Detail štátu

Slovinsko Slovinsko - transparent

Ponúkame 29 ubytovacích kapacít za cenu 37 € - 1 701 €.

Destinácia:

Slovinsko - popis

Slovinsko (Slovenija) je stredoeurópsky a stredomorský štát. Hlavné mesto: Ľubľana. Ďalšie dôležité mestá: Maribor, Koper. Samostatné Slovinsko vzniklo v roku 1991 ako jeden z nástupníckych štátov Juhoslávie. Susedí s Talianskom, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom. Prístup k Jadranskému moru má vďaka pobrežiu s dĺžkou: 46,6 km v Piranskom zálive (okolo prístavu Koper). Významný je Piranský záliv a prístav Koper. Na území štátu, ktorý leží na okraji strednej a juhovýchodnej Európy sa zbiehajú hrebene Álp a Dinárov. Na severe kraľujú typické alpské pohoria (Júlske Alpy, Karavanky, Pohorje) s dolinami vymodelovanými vysokohorskými ľadovcami a strmými skalnými stenami. Táto krajina má viac než polovicu svojej rozlohy pokrytú lesmi a patrí spolu so Švédskom a Fínskom k najviac zalesneným štátom Európy. V západnej a južnej časti štátu sa tiahnu chrbty Dinárov, v ktorých sa nachádza najtypickejšie krasové územie na Zemi (Kras) s rozsiahlymi jaskynnými sústavami, závrtmi a krasovými dolinami. Rovinaté územia sa nachádzajú len vo východnej časti štátu v povodí rieky Mury, v juhovýchodnej časti v povodí Krky a Sávy a v severnej časti Istrijského polostrova. Najvyšší Slovinský vrch je Triglav. Meria 2 864 metrov. Akoby sa ním príroda chcela honosiť, tak mohutne pôsobí už z diaľky. Slovinsko má prístup k Jadranskému moru v oblasti Terstského zálivu.

Slovinsko - všeobecný popis

Rozloha: 20 273 km2. Počet obyvateľov: 2 053 740 (údaj z roku 31. 12. 2008). Počet obyvateľov hlavného mesta: 297.000 (údaj z roku 2008). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 58 okresov (občina). Úradný jazyk: slovinský, v miestach uznanej autochtónnej menšiny aj taliansky jazyk (Primorsko) a maďarský jazyk (Prekmurje). Rasové a národnostné zloženie: Slovinci (83,06 %), Chorváti (1,81 %), Srbi (1,98 %), iné (13,15%). Náboženstvo: rímsko-katolícke (57,8 %), pravoslávne (2,3 %), islamské (2,4 %), evanjelické (1 %), ateisti (10,1 %), iné (21,4%). Elektrina 220V/ 50Hz.

Ešte pred začiatkom nášho letopočtu sa dnešné územie Slovinska stalo súčasťou Rímskej ríše. Situáciu zásadne zmenil vpád kmeňov Hunov, Ostrogótov a Avarov v 5. a 6. storočí nášho letopočtu. Prvé slovinské kmene sa tu usadili v polovici 6. storočia. Keďže Slovinsko susedí s Rakúskom, je pochopiteľné, že ich história má spoločné prvky. V 10. storočí bolo územie dnešného Slovinska súčasťou Rímsko-nemeckej ríše a v 14. storočí Habsburskej ríše. V 20. storočí bolo jednou zo zväzových republík Juhoslávie. Slovinsko získalo nezávislosť až v r. 1991.

Slovinsko je turistickou perlou južnej Európy, ponúkajúcou netušené možnosti - krátke, ale nádherné stredomorské pobrežie poskytuje prístup do Jadranského mora so svojim hlavným strediskom Portorož, využívané už od čias monarchie ako kúpeľné stredisko vďaka svojej stredomorskej klíme, početné rieky vyzývajú na rafting a ďalšie radovánky, nádherná panenská príroda a mestečká s tisícročnou históriou nadchnú každého cestovateľa. Popri stredisku Portorož sú atraktívne mestá so svojou romantickou atmosférou pochádzajúcej z čias benátskej republiky aj Piran a Izola. Dovolenka v Slovinsku je pre Slovákov ešte dnes niečím neznámym, skôr exotickým. Slovinsko je nádhernou krajinou s množstvom neobjavených krás, vhodnou pre všetky romantické duše a tých, ktorí si chcú príjemne a dosýtosti užiť svoju zaslúženú dovolenku. Slovinsko Vás pozýva na prežitie nezabudnuteľnej dovolenky! Užite si svoju dovolenku v Slovinsku a objednávajte online.

Po druhej svetovej vojne zaniklo veľa slovinských tradícii, ale muzikálne nadšenie a príprava jedál (prevažne morských plodov) a lá stará škola sú stále nažive. Slovinsko sa nebráni západným a novým kultúrnym vplyvom ako post – moderna, ale i napriek tomu je stále najobľúbenejším autorom básnik 19. storočia France Preseren. V Slovinsku sa snúbia tradície s moderným svetom rýchlo sa rozvíjajúceho turistického ruchu.

Slovinsko - počasie

Slovinsko napriek neveľkej rozlohe má tri podnebné pásma - vnútrozemské, alpské a stredozemno-morské. V podstate sú jeho klimatické podmienky porovnateľné so slovenskou situáciou; iba v Primorsku, teda časti pozdĺž stredozemno-morského pobrežia a na priliehajúcich územiach je výrazné stredozemno-morské podnebie s veľmi teplým letom bez zrážok a s typickými jesennými, zimnými a jarnými silnými vetrami (bóra, jugo).

Slovinsko - gastronómia

Slovinsko je známe svojim skvelým vínom a tradičnou kuchyňou. Reštaurácie ponúkajú široký výber miestnych špecialít rovnako ako medzinárodnú kuchyňu. Takže, kto nie je zástancom miestnych pokrmov z darov mora, môže si pochutnať na pizze alebo orientálnej kuchyni. V súčasnosti Slovinsko počíta 38 odrôd vína dopestovaných na 14 dištriktoch. Toto spolu s rozmanitým podnebím dáva slovinskému vínu bohatú rôznorodosť chutí, vôní a farieb.

Slovinsko - turistické strediská

Pobrežie Jadranu – na krátkom slovinskom jadranskom pobreží je niekoľko prekrásnych miest. Stredovekú taliansku atmosféru si uchoval Koper, perlou talianskej gotiky je mestečko Piran, slávnym letoviskom je Ankaran. V okolí Izoly a Portorožu sú najsevernejšie pláže Istrie. Ich priestor nie je široký, ako v Chorvátsku či Taliansku, čaro pobytu umocňuje originálna atmosféra mestečiek, reštaurácie, kaviarne a vinárničky priamo na promenáde pri mori. Na väčšine slovinských pláží sa platí poplatok.
Júlske Alpy -  dominantným vrcholom je trojhlavý Triglav (2864 m.n.m.). Najvyšší vrch krajiny. Rovnomenný národný park  pokrýva skoro celé územie Júlskych Álp. Starí Slovania verili, že Triglav je miestom kde sa stretávajú nebo, peklo a zem. Dnes sú Alpy plné víkendových trekujúcich turistov. Nájdete tu  ľahké trekové, ale aj ťažké horolezecké trasy. 
Ľubľana – je menšia Praha bez turistických hord, najväčšie a najľudnatejšie mesto Slovinska. V starom meste je veľa nádherných renesančných, barokových a secesných domov, Prešernovo námestie s františkánskym kostolom, mosty a nad mestom Ľubľanský hrad. Neďaleko Ľubľany je známa jaskyňa Postojna. Dvadsaťkilometrové podzemné chodby ju zaraďujú medzi najväčšie jaskyne v Európe.
Bledský hrad – postavený na 100 metrovom útese nad rovnomenným jazerom ponúka  najlepší výhľad na jazero, pri ktorom leží vyhľadávané kúpeľné mestečko Bled, kde sa pred storočím stretávala smotánka vtedajšej Rakúsko-uhorskej monarchie. Bled sa snaží na túto tradíciu nadviazať.
Národná galéria – jedna z najlepších slovinských galérií s bohatou kolekciou diel.
Predjama – hrad postavený priamo z jaskyne, jeho interiér je plný oblečených voskových figurín, pod hradom je jaskyňa.
Škocjanska jaskyňa – obrovský komplex, súčasť dedičstva UNESCO, najväčšia slovinská turistická atrakcia.

Slovinsko - zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť je štátna i súkromná a na dobrej úrovni. Okrem zvyčajného očkovania vyžadujú slovinské orgány najmä u detí očkovanie proti hepatitíde B. Po vstupe SR a SloR do EÚ je zdravotná starostlivosť poskytovaná v súlade s nariadeniami EÚ, t.j. slovenskí občania SR v SloR pri lekárskom ošetrení doplácajú rovnakú finančnú čiastku, ako slovinskí občania v prípade, že sa preukážu platným dokladom podľa nariadení EÚ. I napriek tomu odporúčame pri cestách do SloR komerčné pripoistenie do zahraničia. Rádovo sú poplatky, resp. doplatky vyššie, ako v SR. Pri cestách do Slovinska je od 01.01.2006 potrebné mať preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní.

Slovinsko - bezpečnosť

Na slovinskom území neplatia nijaké obmedzenia cestovania. Úroveň kriminality je o niečo nižšia ako stredoeurópsky priemer, má však, žiaľ, rastúcu tendenciu a Slovinsko je známe veľkým počtom dopravných nehôd. S ohľadom na bezpečnostnú situáciu v európskom meradle patrí pravdepodobne medzi najbezpečnejšie krajiny.

Slovinsko - víza a cestovné doklady

Vzhľadom na vstup Slovinska a SR do EÚ je možné cestovať do krajiny na občianske preukazy. Občania SR sú povinní sa prihlásiť na polícii ak počas pobytu v krajine využívajú ubytovacie služby súkromníkov. V prípade ubytovania v hotelovom zariadení, túto povinnosť zabezpečuje administrácia.

Slovinsko - mena

Mena: EURO (EURO), 100 centov.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >