Detail štátu

Senegal Senegal - transparent

za cenu - .

Senegal - popis

Senegal, oficiálny názov Senegalská republika (République du Sénégal), je štát v Afrike. Hlavné mesto Senegalu je Dakar, je situované na polostrove Zelený mys (Cape Verde). Veľké mestá: Thies, Diourbel, Kvalack, Bignona, Kolda, Zinguinckor, Tambacounda, Nayé, Linguére, Matám, Saint-Louis, Richard-Toll, Podor. Senegal susedí s Guineou, Guineou-Bissau, Mali, Mauretániou a Gambiou. Senegal je krajina rozprestierajúca sa na západnom výbežku Afriky, ktorá láka turistov svojimi národnými parkami a slnečnými plážami. Názov dostala po rovnomennej rieke, ktorá ju ohraničuje zo severu a z východu. Za posledných 20 rokov sa krajina za pomoci rozvinutých krajín dostala z chudoby, aj keď ju naďalej sužuje vysoká nezamestnanosť. K hlavným, turistickým atrakciám patria: múzeum IFAN (Institut Fondemental d’Afrique Noir) so zbierkou masiek, sôch a hudobných nástrojov, zozbieraných na území západnej Afriky, Senegalská národná galéria a hlavné trhoviská (Kermel a Sandaga), kde to hýri exotickými potravinami a tradičnými suvenírmi. Z architektonického hľadiska je zaujímavý Prezidentský palác – biela budova obklopená krásnymi záhradami a tiež Veľká mešita so žiariacim minaretom, ktorá je však pre turistov uzavretá. Najlepším plážovým regiónom Senegalu je tzv. Malé pobrežie (Petite Côte), ktoré sa tiahne v dĺžke zhruba 150 km a zahrňa v sebe množstvo prímorských rezortov, ako napr. Mbour a Saly Portudal. Jednou z najkrajších pláži v Afrike vôbec je Cap Skiring. Dĺžka pobrežia je 531 km.

Senegal - všeobecné informácie

Rozloha:196.192 km2Počet obyvateľov: 12 521 851 (údaj z roku 2006). Počet obyvateľov hlavného mesta Dakar: 2 mil. (údaj z roku 2005). Úradný jazyk:francúzština. Administratívne územné členenie:11 regiónov - Dakar, Diourbel, Fatick, Kaolack, Kolda, Louga, Matam, Saint-Louis, Tambacounda, Thies, Ziguinchor. Náboženstvo: muslimovia 94 %, kresťania 5,0 %, iné 1,0 %. Elektrina 230V (cestovná redukcia).

Raná história nie je príliš dobre známa. Od 11. storočia bolo územie dnešného Senegalu súčasťou ríše Mali a Songhaj . V 15. storočí toto územie objavili Portugalci, ktorí tu založili prvé obchodné osady, neskôr sa k nim pripojili Francúzi, Holanďania a Briti. Zhruba od roku 1840 Francúzi začali prenikať aj do vnútrozemia a začlenili Senegal do kolónie menom Senegambia. Reformou z roku 1904 sa Senegal stal súčasťou Francúzskej západnej Afriky. Po druhej svetovej vojne sa stal zámorským územím Francúzska. V roku 1958 získal autonómiu v rámci Francúzskeho spoločenstva. O rok neskôr sa spojil s Francúzskym Sudánom (fakticky Mali) a vytvorili tak Malijsku federáciu. Tá sa v r. 1960 rozpadla. Po jej rozpade vyhlásil Senegal nezávislosť  a v r. 1960 získal aj členstvo v OSN. V roku 1982 sa Senegal spojil do konfederácie s Gambiou , čím vznikla Senegambia. Senegambia sa rozpadla v priebehu etnického konfliktu s Mauritániou, ktorý vypukol v roku 1989. Tento konflikt bol ukončený uzavretím mieru v r 1992.

Senegal - počasie

Senegal sa nachádza v tropickom podnebnom pásme, čo mu zaručuje priemernú teplotu od 18 °C do 31 °C. Na severe a v strednej časti krajiny od júla do septembra pretrváva obdobie dažďov. V regióne Casamance je to o dva mesiace dlhšie. Od decembra do apríla nastáva obdobie sucha, kedy vejú teplé a suché vetry.

Senegal - gastronómia

Senegalské kulinárstvo sa považuje za jednu z najchutnejších afrických kuchýň. Základ tvoria kura a ryby, pričom jedinečná chuť sa pripisuje domácim ingredienciám. Miestne špeciality: Kura au yassa (kurča pripravené s citrónom, pimentom a cibuľou). Tiebou dienne (ryba s ryžou). Maffe (kura alebo jahňacina v arašidovej omáčke). Dem ŕ la St Louis (plnená ryba - parma). Accras (miestne šišky). Miestne nápoje: Toufam (jogurtový nápoj riedený cukrovou vodou). Mätový čaj. Palmové víno. Doma pražená káva s pimentom.

Senegal - turistické strediská

Oplatí sa určite vidieť: Cap Skiring – jedny z najkrajších pláží v Afrike; Dakar – veľké, preľudnené, špinavé, surové, chaotické, africké veľkomesto; Ostrov Gorée – tiché miesto s koloniálnou atmosférou, bývalá stanica obchodu s otrokmi; Lac Rose – ružové jazero, populárne letovisko Dakarčanov; Parc National du Niokolo-Koba – jeden z hlavných národných parkov Senegalu s množstvom levov, leopardov, slonov a farebných opíc; Parc National des Oiseaux du Djoudj – od novembra do apríla sa tu zastavia všetky vtáky letiace z Európy do „južných krajín“.

Národné parky: Národný park Niokolo Koba (903 150 km2) je situovaný na juhovýchode krajiny a reprezentuje jednu z najväčších rezervácií západnej Afriky. Na trávnatých savanách Sudánu a v guinejských lesoch žije viac ako 80 živočíšnych druhov, vrátane afrického leva, slona, krokodíla, rôznych párnokopytníkov a viac ako 300 druhov vtáctva. Národný park Oiseaux de Djoudj leží na severovýchode Senegalu, zhruba 60 km od St. Louis, na južnom okraji Sahary a disponuje 40 000 km2 vodných plôch, čím sa radí medzi najvýznamnejšie útočiská vtáctva na našej planéte. Poskytuje domov miliónom migrujúcich vtákov a nedávno bolo na území parku objavených i niekoľko úplne nových druhov operencov, a tak nečudo, že Oiseaux de Djoudj figuruje na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Národný Park Base Casamance (4 920 km2) sa rozprestiera v najjužnejšej oblasti územia Senegalu a jeho bohatá flóra ťaží z hustých a veľmi častých zrážok. Zelené lesy disponujú mangrovmi a olejovými palmami, ktoré sú domovom rôznych druhov opíc a párnokopytníkov. Národný park Langue de Barbarie – úzky, piesčitý pás pobrežia medzi Atlantikom a riekou Senegal je útočiskom pre mnoho morských vtákov a korytnačiek. Národný park Delta du Saloum (72 000 km2) sa rozkladá na delte rieky Saloum. Skupina malých ostrovčekov, pieskových dún a močarísk hostí kŕdle pelikánov a plameniakov. Národný park l’Île de la Madeleine (480 km2) – malé súostrovie neďaleko kapitoly je chráneným, morskou rezerváciou, ktorej skaly, vulkanického charakteru, sú husto osídlené kolóniami morských operencov.

Senegal - zdravotná starostlivosť

Odporúčané sú očkovania proti žltej zimnici, meningitíde, žltačke typu A, B a krátkodobé užívanie antimalarík. Zdravotnú pomoc na veľmi dobrej úrovni môže poskytnúť mnoho nemocníc. Pri vážnych nehodách a zdravotných potiažach sa odporúča využiť Hôpital Principal /tel. 8395050/ a Hôpital le Daubec /tel. 8222424/ a Clinique Pasteur /tel. 8212548/.

Senegal - bezpečnosť

S prihliadnutím na subsaharskú Afriku pomerne priaznivá.

Senegal - víza a cestovné doklady

Potrebný je cestovný pas a víza.  Cestujúci o vízum môže požiadať len na zastupiteľskom úrade Senegalu. Ak cestujete autom cez Mauritániu, potrebujete aj úradne overený vodičský preukaz preložený do francúzštiny a poistenie pre oblasť CEDEAO, o ktoré je môžné požiadať v Nouackchottu. Na hraničnom prechode v meste Rosso je nutné zaplatiť aj priepustku, približne 5 EUR.

Senegal - colné a devízové predpisy

Platí ako v ostatných krajinách Ekonomického združenia západoafrických štátov. Na dovoz cudzej meny nie je stanovený limit a pri vývoze platí obmedzenie na 200 000 CFA.

Senegal - mena

CFA (Communauté Financiaire Africaine) Frank (XAF) = 100 centimov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 5 000, 2 000 a 1 000 XAF a mince sú v hodnotách 500, 200, 100, 50, 25, 10, 5 a 1 XAF. 1 000,00 EUR = 655 995,80 XAF (kurz apríl 2012).