najväčších miest prekládky tovaru vo svete. Svojou ohromnou veľkosťou je atrakciou mesta. Tvorí ho pôsobivý labyrint kanálov, korýt, mól a mostov.

Nemecko - zdravotná starostlivosť

Zdravotnícke zariadenia dosahujú európsky štandard. Pred vstupom do krajiny sa nepožaduje žiadne špeciálne očkovanie, ale odporúča sa očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Občania SR musia mať Európsku kartičku poistenca. Odporúča sa uzatvoriť poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

Nemecko - colné predpisy

Do krajiny je možné priviezť predmety, potraviny a nápoje v množstve primeranom dĺžke a charakteru pobytu. Predmety osobnej potreby je možné priviezť bez preclenia, ako i pohonné hmoty v zabudovanej nádrži auta a 10 l v príručnej kanistre. Pre osobnú spotrebu možno doviezť 800 ks cigariet (1 kartón) alebo 50 ks cigár alebo 250 g tabaku, 1l liehovín s obsahom viac ako 22 % alkoholu alebo 2 l liehovín s obsahom menej ako 22% alkoholu, 2l šumivého vína alebo 2 l nešumivého vína, 2 l likérového vína, 500 g praženej kávy a 59 g parfumu. Cestujúci je povinný prihlásiť sumu vyššiu ako 15 000 EUR.

Nemecko - víza a cestovné doklady

Vstup občanov SR na územie NSR a pobyt na ňom je upravený vzájomnou dohodou o zrušení vízovej povinnosti z r. 1990 a príslušnými nemeckými vnútroštátnymi normami, tzn. zákonom o všeobecnom voľnom pohybe občanov Európskej únie, zákonom o pobyte, zárobkovej činnosti a integrácii cudzincov na spolkovom území, atď. Vyžadovaný je cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Nemecko - mena

Euro €.

     
     
     
     
Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >