Detail štátu

Peru Peru - transparent

Ponúkame 7 ubytovacích kapacít za cenu 3 340,50 € - 5 450 €.

Peru - popis

Peru, oficiálny názov Peruánska republika (kastíl. República del Perú), je štát na západnom pobreží Južnej Amerike. Hraničí s Ekvádorom a Kolumbiou na severe, Brazíliou na východe, Bolíviou na juhovýchode a s Čile na juhu. Západné brehy obmýva Tichý oceán. Hlavným mestom Peru s mnohými historickými pamiatkami (námestie Plaza Mayor, prezidentský a arcibiskupský palác, katedrála) a zaujímavosťami (Múzeum zlata, Národné múzeum) je Lima. Územie Peru osídľovali jedna z najstarších svetových kultúr Norte Chico a neskôr Inkská ríša, najväčší štát predkolumbovskej Ameriky. Toto územie podrobilo v 16. storočí Španielske impérium a založilo Vicekráľovstvo Peru, pod ktoré patrila väčšina jeho juhoamerických kolónií. Po získaní nezávislosti v roku 1821 prešlo Peru obdobiami politických nepokojov, finančných kríz ako aj fázami stability a hospodárskeho rastu. Jej geografia sa mení od vyprahnutých planín pri tichooceánskom pobreží po vrchy Ánd a Amazonský tropický prales. Východné Peru pozostáva prevažne z vlhkých tropických džunglí Amazónskeho dažďového pralesa, najväčšieho na svete. Na juhu pozdĺž hranice s Bolíviou leží jazero Titicaca — najvyššie položené splavné jazero na svete. Náhorná plošina Altiplano je suché údolie rozprestierajúce sa na úpätí Ánd v juhovýchodnom Peru. Pozdĺž hranice s Čile sa rozprestiera najsuchšia púšť na svete Atacama. Pobrežie Pacifiku je domovom veľkého množstva druhov rýb. Púšť Sechura leží v severozápadnom Peru pozdĺž pobrežia. Hlavnými riekami Peru sú Ucayali, Marañón, Amazon (ktorá je vytvorená sútokom Marañón a Ucayali), Putumayo, Pastaza, Napo, Jurua, a Purus. Zaujímavá je i flóra a fauna. Peru zahŕňa živočíchov ako tuleň, tučniak a plameniak. Za zmienku v Peru stoja mimo iného i najhlbšie kaňony sveta Colca, zasnežené Kordillery, jazero Titicaca a najkrajšie mesto Peru Cuzco.

Peru - všeobecné informácie

Rozloha: 1 285 220 km2. Počet obyvateľov: 28 mil. (údaj z roku 2010). Hlavné mesto: Lima 7 mil. (údaj z roku 2010). Dôležité mestá: Callao, Trujillo, Arequiba, Cusco, Tacna, Chiclayo, Ica. Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 24 departmentov, 1 ústavou zriadená provincia. Úradný jazyk: španielčina, kečuánčina. Rasové a národnostné zloženie: Indiáni (47 %), mestici (32 %), belosi (12 %), iní (9 %). Náboženstvo: rímskokatolícke (92,4 %), evanjelické (3 %), iné (4,6 %).Elektrina 220 V/60 Hz, americký typ zásuvky. Časový posun: -6 hodín SEČ.

Kľúčom k pochopeniu peruánskej spoločnosti a kultúry je pochopenie jej etnického charakteru ako zdroja rozmanitosti, ktorá sa neustále formuje pod vplyvom sociálno-ekonomických faktorov. Spoločnosť, ktorá sa vyvinula s pôvodného obyvateľstva (indiánov a ich predkov Inkov) a španielskych prisťahovalcov sa vyvíja pozvoľným spôsobom. Zvyky, tradície a jednoduchý spôsob života je viditeľný v každom kúte krajiny s výnimkou mestských konglomerácií, kde sa pomaly udomácňuje konzumný spôsob života.

Najstaršie dôkazy ľudskej činnosti na tomto území sa datujú približne do roku 11 000 pred Kr. Najstaršia známa peruánska kultúra, Norte Chico, prekvitala v rokoch 3000 až 1800 pred Kr. pozdĺž tichého oceánu. Ako ďalšie sa rozvíjali Čavínska, Parakaská, Močická, Nasca, Vari, a Čimú archeologické kultúry. V 15. storočí sa Inkovia zoskupili do silného štátu a počas storočia sformovali najväčšiu ríšu v predkolumbovskej Amerike. Andské kultúry boli poľnohospodárske a využívali zavlažovanie a terasovanie; dôležitým bol rybolov a hospodárenie s ťavovitými. Keďže tieto kultúry nemali pojem o trhu alebo peniazoch, ich spolupráca sa spoliehala na obojstrannosť a prerozdeľovanie. Zhruba od 11. do 16. storočia sa tu udržala incká ríša Twantisuyo. Vpád Španielov v r. 1532 mal katastrofálny vplyv. Silná ríša bola zničená. Až v r. 1821 sa Peru podarilo získať nezávislosť. V 19. a 20. storočí viedlo Peru boj o svoje územie s Bolíviou, Chile, Kolumbiou a Ekvádorom.

Peru - počasie

V zime, jún až september, teploty dosahujú 14 - 16 °C. Vlhkosť je veľmi vysoká, v priemere nad 90 %. V lete, november až apríl, teploty dosahujú okolo 25 - 28 °C. K návšteve najzaujímavejších oblastí - Machu Picchu, Iquitos, Huariz - sa neodporúča obdobie medzi decembrom a aprílom vzhľadom na obdobie dažďov v týchto oblastiach. Pokiaľ ide o stravovanie, obed v bežnej reštaurácii stojí okolo 20 až 30 solov. Kupovať jedlo od
pouličných predajcov sa v žiadnom prípade neodporúča. Voda z vodovodu nie je pitná. Odporúča sa pitnú vodu kupovať v uzatvorenej fľaši.

Peru - gastronómia

Peruánska kuchyňa je veľmi dobrá. Nedoporučuje sa však tento typ stravovania, pretože sa často krát varí z nekvalitnej vody a potravín. V luxusnejších reštauráciách sa oplatí ochutnať okorenenú zeleninu. Jednou zo špecialít je Ceviche, čo je nevarená ryba marinovaná v citrónovom džúse s pálivým korením. Zapíja sa väčšinou pivom alebo typickým pisco sor (nápoj zo silnej vínovice). Obed v bežnej reštaurácii stojí okolo 20 až 30 solov. Kupovať jedlo od pouličných predajcov sa v žiadnom prípade neodporúča. Voda z vodovodu nie je pitná. Odporúča sa pitnú vodu kupovať v uzatvorenej fľaši.

Peru - zdravotná starostlivosť

Zdravotníctvo je na úrovni obvyklej pre latinskoamerické krajiny, to znamená špičkové a veľmi drahé ošetrenie v súkromných zariadeniach a naopak ošetrenie na nízkej úrovni v štátnych klinikách. Zdravotná starostlivosť v Peru je sprivatizovaná. V prípade nevyhnutnosti lekárskeho zákroku možno volať "Alerta Medica" (Tel.: 225 4040). Poskytnuté ošetrenie je však potrebné uhradiť v hotovosti i napriek tomu, že cudzinec je poistený, vo väčšine prípadov dokonca pred zákrokom. Poistenec potom musí na základe dokladov o úhrade riešiť preplatenie nákladov so slovenskou poisťovňou. Tarifa za ošetrenie v prípade autohavárie, infarktu, krvácajúcej rany je približne 100,- USD, návšteva lekára (konzultácia) 30,- USD. Keďže predovšetkým v oblastiach v blízkosti rieky Amazonky existuje zvýšený výskyt malárie a žltej zimnice, miestne inštitúcie odporúčajú turistom preventívne zdravotné opatrenia, ktoré spočívajú v očkovaní proti žltej zimnici, prípadne hepatitíde a brušnému týfusu. Nie je zvykom užívať antimalariká. Zo zdravotných dôvodov sa nemá piť voda z vodovodu a aj čerstvá zelenina a ovocie majú byt umývané vo vode s dezinfekčným roztokom. Pri návštevách amazonskej oblasti je nevyhnutné používať repelent a prijať opatrenia s cieľom vyhnúť sa nákaze choroby dengue spôsobenej uštipnutím komára. V prípade dengue neexistuje možnosť preventívneho očkovania, len zodpovedný prístup samotného turistu. Pri cestách do peruánskych Ánd treba zohľadniť vysokú nadmorskú výšku a s ňou súvisiace problémy (bolesť hlavy, závraty, dávením, ťažkosťami s dýchaním).

Peru - bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Peru je obdobná ako v mnohých latinskoamerických krajinách. Existujúca chudoba spôsobuje zvýšenú kriminalitu. Ide predovšetkým o drobných zlodejov, ktorí často využijú nepozornosť a neznalosť cudzincov a okradnú ich o peniaze, doklady, batohy a pod. Hlavné mesto Lima je považované za najnebezpečnejšie mesto v Peru, najmä čo do úrovne pouličnej kriminality. Potom nasleduje Cuzco a Arequipa. Ostatné mestá ako aj horské oblasti a Amazonka sú výrazne bezpečnejšie. Neodporúčajú sa nočné vychádzky a po zotmení radíme vychádzať aj v Lime na ulicu len v nutných prípadoch s malou peňažnou hotovosťou a kópiou cestovného pasu. Originál pasu, hotovosť, cennosti a batožinu ponechajte na bezpečnom mieste. V prípade straty, resp. odcudzenia dokladov, osobných vecí, letenky a pod. odporúčame vždy vyžadovať spísanie protokolu o krádeži na policajnom útvare. Protokol je následne požadovaný pri vystavení náhradného cestovného dokladu, ako aj poisťovňou, leteckou spoločnosťou a pod. V prípade straty alebo krádeže cestovného dokladu občania SR môžu požiadať o pomoc ZÚ členských krajín EÚ v Lime.

Peru - víza a cestovné doklady

Občania SR v prípade turistických ciest do 90 dní nepodliehajú vízovej povinnosti. Peru jednostranne zrušilo vízovú povinnosť pre turistické cesty občanov SR v októbri 2003. Prihlasovacia povinnosť pre turistov do 90 dní neexistuje. Pri prekročení hranice obdrží cudzinec tzv. vstupný lístok, ktorého časť je odovzdaná úradníkovi pasovej kontroly, druhú časť je potrebné uschovať a odovzdať pri odchode z krajiny. Bez uvedeného vstupného lístku nie je možné opustenie krajiny. V prípade odcudzenia alebo straty tohto migračného lístku je potrebné nahlásiť stratu na Migračnom úrade a uhradiť administratívny poplatok. Pri odlete z krajiny je nevyhnutné uhradiť letiskový poplatok vo výške 28,- USD, bez zaplatenia ktorého nie je povolený odlet cudzinca.

Peru - colné a devízové predpisy

Je zakázané dovážať a vyvážať z Peru napr. zbrane, semená, rastliny a ich deriváty, ktoré musia byt vybavené predpísanými povoleniami. Pre dovoz a vývoz zvierat a rastlín platia medzinárodné predpisy, čo znamená, že sa vyžaduje medzinárodný zdravotný certifikát, prípadne očkovací preukaz. Platí zákaz vývozu historických a kultúrnych pamiatok, rastlín a zvierat volne žijúcich v prírode. Povolený je len vývoz tých predmetov, ktoré nie sú považované za kultúrne dedičstvo národa, avšak tiež len so súhlasom Národného kultúrneho inštitútu (NKI). Vybavenie príslušného povolenia trvá približne 1 týždeň. Peruánske orgány odhalili niekoľko pokusov občanov európskych štátov (medzi nimi aj zo SR) o ilegálny vývoz drog a chránených živočíchov a rastlín. V prípade ich odhalenia ide o trestné činy, za ktoré sú aplikované pomerne vysoké sadzby odňatia slobody (za pašovanie drog je najnižší trest 8 rokov odňatia slobody, ktorý si musí páchateľ odpykať v Peru). Okrem národnej meny Nuevo Sol je bežným platidlom americký dolár. Odporúča sa mat k dispozícii USD. V poslednom období sa naskytá možnosť platby v niektorých vybraných obchodoch (ide najmä o umelecké predmety zo striebra) aj v Euro. Dovoz a vývoz peňazí nie je obmedzený. Hodnota dovážaného tovaru nesmie prekročiť 1000,- USD, obmedzený je dovoz cigariet na 200 ks a 1 liter alkoholu. Potraviny v surovom stave je zakázané dovážať

Peru - mena

Nový sol (1 nový sol = 100 centimov). 1 000,00 EUR = 3 490,40 PEN (kurz apríl 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >