Detail štátu

Pakistan Pakistan - transparent

za cenu - .

Pakistan - popis

Pakistan, oficiálny názov Pakistanská islamská republika, je štát v južnej Ázii. Na juhovýchode susedí s Indiou, na severovýchode s Čínou, na severozápade s Afganistanom, na juhozápade s Iránom a z juhu ho ohraničuje Arabské more. Hlavné mesto Pakistanu je Islamabad, najväčšie mesto je prístav Karáči. Osou krajiny je nížina v povodí rieky Indus, ku ktorej sa na severe pripája územie piatich riek– Pandžáb, spestrené porastmi kríkov a skupín stromov. Na juh od neho až po more sa rozprestierajú polopúšte až púšte (Thárska púšť). Na západe sa tiahnu pohoria lemujúce Iránsku plošinu a na severe zasa zaľadnené pásma Hindúkuša. Najvyšším vrchom je Tirich Mir (7690 m n. m.). Názov štátu vznikol z názvov jednotlivých historických území Pandžáb, Afghania–Balúčistán, KašmIr, Sindh a TAN je prípona označujúca zem. Na nerastné suroviny je pomerne chudobný (kamenná soľ, ropa, zemný plyn, sadra, síra, fosfáty, magnezit, kovy farebných rúd). Po odtrhnutí od britskej Indie roku 1947 mal nerozvinuté hospodárstvo. Rast priemyslu sa rozbehol pomocou zahraničného kapitálu. Vedúcim priemyselnými odvetviami sú výroba textilu, umelých hnojív a strojov. Tradičná remeselná výroba má aj v súčasnosti dôležitú úlohu v živote krajiny. Značná časť obyvateľstva na prevažne zavlažovaných poliach pestuje pšenicu, ryžu, bavlník, cukrovú trstinu, olejniny a datle. Chov zvierat (hovädzí dobytok, ovce, ťavy) má menší význam.

Za perlu Pakistanu je považované starodávne mesto Láhaur (Lahore), preplnené architektonickými skvostami mughalskej architektúry. Zastavte sa tu aspoň na tri dni a preskúmajte starú štvrť s množstvom orientálnych bazárov, veľkú pevnosť, Zrkadlový palác Šiš Mahal, obrovitú mešitu Badšáhi či nádherné Šalimarské záhrady. Jedným z historicky najzaujímavejších miest v južnom Pakistane sú vykopávky Mohendžo – dara, dávneho mesta tzv. harrapskej (protoindickej) civilizácie. Na svoju dobu bolo natoľko rozvinuté, že niektorí dnešní „záhadológovia“ špekulujú o jeho väzbách s mimozemskou civilizáciou. Kúzelné mestečko Uč Šarif v južnej časti provincie Paňdžáb je najdôležitejším centrom moslimskej viery s radou mešít, hrobiek svätcov a ďalších náboženských stavieb.

Pakistn je jedna z prvých veľkých civilizácií na svete, ktorá rozkvitala na tomto území okolo r. 2000 p.n.l.. Ľudia tejto starovekej ríše sa usadili v údolí rieky Indus, budovali nádherné stavby a vyrábali keramiku. V priebehu nasledujúcich viac než 3500 rokov toto územie dobyli Arabi, Peržania, Gréci a Turci. Briti ho začali dobývať na začiatku 19. st. Na zač. 20. st. sa zosilnilo napätie medzi dvoma hlavnými náboženskými skupinami – moslimami a hinduistami. Pakistan ako samostatná krajina vznikol v r. 1947 rozdelením britskej kolónie Indie, na území s prevahou moslimského obyvateľstva. Ústavu prijali v r. 1956 a bola vyhlásená republika. Spory s Indiou o spoločnú hranicu v Kašmíre prerástli v r. 1956 v ozbrojený konflikt. Vo voľbách roku 1971 žiadali východopakistanskí Bengálci samostatnosť. Nasledovala občianska vojna , ktorou v r. 1972 získal Východný Pakistan nezávislosť pod názvom Bangladéš. Od 70. rokov pravidelne získavala nad krajinou kontrolu armáda, ale Pakistan zažil i obdobie demokratickej vlády. V r. 1988 bola Bénazír Bhuttová zvolená ako prvá ministerská predsedkyňa v Islamskom svete. Aj napriek tomu len málo pakistanských žien pracuje mimo domova a na verejnosti sa ženy zahaľujú. Muži nosia oblečenú tradičnú dlhú košeľu a široké nohavice (šalvar-kamíz).

Pakistan - všeobecné informácie

Rozloha: 803 940 km2. Počet obyvateľov: 175 mil (údaj z roku 2009). Hlavné mesto: Islamabad 650.000 obyvateľov (údaj z roku 2002). Dôležité mestá:Karáčí, Lahore, Rawalpindi. Administratívne usporiadanie: 4 provincie, 2 teritória a časti Kašmíru. Úradný jazyk: urdu, angličtina. Rasové a národnostné zloženie: Pandžábci (50 %), Sindi (15 %), Pastovia (15 %), Urdi (8 %), Belučánci (5 %), iné (7 %). Náboženstvo: islam (97 %, z nich suniti 90 %, šiiti 10 %), hinduizmus (1,5 %), kresťanské (1 %), budhizmus (0,5 %).Elektrina 220V/50Hz. Časový posun je 4 hodiny k stredoeurópskemu času.

Bez okolkov možno povedať – do Pakistanu sa veľa turistov nehrnie. Až na dobrodruhov, športovo založených cestovateľov, či horolezcov dobývajúcich majestátne osemtisícovky. Možno tu síce obdivovať grécko-baktrijský sloh s čias Alexandra Veľkého, či nádherné buddhistické umenie, oveľa známejšie sú však obrázky krajiny zničenej zemetrasením, zamorenej maláriou a obývanou nebezpečnými mužmi v turbanoch. Navyše, v mnohých evokuje súvislosť s medzinárodne hľadanými teroristami a v médiách celého sveta sa zo železnou pravidelnosťou objavujú palcové titulky o krvavom kašmírskom konflikte s Indiou. Treba úprimne povedať, pre bežného turistu je prvý dojem ešte horší. Kopy odpadkov, zadymené nízke stavby z nepálených tehál, svorky túlavých psov a vozy ťahané mulicami. Všade vôkol nepredstaviteľná clona z výfukov trojkolesových rikší, do toho neskutočný hurhaj a miestami neznesiteľný zápach zo zhnitých odpadkov. Nič výnimočné ak vidíte dospelého človeka vykonať potrebu za rohom priamo na ulici. Napriek tomu, že Pakistan môžeme volne preložiť ako „Zem čistých“, sviatoční turisti by ho mali obísť širokým oblúkom. Ak ste však ochotný obetovať pohodlie a trochu riskovať, bude vám odmenou krajina s neopakovateľnou atmosférou a unikátnymi prírodnými krásami. V krajine neustále prevláda delenie obyvateľstva na kasty (Paňdžábci, Paštunovia, Sindhania). Životná úroveň obyvateľstva je na nedostatočnej úrovni. Väčšina ľudí sa živí poľnohospodárstvom a prácou v textilnom priemysle. Mnoho ľudí je hlboko veriacich, preto by ste sa mali patrične správať aj na verejnosti.

Pakistan - počasie

Pakistan má prevažne vnútrozemské subtropické až tropické podnebie, ktoré sa vyznačuje veľmi horúcimi letami a miernymi zimami s veľkými teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou. Podnebie Pakistanu je pod vplyvom polohy na západnom akraji monzúnovej oblasti. Ročný úhrn zrážok je 200 – 100 mm. Púštne podnebie je na juhu krajiny a suché, kontinentálne na severe. V mesiacoch apríl až jún dosahujú horúčavy v niektorých oblastiach aj 50 °C, vo východnej časti prevláda monzúnová klíma. Obdobie dažďov trvá od júna do augusta, v septembri až máji panuje suché, horúce počasie.

Pakistan - kultúra a spoločnosť

Pakistan obýva viacero etník. Pričom každé etnikum má iné zvyky. Najpočetnejší sú obyvatelia provincie Paňdžáb – Paňdžabci. Majú veľkú moc a dominujú dokonca aj v armáde. Paňdžabcov neobľubuje viacero iných etník ako napr. Balúčistánci. Dediny v provincii Paňdžáb sa riadi doslova stredovekými zákonmi a pravidlami napr.: človek sa nedokáže sám vymaniť zo svojho klanu a sociálnej vrstvy. Ďalším etnikom sú Paštuni, ktorí obývajú pohraničné oblasti s Afganistanom. Paštuni sa tiež riadia svojimi osobitými zákonmi, ktoré je potrebné si pred cestou naštudovať. Balučistánci je zase ďalšie etnikum, ktoré sa usiluje o samostatný štát. Nebezpečné sú aj strety sunnitov a šíitov, ktoré si väčšinou vyžiadajú viacero mŕtvych. Väčšina obyvateľov (až 96%) sú moslimovia. Preto v celej krajine prevládajú zákony tohto náboženstva. Ľudia sa veľmi hrdí na svoje náboženstvo a krajinu, Pakistánci si stále podávajú ruky, pričom podanie ruky trvá viac ako 10 sekúnd.

Pakistan - gastronómia

Pakistanská kuchyňa sa veľmi podobá susednej, severoindickej: vaječné omelety, placky čapátí a parótha, ryža s rozvarenými strukovinami (dálbhát), bravčové kebaby, opekané nad žhavým dreveným uhlím, rizoto (birjáni), kurča, pečené v tradičnej hlinenej peci (tandúru), sladké placky (pakora) od pouličných predavačov, hustý a silne osladený čaj s mliekom... Častým jedlom je karí (hustá, korenená a silne pikantná omáčka s mäsom, vajcom a zeleninou). Úplne všade v krajine sú dostupné západné stolové vody či šumivé nápoje, rovnako ako sušené polievky alebo konzervy , na ktoré sme zvyknutí doma. Alkohol v Pakistane ako moslimskej krajine nie je takmer vôbec k dostatiu a cudzincom sa predáva za astronomické ceny iba v niekoľkých vybraných, medzinárodných hoteloch.

Pakistan - nakupovanie

Tradičnými suvenírami z Pakistanu rezbárske výrobky (stolčeky, sošky), strieborné prívesky, keramika, lampy z ťavej kože, koberce, hodváb a kašmírové šatky...Všetky väčšie mestá majú remeselnícke obchodíky a bazári.

Pakistan - zdravotná starostlivosť

S ohľadom na hygienické pomery a nedostatok odborného personálu je úroveň zdravotníctva nižšia ako v európskych krajinách. V hlavnom meste je kvalitná nemocnica s lekármi, ktorí študovali v USA. Väčšina odborných a všeobecných lekárov má miestne školy a zriedkavo ovládajú cudzie reči. Vo veľkomestách ako Karáčí, Pešavár a Lahore je vysoký výskyt osôb nakazených vírusom HIV, v severozápadnej pohraničnej provincii bol zaznamenaný výskyt smtreľného "konžského vírusu". Miestne zdravotnícke úrady varujú pred epidemickým šírením hepatitídy typu A,B,C na území celej krajiny, lokálne sa vyskytuje malária, lepra a tuberkulóza. Pred cestou určite nezaškodí návšteva odborného lekára a konzultácia o možnosti preventívneho očkovania. Odporúčame vziať so sebou lekárničku s bežnými liekmi a doplniť ju o preparáty proti črevným chorobám.

Pakistan - bezpečnosť

Krajinu postihlo v októbri 2005 silné zemetrasenie, najväčšie škody napáchalo v oblasti Kašmíru, mestách Islamabad či Muzaffarabad. Poškodená karakorská diaľnica je už čiastočne prejazdná, zatiaľ iba pre osobné vozidlá. Turistom neodporúčame výlety do severozápadných príhraničných provincií, provincie Sindh a veľkých miest v Pandžábe, obzvlášť sa vyhýbajte mestu Lahore, kde stále hrozí nebezpečenstvo bombových atentátov. V severných a severozápadných pohraničných provinciách je vyhlásený vojnový stav. Cieľom teroristických útokov v celej krajine i v mestách sa čoraz častejšie stávajú práve cudzinci. Ohrozené sú budovy západných spoločností, vládne objekty a úrady, kresťanské zariadenia. Vyhýbajte sa veľkým zhromaždeniam ľudí, správajte sa nenápadne, dbajte na opatrnosť aj v reštauráciách, na trhoviskách, pri prehliadke pamätihodností a v hoteloch. Vždy majte na vedomí, že ste v islámskej krajine, kde platí (s výnimkou niektorých hotelov) absolútny zákaz požívania alkoholu. Za vlastníctvo a užívanie drog môže hroziť až trest smrti. Za priestupok proti islamu sa považuje aj príliš tesné oblečenie, u mužov sú neprípustné krátke nohavice, u žien odhalené plecia a nohy vyše kolien. Pri cestách a pobyte v Pakistane odporúčame maximálnu opatrnosť a iné cesty ako nevyhnutné, t.j. turistické, sa absolútne neodporúča. Odporúča sa pred cestou sledovať vývoj situácie z medzinárodných zdrojov a konzultovať so ZÚ v Teheráne. Neodporúčajú sa cesty autom z Iránu do Pakistanu.

Pakistan - víza a cestovné doklady

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na veľvyslanectve Pakistanu vo Viedni.

Pakistan - colné a devízové predpisy

Dovoz peňazí je neobmedzený, s výnimkou miestnej meny. Je povolený dovoz/vývoz maximálne 100 rupií a vývoz valút do 5.000,- USD. Bez cla si môžete doviezť predmety osobnej spotreby, 200 ks cigariet, alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov. Obmedzený je dovoz ovocia a zeleniny, prísne zakázaný dovoz alkoholu.

Pakistan - mena

Pakistanská rupea (PKR) = 100 paisa. Bankovky sú v hodnotách 1 000, 500, 100, 50, 10 a 5 PKR, mince sú v hodnotách 2 a 1 PKR a 50 a 25 paisa. 1 000,00 EUR = 118 623,96 PKR (kurz apríl 2012).

O