Detail štátu

Nový Zéland Nový Zéland - transparent

Ponúkame 9 ubytovacích kapacít za cenu 4 827 € - 8 536 €.

Nový Zéland - popis

Nový Zéland (angl. New Zealand, maor. Aotearoa) je ostrovný štát v Austrálii a Oceánii. Je tvorený dvoma hlavnými a mnohými malými ostrovmiv juhozápadnej časti Tichého oceánu. Nový Zéland je známy pre jeho izoláciu, od Austrálie na severozápade je oddelený asi 2 000 km širokým Tasmanovým morom. Najbližší susedia severne sú Nová Kaledónia, Fidži a Tonga. Nový Zéland je ostrovný štát v Austrálii a Oceánii. Je tvorený dvoma hlavnými a mnohými malými ostrovmi v juhozápadnej časti Tichého oceánu. Nový Zéland je známy pre jeho izoláciu, od Austrálie na severozápade je oddelený asi 2000 km širokým Tasmanovým morom. Väčšinu populácie tvoria pôvodný Európania a najväčšou menšinou sú pôvodní obyvatelia – Maoriovia. Predovšetkým v mestách predstavujú tiež aj ne-Maorijskí Polynézinčania a Ázijčania podstatnú menšinu. Celková rozloha Nového Zélandu je 268 680 km2. Nový Zéland pozostáva z dvoch veľkých (Južný a Severný ostrov) a z početných menších ostrovov (napr. Kermadecove o., Aucklandské o., Chathamské o., Campbellov ostrov atď.). Leží v Oceánii asi 2200 - 2500 km východne od pobrežia Austrálie. Povrch oboch hlavných ostrovov je veľmi hornatý, väčšia nížinná oblasť sa nachádza na východe Južného ostrova. Väčšiu časť tohto ostrova zaberá staré a vysoké pohorie Južné Alpy, ktorého priemerná výška prekračuje 2000 m. V jeho strednej časti sa nachádza najvyšší bod štátu. Pohoria Severného ostrova sú prevažne sopečného pôvodu, v strednej a východnej časti sa nachádza niekoľko činných sopiek (napr. Ruapehu, 2797 m). Ostrovy majú mierne oceánske podnebie.

Nový Zéland - všeobecné informácie

Rozloha: 268 680 km². Počet obyvateľov: 4 173 460. Hlavné mesto: Wellington (325 700 obyv.). Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 16 oblastí, 57 okresov, 16 miest. Úradný jazyk: angličtina. Rasové a národnostné zloženie: potomkovia Európanov (73,8 %), Maorovia (9,6 %), Polynézania (3,6 %), iní –Číňania, Indovia atď. (13 %). Náboženstvo: kresťanské (62,1 %), iné (17,9 %), ateisti (20%). Počet obyvateľov: 4,4 mil. (údaj z roku 2008). Časový posun UTC + 12 hodín. Elektrina 220 - 240 V/50 Hz, elektrické zásuvky sú odlišné a potrebujete adaptér.

Túto skupinu ostrovov objavil v roku 1642 Holanďan Abel Tasman, ale prvý kto vstúpil na ich územie bol James Cook. Názov má od holandskej kolónie Zeeland („morské územie“). Nový Zéland patril pod britskú správu až do roku 1907, kedy získal nezávislosť. Krajina nemá veľké nerastné bohatstvo (zlato a striebro, čierne uhlie, ropu a zemný plyn). Až 80% elektrickej energie vyrobia vodné elektrárne, 7% sa získa využitím geotermálnej energie. Priemysel je zameraný hlavne na spracovanie poľnohospodárskych produktov (bavlna, mlieko, drevo). Na báze lacnej elektrickej energie sa vybudovali hlinikárne, ktoré spracúvajú austrálsky bauxit. Polovicu územia štátu zaberajú pasienky, na Severnom ostrove vznikli citrusové plantáže a vinohrady a okolo veľkých miest hospodárstva na pestovanie zeleniny. Viac než 60% poľnohospodárskych produktov sa vyváža (bavlna, baranie mäso, syry, mliečne výrobky). Významný je aj rybolov.

Nový Zéland má jedinečnú a dynamickú kultúru, ovplyvnenú pôvodným obyvateľstvom ostrova Maurmi. Maurský pôvod sa ťahá do umenia a akcentu všetkých Novozélanďanov. Exotikou zaváňajúca juhopacifická poloha rovnako ako ich vášeň pre športy a umenie robí z ostrovanov a samotného Nového Zélandu jedinečnú krajinu. Ak ste pozvaní na tradičnú maurskú oslavu, nezabudnite na pozdrav hongi, pri ktorom si ľudia navzájom trú nosy. Všade sa akceptuje neformálne oblečenie. Novozélanďania sú vo všeobecnosti veľmi uvoľnení a pohostinní ľudia. Na formality sa dbá len málokedy, po predstavení sú zväčša používané len rodné mená. Fajčenie je zakázané len na vyznačených miestach. Obyvateľstvo sa venuje chovu oviec a dobytka. Vďaka bohatým pobrežným vodám sa tu dobre rozvinul rybolov a súvisiaci priemysel. V krajine sa nachádza množstvo prírodných rezervácii. Veľa ľudí vo veľkej miere využíva voľný čas na plávanie, surfing a plachtenie. Až 80 % obyvateľov býva v mestách a z toho polovica v okolí mesta Auckland. Žijú v rodinných domoch amerického a škandinávskeho typu. Polovica domov je postavená z dreva a majú strechu z galvanizovanej ocele. Väčšia časť vysokoškolsky vzdelaných ľudí je zamestnaných v službách, administratíve, školstve a bankovníctve.

Nový Zéland - počasie

Pre Nový Zéland je na severe typické subtropické podnebie, na juhu mierne, s teplotami pre obidve časti zriedkavo nižšími ako 0 °C alebo vystupujúcimi nad 30 °C. Nový Zéland sa nachádza v miernom páse, ideálnou dobou pre návštevu je október, november a december alebo marec a máj. Najdaždivejšími mesiacmi sú júl a august. Nový Zéland má jasnú, neznečištenú atmosféru, vďaka ktorej slnko pôsobí silnejšie než v Európe. Preto je dobré nosiť pokrývky hlavy a používať krém proti slnku (faktor 20 a viac), v prípade, že plánujete byť na slniečku dlhšie ako 15-20 minút.

Nový Zéland - gastronómia

Nový Zéland má povesť popredného svetového výrobcu mäsových a mliečnych výrobkov a vo väčšine reštaurácií vám ponúknu najmä jahňacie, hovädzie a bravčové mäso (prípadne zverinu). Zaujímavá je chuť miestnych sladkých zemiakov kumara. Samozrejme, nájdete tu aj širokú ponuku jedál z rýb, dobrú povesť majú aj miestne syry. Tradičným dezertom je „pavlova“, veľký okrúhly snehový koláč s ovocím a krémom.

Nový Zéland - nakupovanie a suveníri

Najobľúbenejšími suvenírmi sú originálne šperky z novozélandského zeleného nefritu a priesvitných morských mušlí. Nájdete tu aj množstvo predmetov vychádzajúcich z maorských umeleckých a remeselných tradícií, napríklad drevené plastiky so vsadenými mušľami paua. Turisti často nakupujú aj vlnené a kožené výrobky.

Nový Zéland - turistické strediská

Wellington - Wellington City Art Gallery, New Zealand Portrait Gallery, Národné múzeum, Múzeum Nového Zélandu (nové a najväčšie múzeum otvorené v r. 1998. Aucland - (v Aucklande žije viac než 1 milión obyvateľov) Prístavný most, Auckland City Art Gallery, Albert Park. Dunedin - mesto, ktoré bolo známe v čase zlatej horúčky, Univerzita Otago založená v r. 1869, Otago múzeum - centrum maorskej kultúry. Waitomo - vápencová jaskyňa svätojánskych mušiek. Vulkanické kopce: Mount Ruapehu (2.797 metrov) - zároveň najvyššia hora na Severnom ostrove, Mount Ngauruhoe (2.291 metrov) - stále dymiaca sopka (foto) a Mount Tongariro (1.968 metrov). Milfordský záliv - záliv zasahuje až 20 km do vnútrozemia. Tvoria ho najvyššie morské skalné útesy na svete (vyše 1580 metrov nad hladinou mora). Pohutu - najväčší gejzír Nového Zélandu (foto) strieka vodu do výšky 30 metrov. Tongariro National Park (Severný ostrov) najstarší národný park na Novom Zélande bol založený v r. 1887. Názov NP je odvodený od stále aktívneho vulkánu Mount Tongariro s nadmorskou výškou 1935 metrov. V národnom parku sú ešte ďalšie dve činné sopky, a to: Mount Ngauruhoe (2292 m) a Mount Ruapehu (2797 m). NP je v zozname UNESCO. Egmont National Park (Severný ostrov) - druhý najstarší NP na Novom Zélande. Jeho atrakciou je sopka Mount Taranaki, ktorej hlavný kráter dosahuje nadmorskú výšku 2518 metrov. Westland National Park (Južný ostrov).

Nový Zéland - bezpečnosť

V turistických centrách je bezpečnosť na vysokej úrovni. O bezpečnosť sa treba starať hlavne pri adrenalínových športoch, ktoré sa doporučujú skúšať len pod vedením skúsených inštruktorov. Na ostrovoch nie je obmedzené cestovanie. Kriminalita je na nižšej úrovni ako v Austrálii, ale je potrebné byť opatrný hlavne vo veľkých mestách.

Nový Zéland - zdravotná starostlivosť

Povinné očkovanie sa pred vstupom do krajiny nevyžaduje, ale odporúča sa zaočkovať proti chrípke a žltačke. Zdravotníctvo je tu na štandardnej úrovni. Doporučuje sa uzatvoriť poistenie liečebných nákladov.

Nový Zéland - víza a cestovné doklady

Od 1. apríla 2005 Nový Zéland zrušil vízovú povinnosť pre občanov SR na cesty na Nový Zéland za turistickým účelom do 90 dní pobytu. Pre turistické účely a obchodné cesty do 90 dní postačuje občanovi SR platný cestovný pas.

Nový Zéland - colné a devízové predpisy

Pravidlá dovozu na Nový Zéland sú pomerne prísne. Je zakázaný dovoz všetkých potravín, mäsa, rýb, mliečnych výrobkov, ovocia, zeleniny a semien. Dovoz predmetov vyrobených z materiálov rastlinného a živočíšneho pôvodu je buď vylúčený, resp. podlieha karanténnym pravidlám (podrobne uvedené v príletovom formulári). Prísne sa postihuje dovoz drog a omamných látok. Bez cla je možné doviesť tovar alebo dary v hodnote 700 NZD, 1125 ml alkoholu, 6 fliaš 0,7 l vína, 200 ks cigariet alebo 250 g tabaku, alebo 50 cigár. Každé privezené domáce zviera podlieha odlúčenej 6 mesačnej karanténe (aj v prípade, že zviera je vybavené našim veterinárnym potvrdením). Vývoz domácich zvierat je jednoduchší. Stačí potvrdenie od miestneho zverolekára.

Nový Zéland - mena

Menou je novozélandský dolár (NZD) (=100 centov). Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 dolárov, mince v hodnotách 2 a 1 dolár a 50, 20, 10 a 5 centov. 1 000,00 EUR = 1 620,30 NZD (kurz apríl 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >