Dovolenka 2015 - Paraguaj, 0 zájazdov v cene od 0€

Detail štátu

Paraguaj Paraguaj - transparent

za cenu - .

Paraguaj - popis

Paraguaj, oficiálny názov Paraguajská republika, je štát v Južnej Amerike. Hlavné mesto je Asunción. Leží vo vnútrozemí medzi Bolíviou, Brazíliou a Argentínou. Hranice tvoria väčšinou rieky. Na západe územia sa rozprestiera pusté Grand Chaco s pralesmi a savanami, na východe je zvlnená vysočina. Stredom krajiny preteká splavná rieka Paraguaj. Názov zeme pochádza z guaranských slov pará (oceán), gua (k/od) a y (voda) a znamená voda, ktorá ide až k oceánu. Má sa za to, že výraz v jazyku guarana pôvodne označoval iba oblasť Asuncióna, viacmenej v španielčine označuje celú zem. Paraguaj je málo vyvinutá poľnohospodárska krajina s nerozvinutým priemyslom. Polovicu štátu pokrývajú lesy, 38 % celkovej rozlohy tvoria pasienky a len 2 % orná pôda. Pre vlastnú spotrebu sa tu pestuje maniok, kukurica, bôb a ryža, na vývoz cukrová trstina, sója, tabak, bavlnovník, banány, citrusy. Lesy poskytujú okrem dreva kebračovú kôru na výrobu triesloviny. Pasienky sa využívajú na chov hovädzieho dobytka a oviec. Priemysel spracúva niektoré miestne produkty, najvýznamnejšie je spracovanie mäsa, výroba rastlinných olejov, prírodných silíc a triesloviny. 3/4 priemyselných závodov sa sústreďujú v aglomerácii hlavného mesta. Priehrada Itaipú na pohraničnej rieke Paraná je najväčšou priehradou sveta. Dopravná sieť je nedostatočná, železnice sú úzkorozchodné. Prevažnú časť obyvateľstva tvoria mestici, Indiánov tu žije len 30 000. Najrozšírenejším jazykom je guaraníjčina.

Paraguaj - všeobecné informácie

Počet obyvateľov: 6,9 mil (údaj z roku 2009). Hlavné mesto Asunción má 502.000 obyvateľov (údaj z roku 2004). Úradným jazykom je španielčina a jazyk Guaraní, ktorý je veľmi používaný medzi domácim obyvateľstvom. Naopak anglicky sa dohovoríte len veľmi ťažko. Domorodci sa často dohovárajú aj jazykom Jopara, ktorý je zmesou Guraní a španielčiny (Jopara znamená zmiešaný). V severnej a východnej časti Paraguaja, je často používaná portugalčina predovšetkým vďaka prisťahovalcom z Brazílie. Elektrina má hodnoty 220 V/50 Hz. Časový posun: o 5 hod. menej ako stredoeurópsky čas (pri letnom európskom čase) a 6 hod. menej ako
stredoeurópsky čas (pri zimnom európskom čase).

 

Paraguaj bol od roku 1524 španielskou kolóniou. Krajina získala nezávislosť 14. mája 1811. Absolutistické a prísne zákony počas vlády prezidenta Rodrígueza de Franciu (1814 - 1840) zabezpečovali Paraguayu suverenitu, napriek plánom Argentíny na jeho pripojenie. V tejto politike pokračovali aj jeho nástupcovia. Vo vojne proti Trojaliancii (1865 - 1870) a proti Brazílii, Uruguaju a Argentíne, prišiel Paraguaj o 70 % obyvateľstva a takmer celé hospodárstvo mal zničené. Obdobie od roku 1870 je charakterizované celou sériou vojenských prevratov a antiprevratov. 4. mája 1954 zosadil vojenským prevratom generál Alberto Stroessner Mattiauda prezidenta Frederico Cháveza a sformoval diktátorský režim, založený na prepojení armády, vládnej strany Colorado a štátneho aparátu. Pádu Stroessnera predchádzal rozkol vo vládnucej strane Colorado a armáde. V noci z 2. na 3. februára 1989 uskutočnil generál Andrés Rodríguez prevrat a ako dočasný prezident sa ujal moci. Po jeho nástupe bol prijatý celý rad opatrení na demokratizáciu života - povolené opozičné strany, zrušenie cenzúry, povolené verejné manifestácie. Diktátorovi Stroessnerovi bol umožnený odchod do exilu do Brazílie. Vo voľbách v roku 1989 získal Rodríguez prezidentský mandát a jeho vláda pripravila novú ústavu. Prvé slobodné voľby v histórii Paraguaja sa uskutočnili v roku 1993. 

Paraguaj - počasie

Podnebie je subtropické; priemerná letná teplota (december až marec) je 30 °C, zimná teplota (júl až september) je 14 °C. Obdobie dažďov býva v mesiacoch január a október, najsuchšie mesiace sú máj až august. Východná časť krajiny má vlhké podnebie, smerom na západ je podnebie čoraz suchšie. Priemerná teplota v Asuncióne je 17 °C v júli a 27 °C v januári.

Paraguaj - gastronómia

Miestnymi špecialitami sú: Palmitos – palmové plody, Chipas – kukuričný chlieb so syrom, Surubi – druh ryby z rieky Paraná, alebo Sopa paraguaya – kukuričná polievka so syrom a cibuľou. Na pitie ochutnajte: Cańa – alkohol z cukrovej trstiny s medom, Mosto – osviežujúca šťava z cukrovej trstiny, alebo Yerba maté – čaj z listov stromu Yerba mate.

Paraguaj - turistické strediská

Asunción - najväčšie a hlavné mesto Paraguajas mnohými pamiatkami a zaujímavosťami.

Gran Chaco – domácimi nazývaný Quechua. Je riedko osídlená planina o rozlohe 650 000km² na území Bolívie, Paraguaja, Argentíny a Brazílie. Ekosystémy ktoré môžete nájsť v Gran Chaco sú jedinečné a vedcami stále objavované. Mnohé ekologické skupiny sa snažia tento unikátny súbor ekosystémov ochrániť.

Národný park Elias del Chaco – najväčšie chránené územie v Paraguaji o rozlohe 720.000 há. Je domovom mnohých veľkých cicavcov, divokých mačiek (puma, jaguár, tirika, yaguarundí), niekoľko druhov pásavcov, opíc a tapírov.

Národný park Ybycuí – známy najmä vďaka motýľom, ktorý sa tu v zvyškoch subtropického dažďového pralesa darí veľmi dobre.

Vodopády Iguazu – nachádzajú sa na rieke Paraná ma argentínsko-brazilskej hranici, no vidieť ich môžete aj paraguajského mesta Ciudad del Este.  Často sú porovnávané s Viktóriinmi vodopádmi medzi Zambiou a Zimbabwe. Ich pomenovanie pochádza z jazyka Guaraní a znamená veľké vody. Za priaznivého počasia sú krásnym zážitkom, mimoriadne fotograficky atraktívne.

San Bernardino na jazere Ypacaraí (východne od Asunción) je populárna destinácia pre turistov, prípadne víkendové sídlo pre domácu “smotánku. Známy čistým bielym pieskom, nádhernými plážami stvorenými pre letné športy. Mestečko je preslávené aj výrobkami z hliny a keramikou.

Caacupé mestečko na juhu Paraguaja s obrovskou Basilica de Nuestra Señora de los Milagros, ktorá priťahuje každoročne stovky tisíc návštevníkov, 8.decembra na počesť zázračne zachránenej sošky Panny Márie počas veľkej povodne. V meste neobíďte pekárne s typicky tvrdým chlebom Chipa.

Trinidad – pozostatky jezuitskej osady, kde boli vychovávani miestni Indiáni.

Paraguaj - bezpečnosť

Paraguaj je chudobná rozvojová krajina. Treba venovať zvýšenú pozornosť batožine a osobným veciam, hrozia krádeže, nakoľko zločinnosť v tejto oblasti je pomerne vysoká (predovšetkým v mestách). Odporúčame ostražitosť predovšetkým pri návšteve mesta Ciudad del Este v oblasti Trojhranice (medzi Argentínou, Paraguajom a Brazíliou). V prípade straty resp. odcudzenia finančnej hotovosti je možné zaslať poškodenému zo SR peniaze prostredníctvom služby WESTERN UNION, ktorú poskytuje TATRA BANKA. V prípade odcudzenia cestovného dokladu občana SR je potrebné kontaktovať ZÚ SR v Buenos Aires. Upozorňujeme, že vybavenie náhradného cestovného dokladu SR trvá minimálne jeden týždeň. Je nevyhnutné dodržiavať chronicky známe bezpečnostné opatrenia, nepútať pozornosť drahým oblečením, hodinkami, elektronikou a predmetmi zo žltého kovu. V prípade napadnutia neklásť odpor, mať pri sebe len kópiu pasu a primeranú finančnú hotovosť, ktorú treba vydať delikventom.

Paraguaj - zdravotná starostlivosť

Je nevyhnutné uzavrieť úrazové a liečebné poistenie pred cestou do zahraničia. Verejné zdravotnícke zariadenia vyžadujú platbu vopred a v hotovosti. V novembri 2009 v krajine zaregistrovali epidémiu dengue (v oblasti Alto Paraná a v centrálnej oblasti krajiny). Preto turisti navštevujúci oblasť vodopádov Iguazú v blízkosti hraníc s Argentínou a Brazíliou by mali prijať všetky opatrenia, aby sa vyhli uštipnutiu hmyzu (repelenty, vhodné oblečenie zakrývájúce telo). Proti dengue neexistuje možnosť preventívnej vakcíny, len zodpovedný prístup samotného turistu. Ojedinele sa môžu vyskytnúť choroby typu Chagas, malária, tuberkulóza, týfus, hepatitída, anquilostomiasis (istý druh črevného parazitu). Odporúčame nechodiť bosí. Odporúča sa očkovanie proti žltej zimnici, tetanu a hepatitíde A a B. Neodporúča sa piť vodu z vodovodu, len balenú vo fľašiach. Nekonzumovať ovocie a zeleninu a čerstvé džúsy zakúpené na ulici. Mäso, mlieko, ryby a vajcia konzumovať dobre tepelne spracované.

Paraguaj - víza a cestovné doklady

Na vstup do krajiny platí bezvízový styk, pričom doba pobytu nesmie presiahnuť 90 dní. Podmienkou je cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov. Pri odchode z krajiny colníci účtujú letiskový poplatok vo výške 35 USD.

Paraguaj - mena

V Paraguaji platí mena Guarani (PYG). Bankovky Guarani sú v hodnotách 100,000, 50,000, 10,000, 5000, 1000 a 500, mince  zase v hodnotách 500, 100, 50, 10 a 5 PYG. 1 000,00 EUR = 5 750 431,28 PYG (kurz apríl 2012).