Dovolenka 2015 - Rumunsko, 4 zájazdov v cene od 265€

Detail štátu

Rumunsko Rumunsko - transparent

Ponúkame 4 ubytovacích kapacít za cenu 265 € - 759 €.

Rumunsko - popis

Rumunsko (po rumunsky: România) oficiálny názov Rumunsko je štát v juhovýchodnej Európe. Nachádza sa v severnej časti Balkánskeho polostrova. Severnú a východnú hranicu v dĺžke 362 km a 169 km utvára s Ukrajinou a Moldavskom (450 km), na juhu s Bulharskom (608 km). Na severozápade hraničí s Maďarskom (443 km) a na juhozápade so Srbskom (476 km). Východné brehy obmýva Čierne more v dĺžke 225 km. Od 1. januára 2007 je Rumunsko členom Európskej únie. Približne dve tretiny územia pokrývajú horstvá a pahorkatiny a zhruba tretinu zaberajú nížiny. V strede krajiny dominujú Karpaty, ktoré v najvyšších polohách presahujú 2 000 m. Členia sa na tri časti – Východné, Južné (tzv. Transylvánske Alpy) a Rumunské Západné Karpaty. Východné Karpaty sú pokryté lesmi, sú bohaté na drahé kovy a minerálne pramene. V Južných Karpatoch ležia najvyššie vrchy Rumunska (Moldoveanu, 2 544 m) a vyše 150 jazier. Rumunské Západné Karpaty sú nižšie, ale značne členité (Železné vráta na Dunaji). Karpatský masív obklopuje výbežky rozsiahlej Panónskej panvy, ktorá pokrýva západné okraje krajiny. Na východe, medzi dolným Dunajom a pobrežím Čierneho mora, leží oblasť známa pod názvom Dobrudža, ktorá má s výnimkou dunajskej delty mierne zvlnený terén (pahorky cca 200 – 300 m, maximum 467 m). Delta Dunaja je najnižšie položeným miestom Rumunska. Na západe sa rozkladá pohorie Munţii Apuseni. Pohraničné oblasti tvoria nížiny, Veľká dunajská kotlina na západe, Valašská nížina na juhu a rovina okolo rieky Prut na východe.

Rumunsko - všeobecné informácie

Počet obyvateľov podľa údajov z r. 2010 tu žije 21 462 186 obyvateľov. Okrem Rumunov, ktorí tvoria 89,5 %, vo väčšej miere sú zastúpení aj Maďari (6,6%), Rómovia (2,5%), Nemci (0,3%) a Ukrajinci (0,3%). Počet obyvateľov hlavného mesta: 1.921.753 (údaj z roku 2002). Dôležité mestá: Brašov, Kluž, Sibiu, Oradea, Iaşi, Arad, Temešvár, Konstanca, Braila, Ploieşti, Piteşti, Turgu Mureş, Craiova. Úradný jazyk:rumunčina 90 %, maďarský 6,6 %. Náboženstvo: pravoslávni 87%, protestanti 7,5%, katolíci 5%, ostatné. Dĺžka pobrežia: 225 km. Administratívne územné členenie: 41 žúp, 263 miest, 2.685obcí. Vlastnosti elektrickej siete: 220 V, 50 Hz. Časový posun: + 1 hodina.

Rumunsko malo svoje dejiny späté s Rímskou ríšou. Na začiatku nášho letopočtu na jeho území bola rímska provincia Dacia. Počas nasledujúcich storočí bolo civilizované románske obyvateľstvo napádané germánskymi kmeňmi, Húnami, Avarmi, ale aj Turkami. V 14. storočí bolo pod nadvládou Osmanskej ríše. V 18. storočí je badať silný vplyv Ruska. Koncom 19. storočia získalo Rumunsko nezávislosť, ale borilo sa s národnostnými a ekonomickými problémami. V tomto čase bolo súčasťou Rumunska aj Moldavsko, ktoré však v r. 1940 okupoval Sovietsky zväz. Po snahe Rumunska o navrátenie okupovaného územia si Sovietsky zväz útokom na Rumunskú monarchiu udržal Moldavsko a výrazne zmenil politické pomery v Rumunsku. Ďalší vývoj bol riadený komunistami. Až revolučné obdobie r. 1989 a 1990 ukončilo komunistický režim. Ekonomicky sa krajina bude spamätávať ešte dlhý čas. Po obnovení turistických centier na čiernomorskom pobreží a vybudovaní infraštruktúry by sa mohlo stať turisticky vyhľadávanou krajinou. Najprv sa však musí vysporiadať s vlastnou chudobou.

Rumunsko - počasie

Kontinentálne podnebie, ktoré prevláda na severe krajiny, prechádza na juhu do stredomorského podnebia. Studené zimy a horúce letá sú typické pre väčšinu územia. Pobrežie Čierneho mora sa vyznačuje miernym podnebím. V lete sa udržiava väčšinou slnečné a teplé počasie. V silnom južnom prúdení tropického vzduchu býva teplejšie vo vnútrozemí krajiny ako na pobreží. V prípade, že postupujúci studený front z Atlantického oceánu prenikne cez strednú Európu až na Balkán, prejavuje sa aj na čiernomorskom pobreží intenzívnymi búrkami. Ak sa nad strednou Európou v auguste rozprestiera rozsiahla a mohutná tlaková výš, pobrežie sa nachádza v severnom prúdení chladnejšieho vzduchu a denné teploty obyčajne dosahujú len 25 až 30°C.

Rumunsko - gastronómia

Rumunsko je poľnohospodárska krajina, pestujú sa tu paradajky, uhorky, lilky, papriky. Varia sa výdatné jedlá bez prílišnej rafinovanosti a prevláda dedinská strava. Rumunské špeciality: Ardei copti - pečené paprikové lusky v omáčke z vinného octu. Cascaval pané - vyprážaný syr s opečenými zemiakmi. Ciorba de Burta - držková polievka so šľahačkou a feferonkami. Clatite - palacinky s marmeládou alebo čokoládou. Cozonac - kysnutý koláč s hrozienkami. Musaca - zapečený nákyp z lilkov a mletého mäsa. Pastrama - sušená hydinová alebo hovädzia šunka. Tochitura moldoveneasca - vyprážané bravčové v korenistej omáčke. Papanasi - šišky s tvarohom a šľahačkou. Rumuni majú taktiež výborné víno (Tarnave, Jidvei, Murfatlar, Feteasca) a ovocné destiláty, ktoré pália zo sliviek, zo sladu, z hrušiek a z jabĺk.

Rumunsko - turistické strediská

Rumunsko je neobyčajná krajina, ktorá turistom ponúka krásnu prírodu Karpát, čiernomorské pobrežie, ale aj bohatú kultúru. Hoci Rumunsko nenavštevuje toľko dovolenkárov, ako je tomu u iných prímorských štátov, v posledných rokoch sa to začína meniť a čoraz viac turistov s obľubou trávi dovolenku v Rumunsku. Vzhľadom na rozličné prírodné podmienky a historicko-kultúrny vývoj sa v Rumunskú nachádza mnoho zaujímavých a rozmanitých lokalít, ktoré chytia za srdce nejedného turistu.

Transylvánia, ktorú preslávil román Brama Stokera o kniežati Drakulovi, je historicky najhodnotnejšou a najcivilizovanejšou oblasťou Rumunska. Najznámejšie transylvánske mestá ako Brasov, Sibiu, Sighisoara a Cluj majú dodnes zachovaný stredoveký charakter a potešia tak milovníkov histórie i fanúšikov Drakulovho mýtu.

Na severovýchode krajiny sa nachádza historická oblasť pri hraniciach Moldavska. Zaujímavá je najmä vďaka veľkému množstvu maľovaných kláštorov. Mnohé z nich sú zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu tiež unikátne, nedávnym zosuvom vytvorené jazero Lacu Rosu plné mŕtvych stromov a bahenné sopky v pohorí Buzau.

Banát ležiaci pri maďarských hraniciach si dodnes zachoval bohatú etnickú štruktúru. Zaujímavosťou Banátu sú dediny s prevahou slovenského, či českého obyvateľstva, ktorí tu žijú tradičným životom. V dedinách môžete stráviť autentickú dovolenku s ubytovaním priamo v rodinách. Neďaleké Apusenské hory sú plné stalaktitových jaskýň, drevených kostolíkov a vidieckych slávností.

Skutočným bohatstvom Rumunska je Dunajská delta s rozlohou 5800 km² s plávajúcimi ostrovmi, rákosím a mokraďami. Tvorí tak najvýznamnejšie hniezdisko vtákov v Európe.

Turisticky najnavštevovanejšou oblasťou Rumunska je čiernomorské pobrežie s množstvom prímorských letovísk a mohutných hotelových komplexov ako Mamaia, Costinesti a Jupiter, ktoré sú v letných mesiacoch preľudnené. Pre nekonformných turistov sú vhodnejšie menej známe bývalé rybárske osady Doi Mai a kultová Vama Veche. Kultúrnym centrom je najväčší prístav krajiny Constanta s byzantskou atmosférou.

Hlavné mesto Rumunska Bukurešť je považovaná za kontroverzné mesto často označované ako „Paríž východu“, ale aj „peklo na zemi“. V období komunizmu Bukurešť prišla o polovicu starého centra mesta, bol tu postavený zasa monštruózny Palác ľudu. Dnes ho tak tvoria najmä široké bulváry a obrovské predmestia plné panelových sídlisk.

Pobrežie krajiny je 245 km dlhé,pričom pre cestovný ruch je využitých necelých 45 km od mesta Constanca smerom na juh. Po obnovení turistických centier na čiernomorskom pobreží a vybudovaní infraštruktúry by sa mohlo stať turisticky vyhľadávanou krajinou. Od mesta Constanca smerom na juh sú úzko prepojené letoviská - Neptun, Jupiter, Venus, Saturn a Mangalia. Sú to letoviská s piesočnatými plážami, dobrými hotelmi, vrátane množstva barov a reštaurácií, ktoré ponúkajú rybie špeciality, ale aj tradičné jedlá.

Neptun - je malé prímorské letovisko susediace s letoviskom Jupiter,medzi lesom a Čiernym morom. Pozdĺž pobrežia vedie promenáda.

Jupiter - rozprestiera sa medzi lesom  Comorova a brehom Čierneho mora. V jeho strede leží umelé jazero Tismana. Nachádza sa tu veľa zelených parkov, detské ihrisko, tobogan, tenisové kurty, diskotéky, obchodíky a banka.

Venus - je situované medzi lesom a Čiernym morom, od letoviska Saturn ho oddeľuje veľká verejná pláž, kde sú k dispozícii slnečníky a ležadlá za poplatok. Je tu najväčšia a najširšia pláž na pobreží.

Saturn - leží v kľudnej zátoke neďaleko letoviska Venus a Mangalia. Nachádzajú sa tu dve chatové dedinky-Dunarea a Delta, ktoré ponúkajú minigolf, bowling, tenis, či jazdu na koni.

Mangalia - je najjužnejšie stredisko čiernohorského pobrežia Rumunska. Jeho názov pochádza zo starej gréčtiny a znamená ,,najkrajšia". Piesočnaté a dostatočne veľké pláže zaručujú súkromie počas pobytu v tomto stredisku. Množstvo obchodov so širokým sortimentom tovaru, obchodíkov so suvenírmi, reštaurácií a bufetov umožňuje spríjemniť chvíle počas večerných prechádzok.

Rumunsko - zdravotná starostlivosť

Uspokojivá úroveň súkromných zariadení a niektorých štátnych ústavov v Bukurešti, inak úroveň nižšia ako v SR. Vzhľadom na skutočnosť, že SR nemá s Rumunskom uzavretú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, musia byť občania SR pri vstupe do Rumunska zdravotne poistení. Náklady na ošetrenie cudzincov sú značné, a preto je potrebné, aj vo vlastnom záujme, pred cestou do Rumunska uzavrieť poistenie liečebných nákladov, resp. úrazové poistenie. Telefónne číslo pohotovosti je 0040/722/60261 alebo 0040/961. V Bukurešti je taktiež možné využiť služby súkromných zdravotných kliník, ktoré sú na štandardnej úrovni, ale sú drahé.

Rumunsko - bezpečnosť

Neodporúča sa nosiť so sebou väčšiu hotovosť, valuty meniť iba v bankách a zmenárňach (hrozba podvodov) a treba si dávať veľký pozor na osobné doklady. V mestách a najmä na vidieku voľne pobehujú svorky psov, ročne pohryzú niekoľko stoviek turistov. Prechovávanie či prevážanie drog je trestané väzením od 6 mesiacov do 5 rokov.

Rumunsko - víza a cestovné doklady

Po vstupe Rumunska do EÚ t. j. od 1.1.2007 vyplývajú pre občanov SR, ktorí sa krátkodobo alebo dlhodobo zdržujú na území Rumunska, dôležité zmeny. Pri vstupe občanov SR do Rumunska sa uplatňuje bežný cestovný režim platný pre členské krajiny EÚ. Doklady: Štátni občania SR môžu pricestovať do Rumunska s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Občania EÚ a ich rodinní príslušníci majú povinnosť do 15 dní odo dňa vstupu na územie Rumunska prihlásiť sa na najbližšom útvare cudzineckej polície. Rovnaká lehota platí i pre oznámenie akejkoľvek relevantnej zmeny, ktorá u cudzinca nastane. Pokiaľ sa občan EÚ hodlá zdržiavať na území Rumunska maximálne 3 mesiace, nie je potrebné si vybavovať žiadne ďalšie formality. V prípade pobytu nad 3 mesiace je potrebné, aby si občan SR vybavil registráciu.

Rumunsko - colné predpisy

Od 1. 1. 2007 Rumunsko uplatňuje predpisy EÚ. Pokiaľ sa vyváža alebo dováža tovar, ktorý neslúži na osobnú spotrebu alebo je vo väčšom množstve, je potrebné zaplatiť colný dlh. Na vývoz a dovoz živých zvierat sa požaduje veterinárne osvedčenie a na vývoz a dovoz rastlín sa požaduje fytosanitárna správa. Colný dlh za dovoz, vývoz rastlín alebo zvierat za neobchodným účelom sa neplatí.

Rumunsko - mena
Leu (RON). 1 000,00 EUR = 4 373,00 RON (kurz apríl 2012).
Výsledky hľadania
Transylvánia - kraj grófa Draculu
LM
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 29.8.2018 5 dní Raňajky autobusautobus 265 €konečná cena LM Detail
Rumunsko, Moldavsko a delta Dunaja
LM
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 28.8.2018 6 dní Raňajky autobusautobus 357 €319 €konečná cena LM Detail
Z draculovej transylvánie do delty Dunaja
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 12.9.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyBratislava 688 €konečná cena Detail
Tajomné krásy Rumunska
LM
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyBratislava 788 €759 €konečná cena LM Detail

ďalšie ponuky >