Detail štátu

Panama Panama - transparent

Ponúkame 15 ubytovacích kapacít za cenu 1 313,10 € - 4 330 €.

Destinácia:

Panama - popis

Panama je štát, ktorý tvorí most medzi Severnou a Južnou Amerikou. Panamský prieplav, ktorý pretína krajinu a spája Atlantický oceán s Tichým oceánom, je životne dôležitý spoj v medzinárodnom námornom obchode. Západnú časť Panamy prestupuje vulkanické pohorie Cordillera de Talamanca, ktoré zasahuje až do Kostariky. Tu sa tiež tyčí najvyššia hora Panamy – Volcán Barú ( Chiriquí 3 474 m). Ďalej na východ sa tiahne až takmer k prieplavu horské pásmo Serrania de Tabasará. Po oboch stranách pohoria sa rozkladajú pobrežné nížiny, len na polostrove Azuero na juhu Panamy sa terén od pobrežia Panamského zálivu opäť strmo zdvíha. Východne od Panamského prieplavu prebiehajú paralelne s pacifickým aj karibským pobrežím dva nižšie horské oblúky, ktoré na úplnom východe uzatvárajú najrozsiahlejšiu panamskú nížinu. Najvýznamnejším súostrovím patriacim Paname je Perlové súostrovie v Panamskom zálive. Najlepšia poľnohospodárska pôda sa nachádza v nížinách v blízkosti tichomorského pobrežia. Tu sa pestujú hlavné plodiny: banány, káva, cukrová trstina. Dôležitou exportnou surovinou sú morské raky, ktoré sa lovia v pobrežných vodách.

Panama - všeobecné informácie

Rozloha: 78 200 km2. Počet obyvateľov: 3 191 319 (údaj z roku 2006). Počet obyvateľov hlavného mesta: 827 828 (údaj z roku 2005). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 9 provincií a 1 teritórium. Úradný jazyk: španielčina. Rasové a národnostné zloženie: mestici (65 %), černosi a mulati (13 %), belosi (10 %), Indiáni – Guaymovia, Kuni, Emberovia (8,3 %), aziati (2 %), iné (1,7 %). Náboženstvo: katolícke (83 %), evanjelické (15%), islam (2 %). Elektrina 120V/ 60Hz - americký systém. Časové pásmo: UTC - 5 hodín.

Obyvatelia krajiny sú veľmi hrdí na svoje kultúrne dedičstvo. V zásade žijú jednoduchým životom. Väčšina z nich je hlboko veriacich, preto sa odporúča zdvorilé a slušné správanie. Taktiež nie je vhodné obliekať sa príliš okázalo. Tento konzervatívny spôsob života je dominantný na vidieku, ale aj v mestách. V Paname je  obyvateľstvo pestrou zmesou kultúr a národností. Rasové skupiny, ktoré tu majú zastúpenie sú mestici, černosi a mulati, belosi, Indiáni – Guaymovia, Kuni, Emberovia, aziati a iné.

Územie Panamy bolo pôvodne osídlené Indiánmi, ale od začiatku 16. storočia krajina začala byť objavovaná a okupovaná Španielmi. Kolumbus sa objavil pri jej brehoch už roku 1502, čo bol začiatok jej začlenenia do španielskych kolónií, kde zotrvala cez 300 rokov. Ako strategické najužšie miesto v Amerike medzi Pacifikom a Atlantikom sa stala Panama rýchlo miestom čulého obchodného a tranzitného ruchu. V prvej fáze vznikla medzi oceánmi cesta, neskôr ju nahradila železnica a na začiatku 70. rokov 19. storočia sa začal napĺňať dávny sen námorníkov, keď sa začal budovať Panamský prieplav prehradením rieky Río Chagres priehradou, pričom vzniklo Gatúnské jazero. V roku 1979 predala správu nad prieplavom americká vláda Paname, ale až do prvého dňa roku 2000 si ponechala právo kontrolovať preplávanie lodí a vojensky ho brániť.

Panama - počasie

V Paname často prší, preto by sa ste si mali pribaliť pršiplášť a náhradne oblečenie. Počasie je prímorské tropické, horúce, vlhké, zamračené. Obdobie dažďov je v období máj - január, obdobie sucha je v období január - máj.

Panama - gastronómia

V Paname prevláda francúzska, španielska a americká kuchyňa. Jedlo je dostupné vo všetkých reštauráciách a hoteloch. V Panama City je obrovský výber vynikajúcich reštaurácií, ako aj v ďalších väčších mestách. Sem-tam narazíte aj na čínsku reštauráciu. Medzi špeciality národnej kuchyne patria ceviche (ryba máčaná v citrusovej šťave, cibuli a čiernom koreni), patacones de plátano (opražené banány), sancocho (panamské dusené s kurčaťom, mäsom a zeleninou), tamales (okorenená paštéta zabalená v banánovom listí), carimańolas a empanadas (zapečené mäso, kuracina a syr). Stravovacie zariadenia ponúkajú aj dostatočné množstvo značiek vín, liehovín i nealkoholických nápojov.

Panama -nakupovanie

Panama je bezcolný prístav, takže tam môžeme kúpiť luxusný tovar z celého sveta. Miestna ponuka zahŕňa kožené výrobky, vzorkované guľôčkové náhrdelníky vyrobené Indiánmi z kmeňa Guaymí, domorodé kostýmy, remeselné produkty z vyrezávaného dreva, keramiky, artefakty z papieru mâché, z macramé a mahagónové čaše.

Panama - turistické atrakcie

Národný park Soberania a Rezervácia tropického pralesa Gamboa poskytuje dobre príležitosti k poznávaniu tropickej fauny a flóry. Tí z vás, ktorí majú záujem pozorovať vtáctvo, nebudú Panamou sklamaní. Je tu registrovaných 944 druhov a krajina je považovaná za jedno z najlepších miest pre pozorovanie vtákov. Údolie Anton (El Valle de Anton), 120 km západne od Panama City, je slávne pre svoje orchideje a botanickú záhradu El Nispero. Jednou z aktivít, ktorá sa tu ponúka, je lianové dobrodružstvo, pri ktorom účastníka upevnia do postroja a vytiahnú do vrcholcov stromov, kde sa kolíše a vychutnáva si „zelený pohľad“ na krajinu. Ďalšou možnosťou na výlet je Smitsonov výskumný ústav trópov na ostrove Barro Colorado, kde sa nachádza slávne laboratórium pre výskum trópov. Pobyt je však nutné dojednať mesiac dopredu.

Panama - vodné športy

Výlety na člnoch po Panamskom prieplave patria k najväčším panamským atrakciám a k dispozícií je viacero možných trás. Krokodíly, vtáky a iné žijúce zvieratá možno pozorovať v okolí brehu a v okolitej džungli. Cesty po Panamskom prieplave často poskytujú návštevníkom možnosť vidieť obrovské plavidlá. V Paname sú vynikajúce možnosti pre športové potápanie aj šnorchlovanie (potápanie s dýchacou trúbkou), najlepšie z nich sú na ostrove Grande blízko Portobela, kde sa nachádza značný počet potápačských centier, ktoré ponúkajú výlety k najkrajším koralovým útesom na súostrovie Bocas del Toro, ostrov Tabboga, ktorý je vzdialený 20 km južne od Panama City, a ostrovy San Blas. Rafting na divokej vode sa stáva čoraz viac populárnejším najmä na rieke Chiriqui a Chiriqui Viejo (nie však počas sezóny dažďov, ale od apríla do polovice decembra).

 

Panama - zdravotná starostlivosť

 

Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.

 

Panama - bezpečnosť

 

Prírodné nebezpečenstvá: možné silné búrky. Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu.

Panama - colné predpisy

Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, rastliny, mäso. Akákoľvek potravina s príslušným zdravotným povolením sa môže dovážať do krajiny. Alkohol maximálne 1 l na osobu, cigarety maximálne 1 kartón. Pri dovoze a vývoze finančnej hotovosti vo výške viac ako 10 000,- USD platí povinnosť deklarovať množstvo na hranici.

Panama - víza a cestovné doklady

Bezvízový styk. Pre cesty občanov SR nepresahujúce 90 dní (na turistické účely) postačuje platný cestovný pas.

Panama - mena

Balboa (PAB) = 100 centavov. V Paname nie je papierová mena; mince sú v hodnotách B 10 a B 1, a po 50, 25, 10, 5 centavov a 1 centav. V krajine voľne obieha i US mena. 1 000,00 EUR = 1 337,42 PAB (kurz apríl 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >