Detail štátu

Nepal Nepal - transparent

Ponúkame 6 ubytovacích kapacít za cenu 1 718 € - 3 789 €.

Nepal - popis

Nepál, oficiálny názov je Nepálska federatívna demokratická republika, je štát v južnej Ázii. Na severe má spoločnú hranicu s Čínou (1 236 km) a na juhu s Indiou (1 690 km). Krajina leží v Himalájach. Vysoké Himaláje utvárajú severnú hranicu štátu. V hradbe vysokých štítov- 6000–7000 m n.m. leží aj najvyšší vrch Zeme Mount Everest (Sagarmatha, 8848 m n. m.) Smerom na juh oddeľujú 4000 až 1500 m vysoké pásma pohorí úrodné nepálske údolia a panvy. Na juhu sú nížiny zvané teraje, ktoré pokrývajú močiare, vysoko trávnaté savany a tropické džungle. Nepál má značné nerastné suroviny (rudy meď, grafit, turmalín). Popri tradičných remeslách (tkanie kobercov) sa málo rozvinutý priemysel rozšíril o spracovanie poľnohospodárskych produktov. Z poľnohospodárstva žije 90 % obyvateľov. Na malých hospodárstvach pestujú ryžu, pšenicu, kukuricu, jutu, ovocie. Dôležité úžitkové zvieratá v údoliach sú ovce, kozy, byvoly a uctievaný hovädzí dobytok, v pohoriach zasa jaky. Čoraz väčší príjem plynie štátu z cestovného ruchu. Hlavným dôvodom návštevy Nepálu je pohľad alebo výstup na veľhory, najmä na Mount Everest. Nachádza sa v národnom parku Sagarmatha v oblasti Khumbu, ktorý hraničí s Tibetom. V nepálskom jazyku Sagarmatha znamená „hlava oblohy“. Šerpovia a Tibeťania ho uctievajú pod menom Chomolongma (Matka bohýň zeme). Everest meria 8848 m, je najväčšou horou sveta a už je desiatky rokov otvorená pre komerčné horolezectvo. Je súčasťou veľkého Himalájskeho masívu, ktorý má dĺžku 800 km a v ktorom sa nachádza ďalších osem štítov nad 8000 metrov. Krajina ponúka úžasnú rozmanitú topografiu od snehových štítov po posplietané zelené terasovité kopce, scénické rieky a tropické pralesy.

V roku 1951 nepálsky kráľ zrušil starý systém vlády dedičných premiérov a ustanovil kabinetný systém. Reforma v roku 1990 umožnila vznik multistraníckej demokracie v rámci konštitučnej monarchie. Formovanie nového mocenského systému však narušilo maoistické povstanie, ktoré začalo v roku 1996 s cieľom zvrhnutia monarchie a nastolenie maoistickej diktatúry. V roku 2002 kráľ Gyanendra rozpustil parlament a vládu. V roku 2004 obnovil niektoré demokratické inštitúty a sformoval koaličnú vládu zloženú zo 4 politických strán. Následne však v roku 2005 aj túto vládu rozpustil, vyhlásil výnimočný stav a prevzal všetku moc, ktorú si udržal až do apríla 2006. Po masových protestoch v apríli 2006 organizovaných tzv. koalíciou siedmych politických strán a maoistov kráľ opätovne obnovil demokratické inštitúty. Po parlamentných voľbách v apríli 2008 a zvolení prezidenta parlamentom vytvorila najsilnejšia politická strana maoistická Komunistická strana Nepálu v auguste 2008 koaličnú vládu. Maoisti v máji 2009 rezignovali po tom ako prezident zamietol návrh na odvolanie náčelníka vojenského štábu. Úlohou súčasnej vlády je pokračovať v mierovom procese.

Nepal - všeobecné informácie

Rozloha: 140 800 km². Počet obyvateľov: 29 519 114. Hlavné mesto: Kathmándu (535 000 obyv.). Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 5 oblastí. Úradný jazyk: nepálčina. Rasové a národnostné zloženie: Gurkhovia (52 %), Maithiliti (11 %), Bhojpuri (8 %), Tharujci (3,6 %), Tamangovia (3,5 %), Nevari (3 %), Magari (1,4 %), Gurungovia a Kirati (1,2 %), Bhoti a Šerpovia (0,5 %), iné (15,8 %). Náboženstvo: hinduizmus (89,5 %), budhizmus (5,3 %), islam (2,7 %), iné (2,5 %). Elektrina 230 V/50Hz, doporučuje sa vziať si so sebou adaptér.

Nepal - počasie

Typické monzúnové klimatické podmienky s dvoma základnými ročnými obdobiami. Sucho od októbra do mája a monzúny od júla do septembra. Teploty v hlavnom meste v letných mesiacoch bežne dosahujú 30 stupňov a zriedkavo klesnú pod 10 °C. Sneh je v doline Káthmandu veľmi zriedkavý. Nepál leží o 1500 km južnejšie ako Alpy a z tohto dôvodu sa snehová pokrývka nachádza v oveľa vyšších výškach než je bežné v Európe. Najvhodnejšie obdobie na vysokohorskú turistiku sú január, február a november.

Nepal - gastronómia

Napriek izolácií a vlastnej potravinovej produkcii Nepál nevytvoril vlastnú národnú kuchyňu. Potravu tvorí najmä šošovica a ryža (Dal Bhat). Výnimku tvorí Newarská kuchyňa, ktorá je veľmi prepracovaná a korenistá. Hlavnou zložkou potravy je ryža. Najčastejším jedlom je dal (šošovicová polievka), zelenina s korením, chapatis a tsampa (potrava horských ľudí), ktorá sa pripravuje z mletého obilia zmiešaného s mliekom, čajom alebo vodou. Sladkosti a pikantné rýchle občerstvenie dostanete pod názvom jelabi, laddus a mukdals. Miestna strava šerpov sa nazýva gurr a pozostáva zo surových zemiakov posypaných korením, ktoré sa grilujú ako palacinky na plochom kameni. Tibetská kuchyňa sa skladá z thukba (hustá polievka) a momos (smažených alebo varených, s plnenými knedlíkmi). Mäsitú stravu tvorí kozacina, bravčovina, kuracina a mäso z byvola. Hovädzina je zakázaná. V Káthmandu a Pokhara je veľký výber reštaurácií, mimo týchto miest je výber obmedzený. K účtu za jedlo sa priratúva 12-percentná daň. Národným nápojom je chiya (čaj varený s mliekom, cukrom a korením; v horách sa pridáva i maslo z jaka). Obľúbeným horským nápojom je chang (pivo vyrobené z kvaseného jačmeňa, kukurice, ryže alebo prosa). Arak (zemiakový alkohol) a raksi (pšeničný alebo ryžový lieh) sa tiež pije často. Nepálske pivo je chutné, kvalitné sú aj miestny rum, vodka a gin. Miestna whisky nie je tak chutná, ale vodka z dovozu je značne rozšírená.

Nepal - nakupovanie a suveníri

V Nepáli môžete nakúpiť veľmi výhodne. Treba si však dať pozor na falšovaný tovar a na zle vyrobené suveníry. Turisti s obľubou nakupujú textilné výrobky ako pletené rukavice, ponožky a topis (čiapka), tibetské šaty, tkané šály, tibetské pestrofarebné kabáty, mužské košele, pashmina (jemná prikrývka z kozej vlny). Populárny sú tiež khukri (národný nôž), saranghi (malá švorstrunová viola, na ktorú sa hrá sláčikom z konských vlasov), tibetské nádoby na čaj, papier mâché používaný na výrobu masiek, sošky budhu, filigránske ornamenty, flauty z bambusu, a iné výrobky ľudového charakteru. Čas predaja: Nedeľa - Piatok 10:00-20:00 (niektoré obchody sú otvorené i v sobotu a cez prázdniny).

Nepal - aktivity

Nepál je skutočným rajom pre trekerov a turistov vyhľadávajúcich horské túry. Malebné horské dedinky sú posplietané stovkami cestičiek, ktoré sa takmer bez zmeny používajú už stáročia. V krajine sa vykonáva trekingový výcvik. Na výletoch objavíte chrámy a budhistické svätyne. Rafting - od júla 1999 sa nevyžaduje povolenie na rafting v bežných raftingových oblastiach. Rafting na Himalájskych riekach si vyžaduje povolenie, ktoré je možné získať na Ministerstve kultúry, turistiky a Civilnom letectve. Golf - v Nepále rastie záujem o golf, pričom sa tu vyskytujú štyri golfové ihriská. Dve sú v Káthmandu (Til Ganga Golf Course a Gokarna Golf Course) a dve v Pokhare (Fulbari Resort Golf Course a Himalayan Golf Course). Dobrodružné športy - adrenalínové dobrodružstvo sa nevyhlo ani Nepálu. Úrad pre turistiku v súčasnosti ponúka veľký výber vysoko adrenalínových aktivít, ktoré sa presadzujú v tejto veľkolepej krajine. Nad Káthmandú sa môžete preletieť v balóne, odkiaľ sa naskytá výborný výhľad na hlavné mesto a jeho panoramatické okolie. Lety v balónoch ponad Mount Everest sú však zriedkavé. Hang-gliding, lietanie na ultraľahkých vetroňoch, je obľúbené v Pokhara a v regióne Langtang. Bungee jumping a kanoistika sú tiež populárne. Paragliding a power paragliding sa uskutočňuje len v Pokhara.

Nepal - turistické strediská

Káthmandú - hlavné mesto Káthmandú je magickým kultúrnym a obchodným centrom kráľovstva. V centre mesta na námestí Durbar sa nachádzajú nádherné chrámy a svätyne (budhistické i hinduistické). Boli postavené hlavne v štýle pagôd s komplikovaným vyrezávaním exteriéru. Najznámejším je starý Kráľovský palác, nachádza sa tam socha Opičieho boha, ktorá ma oblečený červený plášť. Na námestí sa tiež nachádza dom žijúcej bohyne Kumari. Niekoľko kilometrov od Káthmandu je obrovská pôsobivá Bodnath Stupa. Stala sa centrom tibetského exilu a môžete tu kúpiť artefakty a remeselné výrobky Tibeťanov. Stúpajúc smerom von z mesta prídete k slávnej budhistickej stupa Swayambhunath, ktorá je viac známa pod menom Opičí chrám. Ku chrámu vedie veľmi veľa schodov, po ktorých pobehuje množstvo opíc. Pri styku s opicami si dávajte pozor, ich správanie je nepredvídateľné. Pri vstupe do chrámov a religióznych objektov dodržujte daný spoločenský protokol. Iba päť kilometrov západne od hlavného mesta (poniže lesa Nagarjun) sa nachádzajú vodné záhrady Balaju so sochou lorda Vishnu a fontánou znázorňujúcou 22-hlavého morského draka. Asi 19 km južne od Káthmandu (možnosť prepravy i taxíkom) sú Kráľovské botanické záhrady Godavari, v ktorých môžete obdivovať bytové stromy, kríky a nádherné orchideje.
Bhaktapur - známy tiež ako „mesto chrámov“, leží asi 12 kilometrov od Káthmandu vo východnej časti údolia. Bohaté kultúrne a prírodné dedičstvo v tomto údolí podnietilo UNESCO zaradiť na zoznam niekoľko tunajších pamiatok. V Národnej umeleckej galérii v starej Malla Palace nájdete nezvyčajné farebná maľby zvierat. Ďalšie múzeum v Bhaktapur je Národné múzeum Woodworking, ktoré sa preslávilo rezbárskymi prácami Nevarov a Mosadzné a Bronzové múzeum na námestí Dattatreya.
Patan - mesto Patan leží na juhu údolia v blízkosti Káthmandu a je známe ponúkaným tovarom zo striebra a bronzu. V meste sa nachádzajú staroveké historické a umelecké pamiatky. Medzi ne patrí námestie Patane Durbar (na ktorom je zaujímavé Patan Museum), Krishna Mandir, Kráľovské kúpele, Chrám Kumbheshwor a Zlatý chrám (Golden Temple). V Patane je Jawalakhel ZOO s juhoázijskými exotickými zvieratami. V údolí sa nachádzajú svätyne pre rôzne účely. Svätyňa slonieho boha Ganesh prináša šťastie. Majstrovské diela nepálskej architektúry predstavujú štyri chrámy Ganesh – jeden je na námestí Durbar v Káthmandu, druhý v Chabahil, tretí v Chobar a štvrtý blízko Bhaktapur. Jedným z najnavštevovanejších pútnických miest je mesto Lumbini, v ktorom sa narodil Budha.
Prvým nepálskym parkom sa stal Kráľovský národný park Chitwan. Pre turistov je tu množstvo ubytovní. Priaznivci vodných športov môžu zažiť rafting na divokej vode, kanoistiku prípadne jazdu na slonovi. Pokiaľ neprekáža hmla, z dedinky Nagarkot je úžasný pohľad na Mount Everest. V meste Gorkha bola založená dynastia Shah a bolo tu sídlo pôvodných vojakov Gurkha. Je tu živý bazár a tu sa začína kráľovská túra (Royal Trek) do Pokhara.
Odľahlé mesto Pokhara leží 200 km západne od Káthmandu v centre Nepálu na jazere Phewa. Žiadne iné miesto na svete neposkytuje taký pohľad na Himaláje. Je východiskovým bodom pre horolezcov a trekerov. Býval tu tiež JRR Tolkien.
Himaláje - hlavným dôvodom návštevy Nepálu je pohľad alebo výstup na veľhory, najmä na Mount Everest. Nachádza sa v národnom parku Sagarmatha v oblasti Khumbu, ktorý hraničí s Tibetom. V nepálskom jazyku Sagarmatha znamená „hlava oblohy“. Šerpovia a Tibeťania ho uctievajú pod menom Chomolongma (Matka bohýň zeme). Everest meria 8848 m, je najväčšou horou sveta a už je desiatky rokov otvorená pre komerčné horolezectvo. Je súčasťou veľkého Himalájskeho masívu, ktorý má dĺžku 800 km a v ktorom sa nachádza ďalších osem štítov nad 8000 metrov. Krajina ponúka úžasnú rozmanitú topografiu od snehových štítov po posplietané zelené terasovité kopce, scénické rieky a tropické pralesy.

Nepal - zdravotná starostlivosť

Odporúčame zdravotné poistenie uzavrieť v SR, nevyžaduje sa žiadne potvrdenie o očkovaní. Súkromné zdravotnícke zariadenia vyžadujú platbu za lekárske služby ihneď po ich poskytnutí, avšak najlepšie je dodržiavať základnú zdravotnú prevenciu – piť vodu len z uzavretých fliaš, nekonzumovať surovú potravu, vyhýbať sa pitiu riedených džúsov. V prípade nedostatku finančných prostriedkov je možné ošetrenie v charitatívnych a misijných nemocniciach.

Nepal - víza a cestovné doklady

 

Pre občanov SR je potrebné vízum a platný cestovný pas. Víza je možné získať na najbližšom Veľvyslanectve Nepálu v Berlíne, alebo na letisku v Káthmandú - na obmedzenú dobu 15 dní. Turistické víza sú platné v oblasti Káthmandu, v údolí Pokhary a v Národnom parku Chitwan. V prípade návštevy iných oblastí - hlavne v severnom pohraničí alebo trekingu v horách je potrebné získať povolenie imigračných úradov. V priebehu pobytu môže byť platnosť víza predlžená vždy na 30 dní, avšak maximálne na 120 dní v rámci jedného kalendárneho roka. V prípade odôvodnenej žiadosti môže Ministerstvo vnútra Nepálu povoliť ďaľších 30 dní (celkove do 150 dní). Predĺžovanie víz vykonáva imigračný úrad v Káthmandu a v Pokhare, avšak ide o pomerne zdlhavú záležitosť.

Nepal - colné predpisy

Pre turistov prichádzajúcich do Nepálu cez letisko v Káthmandu, ktorí nemajú tovar na preclenie, je vyhradený zelený koridor. Pre ostatných červený koridor. Doviezť je možné veci osobnej spotreby, max. však 200 cigariet alebo 50 cigár, 1,15 litra alkoholu a 15 zvitkov filmu. V prípade, že turista má so sebou ďalekohľad, kameru, fotoaparát, laptop, počítač alebo hudobnú aparatúru, je potrebné vyplniť colné a devízové prehlásenie. Dovoz nepálskej meny je zakázaný. Naopak dovoz cudzej meny nie je obmedzený, avšak pri väčšom množstve (nad 2000 USD) je vhodné výšku uviesť do colno-devízového prehlásenia. Spätná výmena nepálskej meny je možná len do výšky 10%. Vývoz nepálskej meny je povolený. Ďalej e zakázaný vývoz starožitností bez povolenia vládneho úradu. Domáce zvieratá je možné doviezť len s platným veterinárnym povolením.

Nepal - mena

1 nepálska rupia (NPR) = 100 paisov. Bankovky sú v hodnotách 1000, 500, 100, 50, 25, 20, 10, 5, 2 and 1. Mince sú v hodnotách 5, 2 and 1, a 50, 25, 10, a 5 paisov. 1 000,00 EUR = 110 132,16 NPR (kurz apríl 2012). V krajine je nelegálne meniť valuty mimo autorizovaných dílerov (banky, hotely a zmenárne s licenciou). Návštevníci pri výmene peňazí dostanú potvrdenie o výmene (Foreign Exchange Encashment Receipts), ktoré využijú pri mnohých transakciách vrátane predĺženia platnosti víz a povolenie pre treking. Veľké hotely a reštaurácie akceptujú kreditné karty American Express, Master card a Visa card.Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >