Detail štátu

Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty - transparent

Ponúkame 107 ubytovacích kapacít za cenu 487,89 € - 7 838,10 €.

Destinácia:

 

Spojené arabské emiráty - Popis

Spojené arabské emiráty, SAE (arab. – Dawla al-Imárát al-Arabíja al-Muttahida ) sú štátom na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Ide o federáciu 7 autonómnych emirátov: ABÚ DABÍ, Ajman, DUBAJ, FUJEIRAH, RAS AL KHAIMAHUMM AL QAIWAIN a SHARJAH. Hlavné mesto: Abú Zabí (Abu Dhabi). Ďalšie dôležité mestá: Dubaj, Sharjah, Ajman, Al Ain, Ras Al Khaimah. Spojené Arabské Emiráty ležia v juhovýchodnej časti Arabského poloostrova. Spojené arabské emiráty sa nachádzajú v juhovýchodnej časti Arabského polostrova, štyri pätiny územia zaberá púšť. Púštna krajina na brehoch Perzského zálivu je stále častejším cieľom cestovateľov. Väčšina návštevníkov sem prichádza počas zimy za teplom, príjemným kúpaním a výhodnými cenami nákupov. Dojem snáď úplne každého, kto po prvýkrát zavíta do Spojených Arabských Emirátov, je prekvapenie z čistoty a poriadku, bezpečnosti a z prekvapivo vysokej úrovne služieb. Zaručené celoročné kúpanie na udržiavaných plážach s bielym pieskom a s palmami na brehoch Indického oceánu toto príjemné prekvapenie len umocní. Supermoderná architektúra, čaro orientálnych bazárov, prechádzky večernými osvetlenými uličkami nadchnú poväčšine každého. Dnes patria Spojené Arabské Emiráty k najbohatším krajinám sveta. Okrem ropy má veľkú zásluhu na úspechu aj prezieravé zameranie sa na výhodné daňové podmienky pre investorov z celého sveta, zóna voľného obchodu a v neposlednom rade aj umiernená zahraničná politika. V Spojených arabských emirátoch dnes žije len 20 % pôvodného obyvateľstva s občianstvom SAE. Celých 80 % obyvateľov sú cudzinci, ktorí prišli za prácou a majú tu povolenie na trvalý pobyt. Najpočetnejšou skupinou sú pracovníci z Indie, Pakistanu, Bangladéšu, Srí Lanky či Filipín, najmenšiu skupinu naopak predstavujú občania vyspelých krajín, najmä z Británie, Francúzska, Austrálie a USA.

Spojené arabské emiráty - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: federácia. Rozloha: 83 600 km2. Počet obyvateľov: 5,15 mil. (údaj z roku odhad 2011). Počet obyvateľov hlavného mesta: 896 tis. (údaj z roku odhad 2009). Jazyky: arabčina, angličtina, perzština, hindčina. Národnostné zloženie: miestni Arabi (19 %,) ostatní Arabi a Iránci (23 %), Aziati (50 %). Náboženstvo: moslimovia (96 %), kresťania, hinduisti a iní. Časový posun: +3 hod (v čase platnosti letného času +2 hod). Elektrina 220 V/ 50 Hz.

SAE zo západu obmývajú vody Perského zálivu, zatiaľ čo z juhu je to Ománsky záliv (de facto Indický oceán). More je vo všetkých oblastiach veľmi čisté, s krásnym, takmer bielym pieskom. Na to, že piesok je veľmi jemný, je vo vode veľmi vysoká viditeľnosť. Aj  keď ste v hĺbke 3 metrov, zreteľne vidíte vrásnenie v bielom piesku hlboko pod vami, čo je naozaj fantastické.

Najstaršie známky osídlenia pochádzajú z roku 5500 pred n. l., keď bolo podnebie miernejšie a na miestach dnešných púští boli savany. Okolo roku 3000 pred n. l. sa s celkovou zmenou klimatických podmienok začalo podnebie meniť na suché, ktoré tu panuje dodnes. Oblasť bola v tej dobe osídlená najmä poľnohospodármi, v neskoršom období dochádzalo i k obchodovaniu s meďou z nálezísk v Hajarských horách a jedným z hlavných zdrojov obživy bol aj rybolov. V staroveku bolo územie pod vládou Perzie. V 8. storočií sa sem dostáva islam a vznikajú samostatné emiráty. Stále významnejším sa stáva námorný obchod – Dibba a Sohar (dnešný Omán) boli dva arabské prístavy, kam prichádzali kupci zrejme až z Číny, v písomnostiach pochádzajúcich z 10.-13. storočia nájdeme zmienku o výpravách na tradičných drevených námorných lodiach dhows cez Indický oceán až do Mombasy, Kene, na Srí Lanku a tiež do Číny. Od 13. storočia súperia o toto územie Perzie, Portugalsko, Omán a Turecko. V 16. storočí ovládli prístavy východného pobrežia Portugalčania a celý námorný obchod bol tak pod ich kontrolou. Začiatkom 17. storočia museli Portugalčania čeliť britským a holandským nájazdom z mora, z púšte útočili domorodé kmene. Kontrolu nad územím získali Briti, avšak boje s domorodými kmeňmi pokračovali vo väčšej miere až do roku 1892, kedy bola podpísaná zmluva s Britmi, ktorí poskytli jednotlivým vládcom ochranu výmenou za sľub, že Emiráty nebudú udržiavať vzťahy s cudzími mocnosťami bez povolenia impéria. Po nájdení ropy emiráty veľmi rýchlo zbohatli a začali spolupracovať. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikli roku 1971 po odchode britských vojsk. Tvorí ich sedem autonómnych emirátov. Zostávajúce dva emiráty, Bahrajn a Katar, sa k SAE nepridali a vyhlásili svoj vlastný samostatný štát. SAE udržujú úzke vzťahy s Britmi a vychádzajú mierovo so svojimi susedmi. SAE stáli na strane spojencov pri operácii Púštna búrka v roku 1990. Všetky emiráty tvoriace SAE sú absolutisticke monarchie. Iba emirát hlavného mesta Abú Zabí má ústavu. Vládcovia emirátov sú členmi Najvyššej rady. Emírovia volia prezidenta a viceprezidenta federácie a volia štvorčlenný poradný orgán.

Spojené arabské emiráty - Počasie

Subtropické, veľmi suché púštne podnebie. Celoročne nízky počet zrážok. Horúce leto trvá od apríla do októbra. V mesiacoch jún až august dosahujú teploty až 50 °C, v ostatných "letných" mesiacoch 30 – 40 °C. SAE majú tropické suché klíma a v lete teploty môžu dosiahnuť až 50 stupňov. Vhodným obdobím pre náštevu sú jarné mesiace marec až máj, a jesenné mesiace október až december, kedy teploty nedosahujú extrémne hodnoty, ale sú stále dostačujúce (okolo 30 supňov) pre trávenie dní na pláži a pre poznávanie miest. V tejto dobe sa koná mnoho zaujímavých akcií. V letnom období je vlhkosť vzduchu vyššia a s teplotami sa zvyšuje smerom na juh. V oblasti vnútrozemia a púšte nie je vlhkosť tak vysoká, teploty sú znesiteľnejšie. Na východnom pobreží a v horských oblastiach je klíma obecne príjemnejšia vďaka väčšiemu prúdeniu vzduchu. Príjemný vánok síce telo ochladzuje, ale nemali by sme zabúdať na ochranné krémy s vysokým UV faktorom, pretože aj keď ju necítime, je intenzita slnečného žiarenia veľmi vysoká. Vyvarovať by sme sa taktiež mali častým prudkým prechodom z klimatizovaných priestorov. Na zrážky je územie chudobné a najviac sa vyskytujú v zimnom období, v ktorom sa teplota pohybuje okolo 20 stupňov. V púšti však teploty mnohokrát klesajú až pod bod mrazu.

Spojené arabské emiráty - Gastronómia

Strava je v Emirátoch veľmi rozmanitá. Dokonca až tak, že je tu ťažké nájsť priamo „arabskú“ kuchyňu. Vďaka množstvu a rozlišnosti národností jednotlivých obyvateľov sa do SAE dostali rôzne druhy jedál. Medzi arabské špeciality patrí hoummus - hlavná zložka cícer + sezam + ..iné, tabbouleh - napučaná pšenica s mätou a petržlenom, ghuzi - pečené jahňa s ryžou a orechmi, warak enab - listy z viniča a koussa mashi - plnená dyňa. V Emirátoch je obľúbená makbous - pikantné jahňa s ryžou a morská potrava s korenenou ryžou. V hoteloch sa servíruje európska i arabská strava. V krajine sa nachádza veľa čínskych, indických a iných reštaurácií. V supermarketoch je dostupná zmrazená strava z celého sveta. Osviežujúci jogurtový nápoj Ayran alebo silná čierna káva sa podáva pri mnohých príležitostiach. Vo všetkých Emirátoch, okrem SHARJAH, je pre turistov povolená konzumácia alkoholu. A kto má rád sladkosti, príde si na svoje! Je tu veľa sladkých zákuskov. V hoteloch je ponúkaná tak miestna ako aj medzinárodná kuchyňa. Mimo hotelov nájdete nespočetné množstvo reštaurácií a bufetov všetkých cenových kategórií a kuchýň, na ktoré si len spomeniete. Na svoje si prídu aj priaznivci rýchleho občerstvenia – nájdete tu zastúpenie Mc Donald, KFC, Pizza Hut, Burger King a ďalšie. Nechýbajú tu ani známe podniky ako TGI Friday´s či Hard Rock Café. Lacnejšie stravovanie nájdete v malých stánkoch či bistrách ponúkajúcich tradičné orientálne sendviče. V miestnych kaviarňach môžete ochutnať silnú arabskú kávu, osviežujúci mätový čaj, či tradičnú vodnú fajku. Podľa islamu je alkohol pre moslimov tabu. Cudzinci ho môžu dostať v hotelových reštauráciách a baroch a v niektorých golfových kluboch, musia ale počítať s vyššími cenami. Úplný zákaz predaja alkoholu platí v Emiráte Sharjah.

Spojené arabské emiráty - Turistické strediská

SAE je rýchlo sa rozvíjajúca krajina na Arabskom polostrove, ktorá sa v posledných rokoch sústredila na rozvoj turistiky. Na miestach bývalej púšte každým rokom vyrastajú moderné komfortné hotelové komplexy s kompletným vybavením. Celoročná priaznivá klíma, slnko, pláže s jemným bielym pieskom, zelené parky, všetko na čo si spomeniete, vysoký stupeň bezpečnosti, moderné hotely, perfektná infraštruktúra a nepredstaviteľné možnosti pre obchodníkov a firmy, ktoré sa môžu prezentovať na početných odborných veľtrhoch, výstavách a konferenciách.
ABÚ DABÍ - (160 km od Dubaja) je výstavným hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Je to veľké bankové a obchodné centrum s krásnymi zelenými parkami, fontánami a pieskovými plážami.
DUBAJ - je dynamicky sa rozvíjajúce mesto obchodu, zábavy a významné turistické centrum na pobreží Perzského zálivu. Dubajské pláže Al Mamzar Beach Park, to je rozsiahly areál s množstvom zelene smerom k SHARJAH, cca 8 km z centra Dubaja. Úzke cestičky medzi nádhernými trávnikmi a exotickými stromami Vás dovedú k jednej zo štyroch pláží s čistým bielym pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Pred slnečnými lúčmi sa môžete ukryť pod veľkými rákosovými slnečníkmi, ktoré sú bezplatne k dispozícii. Na každej pláži sú sprchy so sladkou vodou, WC, prezliekarne a stánky s občerstvením. Môžete využiť ihrisko na plážový volejbal a preliezačky pre deti. Park otvára v osem hodín ráno, vstupné je 5 Dhs za osobu na deň a v stredu je vyhradený iba pre ženy a chlapcov do osem rokov. Za jazdu taxíkom z centra DUBAJ zaplatíte okolo 20 Dhs.                                                                   Jumeirah Beach Corniche je verejná bezplatná pláž. Je tu čistý biely piesok, sprchy a malé detské ihrisko. Jameirah Beach Park ponúka za 5 Dhs za osobu na deň priezračné modré more a čisté biele pláže lemované palmami. I cez veľké množstvo návštevníkov si na tejto veľké pláži môže každý nájsť svoje súkromie a pokoj. Nájdete tu stánky s občerstvením a niektorými plážovými potrebami, volejbalové ihriská a bránky na futbal. Za ležadlá a slnečníky sa platí 15 Dhs na deň, ale dostatok tieňu poskytujú palmy. Sobota je vyhradená iba pre ženy a deti. Cesta taxíkom z centra trvá 15 minút a stojí asi 20 Dhs. Väčšina mestských hotelov zaisťuje pre svojich hosťov bezplatnú prepravu na niektorú z uvedených pláží. Plážové hotely majú svoje vlastné pláže, na ktoré je povolený vstup iba hotelovým hosťom.                                                                                                                                          Al Mamzar Beach Park je rozsiahly areál s množstvom zelene smerom k SHARJAH, cca 8 km z centra DUBAJA. Úzke cestičky medzi nádhernými trávnikmi a exotickými stromami Vás dovedú k jednej zo štyroch pláží s čistým bielym pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Pred slnečnými lúčmi sa môžete ukryť pod veľkými rákosovými slnečníkmi, ktoré sú bezplatne k dispozícii. Na každej pláži sú sprchy so sladkou vodou, WC, prezliekarne a stánky s občerstvením. Môžete využiť ihrisko na plážový volejbal a preliezačky pre deti. Park otvára v osem hodín ráno, vstupné je 5 Dhs za osobu na deň a v stredu je vyhradený iba pre ženy a chlapcov do osem rokov. Za jazdu taxíkom z centra Dubaje zaplatíte okolo 20 Dhs.                                                                                            Jumeirah Beach Corniche je verejná bezplatná pláž. Je tu čistý biely piesok, sprchy a malé detské ihrisko. Jameirah Beach Park ponúka za 5 Dhs za osobu na deň priezračné modré more a čisté biele pláže lemované palmami. I cez veľké množstvo návštevníkov si na tejto veľké pláži môže každý nájsť svoje súkromie a pokoj. Nájdete tu stánky s občerstvením a niektorými plážovými potrebami, volejbalové ihriská a bránky na futbal. Za ležadlá a slnečníky sa platí 15 Dhs na deň, ale dostatok tieňu poskytujú palmy. Sobota je vyhradená iba pre ženy a deti. Cesta taxíkom z centra trvá 15 minút a stojí asi 20 Dhs. Väčšina mestských hotelov zaisťuje pre svojich hosťov bezplatnú prepravu na niektorú z uvedených pláží. Plážové hotely majú svoje vlastné pláže, na ktoré je povolený vstup iba hotelovým hosťom.
SHARJAH - (15 km od Dubaja) je mesto s pôvodnou arabskou atmosférou. V roku 1998 bolo organizáciou UNESCO vyhlásené za "Hlavné mesto kultúry arabského sveta". Nájdete tu veľa typických trhov (zlato, látky, korenie), zelených parkov a dlhých piesočnatých pláží. Alkohol sa tu nesmie predávať (na rozdiel od ostatných emirátov).
FUJEIRAH - (140 km od Dubaja) je jediný emirát, v ktorom nenájdete púšť, leží na brehu Ománskeho zálivu. Sú tu dobré podmienky na potápanie.
AJMAN - (35 km od Dubaja) je najmenší emirát, dlhý asi 22 km a široký 11 km.
RAS AL KHAIMAH - (90 km od Dubaja) menšie pokojné mestečko, v jeho okolí sa nachádzajú zelené nížiny, hory, púšť a oázy, dlhé piesočnaté pláže, kam ešte nestihol preniknúť turistický ruch.
UMM AL QAIWAIN - (75 km od Dubaja) druhý najmenší emirát.

Spojené arabské emiráty - Nákupy a suneríry

Arabská trhy prekypujú tovarom. Na trhoch - souk - môžete zakúpiť krásne kožené výrobky, odevy, sošky či ozdobné predmety zhotovené zručnými remeselníkmi. Dubaj je mestom drahých luxusných obchodov. Tu sa nakupuje značkový tovar a zlato vo veľkom. V DUBAJ je niekoľko "obchodných domov" so zlatom a zlatý souk. Tovar typický pre miestnu kultúru vyhľadávaný ako suveníry nájdete napr. na trhoviskách - Souq. Ten najznámejší trh, Souq al-Arsah, s rozmanitým tovarom, sa nachádza v Emiráte SHARJAH . Rôzne druhy korenia, beduínske šperky s prekrásnou ornamentálnou výzdobou, ručne tkané koberce, ich výroba má dávnu tradíciu, či typické pochutiny ako sú pestované ďatle, alebo jeden z najlepších kaviárov na svete, nájdete práve tu. Veľmi obľúbené sú ručne vyrábané konvice na kávu Dalla, rôznej veľkosti a spracovania, bohaté zdobené kovové taniere, alebo tradičný arabský odev, biely plášť Kandura. Vodné dýmky s ich voňavými tabakmi vám umožnia vychutnávať si exotickú atmosféru i doma a svojich priateľov iste potešíte niektorými suvenírmi s ťavím motívom, typickým znakom týchto zemí. Nádhernú krásu skrýva dubajský Gold Souq, kde môžete obdivovať šperky a iné predmety zo zlata a drahých kovov. I keď by ste sem nešli nakupovať, stojí za to vychutnať si miestnu nezabudnuteľnú "zlatú" atmosféru. Pozdĺž hlavnej ulice sa nachádza až 200 šperkárskych obchodov, kde váha šperkov má prednosť pred jeho designem. Práve v mesiacoch shopping festivalu sú ceny zlata neuveriteľne nízke a nakupuje sa bez akýchkoľvek zábran. Na trhoch je veľmi bežné zjednávanie a cenu je možné zjednávanie vylepšiť až o 50%

Spojené arabské emiráty - Zdravotná starostlivosť

V SAE nehrozia žiadne výraznejšie riziká. Opatrnosť sa však vypláca pri pohybu na slnku, ktoré je v týchto krajinách veľmi prudké, a to i v oblastiach s vyšším prúdením vzduchu. Chráňte vaše telo pomocou opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom a používajte pokrývku hlavy a kvalitné slnečné okuliare. Dôkladne dodržujte pitný režim. SAE a Slovenská republika nemajú uzatvorenú zmluvu o bezplatnej lekárskej starostlivosti. Malý lekársky zákrok, ošetrenie alebo choroba v prípade, že nemáte uzatvorené toto poistenie, môže znamenať vysoké náklady pre Vašu peňaženku. Čo sa týka hygieny, nemusíte sa obávať nákazy z potravín a nápojov. Voda na pitie sa však doporučuje balená. Očkovania sú len doporučené, a to proti virovej hepatitíde typu A a B, týfusu, tetanu a besnote. Pokiaľ sa pre niektoré doporučenia očkovania rozhodnete, je nutné podstúpiť aspoň 8 týždňov pred odchodom. V prípade zdravotných komplikácií v SAE je Vám k dispozícii kvalitné súkromné zdravotnícke zariadenia, ktoré tu prevažujú. Ceny za ošetrenie sú pomerne vysoké, preto sa oplatí mať kvalitné cestovné poistenie. Za bežné vyšetrenie v súkromných klinikách zaplatíte asi 100 AED, ďalej sa cena odvíja od urobených lekárskych úkonov a predpísaných liekov.

Spojené arabské emiráty - Bezpečnosť

Bezpečnostnú situáciu možno označiť za stabilnú a pokojnú. Upozorňujeme na dodržiavanie islamských náboženských zvykov a tradícií v správaní a obliekaní. Je zakázané fotografovať vojenské a strategicky dôležité objekty. Prírodné nebezpečenstvá predstavujú piesočné a prašné búrky. Striktne je zakázané fotiť moslimské ženy. Ak chcete fotiť mužov, najprv sa spýtajte. Bezpečnostná situácia v krajine je stabilná s výskytom nízkej kriminality. Najnižšia kriminalita je v ABÚ DABÍ, naopak v DUBAJI vzhľadom k veľkému pohybu turistov kriminalita rastie z roka na rok, čo prináša so sebou problémy.

Spojené arabské emiráty - Víza a cestovné doklady

Podmienkou vstupu do krajiny je platný cestovný pas aspoň 6 mesiacov po návrate a turistické víza. Turistické víza je možné vybaviť dvoma spôsobmi. Prostredníctvom veľvyslanectva SAE vo Viedni, ktoré má pôsobnosť aj pre SR. Proces vybavenia je však veľmi komplikovaný. Potrebujete platný cestovný pas, vyplniť dotazník, tri fotografie a pozvanie od sponzora zo SAE, t.j. fyzickej osoby alebo firmy, ktorá potvrdzuje, že zabezpečí Váš pobyt v krajine. Jednoduchšie je vybaviť turistické víza cez cestovnú kanceláriu na Slovensku. Vybavenie víz trvá cca 10 dní. V urgentných prípadoch za príplatok je možné tento proces skrátiť. Zvláštnosťou je to, že vízum sa nevydáva formou razítka alebo nálepky do pasu, ale je to úradná listina. V prípade straty alebo zničenia Vám hrozí pokuta alebo nedobrovoľné predĺženie pobytu v miestnom väzení. Turistické vízum má platnosť 30 dní a je ho možné dvakrát predĺžiť o ďalších 30 dní. V určitých prípadoch je možné získať tranzitné vízum, ktoré Vám povoľuje pobyt v krajine na dobu 72 hodín. Využíva sa v prípadoch stopoveru v Dubaji. Poznámka na záver: Váš cestovný pas by nemal obsahovať vstupnú alebo výstupnú pečiatku štátu Izrael.

Spojené arabské emiráty - Colné a devízovo predpisy

Bez colne je možné do Emirátov dovážať 2000 cigariet, 400 cigár, 2 kg tabaku, 2 litre alkoholu a 2 litre vína, kozmetiku v množstvách potrebných pre osobnú spotrebu. Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby. Alkohol nemôžu dovážať deti a moslimovia. Prísne sa trestá dovoz drog a pornografie. Videokazety, knihy a časopisy dovážané do krajiny môžu byť námatkovo kontrolované a v prípade porušenia zákonov môžu byť prechodne alebo trvalé skonfiškované. Vo väčšine hotelov si ihneď pri ubytovaní vyžiadajú Váš pas a ponechajú si ho až do Vášho odchodu. V prípade, že by ste pas potrebovali (určite nie pri bežnom turistickom pobyte) na požiadanie Vám ho vydajú. Ako doklad Vám po celú dobu Vášho pobytu slúži kópia víz (originál si uschovajte) alebo hotelový preukaz. Podmienkou vstupu do krajiny by malo byť aj uzatvorené zdravotné poistenie liečebných nákladov v zahraničí. SAE a Slovenská republika nemajú uzatvorenú zmluvu o bezplatnej lekárskej starostlivosti. Malý lekársky zákrok, ošetrenie alebo choroba v prípade, že nemáte uzatvorené toto poistenie, môže znamenať vysoké náklady pre Vašu peňaženku.

Spojené arabské emiráty - Mena

Emirátsky dirham (AED). Kurz apríl: 1 000,00 EUR = 4 856,02 AED.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >