Dovolenka 2015 - Tatry, 0 zájazdov v cene od 0€

Detail destinácie

Tatry Poľsko - transparent

za cenu .

Popis

Najvyššie pohorie Slovenska Vysoké Tatry ležiace na severe Slovenska s najvyšším vrchom Gerlachovským štítom (2654 m n. m.) je z hľadiska rozlohy najmenším horstvom v Európe (odtiaľ názov „miniatúrne Alpy“), avšak čo sa týka prírodných krás patrí k najzaujímavejším rekreačným oblastiam v strednej Európe.

Mesto Vysoké Tatry sa rozprestiera na ploche 398 km2 a svojou rozlohou patrí medzi najväčšie mestá v Slovenskej republike. Pokrýva podstatnú časť rovnomenného pohoria a tvorí ho 15 mestských častí, pôvodne samostatných osád, ktoré boli postupne integrované do jedného územného celku. Dopravnou osou celého územia mesta je \"Cesta Slobody\", ktorou sa návštevník približne za jednu hodinu dostane z najzápadnejšej mestskej časti Podbanské, cez všetky tatranské osady s výnimkou Dolného Smokovca, až na východnú hranicu mesta, do osady Tatranská Kotlina. Administratívnym centrom mesta je Starý Smokovec, ktorý spolu s Tatranskou Lomnicou a Štrbským Pleso patrí tiež medzi navýznamnejšie tatranské strediská cestovného ruchu. Mesto Vysoké Tatry bolo založené v roku 1947 a má asi 5.000 stálych obyvateľov.

Reliéf tohto územia tvorili najmä ľadovce, ktoré vymodelovali ľadovcové doliny so širokými kotlinami, kde vznikali vysokohorské jazerá - plesá. Veľké Hincovo pleso je najväčšie (20 ha) a najhlbšie (53 m) z nich. Z početných vodopádov je najvyšší Kmeťov vodopád (80 m) v doline Nefcerka. Z mnohých jaskýň je sprístupnená len Belianska jaskyňa s kvapľovou výzdobou - sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi, rôznymi formami stalaktitov a so sintrovými formami v jazierkach. Využíva sa aj na zdravotné speleoklimatické pobyty. Symbolom Vysokých Tatier je kamzík vrchovský tatranský, v horách žije aj svišť vrchovský tatranský a orol skalný. Vysoké Tatry sú najnavštevovanejším slovenským pohorím a významným strediskom zimných športov (k najznámejším lyžiarskym strediskám patria napr. Štrbské pleso a Tatranská Lomnica). Vysoké Tatry, vďaka svojmu unikátnemu prírodnému prostrediu poskytujú návštevníkom po celý rok množstvo oddychových aktivít, vhodných pre každého, od najnáročnejších športovcov, až po seniorov a rodiny s maloletými deťmi. Vysokohorská turistika, horolezectvo a lyžovanie v tejto ponuke prevažujú, no okrem nich je tu ešte priestor pre veľa ďalších rekreačných činností, ako je jazda na horskom bicykli, jazdectvo, paragliding, plávanie, či rafting. Mlynická dolina patrí medzi najkrajšie doliny západnej časti Vysokých Tatier. Trasa túry začína na severnom okraji športového areálu FIS, odkiaľ vedie terasovito stúpajúcou mlynickou dolinou. Približne 90 minút od východiska túry sa nachádza atraktívny vodopád Skok a Pleso nad skokom. Do záveru doliny, ktorej dominuje panoráma Štrbského štítu a Bystrého sedla (2314 m) a ktoré je najvyšším bodom tejto túry, sa dostaneme za 120 minút. Po prekonaní sedla už trasa kontinuálne klesá Furkotskou dolinou pozdĺž Wahlenbergových plies až do jej ústia, kde sa napája na červenú značku tatranskej magistrály. Tento úsek trvá približne 150 minút. Menej nároční turisti môžu zo žltej značky v pásme kosodreviny odbočiť doľava, na modrú značku, ktorou sa za 20 minút, dostanú k Chate pod Soliskom a odtiaľ pokračovať v trase sedačkovou lanovkou Solisko - Štrbské Pleso, prípadne obohatiť túru o výlet na Predné Solisko(45 min). Trasa je verejnosti prístupná len od 15.06 do 31.10., ale jej prvý úsek Hotel FIS-Vodopád Skok je prístupný celoročne.

Mengusovská dolina. Trasa začína na Štrbskom plese v blízkosti LD Helios. Chodníkom s miernym stúpaním sa približne za 1 hodinu dostaneme na Popradské Pleso (1500 m), odkiaľ pokračujeme po modrej značke, ktorá vedie stredom doliny do Hincovej kotliny, nad ktorou sa týčia Mengusovské štíty Čubrina a Kôprovský štít. V závere Hincovej kotliny sa nachádza Veľké Hincovo pleso (20,08 ha) najväčšie a najhlbšie (54 m) pleso na území slovenskej časti Vysokých Tatier. Chodníkom, pozdlž Hincového potoka sa dostaneme až do záveru doliny, a odtiaľ pokračujeme serpentínami do Kôprovského sedla, odkiaľ cesta na vrchol Kôprovského štítu (2363 m) trvá necelú polhodinu. Po návrate na Popradské pleso výstupovou cestou, doporučujeme pred odchodom na Štrbské Pleso navštíviť Symbolický cintorín, pietne miesto obetí Vysokých Tatier, ktorý sa nachádza asi 15 minút chôdze od juhovýchodného okraja jazera Popradské Pleso. Z cintorína sa po žltej a modrej značke vrátime opäť na červenú, ktorá smeruje k Štrbskému plesu. Celá trasa je verejnosti prístupná každoročne od 15.6. do 31.10. Výstup na Krivaň, jeden z najatraktívnejších tatranských vrcholov a národný symbol Slovenska je nezabudnuteňým zážitkom pre každého skutočného vysokohorského turistu. Trasa výstupu začína na parkovisku pod južným okrajom jazera Štrbské pleso alebo v blízkosti liečebného domu Solisko, odkiaľ vedie spodnou časťou Furkotskej doliny k Jamskému plesu (1447 m). Pred Jamskym plesom prejdeme z červenej na modrú turističku značku a pokračujeme cez Važeckú dolinu, po juhovýchodnom hrebeni krivánského masívu (Predný Handel), až do Daxnerového sedla pod Malým Kriváňom. Z tohto bodu trvá cesta na vrchol, mierne extrémnym terénom približne 30 minút. Z vrcholu Kriváňa (2495) je prekrásny panoramaticky výhľad na západnú časť slovenských a poľských Tatier a na Liptovskú kotlinu. Pre návrat z túry sú dve alternatívy. Zostup výstupovou trasou a návrat na Štrbské pleso po modrej značke, alebo zostup z Kriváňa po zelenej značke, cez Vyšnú Priehybu a Grúnik k horárni Tri Studničky a návrat na Štrbské pleso autobusom. Celá trasa je prístupná len od 15.6. do 31.10.

Štrbské Pleso - Tatranská Polianka. Takmer celá trasa tejto vysokohorskej túry vedie červene značenou, tzv. \"Tatranskou magistrálou\", ktorá pretína Vysoké Tatry v smere Východ - Západ a je akousi turistickou spojnicou väčšiny tatranských dolín. Východiskový bod trasy sa nachádza v Mlynickej doline, pri sanatóriu Helios, odkiaľ sa približne za hodinu dostaneme na Popradské Pleso (1.500 m). Pokračujeme náročnym výstupom do Sedla pod Ostrvou (1.966 m.n.m.), ktorý trvá asi 50 minút a odtiaľ stále po červenej značke, miernym stúpaním k Batizovskému plesu (1.884 m). Od Batizovského plesa trasa klesá až k horskému hotelu Sliezsky Dom pri Velickom plese (1.665 m), kde sa prechádza na zelenú turistickú značku, ktorá vedie smerom na juh a ktorou sa približne za 70 minút dostaneme do osady Tatranská Polianka, kde túra končí. Pre návrat na Štrbské pleso doporučujeme použiť Tatranskú elektrickú železnicu. Trasa je prístupná celoročne, v zimných mesiacoch však môže byť úsek Popradské Pleso - Ostrva zľadovatelý a dočasne uzavretý. Veľká a Malá studená dolina. Jedna z najkrajších vysokohorských túr v centrálnej časti Vysokých Tatier. Pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok sa dostaneme k východiskovému bodu trasy pri hoteli Hrebienok, odkiaľ pokračujeme po červenej značke smerom k Zamkovského chate (60-70 min.). Po ceste križujeme Obrovský vodopád Studeného potoka. Od Zamkovského chaty stúpame do záveru Malej studenej doliny až k Téryho chate (90-120 min.) Nasleduje najnáročnejšia časť túry, výstup do Priečného sedla (45 min) vo výške 2.352 metrov, po prekonaní ktorého už trasa len klesá. Úsek Priečne sedlo - Zbojnícka chata (90 min) sa nachádza už vo Veľkej studenej doline, ktorou sa za ďalších približne 120 min. dostaneme do východiskového bodu trasy na Hrebienku. Odtiaľ pokračujeme peši alebo lanovkou do Starého Smokovca. Celá trasa je verejnosti prístupná len od 15.6. do 31.10., ale jej dva úseky Hrebienok - Téryho chata a Hrebienok - Zbojnícka chata sú otvorené celoročne. Obľúbenými miestami pre cykloturistiku sú Tichá a Kôprovská dolina, Popradské Pleso, Vyšné Hágy - Nová Polianka, Tatranská Polianka - Sliezsky dom a Starý Smokovec - Hrebienok.

V osade Starý Smokovec sa nachádzajú tri samostatné lyžiarske centrá, určené hlavne pre nenáročných lyžiarov, z ktorých najväčšie je stredisko Jakubková lúka v Novom Smokovci, s celkovou prepravnou kapacitou 900 os/hod. Okrem zasnežovanej lyžiarskej trate tu návštevník nájde aj detskú lyžiarsku škôlku, požičovňu lyží a ski - bufet. Ďalšie dve ski centrá sa nachádzajú v Dolnom Smokovci v lokalite Kontrička, kde sú dva lyžiarske vleky pre začiatočníkov a bufet, resp. v Hornom Smokovci, na lúke za hotelom Bellevue, vhodný pre menej náročných lyžiarov a rodiny s malými deťmi. HREBIENOK 1310 m.n.m. - Lyžiarske stredisko Hrebienok sa nachádza v centrálnej časti Mesta Vysoké Tatry, nad osadou Starý Smokovec s ktorou je prepojené pozemnou lanovou dráhou a 3200 m dlhou zjazdovkou. Samotný lyžiarsky areál sa skladá z dvoch častí. Takzvaná \"Horná lúka\" s prevýšením cez 200 m je určená hlavne pre zdatných lyžiarov, menej extrémna \"Dolná lúka\" vyhovuje nárokom začiatočníkov a deťom. Okrem zjazdoviek sa v stredisku nachádza sankárska a bobová dráha Hrebienok - Starý Smokovec, detská lyžiarska škôlka, horský hotel, požičovňa lyží a saní a reštaurácia Ski -club. Hrebienok je nástupným bodom pre skialpinistické túry v oblasti Veľkej a Malej studenej doliny a nenáročné zimné pešie túry k Studenovodským vodopádom alebo na Zamkovského chatu.

Tatranská Lomnica je jedna z najväčších a najkrajších osád na území Vysokých Tatier. Nachádza sa 6 km východne od Smokovca, na úpätí Lomnického štítu. Po roku 1989 sa v Tatranskej Lomnici začala výrazne meniť sieť ubytovacích i stravovacích zariadení. Obnovy sa dočkali pôvodné penzióny, vznikajú nové. Stále pribúdajú zariadenia pre športovo-rekreačné aktivity - bazény, tenisové kurty, minigolf, fitnes centrá, kasína, požičovne športových potrieb, lukostreľba a iné. V zime klzisko, zjazdové trate rôznej náročnosti, bežecké trate, lyžiarske škôlky atd. V Tatranskej Lomnici je možné navštíviť nielen zaujímavé Múzeum TANAPu, ale i unikátnu Expozíciu tatranskej prírody. Dobré cestné, železničné i autobusové spojenia umožňujú kratšie i dlhšie výlety do okolia. SKALNATE PLESO 1750 m.n.m. - Najvyššie položené a zároveň najlepšie tatranské stredisko zjazdového lyžovania. Nachádza sa nad Tatranskou Lomnicou, na západnom úpätí Lomnického štítu (2653 m), vo výške 1750 až 2200 m.n..m. Svojím prevýšením, rozlohou a kvalitou lyžiarskych tratí patrí medzi to najlepšie, čo Slovensko môže lyžiarom v súčasnosti poskytnúť. V stredisku sa nachádzajú dve \"čierne\" značené zjazdovky, z ktorých najmä extrémna trať č.4, takzvaná Francúzska mulda, poskytuje nevšedný zážitok z jazdy aj tým najskúsenejším lyžiarom. Skalnaté Pleso nemá vybudovaný zasnežovací systém a zimná sezóna sa tu začína o niečo neskôr, než v podhorí, lyžuje sa tu však až do 15. mája, aj dlhšie, čo ocenia najmä priaznivci jarnej lyžovačky. S Tatranskou Lomnicou je stredisko prepojené kabínkovou lanovkou a zjazdovou traťou strednej náročnosti o celkovej dĺžke 4800 m. Lyžiarske stredisko sa nachádza v Dolnom Smokovci Pod lesom v tichom prostredí Vysokých Tatier 10 km od Popradu. Návštevníci strediska majú k dispozícii stredne náročnú zjazdovku o dĺžke 400 m s celkovým prevýšením 50 m. Zjazdovka je mechanicky zasnežená a upravená počas celej lyžiarskej sezóny (od decembra do konca marca). Na svoje si prídu menej skúsení lyžiari, začiatočníci i deti. Pre menej skúsených lyžiarov sú zabezpečené kurzy lyžovania. Bezplatné parkovisko a WC je vzdialené len 20 metrov od vrcholovej stanice. V údolnej stanici si môžete v bufete s celodennou prevádzkou zakúpiť malé občerstvenie. PARK SNOW Štrbské Pleso poskytuje lyžiarom maximálny komfort prepravných služieb - k dispozícii je moderná 4-sedačková lanovka typu Poma Phoenix s odpojiteľnými sedačkami schopná prepraviť za hodinu až 1600 osôb. Lyžiarov na svahy Soliska je schopná vyviesť už do 7 minút. Túto zimu sa môžete vyviezť aj novou 6-sedačkovou lanovkou na Solisko, ktorej prepravná kapacita je 1200 osôb za hodinu. Spolu s 3-sedačkovou lanovkou a vlekmi sú schopné všetky prepravné zariadenia vyviesť na svahy až 5900 lyžovaniachtivých jedincov za hodinu. Vlek Poma H 130 situovaný na ľavej strane Interski vyvezie lyžiarov až ku svahu Soliska, kde sa môžu rozhodnúť pre spodnú časť Soliska -Esíčko, alebo prejsť cez Spojku späť na Interski. Novou zjazdovkou je FURKOTA, ktorú zvládne bez väčších problém bežný lyžiar. Od roku 1995 na Podbanskom medzi hotelmi Permon a Kriváň vyrástli 4 lyžiarske vleky s prepravnou kapacitou, ktorá takmer vylučuje čakanie. Pri nich ponúka svoje služby kvalitná lyžiarska a snowboardová škola. Jej klienti ako jediní v Tatrách majú počas výuky prednosť v jazde na vlekoch. V stredisku je samozrejme aj požičovňa výstroje s bezkonkurenčne nízkymi cenami. Občerstvenie ponúka bufet priamo na svahu alebo blízky hotel Kriváň. Často využívanou atrakciou sú sane ťahané konským záprahom, jedinečná je aj panoráma, ktorá sa otvára z lyžiarskych svahov a ponúka výhľad na hrebeň Nízkych Tatier od Ďumbiera po Kráľovu hoľu. Podbanské je tiež známe ako lokalita, ktorá vzhľadom na vynikajúce zrážkové podmienky ponúka počas celej zimy lyžovačku na prírodnom snehu. Okrem toho je táto osada dobrým východiskovým bodom pre lyžiarske túry do Tichej a Kôprovej doliny. Pohoda, domácka atmosféra a prijateľné ceny robia z nášho strediska ideálne miesto pre dovolenku Vašej rodiny. Lyžiarske stredisko Ždiar - Strednica je z hľadiska prepravnej kapacity (6 080 os/hod.), najväčším strediskom v oblasti Vysokých Tatier, je však určené výlučne pre začiatočníkov a nenáročných lyžiarov. Nachádza sa na úpätí Belianskych Tatier, na horských lúkach s minimálne členitým terénom, ktorý umožňuje zahájenie lyžiarskej prevádzky už pri výške snehovej pokrývky do 30 cm. Strednicu doporučujeme najmä skupinovým zájazdom a rodinám s malými deťmi. Počas celej zimnej sezóny je tu otvorená detská lyžiarska škôlka, lyžiarska škola pre dospelých začiatočníkov a ski bufet. Vo vstupnej časti lyžiarskeho areálu sa nachádza veľkokapacitné parkovisko. Stredisko sa nachádza v blízkosti hlavnej cestnej komunikácie I/67 Poprad - Lysá Poľana, vo vzdialenosti 33 km od Starého Smokovca. Cesta zo Starého Smokovca do Ždiaru autom trvá približne 40 minút. Veveričí park, Štrbské Pleso. Tento adrenalínový park pozostáva z dvoch druhov tratí. Na svoje si prídu aj \"veľké veverice\" (dospelí) aj malé veveričky (deti). Člnkovanie na Štrbskom plese má viac ako 120 ročnú tradíciu. AquaCity Poprad - relaxačný zážitok plný zábavy v akomkoľvek počasí. Ak chcete prežiť famózny, zábavou naplnený deň so svojou rodinou, nemôžete obísť bazény, šmýkačky, kanály a ďalšie atrakcie, ktoré sú v AquaCity. Vnútri alebo vonku, v zime alebo v lete, naše atrakcie sú otvorené v každej sezóne a za každého počasia. Mamy, otcovia, deti a mládež rôzneho veku zistia, že v AquaCity je vždy zábava. Aquabumper Baywatch, detské zábavné ihrisko, Štrbské Pleso: lodičky, autíčka, motorky, trampolíny. Lanová dráha LD 4 Poma Expres na Solisko, Štrbské Pleso. Za 6,5 min. Vás lanovka vyvezie pod chatu na Solisku do nadm. výšky 1840 m.