Detail štátu

Seychely Seychely - transparent

Ponúkame 28 ubytovacích kapacít za cenu 1 379,78 € - 7 519,10 €.

Destinácia:

Seychely - popis

Seychely, oficiálny názov Seychelská republika, sú ostrovný štát v Indickom oceáne. Súostrovie má 115 ostrovov na ploche cca 400.000 km2, ale s rozlohou iba 455 km2 v Indickom oceáne. Rozkladajú sa južne od rovníka na 115 malých ostrovoch, rozosiatych v niekoľkých skupinách na ploche zhruba 1 100 x 800 km severovýchodne od Madagaskaru. Hlavný a zároveň najväčší ostrov Seychel je Mahé, na ktorom sa nachádza aj hlavné mesto Victoria. Ďalšie väčšie ostrovy sú Praslin, známe sú svojím národným parkom Veleé de Mai, La Digue, Cousin, Cousine a St. Pierre. Okrem nádherných pláží s jemným bielym pieskom, lemovaných len pre tieto ostrovy typickými rozdrvenými žulovými balvanmi, kokosovými palmami a z priezračne čistého, blankytne modrého mora vystupujúci koralovými útesmi, tu nájdete najdlhšie žijúce korytnačky na svete. Hornatý reliéf s bujnou vegetáciou , endemickou flórou a faunou bez výskytu akýchkoľvek pre človeka nebezpečných živočíchov a prívetiví miestni obyvatelia rôznej farby pleti – tropický raj na prežitie Vašej skvelej dovolenky so zážitkami, na ktoré nikdy nezabudnete. Návštevníci tu nájdu neporušené prírodné prostredie, rozprávkovo krásne piesočnaté pláže so šikmými palmami, tyrkysové more a bohatý podvodný svet. Vďaka koralovej bariére sa Seychely preslávili medzi potápačmi, rybármi a milovníkmi vodných športov. Každý jeden zo Seychelských ostrovov má svoje osobité čaro a ponúka jedinečné atrakcie

Seychely - všeobecné informácie

Počet obyvateľov: 82 000 (údaj z roku 2005). Počet obyvateľov hlavného mesta: 35.000 (údaj z roku 2005). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 115 ostrovov, 23 administratívnych okresov. Úradný jazyk: kreolský jazyk, angličtina, francúzština. Rasové a národnostné zloženie: Kreoli (89 %), Indovia (5 %), Malgaši (3 %), Číňania (2 %), Angličania (1%). Náboženstvo: rímskokatolícke (91 %), anglikánske (7 %), hinduistické (1 %), iné (1%). Elektrina 240 V (v hoteloch sú k dispozícii adaptéry). Časový posun: +3 SEČ, +2 hodiny v období letného času. Let z Európy na Seychely trvá približne 14 hodín.

Hoci ostrovy boli známe už v stredoveku arabským kupcom a na začiatku 16. storočia tu ako prvý Európania pristáli Portugalci, zostávali dlho bez trvalého osídlenia. Až v polovici 18. storočia tu Francúzsko zriadilo kolóniu, nazvanú podľa vtedajšieho ministra financií Jeana Moreaua de Sechelles. Vzhľadom na strategickú polohu pri námornej ceste do Indie začali sa o ostrovy zaujímať Briti. Tí sa Seychel zmocnili za napoleonských vojen a do ich državy ostrovy prešli Parížskym mierom roku 1814. Ostrovy boli dlho spravované z Maurícia a až v roku 1903 vyčlenené ako samostatná kolónia. Roku 1976 získali Seychely nezávislosť ako republika v rámci Britského spoločenstva národov.

Prekrásne pláže s jemným svetlohnedým až bielym pieskom patria k najkrajším na svete. Slnečníky na mnohých plážach pred hotelom nenájdete. Účinnejšie a hlavne krajšie ich nahrádzajú palmy. Vplyvom pasátov prichádza k silným morským prúdom, čo môže mať za následok aj priebežný zákaz kúpania na niektorých plážach. Klimatické podmienky v blízkosti rovníka, príliv, odliv, vietor a podmorské prúdy prinášajú v niektorých ročných obdobiach zvírenie piesku, naplaveniny, riasy a chaluhy. Keďže koralové útesy patria neodmysliteľne k Seychelom, môžu byť niektoré pláže pri odlive posiate úlomkami koralov. Preto vám pre bezproblémový prístup do mora odporúčame gumenú obuv. Život na ostrovoch sa nesie v kľudnom a bezstarostnom tempe, ostrovania milujú hudbu a tanec. Mladá generácia počúva svetovú hudbu, ale zároveň ďalej podporuje a rozvíja miestne hudobné tradície, pozostávajúce z afrických rytmov s jemným dotykom európskeho valčíku či polky. Hudba znamená pre ostrovanov veľa a je odrazom ich príjemnej, priateľskej a pohostinnej povahy. Za jej zdroj možno považovať jednoduché a nenáročné nažívanie na ostrovoch, ktoré sa len veľmi pomaly stávajú vyhľadávanou, turistickou atrakciou. Väčšina hotelov ponúka široké možnosti športovania (tenis, squash, fitness) s dôrazom na vodné športy (lodičky, kánoe, vodné bicykle, windsurfing, plachtenie, šnorchlovanie). Ostrovy majú výborné podmienky na potápanie a rybolov, na väčších z nich je obľúbená aj pešia turistika. Pre golfistov 18-jamkové golfové ihrisko na ostrove Mahé. Neďaleko hotela Reef a na ostrove Praslin v areáli Lemuria Resort. Doprava: Na cestách sa jazdí zásadne vľavo. Na ostrovoch Mahé a Praslin veľmi dobre fungujúca verejná autobusová doprava. Každý hotel sprostredkuje prenájom automobilu alebo motocyklu, dobre dostupná aj taxi služba s príplatkom v nočných hodinách. Medzi ostrovmi doprava rýchlymi katamaránmi alebo miestnou leteckou spoločnosťou Air Seychelles, prípadne kyvadlovou dopravou pomocou helikoptér spoločnosti Helicopter Seychelles.

Seychely - počasie

Ročné obdobia na Seychelách určujú pasáty. V čase od októbra do apríla prinášajú prúdy teplého a vlhkého vzduchu od severozápadu, od mája do septembra chladnejšie a suchšie počasie od juhovýchodu. V prechodných obdobiach panuje bezvetrie. Dážď sa vyskytuje počas celého roka a prichádza v náhlych a krátkych prívaloch. Teploty sa celý rok pohybujú medzi 28 - 30°C.

Seychely - gastronómia

Kreolská kuchyňa je tu ovplyvnená španielskou, africkou, francúzskou, čínskou, indickou a anglickou kuchyňou. Medzi miestne špeciality patrí Kat-Kat Banane, Coconut Curry, Chatini Requin, Bourgeois Grillé, Tectec-Suppe, Bouillon Bréde, Chauve-Souris, Cari Bernique, Salade de Palmiste (nazývaný aj \"šalát milionárov\"). Obľúbené sú tu plody chlebovníka, pripravované podobne ako tradičné zemiaky, sú však o niečo sladšie. Rajčiny sú tu romanticky nazývané Pomme d\'\'Amour. Na ostrove Hamé sa taktiež nachádzajú indické a čínske reštaurácie. Nápoje: Veľký výber druhov vína a iných alkoholických nápojov. Veľmi obľúbený je domáci čaj. Na verejnosti a na ulici je požívanie alkoholických nápojov zakázané. Voda z miestneho vodovodu je chlórovaná a bezpečná na pitie, i tak sa odporúča konzumácia kupovaných nápojov.

Seychely - turistické strediská

Najväčší ostrov Mahé - má iba 150 km2 (cca 27x7 km), napriek tomu na ňom nájdete 75 pláží a pohorie dosahujúce výšku 904 m. Idylické pláže s mäkkým svetlohnedým až bielym pieskom posiate kúpajúcimi sa palmami a príjemné more vás lákajú osviežiť sa pod tropickým slnkom. Na pobreží môžete objaviť pozostatky exotickej koloniálnej minulosti zosobnenej najmä v nádherných starých koloniálnych domoch. Miestni obyvatelia zrejme pociťovali francúzsku koloniálnu nadvládu ako príjemnejšiu, po oslobodení spod anglickej a vyhlásení nezávislosti v roku 1976 sa veľmi rýchlo vrátili k mnohým francúzskym zvykom a tradíciám. Staromódna metropola Viktória – najmenšia metropola na svete (žije tu cca tretina všetkých obyvateľov Seychel) usína krátko po západe slnka a ráno ožíva životom, ktorý je šarmantnou zmesou kreolského životného štýlu v kombinácii s francúzskym laissez-faire. Morský národný park s ostrovmi St. Anne, Cerf, Round, Moyenne, rozprestierajúci sa pred Viktóriou, ponúka možnosť výletov v kombinácii s pozorovaním podmorského sveta, šnorchlovaním a barbecue na pláži v tradičnom ostrovnom štýle. Po celej dĺžke ostrova, od juhu na sever, sa tiahne horský masív. Na severe nájdete známu 3 km dlhú piesočnatú pláž Beau Vallon, ktorá je turistickým centrom ostrova s množstvom reštaurácií a obchodíkov; juh ostrova je kľudnejší a naturálnejší.

Druhý najväčší ostrov Praslin - leží 37 km severovýchodne od Mahé (15 min. lietadlom alebo 1 hod. rýchloloďou). Je zároveň druhým najvyhľadávanejším cieľom cestovateľov a ideálnym východiskovým bodom na výlety k okolitým malým ostrovčekom. Praslin je domovom skurilnej palmy s eroticky formovaným tvarom svojich plodov - Coco de Mer. Pozdĺž pobrežia sa striedajú malebné zálivy s krásnymi, dlhými plážami, ako napríklad Anse Lazio, ktorá bezpochyby patrí k najkrajším plážam sveta. Návštevníci ostrova nesmú vynechať ani výlet ku granitovému ostrovčeku Aride s podmorskou rezerváciou a do národného parku Curieuse Marine. Za zmienku stojí aj chránená rezervácia pre vtáky na maličkom ostrove, prístupná len so sprievodcom.

Pre malý (5x3 km) ostrov La Digue - sú charakteristické biele pláže, gigantické granitové formácie a romantické palmové háje. Po ostrove sa chodí väčšinou peši, na bicykloch alebo na kárach ťahaných volmi. Na La Digue nájdete aj jednu z najkrajších a najfotografovanejších pláží sveta s gigantickými granitovými formáciami – Anse Source d’Argent, na juhovýchode zasa pláže Grand Anse, Petit Anse a Anse Cocos. Nesmiete vynechať rezerváciu La Veuve Special Réserve, kde prebývajú vzácne vtáky, Strieborný prameň a lodenicu, kde sa z miestneho takamaka dreva vyrábajú úzke rybárske loďky bez akýchkoľvek plánov. Okrem toho tvoria Seychely ďalšie väčšie i menšie ostrovčeky. Viaceré z nich sú prírodnou rezerváciou.

Seychely - nákupy

Najobľúbenejšími suvenírmi sú endemické kokosové orechy Coco de Mer (pozor pri odlete predložiť doklad o zakúpení, inak Vám budú zabavené!) a likér s rovnakým názvom, ďalej umelecké a remeselnícke výrobky.

Seychely - zdravotná starostlivosť

Bežne dosiahnuteľná zdravotná starostlivosť európskej úrovne. Nižšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti je potrebné očakávať na (od centra – Mahé) vzdialenejších ostrovoch.

Seychely - bezpečnosť

Politicky a bezpečnostne dlhodobo stabilná krajina. Napriek tomu sa veľmi neodporúčajú prechádzky (najmä ženám) po zotmení vo vidieckych oblastiach (ale i mimo hlavných ulíc hlavného mesta Victoria). Výnimočne boli zaznamenané drobné krádeže.

Seychely - víza a cestovné doklady

Slovenskí občania, ktorí cestujú na Seychely na obdobie kratšie ako 1 mesiac, nepotrebujú vstupné víza. Cestovný pas musí byť platný 6 mesiacov po návrate. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas. Slovenskí občania získajú povolenie na vstup po príchode na Seychely. Podmienkou na udelenie povolenia na vstup je platný cestovný doklad, spiatočná letenka, potvrdenie o zabezpečení ubytovania a odpovedajúce finančné zabezpečenie pobytu. Každý návštevník si pri príchode do krajiny musí zakúpiť VISITOR´S PASS (22,-USD vrátane letiskového / prístavného poplatku).

Seychely - colné a devízové predpisy

Dovoz je povolený pre 200 ks cigariet, 1 l alkoholu, primerané množstvo parfémov a fotografických filmov. Tvrdé postihy sú uplatňované za prechovávanie, pašovanie, resp. používanie narkotík.

 

Seychely - mena

 

1,- seychelská rupia (SCR) = 100 centov, 1,- USD cca 4,8 SCR, na čiernom trhu však s o 100% vyšším výmenným kurzom. 1 000,00 EUR = 19 470,40 SCR (kurz apríl 2012).Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >