Detail štátu

Nórsko Nórsko - transparent

Ponúkame 6 ubytovacích kapacít za cenu 1 150 € - 3 737 €.

Nórsko - popis

Nórsko, oficiálny názov Nórske kráľovstvo, v miestnej jazykovej reči bokmål celým názvom Kongeriket Norge) je štát v severnej Európe na Škandinávskom polostrove. So svojou rozlohou 323 802 km² je 8. najväčším v Európe. Má zhruba 4,8 mil. obyvateľov, z nich má cca 10 % zahraničný pôvod. Hlavným mestom je Oslo s asi 570 000 obyvateľmi. Štátnym zriadením je unitárnym štátom a parlamentnou monarchiou. Susedí so Švédskom na väčšine svojej juhovýchodnej hranice, s Fínskom a Ruskom na severovýchode. Pod nórsku suverenitu patrí tiež arktické súostrovie Svalbard (Špicbergy, od roku 1920) a ostrov Jan Mayen v blízkosti Islandu. Nórsko leží v západnej časti Škandinávskeho polostrova, až jedna tretina jeho územia sa nachádza za Severnou polárnou kružnicou. Hlavnú časť povrchu Nórska tvorí Škandinávske pohorie, ktoré sa ťahá v smere poludníkov. Krajina je prevažne hornatá, najvyššia hora Galdhøpiggen meria 2 469 metrov. V jej blízkosti ležia dva nórske ľadovce Jostedalsbreen a Jotunheimen, lákajúce každý rok tisíce turistov. Na medzinárodnej ceste E16, spojujúce Oslo s Bergenom na západnom pobreží Nórska sa nachádza Lærdal, najdlhší dopravný tunel na svete (24,5 km dlhý)(na pevnine). Nórsko má vďaka veľkému množstvu ostrovov a fjordov veľmi členité pobrežie. Jeho podnebie zmierňuje Golfský prúd, vďaka ktorému oceán nezamŕza ani v prístave Bergen, ktorý leží za 60. rovnobežkou. Na pobreží je oceanické podnebie, vo vnútrozemí sa prejavujú rysy kontinentality.

Nórsko - všeobecné informácie

Administratívne usporiadanie: 19 krajov a 434 samosprávnych komún Úradný jazyk: nórčina Rasové a národnostné zloženie: Nóri (96,6 %), Dáni (0,4 %), Briti, Švédi, Fíni a iné Náboženstvo: štátna evanjelická cirkev (93,3%), iné (2,2%), bez vyznania (4,5%). Pôvodní obyvatelia sú predkovia germánskych kmeňov. Postupne začali na územie Nórska prichádzať Vikingovia, ktorí zvýšili úroveň krajiny. Ich cesty do okolitých krajín mali nielen vojenský, ale aj obchodný charakter. Postupom storočí sa upúšťalo od vojenských aktivít a vznikala silná monarchia. V 14. storočí po rozsiahlej epidémii moru sa škandinávske krajiny spojili a vytvorili Kalmarskú úniu. Nórsku vládli celé storočia Dáni, neskôr Švédi a až v r. 1905 sa stalo Nórsko nezávislým štátom. Po neúspešnom pokuse ostať neutrálnou krajinou vstúpilo Nórsko do NATO. Dnes je Nórsko konštitučnou monarchiou a vyspelou krajinou s vysokou životnou úrovňou. Elektrina 220V/ 50Hz.

Nórsko - počasie

Pobrežie má následkom vplyvov Golfského prúdu mierne podnebie. Vnútrozemské teploty kolíšu podstatne viac a je treba rátať s horúcim letom a studenou zimou /od novembra do marca/. Dážď sa vyskytuje počas celého roka, počas zimy často sneží. Severné časti krajiny blízko Polárneho kruhu v lete zaliate svetlom prakticky celých dvadsaťštyri hodín, v zime očakávajte aj počas celého dňa šero.

Nórsko - kultúra a spoločnosť

Nórsko situované ďaleko od kultúrnych centier ako Paríž či Rím bolo často izolované od európskych kultúrnych trendov a vývoja. Dnes je tomu inak a Nórsko sa stalo modernou západoeurópskou krajinou povestnou svojou bezpečnosťou. Nóri sú prevažne milí a priateľskí. Je obvyklé zdržať sa pitia, pokiaľ hostiteľ nepripije na zdravie. Nóri si nepotrpia na formálne oblečenie. Hlavné jedlo dňa, obed, sa podáva medzi 12.00 – 13.00 a večera sa začína o 17.00, avšak ak vás niekto pozve na večeru do reštaurácie, často sa stoluje neskôr. Pri návšteve domácnosti hostiteľa je zvykom priniesť pani domu kvety. V Nórsku je fajčenie zakázané vo väčšine verejných budov a v hromadnej doprave.

Nórsko - gastronómia

Raňajky sú väčšinou výdatné. Podávajú sa rôzne druhy rýb, mäso, syr, vajíčka a chlieb, často formou „švédskych stolov“. Veľa hotelov a reštaurácií servíruje obed typu „koldtbord“ /studený stôl/, v ktorom je ponúkaný údený losos, čerstvé kraby, morské raky ale napriek názvu aj teplé varené jedlá. Miestne sendviče bývajú obložené mäsom, rybami, syrom a šalátom. Nápoje populárnym alkoholickým nápojom je aquavit /schnapps/. Tvrdý alkohol je v Nórsku ťažšie dostupný ako u nás a je veľmi drahý. Pivo a víno sú v reštauráciách podávané bežne.

Nórsko - šport a športové aktivity

Nórske dramatické prírodné scenérie a rozsiahle divoké územia ponúkajú príležitosti pre množstvo vzrušujúcich aktivít. Z tohto dôvodu je v Nórsku veľmi dobre postarané o vyznávačov HORSKEJ TURISTIKY.

Nórsko - turistické strediská

Nádherné prírodné scenérie a rozsiahle divoké ľudoprázdne územia vyhľadávajú priaznivci pešej a vysokohorskej turistiky. Turistické chodníky sú kvalitne vyznačené. V krajine je vyše 300 horských chát v správe Nórskej asociácie horskej turistiky (Norwegian Mountain Touring Association, DNT). Turisti vyhľadávajú v lete pochody po ľadovcoch, vrátane ľadovca Jostedalsbreen, blízko Strynu, ktorý je najväčší v Európe. Neodporúčajú sa však individuálne túry, ale výlety so skúseným sprievodcom. Nórske hory majú podmienky pre nenáročných i skúsených horolezcov. Obľúbenými športmi sú putovania jaskyňami, kanoistika a rafting na viacerých riekach. Kvôli mnohým smrteľným úrazom je dnes povolený iba organizovaný rafting. Zážitok je z pozorovania polárnej žiary a bielych nocí, v ktorých slnko nezapadá ani o polnoci za obzor. Zažiť ich možno aj na juhu v Oslo, na severe krajiny trvajú tri mesiace. (Zaujímavou skúsenosťou je v zime zasa polárna noc, keď slnko nevychádza nad obzor.) Po celej krajine sú jazdecké školy a kluby, kde si možno prenajať inštruktora. Veľa hotelov má vlastné kone a ponúka jazdecké kurzy. Nórsko je populárne tiež vďaka možnostiam cykloturistiku. Mnohé staršie cesty sa postupne zmenili na cyklotrasy. Popri nich sú aj požičovne bicyklov. Od Oslo po Trondheim je 25 golfových ihrísk s 18 jamkami a tri desiatky 9-jamkových. Veľa hotelov má vlastné tenisové kurty a požičovne surfov, vodných lyží i lodí aj inštruktorské služby. V pobrežných i vnútrozemských vodách sa dá v teplom lete kúpať. Nórsko je rybárskym rajom, má vyše 100 lososových riek, ktoré sa vlievajú do fjordov. Vo vnútrozemských vodách sa môže loviť iba s platnou licenciou, ktorá sa dá kúpiť na každej pošte na 100-200 NOK. Lov v mori je bezplatný. Zimné Nórsko je od novembra do mája rajom bežeckého i zjazdového lyžovania. Zjazdovky sú dokonale upravené pre rekreačných lyžiarov i najnáročnejších, strediská sa vedia postarať aj o deti. Po krajine je okolo 30 000 km lyžiarskych tratí, veľa z nich je osvetlených. Okolo Oslo sú známe strediská zjazdového lyžovania a skokoch na lyžiach. Najlepšími lyžiarskymi strediskami sú Lillehammer, Geilo a Hemsedal (Buskerud), Rjukan (Telemark), Stranda, Narvik (Nordland) a Oslo. Divácky veľmi obľúbenými športmi je okrem lyžovania hokej, tenis, futbal a korčuľovanie.

Nórsko - zdravotná starostlivosť

Lekárska starostlivosť je na dobrej úrovni, zdravotnícke zariadenia disponujú najmodernejšou lekárskou technikou. Vo väčších mestách funguje nepretržitá lekárska služba (Legevakt). Návšteva lekára je značne nákladná záležitosť. V lekárňach nie je v predaji aspirín, ani podobné prípravky s obsahom kyseliny acytilsalicilovej, ako napr. acylpirin či anopyrin. Základné prípravky napr. pri prechladnutí je možné zakúpiť aj v každom obchode s potravinami, alebo v predajniach Helsekost, čo je obdoba lekární, s tým, že sú tu v ponuke prípravky a liečivá na prírodnej báze. Pri vstupe do krajiny nie je potrebná žiadna vakcinácia. Občania SR sú pri návšteve lekára povinní sa preukázať formulárom E – 111. V opačnom prípade uhradia lekársky úkon v plnej výške.
 
Nórsko - bezpečnosť

Krajina je bezpečná s nízkou kriminalitou a bez obmedzenia cestovania po teritóriu. Mierne zvýšená kriminalita sa vyskytuje vo väčších mestských aglomeráciách oblastiach obývaných prisťahovalcami.

Nórsko - víza a cestovné doklady

S Nórskom ma SR bezvízový styk. Na pobyt do 90 dní stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Na viac ako 90 dní potrebujete povolenie na pobyt.

Nórsko - colné predpisy

Cestujúci musí mať viac ako 20 rokov, ak dováža tvrdý alkohol a viac ako 18 rokov ak dováža víno, Bez colných poplatkov môžete do krajiny doviezť, 2 l piva, 1 l vína, 1 l tvrdého alkoholu a 200 ks cigariet alebo 250g tabaku. Bez dovozného povolenia je pre osobnú potrebu možné doviezť z krajín EHP max. 10 kg ovocia, zeleniny, obilných, múčnych a mliečnych výrobkov (okrem mlieka a smotany) a max. 3 kg mäsových konzerv. Na dovoz zvierat platia prísne pravidlá. Zviera musí mať veterinárne osvedčenie, očkovací preukaz, vytetované číslo alebo voperovaný čip. V hotovosti je možné doviesť a vyviesť financie v hodnote 25 000 NOK, vyššie sumy treba nahlásiť.

Nórsko - mena

Nórska koruna 1 NOK = 100 øre. 1 000,00 EUR = 7 560,00 NOK (kurz apríl 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >