Detail štátu

Portugalsko Portugalsko - transparent

Ponúkame 13 ubytovacích kapacít za cenu 606 € - 2 760 €.

Destinácia:

Portugalsko - Popis

Portugalsko, dlhý tvar Portugalská republika (port. República Portuguesa), je európska krajina, ktorá sa nachádza na juhozápadnom cípe svetadielu, v západnej časti Pyrenejského polostrova. Jediným jeho susediacim štátom je Španielsko, západné a južné brehy krajiny omývajú vody Atlantického oceánu. Portugalsku tiež patrí niekoľko ostrovov a súostroví – Azory, Madeira a Divošské ostrovy.  Najvyššie položená oblasť Portugalska je severovýchod, kde sú hory a náhorné plošiny rozbrázdené hlbokými a úzkymi riečnymi údoliami, ako je údolie rieky Douro a jej prítokov. Najvyšší horský vrchol Estrela leží v pohorí Serra da Estrela, severne od rieky Tejo, a je 1 993 m vysoký. Smerom na juh od Lisabonu tvoria krajinu prevážne nížiny a široké riečne údolia. Najrozsiahlejšou nížinou je planina Alentejo predelená riekou Sado. Severná a východná časť krajiny je tvorená zníženými plošinami Mezety a z nich vystupujúcich pohorí. Južnej a západnej časti kraľujú najmä nížiny, z ktorých vystupujú nízke pahorkatiny.

Portugalsko - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika. Rozloha: 92 152 km2 (vrátane Madeiry a Azorských ostrovov). Počet obyvateľov: 10 617 575 (údaj z roku 2007). Hlavné mesto: Lisboa/Lisabon. Počet obyvateľov hlavného mesta: 500 tisíc obyvateľov (aglomerácia 2 milióny) (údaj z roku 2005). Ďalšie dôležité mestá: Porto, Coimbra. Administratívne usporiadanie: 13 provincií a 22 okresov; autonómne oblasti Madeira a Azory majú od 1976 vlastný politicko-administratívny štatút. Úradný jazyk: portugalčina. Rasové a národnostné zloženie: Portugalci (99 %), iné (1 %). Náboženstvo: rímsko-katolícke (95 %), protestantské (1 %), iné (4 %). Dĺžka pobrežia: 974 km. Portugalsko sa nachádza v inom časovom pásme ako SR (v PT je o hodinu menej ako v SR). Elektrina 220V/50 Hz.

Život portugalského obyvateľstva prebieha v pokojnom tempe. Ľudia v Portugalsku sú milí, pohostinní a priateľskí. Zdvorilosť a dobrosrdečná juhoeurópska pohostinnosť sú samozrejmosťou. Portugalsko je krajinou hlboko zakorenených kresťanských tradícií podobne ako jeho veľký brat Španielsko. Tradičná portugalská hudba „Fado“ znie z malých kaviarní a láka miestnych k bezstarostnému večernému posedávaniu pri víne. Fado je srdcom portugalskej kultúry a tradícii, charakterizujú ju smutné plačlivé refrény sprevádzané portugalskou a klasickou gitarou. Západ slnka s podobným live soundtrackom je ohromne romantický, rovnako ako ľudia, ktorí ho vytvorili.

Krásne dlhé pieskové pláže, romantické skalnaté útesy, vysoko kvalitné golfové ihriská, príjemné rybárske dedinky, ale aj letoviská s čulým nočným životom, výbornou portugalskou kuchyňou, typickou maurskou architektúrou a nespočetným množstvom vodných športov a podmorských aktivít - to je južné pobrežie Portugalska, slnečné Algarve. Patrí medzi celoročne vyhľadávanú turistickú destináciu. Tunajšie pláže právom patria k najkrajším v Európe. Podnebie je vďaka teplým morským prúdom celoročne priaznivé. Odporúčame prenájom auta, aby ste mohli preskúmať nádherné pobrežie plné malebných pláží ukrytých medzi pieskovcovými útesmi.

Názov krajiny pochádza z rímskeho označenia Portus Cale. Cale označovalo pôvodnú osadu v ústí rieky Douro. Toto územie získali okolo roku 200 pred Kr. Rimania od Kartága v priebehu Druhej púnskej vojny. Vizigóti neskôr v stredoveku upravili názov územia na Portucale, z ktorého neskôr vznikol názov Portugale čiže Portugalsko. Územie Portugalska bolo za čias Rímskej ríše ovládnuté Rimanmi. Postupne sa pri dobývaní striedali germánske kmene, Vizigóti a Arabi. V 12. storočí vznikl štátny útvar Portugalsko. Ako samostatný štát sa datuje od r. 1143, kedy sa vojvoda Afonso Henriques (Alfonz Henrich) stal prvým portugalským kráľom. Portugalsko sa stalo významnou krajinou a vďaka moreplavcom získalo kolónie v blízkej Afrike, ale i v Indii a v Južnej Amerike. Hospodárske problémy, strata významnej kolónie Brazílie v r. 1822 priniesli Portugalsku ťažké obdobie. Parlamentná republika bola vyhlásená 5. 10. 1910. Po vstupe do NATO sa Portugalsko stalo členom Európskej únie. Dnes patrí Portugalsko k vyspelým a kultúrne orientovaným krajinám.V 9. storočí pojem Portugalsko vymedzoval približne územie medzi riekami Miňa a Doura. Z názvu Portugalsko bolo jeho skrátením odvodené aj meno mesta nachádajúceho sa na mieste pôvodnej osady Cale, dnes nazývanej Porta. Portugalsko vedie dlhoročný spor so Španielskom o územie na východnej hranici zvané Olivença (španielsky Olivenza). Podľa Viedenskej zmluvy z roku 1815 bolo územie priznané Portugalsku a Španielsko sa zaviazalo ho vrátiť. To sa však nikdy nestalo, na čo Portugalsko pravidelne upozorňuje. Olivença je pod Španielskou správou od roku 1801.

Portugalsko - Počasie

Podnebie jednotlivých oblastí Portugalska je značne rozmanité. Portugalská pevnina má príjemné podnebie s dlhými teplými letami a miernymi zimami. Na severe sú zimy tuhšie, smerom na juh sa teploty zvyšujú a zrážky klesajú. Vo vnútrozemí prevláda kontinentálne podnebie s teplejšími letami a chladnejšími zimami než v prímorských oblastiach. Vo vnútrozemskom Alentejo sa letné teploty nezriedka vyšplhajú aj nad 40 °C. Vrcholky pohorí Serra do Gerês a Serra da Estrela (kde sa nachádza najvyšší vrchol kontinentálneho PT) pokrýva v zime často sneh, ktorý niekedy spôsobuje nepriechodnosť ciest. V Lisabone panuje mierne podnebie, väčšina zrážok tu spadne medzi novembrom a januárom a priemerné teploty sa pohybujú medzi 14 °C v zime a 29 °C v lete. Na juhu prší pomerne málo, a to predovšetkým v zime. Priemerná teplota na Madeire činí 22 °C v lete a 16 °C v zime; dažďové zrážky tu prevažujú v zime a na menej chránenej severnej strane. Azorské ostrovy majú miernu klímu s celoročnými dažďami a vanúcimi silnými vetrami.

Portugalsko - Turistické strediská

Alantejo - jedna z piatiach portugalských oblastí, zaberajúca tretinu územia. Za rímskej doby to bola obilnica celej ríše, teraz má toto územie skôr stepný ráz, kde je vybudované veľké množstvo priehrad a nádrží. Dedinky si tu stále uchovávajú pôvodný stredoveký ráz. Nájdeme tu i niekoľko chránených oblastí alebo pár pozoruhodných megalitických stavieb - napr. neolitický Cromleque dos Almendres postavený z 96 kameňov. Portugalsko má šesť hlavných dovolenkových oblastí - Costa Verde, Costa de Prata, Costa de Lisboa, Algarve, Montanhas a región Planícies.

Estremoz - vnútrozemské historické mestečko ležiace v oblasti Alantejo. Je známe vďaka svojím ručne vyrábaným hlineným soškám, ktoré sú obĺúbenými suvenýrmi. Historické časti mesta sú chránené rozsiahlymi opevneniami - tzv. horné mesto, kde sa rozkladá hradný komplex s nádhernou mramorovou vežou.

Odemira - spadá rovnako po územie Alantejo. Toto mestečko je známe vďaka hudobnému festivalu Sudoeste. Okúzli nás však i svojou krásnou prírodou, ktorá je chránenou krajinnou oblastí.

Beiras - v tomto meste nájdeme veľké množstvo prastarých hradov, pevností a honosných zámkov ako je Leiria, Ourém alebo Pombal. Za pozornosť stoja kláštory Batalha a Alcobaca, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO. Pokiaľ nás zaujíma hisória a chceme toto mesto poznať čo najlepšie, musíme bezpodmienečne navštíviť miesta ako tzv. mariánske pútne miesto Fatimu, stredoveké Coimbru a predovšetkým mesto Aveiro - tzv. portugalské Benátky.

Porto - mesto ležiace v severnej časti krajiny, vo vinárskej oblasti, je druhé najväčšie v Portugalsku a patrí na zoznam UNESCO. Na prvý pohľad pôsobí moderne, ale nájdeme tu i starobylé pamiatky či malebné zákutia. Pôvodné historické centrum je chránené hradbami z 13. storočia. Medzi najvýznamnejšie a najobdivovanejšie stavby patria Burzovný palác s mramorovou výzdobou, Torre dos Clérigos alebo Veža klerikov, množstvo múzeí (múzeum dejín lekárstva alebo múzeum námornej zoologie) a v neposlednej rade i románsky kostol sv. Františka a kostol Carmo, ktorý je zdobený typickými farebnými kachlíky azulejos. Milovníci prírody iste ocenia návštevu portskej botanickej záhrady.

Lisabon - od 13. storočia hlavné a zároveň najväčšie mesto Portugalska, leží v západnej časti na rieke Tejo. Bolo založené zrejme Féničanmi v 12. stor. pred Kristom. Jednou z najpozoruhodnejších stavieb tohoto mesta je kláštor rádu sv. Jeronýma zo 16. storočia, postavený v tzv. manuelskom štýle. Nachádza sa vo štvrti Belém a sú tu pochovaní slávny moreplavci Vasco da Gama a Louis de Camoes. V rovnakom slohu je postvená i Belémska veža, vojenská pevnosť u brehu rieky Tejo. Miestnou dominantou je však románsky hrad Castelo de Saso Jorge, ktorý je obklopený stredovekými uličkami. Toto mesto žltých električiek a fotbalu rozhodne stojí za nášu pozornosť.

Algarve - portugalská provincia tiahnuca sa pozdĺž južného pobrežia. Nájdeme tu stále patrný vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu vládla v stredoveku. Miestne pláže Lagoa a Luze patria medzi najlepšie pláže sveta.

Alvor - pôvodne rímsky prístav, ktorého sa zmocnili Arabovia. Dnes menšie živé stredisko s dlhoročnou rybárskou tradíciou. Hlavnou pamiatkou Alvoru je unikátny maurský Chrám Divino Salvador s cennou reliéfnou výzdobou, pochádzajúcou z doby rímskej. Ďalším cieľom výprav za poznáním bývajú rímske ruiny Abicada.

Carvoeiro - nedávno ospalá rybárska dedinka sa dnes prebúdza k životu. Vďaka rozmanitej prírode, jaskynným alebo bizardným skalným útvarom Algar Seco je to veľmi obľúbená destinácia.

Lagos - pomerne väčšie rušné mesto, ktoré ako prístav zohralo dôležitú rolu v stredoveku. Sídlil tu preslávený guvernér Jindřich Moreplavec. Pokiaľ nás zaujíma história, za prehliadku rozhodne stoja pevnosti Forte da Ponta da Bandeira, archeologické múzeum alebo kostol Igreja de Santa António.

Fatima - známe pútnické miesto v horách, kde sa v priebehu 1. svetovej vojny v roku 1917 zjavila Panna Mária. Zjavila sa trom miestnym pastierom, deťom, ktoré pásli dobytok na miestnych pastvinách. Zjavovali sa priebežne od mája do októbra toho roku, každý 13. deň v mesiaci. Predpovedala koniec vojny a pomoc každému, kto sa k nej pomodlí. Na mieste je kaplnka, pri ktorej sa denne zhromažďujú davy pútnikov, aby sa poklonili.

Azory - sú tvorené deviatimi ostrovami nachádzajúcimi sa 1300 km od pevniny Portugalska, po oboch stanách Stredoatlantského chrbátu a vznikli v dosledku vulkanickej činnosti. Na východe leží Santa Maria spolu s najväčším a najvýznamnejším ostrovom Sao Miguel, na ktorom sa tiež nachádza správne stredisko Ponta Delgada. Druhú skupinu (centrálnu) predstavuje päť ostrovov - Faial, Terceira, Sao Jorge, Garciosa a Pico, ktorému dominuje sopka a tiež najvyšia hora Portugalska vysoká 2350 metrov. Tretiu skupinu tvorí odľahlé Flores a Corvo. Na ostorvoch Miguel, Fial a Treceira sú medzinárodné letiská a miestna letecká spoločnosť zaisťuje spojenie so všetkými ostrovami. Azory uchvátia snáď každého svojou faunou a flórou, Golfský prúd udržuje na ostrove celoročne subtropiskú teplotu. Táto oblasť je vhodná pre milovníkov prírody a kľudne strávenej dovolenky. Pláž: vstupy do mora sú kamenité - z útesov. Šport a zábava: plachtenie, vodné športy, bazény. Výlety: Lagoa de Fogo: "Ohnivé jazero" - kráterové (Sao Miguel), Furnas. Tal: Caldeiras das Furnas s gejzírmi a prírodný park (Sao Miguel), kráterová jaskyňa na ostrove Faial, ostrov Pico: možnosť pozorovania veľrýb a delfínov; najvyššia hora Portugalska - Pico (2351 m), Biscoitos: múzeum vína, Ponta Delgada: historické centrum (Sao Miguel), Angra do Heroísmo: pamiatky z dob kolonializmu, pamiatka UNESCO (Terceira).

Madeira - malebný portugalský ostrov Madeira leží asi 980 km južne od Európy a 580 km od Afriky v rovnomennom súostroví. Priaznivá poloha a pôsobenie Golfského prúdu robí z Madeiry obľúbenú destináciu na dovolenku v akomkoľvek ročnom období. Ortuť teplomera sa tu pohybuje okolo veľmi príjemných 24 °C v lete a 20 °C v zimných mesiacoch. Okrem turisticky založených návštevníkov, ktorí sa kochajú nádhernou krajinou a úchvatnými scenériami vnútrozemských hôr si tu  na dvoch kvalitných miestnych ihriskách  prídu na svoje aj milovníci golfu. Azúrovo modré more obklopujúce ostrov  priam nabáda na vyskúšanie niektorých vodných športov. Či sa už  necháte zlákať windsurfingom, potápaním či jazdou v plachetnici, sklamaní určite nebudete.Prastaré uličky mesta Funchal, turistického centra ostrova,  lákajú na  potulky históriou či na romantické precházky po plážovej promenáde. Nech už sa ocitnete v ktorejkoľvek časti Madeiry, budete mať okolo seba množstvo lákavých turistických cieľov. Vyberať si môžete z mnohých pamätihodností, exotických prírodných útvarov i neprebernej škály športových aktivít. Vydať sa môžete trebárs na horskú túru, preskúmať útesy vysoko n ad morskou hladinou, poznávať neutúchajúce bohatstvo miestnej flóry v botanickej záhrade či prechádza´t sa pozdĺž tradičných madeirských zavlažovacích kanálov. K tomu si nezabudnite dopriať ochutnávku znamenitej miestnej kuchyne a návštevu niektoré z kultúrnych inštitúcií, jedine tak si dokážete omamnú vôňu Madeiry vychutnať v celom jej rozsahu. Hlavné mesto Madeiry Funchal rozhodne stojí za návštevu. Má približne 120 000 obyvateľov a je v podstate jediným väčším mestom na ostrove. Svoju jedinečnú atmosféru si Funchal udržuje dokonalým spojením prekrásnej miestnej zlene s mnohými zachovanými architektonickými skvostami a pamiatkami. Určite si nenechajte ujsť katedrálu Sé, najvýznamnejšiu pamiatku Funchalu z 15. storočia, približne rovnako starú budovu radnice Camara Municipal, pobrežná pevnosť Palacio de Sao Lourenco, kláštor Convento de Santa Clara a veľmi originálny kostol Igrja de Sao Pedro.

Portugalsko - Zdravotná starostlivosť

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení v Portugalsku je nižšia ako na Slovensku, úroveň starostlivosti v súkromných zariadeniach je v porovnaní so SR vyššia. Ceny zdravotníckych úkonov sú podstatne drahšie než v SR. Základný poplatok za návštevu lekára sa pohybuje v rozmedzí 40 - 100 €, rovnako aj v stomatologických ambulanciách a na pohotovosti. Odporúča sa, aby si občania SR prichádzajúci do Portugalska uzatvorili v SR okrem Európskeho preukazu zdravotného poistenia aj komerčné poistenie na cesty a pobyt zahrňujúce poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Väčšina liekov je voľne prístupná v lekárňach bez predpisu, ceny sú však vysoké. Od občanov SR sa pri vstupe do Portugalska nevyžadujú žiadne povinné očkovania ani potvrdenia o zdravotnom stave. Portugalsko nepredstavuje pre občanov SR zvýšené epidemiologické riziko.

Portugalsko - Bezpečnosť

V porovnaní s ostatnými členskými krajinami EÚ je úroveň bezpečnosti vyššia, násilné trestné činy sú skôr výnimkou. V čase turistickej sezóny však vzrastá počet krádeží, najmä v Lisabone, Porte a v turistických strediskách. Ide najmä o vreckové krádeže (odporúča sa ponechať doklady na bezpečnom mieste v hotelovom trezore a pod, portugalské orgány na preukazovanie bežne akceptujú aj fotokópie pasov), krádeže predmetov z automobilov (voľne ponechané veci alebo peniaze v interiéri, krádeže autorádií) a krádeže kabeliek a príručných batožín.

Portugalsko - Víza a cestovné doklady

Bezvízový styk. Občan SR sa môže v krajine zdržiavať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom/ID kartou po dobu maximálne do troch mesiacov bez nutnosti vybavovania ďalších formalít. Nad 3 mesiace pobytu je povinné prihlásenie sa k prechodnému, prípadne trvalému pobytu. 

Portugalsko - Mena

Euro €.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >