Detail štátu

Rusko Rusko - transparent

Ponúkame 27 ubytovacích kapacít za cenu 718 € - 3 390 €.

Destinácia:

Rusko - popis

Rusko (rus. Россия), oficiálny názov Ruská federácia (RF) (po rusky: Российская федерация), je demokratický federálny štát s republikánskou formou vlády. Jeho rozloha je 17 098 242 km², je teda najväčšou krajinou sveta. Nachádza sa vo východnej Európe a v severnej Ázii. Na pevnine hraničí Rusko s Nórskom, Fínskom, Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Poľskom, Bieloruskom, Ukrajinou, Gruzínskom, Azerbajdžanom, Kazachstanom, Mongolskom, Čínou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou. Zvláštnosťou je územne oddelená Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza pri pobreží Baltiku. Rusko sa rozprestiera na severnej pologuli, jeho brehy omývajú Tichý a Severný ľadový oceán, ako aj vody Baltského, Čierneho, Azovského a Kaspického mora. Viac než 70% územia Ruska zaberajú roviny a nížiny. Západná časť krajiny leží na rozľahlej Východoeurópskej nížine, pre ktorú je typický mierne zvlnený povrch, striedanie pahorkatín s nížinami. Medzi Východoeurópskou nížinou a Západosibírskou nížinou sa tiahne pohorie Ural, ktoré tvorí geografickú hranicu medzi Európou a Áziou. Na východ od Západosibírskej nížiny leží Stredosibírska plošina s ojedinelými pohoriami, ktorá plynule prechádza do Stredojakutskej nížiny. Južná a východná časť štátu je prevažne hornatá. Na juhu európskej časti sa tiahnu severné chrbty Veľkého Kaukazu (tu sa nachádza aj najvyšší vrch Ruska Elbrus s nadmorskou výškou 5642 m), na juhu Sibíri sa týči Altaj, Západné a Východné Sajany a ďalšie pohoria. Na severovýchode Sibíri a Ďalekom východe prevládajú stredne vysoké pohoria. Polostrov Kamčatka a Kurilské ostrovy na Ďalekom východe sú známe svojimi sopkami, ktorých je vyše dvesto, z toho päťdesiat činných. Tu sa nachádza aj Kľučevská sopka, ktorá je so svojou nadmorskou výškou 4750 m najvyššou sopkou v Eurázii. V Rusku je viac než 120 tisíc riek a asi 2 milióny jazier. Najväčšie rieky sú Amur, Lena, Jenisej, Irtyš, Ob, Volga a Kama, medzi najväčšie jazerá patrí Kaspické more, Bajkal, Ladožské a Onežské jazero.

 

 

 

Rusko - všeobecné informácie

Rozloha: 17 075 200 km2 Počet obyvateľov: 140 702 094 Hlavné mesto: Moskva (8 718 000 obyv., s aglomeráciami 12 410 000 obyv.) Dôležité mestá: Moskva, Petrohrad, Novosibirsk, Jekaterinburg, Nižný Novgorod, Samara, Omsk, Kazaň, Čeľabinsk, Rostov nad Donom, Ufa, Volgograd. Štátne zriadenie: republika Administratívne usporiadanie: 21 autonómnych republík, 1 autonómna oblasť, 10 autonómnych okruhov, 6 krajov, 49 oblastí, 2 mestá s právomocami oblastí (Moskava, Petrohrad) Úradný jazyk: ruština Rasové a národnostné zloženie: Rusi (82 %), Tatári (4 %), Ukrajinci (3%), Čuvaši (1 %), Baškirci (1 %), iné (9 %). Náboženstvo: pravoslávne (72 %), islam (15 %), židovské (5 %), katolícke (5 %), iné ( 3%). Časové pásmo: 9 časových pásiem. Moskovský letný čas = SEČ + 2 hodiny. Moskovský zimný čas = SEČ + 3 hodiny.

Prvý slovanský štátny útvar v eurázijskom priestore vznikol v 9. storočí, jeho centrom bol Novgorod. Za kolísku ruského národa sa považuje Kyjevská Rus, v ktorej sa v 9. až 11. storočí konštituovala ruská národnosť. V 12. storočí vznikli dva mocné útvary: Vladimírsko-suzdaľské kniežatstvo a Novgorodská republika. V 13. storočí Novgorodské kniežatstvo úspešne odrazilo útoky Švédov a Nemcov (v bitkách na rieke Neve v roku 1240 a na zamrznutom Čudskom jazere v roku 1242), východné kniežatstvá sa v tom istom čase stali objektom mongolských nájazdov a dostali sa na 250 rokov do područia chánov Zlatej hordy. V 14. storočí sa okolo Moskovského kniežatstva začal vytvárať centralizovaný štát; tento proces sa v podstate dovŕšil v roku 1547, kedy bol Ivan IV. Hrozný korunovaný za cára. V 16. a 17. storočí sa územie Ruska rozširovalo a súčasťou Ruského cárstva sa stali Povolžie, Ural, Západná Sibír. V polovici 17. storočia sa ruským cárom stal Alexej Michajlovič, prvý z rodu Romanovcov. Romanovci v Rusku vládli vyše tristo rokov až do marca 1917. Na konci 17. storočia na ruský trón zasadol Peter I., ktorého vláda znamenala radikálny obrat v osude Ruska. Krajina získala prístup k moru a jej vplyv v regióne sa veľmi upevnil. V roku 1721 bolo Rusko vyhlásené za impérium. K najvýznamnejším medzníkom v histórii Ruska do roku 1917 patrí vláda Kataríny II. Veľkej (uvedené obdobie sa považuje za rozkvet Ruského impéria), Vlastenecká vojna v roku 1812 a vyhnanie Napoleona z Ruska, ktoré sa skončilo pádom francúzskeho impéria, zrušenie nevoľníctva v Rusku v roku 1861 a napokon revolúcia v roku 1905, ktorá viedla k zrodu prvého ruského parlamentu – Dumy. V rokoch svojho najväčšieho rozmachu sa Ruské impérium rozkladalo na 22 miliónoch km2 a bolo rozdelené na štyri hlavné regióny: 1) Rusko, kam patrila celá Východná Európa, ako aj Fínske veľkokniežatstvo s veľkou časťou Poľska, 2) Kaukaz, 3) Sibír, t.j. celé územie Severnej Ázie a 4) ruská Stredná Ázia. V roku 1917 sa v Rusku odohrali dve revolúcie, buržoázna a boľševická, po ktorých nasledovala ničivá občianska vojna. V roku 1922 vznikol Zväz sovietskych socialistických republík. RSFSR ako jeho súčasť spolu s ďalšími zväzovými republikami bojovala a zvíťazila vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945. V rokoch sovietskeho režimu krajina zaznamenala veľký priemyselný a vedecko-technický rozmach. Po zániku ZSSR v decembri 1991 sa Rusko stalo nezávislým štátom. Ústava Ruskej federácie bola prijatá v referende dňa 12. decembra 1993.

Rusko je štát bohatý na nerastné suroviny, priemysel prevláda nad poľnohospodárstvom. Orná pôda 10%, lesy 40%, sústreďuje sa hlavne v európskej časti, prevláda živočíšna výroba nad rastlinnou, pestuje sa tu hlavne pšenica, jačmeň, zemiaky, kukurica, raž, proso, sója, ovocie, cukrová repa, ryža a i.. Vývoz je hlavným zdrojom príjmov, najväčší význam má ťažobný priemysel- ťažba dreva, ropy a zemného plynu, rúd železných kovov, čierneho a hnedého uhlia, chemických surovín a vzácnych kovov. Priemysel je najvýznamnejším odvetvím ruského hospodárstva. Rozšírené sú všetky druhy priemyslu, ale ich technická úroveň a produktivita zaostáva, a to zľadiska nerovnomerného rozloženia priemyslu v závislosti od cudzieho kapitálu a dovozu zo zahraničia.

Rusko - počasie

Ruská federácia je štát s pomerne chladným podnebím. Teploty v zime siahajú hlboko pod bod mrazu. Krajina sa rozkladá v štyroch klimatických pásmach: arktické pásmo, subarktické pásmo (moria Severného ľadového oceánu, arktické ostrovy), mierne pásmo (väčšia časť územia krajiny), subtropické pásmo (časť čiernomorského pobrežia Kaukazu). Podľa klimatických ukazovateľov sa územie Ruskej federácie delí na: Ruská arktída - dlhé slnečné dni v období od apríla do polovice septembra a nočné dni od polovice októbra do konca februára. Európska časť Ruska - jednoznačný vplyv Atlantického oceánu na územie, kde sa morský vzduch pretvára na suchý kontinentálny. V tejto oblasti nastáva zmena charakteru západného a východného podnebia. Západosibírska rovina (Altaj, Sajany) - dosah kontinentálneho podnebia od severu na juh. Východná Sibír - územie s kontinentálnym podnebím, ktoré má chladné zimy a teplé letá. Ďaleký východ pre toto územie je typické monzúnové podnebie. Najchladnejším mesiacom v Rusku je január, kedy teplota vzduchu dosahuje okolo -30 °C. Je to zhruba 20-stupňový rozdiel oproti teplotám na Sibíri, kde januárová teplota dosahuje hodnotu -50 °C. Absolútne teplotné minimum, čo dokumentuje aj pamätník (tzv. Pól chladu), tu namerali v roku 1982 (-68 °C, Verchojanský chrbát). Priemerné januárové teploty kolíšu v rôznych oblastiach od 6 do −50°C, júlové zasa od 1 do 25°C; priemerný ročný úhrn zrážok sa pohybuje od 150 do 2000 mm. Až 65 % územia Ruska tvoria oblasti večne zamrznutej pôdy (ide najmä o Sibír a Ďaleký východ).

Rusko - kultúra a spoločnosť

Ruská kultúra má bohatú históriu. Je to krajina klasikov svetovej literatúry, baletu, divadla a opery. Vo vierovyznaní prevažuje kresťanstvo, pričom Rusi sa radia k jeho pravoslávnej vetve. Dnes už viac ako 70% obyvateľstva spadá pod to či ono náboženstvo, čo je enormné číslo, keď vezmeme na vedomie, že Rusko bolo viac ako 70 rokov komunistickou krajinou, kde oficiálnym nutným postojom bol ateizmus. Rusko obýva viac ako 100 rôznych národností a tak je ťažko definovať charakter národa. Isté je, že Rusi sú nám blízki, nielen jazykom a spoločnou minulosťou, ale i národnými zvyklosťami.

Rusko - gastronómia

Ruská kuchyňa je internacionálna a spájajú sa v nej kulinárske tradície všetkých národov, ktoré žili v bývalom Sovietskom zväze. Spomedzi jedál ruskej kuchyne sú najznámejšie boršč, okroška (studená polievka z kvasu, zeleniny a mäsa), šči (kapustná polievka), ucha (rybacia polievka), peľmene (taštičky plnené mäsom), vareniki (taštičky plnené sladkou plnkou), cholodec (huspenina), žarkoje (pečienka), pečené prasiatko, rôzne druhy fašírok, ktoré sa po rusky volajú kotlety, rezne (po rusky otbivnyje), pirôžky, kulebiaki (plnené koláče), šašlik, rôzne pokrmy z húb, bliny (lievance) s kaviárom alebo inou plnkou, a napokon marinovaná, solená, prípadne inak nakladaná zelenina, huby, ale aj iné suroviny. Národným nápojom je jednoznačne vodka. Pije sa čistá, na jeden raz a nezapíja sa. Kvalitná ruská vodka je jedným z najvyvážanejších produktov Ruska a je veľmi populárna po celom svete. Obľúbeným nápojom je aj pivo a čaj, ktorý sa pripravuje a servíruje v samovare.

Rusko - turistické strediská

Ruská federácia je krajina s búrlivou stáročnou históriou a bohatou kultúrou, ktorá má veľký potenciál pre rozvoj medzinárodného cestovného ruchu. Veľa architektonických a historických kultúrnych pamiatok, ktoré sa nachádzajú na území Ruskej federácie, bolo zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Medzi inými k nim patria Kremeľ a Červené námestie v Moskve, historické jadro Petrohradu a komplexy palácov s parkami v okolí mesta, historické pamiatky v Novgorode, historický a kultúrny komplex na Soloveckých ostrovoch, biela architektúra Vladimíra, Suzdaľa a miest tvoriacich Zlatý kruh Ruska, chrám Borisa a Gleba v Kidekši, Trojicko-sergijevský kláštor v Sergijevom Posade, chrám Nanebovstúpenia v Kolomenskom, Štátna architektonická a etnografická pamiatková rezervácia na ostrove Kiži, Kazanský kremeľ a iné. Vďaka veľkej rozlohe územia a veľkému počtu prírodných komplexov sú prírodné pamiatky Ruska veľmi rozmanité: Ladožské a Onežské jazero, najhlbšie jazero sveta Bajkal, panenská sibírska tajga, malebné horstvá Kaukazu a Altaja, sopky a gejzíry na Kamčatke, veľkolepé Meščerské lesy, čarokrásna jazernatá Karélia, Sajany, Valdajská pahorkatina, Volga a Achtuba, prastaré horské hrebene Uralu, mohutné sibírske rieky, pobrežie Čierneho mora s plážami a priľahlými výbežkami Kaukazu, drsný ruský sever a ešte všeličo iné. Vďaka množstvu riek, jazier, pohorí a bohatej prírode je Rusko ideálnym miestom, kde možno stráviť aktívnu dovolenku.

Rusko - nákupy

Nič asi v Rusku neprekvapí viacej, ako tovarom preplnené obchody. Ponuka tovarov, predovšetkým v mestách, prevyšuje ponuku v SR a je za prekvapujúco nižšie ceny. Jediné miesta, kde ceny vysoko prevyšujú bežnú hladinu, sú stánky na turisticky atraktívnych lokalitách.

Rusko - zdravotná starostlivosť

Ošetrenie cudzincov v zdravotníckych zariadeniach RF je platenou službou. Pri cestách do RF odporúčame všetkým občanom SR uzavrieť zdravotné poistenie na cestu do zahraničia. Vyberte si poisťovňu, ktorá zmluvne garantuje aj úhradu nákladov, spojených s Vašou prípadnou leteckou prepravou do vlasti pri úraze či ochorení. Vo väčších mestách, vrátane hlavného, sa nachádzajú pobočky medzinárodných poisťovní, napr. UNION, AIG life. Je dôležité, aby si občania, v súlade s inštrukciami poisťovacej spoločnosti, vybrali vhodné zdravotné zariadenie k ošetreniu, resp. hospitalizácii.

Rusko - bezpečnosť

Bezpečnostnú situáciu v RF možno hodnotiť ako komplikovanú najmä v oblasti kaukazských republík Čečenská republika, severné Osetsko (hranica s Gruzínskom), Dagestan, Ingušsko, kde sústavne platí odporúčanie kompetentných ruských orgánov o obmedzení pohybu a pobytu cudzích štátnych príslušníkov. Hoci štatistiky Ministerstva vnútra RF uvádzajú množstvo kriminálnych činov v Moskve, ako i na území RF, oproti minulým rokom sa bezpečnostná situácia stabilizovala.

Rusko - colné a devízové predpisy

Colné predpisy v RF boli s účinnosťou od 1. 1. 2004 upravené v súvislosti s novelou Colného zákona RF. Vláda RF schválila Rozhodnutie o novom postupe pri colnom vybavovaní tovarov č. 715 a Rozhodnutie o aplikácii jednotných colných sadzieb č. 718 pre tovary, ktoré fyzické osoby dovážajú na územie RF pre svoju osobnú potrebu. Do Ruska je povolený dovoz a vývoz nasledujúcich tovarov bez cla: alkoholické nápoje 5 l, tabakové výrobky 1000 ks (cigariet), palivo pre motorové vozidlá 20 l na každé motorové vozidlo, okrem paliva v benzínovej nádrži, klenotnícke a výrobky z drahých kovov, prírodných a pestovaných perál, z drahokamov a polodrahokamov 5 ks.

Rusko - víza a cestovné doklady

Občania SR potrebujú na vstup na územie Ruskej federácie víza a platný cestovný pas.

Rusko - mena

Rubeľ (RUB) = 100 kopejok. Bankovky sú v 1000, 500, 100, 50 a 10 hodnotách, mince sú v 10, 5, 2 a 1 hodnotách a kopejky existujú v 50, 10, 5 a 1 hodnotách. Budete prekvapení množstvom zmenární, ktoré sú prakticky na každom rohu. Nie je problém zameniť akúkoľvek menu, najbežnejšie sú USD a EUR. V mestách je dostatok bankomatov. 1 000,00 EUR = 38 674,00 RUB (kurz apríl 2012).

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >