Dovolenka 2015 - Singapur, 2 zájazdov v cene od 1 199€

Detail štátu

Singapur Singapur - transparent

Ponúkame 2 ubytovacích kapacít za cenu 1 199 € - 1 239 €.

Singapu - popis

Singapur, oficiálny názov Singapurská republika, je ostrovný a mestský štát v juhovýchodnej Ázii. Územie štátu je zhodné s územím mesta Singapur, je to najväčšia metropola juhovýchodnej Ázie s 5 miliónmi obyvateľov. Kozmopolitní obyvatelia žijú na hlavnom ostrove s rozlohou 30 x 23 km. Mesto leží na ostrove, ktorý sa nachádza na konci Malajského polostrova, 137 km severne od rovníka. Na severe susedí s malajzijskou provinciou Johor a na juhu so súostrovím Riau štátu Indonézia. Singapur má rozlohu 648 km2 a je najmenším štátom v Ázii. Celkovo sa rozkladá na 63 ostrovoch. S pevninou štát spojujú dva umelo vytvorené dopravné spoje. Na severe Johor-Singapore Causeway, čo je 1,056 kilometrový umelý násyp s kombinovanou dopravou (cestná, železničná a pešia), ktorý od roku 1998 odľahčuje 1,92 km dlhý most Tuas Second Link na západe. Najväčšie ostrovy sú Jurong Island, Pulau Tekong, Pulau Ubin a Sentosa. Najvyšším bodom mesta je Bukit Timah Hill s výškou 164 m, ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácii Bukit Timah. Stretnete sa tu s britskou koloniálnou architektúrou, ale nájdete tu i čínsku štvrť, okrsok zvaný Malá India či moslimský distrikt s mešitami. Vedľa všetkého sú moderné mrakodrapy a okrasné parky. Odporúčame kombinovať pobyt v Singapure s ostrovmi Tioman v Malajzii či ostrovom Bali v Indonézii.

Singapur - všeobecné informácie

Počet obyvateľov: 4,3 mil (údaj z roku 2004). Hlavné mesto: Singapúr/Singapore (3 163 500 obyv.). Úradný jazyk: angličtina, čínština. Rasové a národnostné zloženie: Číňania (77,3 %), Malajci (14,1 %), Indovia (7,3 %), iné (1,3 %). Náboženstvo: budhizmus (31,9 %), taoizmus (21,9 %), islam (14,9 %), kresťanstvo (12,9 %), hinduizmus (3,3 %), iné (15,1 %). Let z Európy trvá 12 hodín. Časové pásmo: UTC + 6.

Prvá zmienka z územia Singapuru pochádza z 3. storočia v čínskych textoch. V roku 1819 britský agent Sir Thomas Stamford Raffles založil pobočku Východindickej obchodnej spoločnosti. V roku 1824 táto spoločnosť od sultána zakúpila celý ostrov. Počas druhej svetovej vojny japonské vojská vpochodovali do Malajzie a obkľúčili ostrov. Zle pripravení britský vojaci pod velením Arthura Parcivala boli napriek početnej prevahe v bitke o Singapur porazení japonskou armádou a kapitulovali vo februári 1942. Japonci ostrov premenovali na formálne na Shōnan-tō a udržali ho do kapitulácie Japonska v roku 1945. V roku 1963 sa Singapur stal členom Malajskej federácie. Dva roky neskôr v roku 1965 z federácie prostredníctvom referenda vystúpil a stal sa nezávislým štátom. Následne sa Singapur stal jednou z najprosperujúcejších krajín so silným medzinárodno - obchodným prepojením (jeho prístav je svetovo najvyťaženejší čo sa týka preloženej tonáže). Ukazovateľe HDP na obyvateľa sú porovnateľné so západoeurópskymi krajinami. Jeho ekonomika je založená na exporte, čiastočne na výrobe elektroniky.

Singapur („Levie mesto“) bol až do r. 1959 dôležitým anglickým prístavom a obchodným centrom. Jeden zo známych ázijských ekonomických „tigrov“ je dnes zastavaný sklennými mrakodrapmi a obývaný kozmopolitnou zmesou Číňanov, Malajzijčanov, Indov a iných ázijských národností. V Singapure sa podarilo to, o čom inde komunisti iba snívali – vláda sa o občanov príkladne stará a poskytuje im vysokú životnú úroveň, ale na druhej strane zavádza totalitné predpisy, týkajúce sa napríklad povolenej dĺžky vlasov, prechádzania cez cestu mimo vyznačených prechodov alebo žuvania či fajčenia na verejnosti. Pozitívnou stránkou tohto systému je na ázijské pomery vzácny poriadok a čistota na uliciach.

Singapur - počasie

Podnebie Singapurskej republiky je tropické, horúce a veľmi vlhké. Priemerná denná teplota sa pohybuje okolo 27-30 °C. Priemerná ročná teplota 28-30 °C. More má po celý rok 27-29 °C. Sú tu časté dažďové zrážky vo forme tropických prehánok, lejakov, búrok. Je tu pomerne vysoká vlhkosť ovzdušia. Vďaka tomu, že je tu stále teplo a vlhko, rastliny dosahujú väčšie rozmery ako inde. Podobne ako v Malajzii, tak aj v Singapure sa vyskytujú zrážky monzúnového typu a to najmä od októbra do februára. Ročne tu spadne okolo 2000-3000 mm zrážok, miestami aj viac.

Singapur  - gastronómia

Malajzijská, čínska, indonézska, indická, thajská, kórejská a japonská kuchyňa tvoria spleť vôní a chutí šíriacich sa ulicami Singapuru. Početné kulinárske exhibície, vrátene júlového Festivalu „jedál“, sa uskutočňujú počas celého roka a dokazujú, že Singapur skutočne predstavuje jedinečné, labužnícke centrum, kde jedlo znamená viac, než len všedné zaháňanie hladu.

Singapur - turistické strediská

Za návštevu v Singapure stoja napríklad etnické štvrte jednotlivých národnostných menšín (Little India s hinduistickými svätyňami, Chinatown s čínskymi chrámami a Arab Street s mešitami). Čínska kultúra poznamenala Singapur snáď najviac – okrem celej rady chrámov tu nájdete napríklad čínske záhrady Yu Hwa Yuan s pagodami, bonsajmi a idylickým potôčikom. Za zmienku stojí aj centrum mesta medzi mrakodrapmi, teda územie medzi zástavkami MRT City Hall - Raffles Place, kde sa nachádza unikátna budova divadla, Singapore River a Clarke Quay kde je väčšina klubov a barov. V Centrálnom múzeu (vstup zadarmo) je okrem iného singapurským Číňanom venovaná samostatná expozícia. V budove Empress Place je múzeum stredoázijskej hodvábnej cesty, ktorá kedysi začínala v Číne. V starej koloniálnej štvrti (Colonial District) objavíte budovu parlamentu z r. 1827, Národné múzeum, kresťanskú katedrálu Dobrého pastiera a mnoho iných cirkevných stavieb. Milovníci prírody nájdu v Singapure Jurong Bird Park, kde sa dá vidieť niekoľko tisíc druhov vtákov, krokodíliu farmu a veľkú zoologickú záhradu bez plotov (zvieratá sú od návštevníkov oddelené priekopami). Jednou z najväčších atrakcií sú súťaže spevavých vtákov, ktoré sa v sobotu ráno konajú na niekoľkých miestach. Na ostrove Sensota leží preslávený Podmorský svet (kde môžete prejsť skleneným tunelom obrovským akváriom so žralokmi), hmyzia farma s veľkými farebnými motýľmi a námorné múzeum. Zážitkom je výhliadková plavba kanálom Johor a výstup na vrchol Mt. Faber, odkiaľ je pekný výhľad na mesto. Tí, ktorí sa radi kúpu, by určite mali navštíviť East Cost Park. Avšak, morská voda v okolí  Singapuru je kvôli lodiam veľmi špinavá. Preto sa turistom odporúča Bintan, čo je ostrov v Indonézii, vzdialený zhruba 55 min. loďou od Singapuru. Krajina si tento ostrov prenajala od Indonézie.

Singapur - nočný život

Ak chcete okúsiť pravú nočnú atmosféru Singapuru, rozhodne nesmiete vynechať návštevu jedného z mnohých barov či klubov, na ktorých pulzujúcu spleť sa mesto mení po západe slnka. Podniky navonok postavené v modernom štýle (sklo a oceľ), vás vo svojom vnútri očaria tradičnou dekoráciou budhistického chrámu. Drinky sú pomerne drahé, ale mnoho miestnych i turistov využíva periodickosť tzv. Happy Hour, kedy sa miešané nápoje dajú zakúpiť so zľavou a aperitívy za polovičnú cenu.

Singapur - zdravotná starostlivosť

Je všeobecne na veľmi dobrej úrovni, pre pobyt v krajine sa nevyžaduje špeciálne očkovanie. Prevažujú štátne nemocnice nad súkromnými. Požaduje sa platba v hotovosti. Je dobré mať uzatvorené dobré poistenie.

Singapur - bezpečnosť

Singapur patrí medzi najbezpečnejšie turistické destinácie. Od návštevníkov sa očakáva, že budú dodržiavať miestne pravidlá - nebudú fajčiť vo verejných budovách, výťahoch, dopravných prostriedkoch a na ich zastávkach, odhadzovať odpadky, žuvačky a cigaretové ohorky na ulici. Za vandalizmus môže byť udelený aj fyzický trest.

Singapur - colné a devízové predpisy

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby, 1 liter alkoholu. Je zakázaný dovoz potravín z mäsa, pornografických tlačovín a nosičov. POZOR: za vlastníctvo, prechovávanie a užívanie drog / narkotických látok hrozí v krajine trest smrti!

Singapur - víza a cestovné doklady

Pre občanov oboch krajín platí  bezvízový vstup pri turistických pobytoch neprekračujúcich 90 dní. Cestovný pas musí byť pri vstupe platný najmenej 3 mesiace. Bezvízový režim sa nevzťahuje na zárobkovú činnsť.

Singapur - mena

Singapurský dolár (SGD). 1 000,00 EUR = 1 638,20 SGD (kurz apríl 2012).

Výsledky hľadania
Grand Pacific
starstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.7.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 259 €1 199 €konečná cena Detail
 27.7.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 259 €1 199 €konečná cena Detail
 3.8.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 259 €1 199 €konečná cena Detail
Grand Park City Hall
starstarstarstar
letecky Praha
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
4,5 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 20.7.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 299 €1 239 €konečná cena Detail
 27.7.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 299 €1 239 €konečná cena Detail
 3.8.2018 5 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 299 €1 239 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >