Dovolenka 2015 - Sri Lanka, 37 zájazdov v cene od 206€

Detail štátu

Sri Lanka Sri Lanka - transparent

Ponúkame 37 ubytovacích kapacít za cenu 206 € - 5 217 €.

Destinácia:

Sri Lanka - popis

Srí Lanka, oficiálny názov Srílanská demokratická socialistická republika (do roku 1972 Cejlón), je štát ležiaci na ostrove Cejlón v Indickom oceáne. Hlavné mesto: Colombo. Ďalšie dôležité mestá: Kandy, Jaffna, Negombo. Srí Lanka, to sú aj vzácne kamene, aromatické čaje, fascinujúce miešanie odlišných kultúr a histórii, rajský tropický ostrov s prívetivými ľuďmi, bujnou vegetáciou, piesočnatým pobrežím s modrým morom. Dlhé piesočnaté pláže s hnedým, miestami až zlatistým pieskom. Všetky srí lanské pláže sú verejné, t.j. sú otvorené pre každého a neplatia sa žiadne poplatky. Svoju plážovú osušku si môžete zložiť kdekoľvek, ale väčšina návštevníkov má svoju „základňu“ v hotelovom areáli, kde sú zdarma k dispozícii lehátka a slnečníky. Pláže na západnom a juhozápadnom pobreží sú lemované palmovými hájmi, čo im dodáva veľmi exotický ráz. Úsek pláže ležiaci pred hotelom je povinný hotel každodenne čistiť a udržiavať. Prírodný charakter pláží, výrazný odliv i príliv a divokosť Indického oceánu sú typickým znakom celého srí lanského pobrežia. To všetko je Srí Lanka. Jeden ostrov, ležiaci južne od Indie, ktorý patrí k najkrajším na svete. S výnimkou hlavného mesta Kolomba, ktoré si dodnes zachovalo svoj pôvodný kolorit, tu nenájdete iné veľké mesto. Veľmi pestré je na Srí Lanke náboženské zloženie obyvateľstva. Na uliciach tu stretnete budhistov, hinduistov, moslimov aj kresťanov.

Sri Lanka - všeobecné informácie

Rozloha: 65 610 km2. Počet obyvateľov: 21 128 773. Hlavné mesto: Colombo (1 994 000 obyv.). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 9 provincií, 25 okresov. Úradný jazyk: sinhálčina, tamilčina. Rasové a národnostné zloženie: Sinhálci (74 %), Jaffno-tamilci (12,6 %), Móri (7,1 ), Candy-tamilci (5,5 %), iné (0,8 %). Náboženstvo: budhizmus (69,1 %), hinduizmus (15,5 %), islam (7,6 %), rímskokatolícke kresťanstvo (6,9 %), iné (0,9 %). Elektrické napätie je 230 – 240 V. Zásuvky sú anglického typu s troma dierkami. Doporučujeme vziať si so sebou adaptér. Časový posun + 4,5 hodiny oproti stredoeurópskemu času.

Sinhalci prišli na Srí Lanku koncom 6. storočia pravdepodobne zo severnej Indie. Budhizmus bol zavedený v polovici tretieho storočia. Najväčšie kráľovstvá sa objavujú okolo miest Anurádhapura (od roku 200 do roku 1000) a Polonnaruwa (1070 - 1200). V 14. storočí juhoindická dynastia prevzala moc a založila tamilské kráľovstvo. Srí Lanka bola v 16. storočí okupovaná Portugalcami, v 17. storočí Nizozemskom a v roku 1796 bola odovzdaná Britom. V roku 1802 sa stala kráľovskou kolóniou. Cejlón získal nezávislosť v roku 1948 a v roku 1972 bol premenovaný na Srí Lanku. Napätie medzi sinhálskou väčšinou a tamilskou menšinou prezentovanou militantnou organizáciou LTTE vyeskalovalo v roku 1983 do občianskej vojny, ktorá sa definitívne skončila až v roku 2009. Dovtedy zahynulo v konflikte niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Sri Lanka - podnebie

Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované tropickými monzúnmi. V lete je pre režim počasia rozhodujúci juhozápadný vlhký monzún. Ten prináša vlahu z Indického oceánu a výdatné lejaky. Nastáva obdobie dažďov, ktoré trvá do novembra. Juhozápadné monzúny často dosahujú silu víchrice. Od októbra do februára vanie z chladnej Ázie smerom k pobrežiu suchý, chladnejší monzún. Smer jeho prúdenia je od severu až severovýchodu. Preto je aj severovýchodná časť Srí Lanky najsuchšia. Prechodne, od marca do júna, pevninský monzún slabne. Priemerná ročná teplota sa na ostrove pohybuje od 27-30 °C. Vysoké teploty sú pred príchodom letného monzúnu. Vtedy je v tejto časti horúco a teplota sa \"šplhá\" k 40 °C. Ich maximum je približne v máji. Nástup letného monzúnu znižuje teploty, ale zvyšuje množstvo zrážok. V máji sem-tam zaprší, ale pravý monzún prichádza v polovici júna. Najmä na náveterných stranách môže ročne spadnúť 200-2400 mm zrážok. Severovýchod ostrova je oveľa suchší. Na juhozápade ostrova rastú vlhké tropické pralesy, v dôsledku veľkého množstva zrážok a vysokých teplôt. V Bengálskom zálive sa často vyskytujú tropické cyklóny. Tie spôsobujú často katastrofálne záplavy. Teplota mora má po celý rok 27-29 °C. V období dažďov - počas letného monzúnu, prší v priemere 11-19 dní v mesiaci.

Sri Lanka - gastronómia

Prevláda ryža a morské produkty, často silne korenené, vegeteriánstvo nie je veľmi rozšírené, dostať rôzne druhy tropického ovocia, nápoje sú bezpečné len z uzavretých fliaš, je dobré preveriť uzáver. Neodporúča sa piť nápoje s ľadom, alkohol je bežne dostať, dovozové nápoje sú pomerne drahé. Neodporúčame konzumovať potraviny, na ktoré má prístup hmyz /šaláty/, nejesť surovú zeleninu, z ovocia šupky sťahovať /jablko/. Mlieko býva pasterizované, je nezávadné, avšak pozor na nepasterizovaný syr. Srí lanská kuchyňa má mnoho spoločného s indickým kulinárstvom, a teda sú pre ňu typické pálivé jedlá. Miestnou špecialitou je karí, pripravené z kokosového mlieka, cibule, zelených chilli papričiek a aromatických korení ako sú klinčeky, muškátový oriešok, škorica a šafran. Miestna úroda bohatá na zeleninu, ovocie a rybárske úlovky predznamenáva pestrú škálu exotických jedál. Národným nápojom je čaj, ktorého kvalita a chuť je celosvetovo známa. Exotickejšiu tekutinu predstavuje toddy – palmová živica, ktorá prechádza procesom kvasenia a podáva sa v rôznych jeho stupňoch. Všetky hotely na Srí Lanke sú minimálne s raňajkami. Väčšina jedál je v miestnom štýle, predovšetkým ochutené curry. Reštaurácie väčších hotelov majú v ponuke tiež európsku kuchyňu. Ceny jedál a nápojov sú približne rovnaké ako u nás. V hoteloch vždy počítajte s vyššími cenami

Sri Lanka - nákupy

Srí Lanka je považovaná za raj nákupov. Krajina je známa svojimi drahokamami a výrobkami zo striebra. Najviac odporúčame do pozornosti širokú ponuku najlepšieho čaju na svete, ktorý je predávaný v originálnych baleniach ako kožené púzdra, kokosové orechy, a pod. Typickým tradičným suvenírom zo Srí Lanky sú drevené masky z oblasti mesta Ambalangoda, batik z oblasti okolo Kandy.

Sri Lanka - turistické strediská

Ideálna na pešiu turistiku je horská oblasť okolo Hortonových planín a Adam’s Peak. Šnorchlovanie a potápanie je najmä na západnom pobreží v oblasti Hikkaduwy a Unawatuny. Zátoka Urugam je ideálnym miestom pre surfistov. Na Srí Lanke sú tri golfové ihriská svetovej úrovne v nadmorských výškach 10, 400 alebo 2.000 metrov v Kolombe, Kandy a v horskom mestečku Nuwara Eliya. Okrem všetkých vodných športov na srí lanských prekrásnych plážach, môžete krásy prírody obdivovať i v jej národných parkoch, ktoré sú domovom nielen bujnej vegetácie, ale tiež i zaujímavých živočíchov, z ktorých spomeňme symbol Srí Lanky - slona.

Anuradhapura pôvodné hlavné mesto;
Aukana 12m vysoká socha stojaceho Budhu, podľa povestí vyrobená v 5. storočí, najväčší zážitok ponúka pri úsvite, kedy prvé lúče slnka odhalia precíznu prácu starých sochárov;   
Hikkaduwa – najznámejšie prímorské stredisko ostrova;
Dimbulagala – stovky jaskýň obývaných od tretieho storočia pred. n.l., komplex tvorí 15  budhistických chrámov; 
Panduwasnuwara – aj keď sa toto bývalé hlavné mesto kráľa Parakramabahu I. nedá veľkosťou porovnať s Anuradhapuraou, pre záujemcov pre históriu môže byť zaujímavé, aj  preto, že nikto nevie prečo bolo postavené;
Sigirija – bývalé hlavné mesto s Levou skalou (Sinha Girija), na vrchole ktorej nájdete množstvo historických stavieb;
Kandy – miesto, kde sa údajne našli 4 Budhove zuby; 
Ridi Vihara – chrám postavený na počesť objavenia striebra v oblasti, zaujímavé sú najmä fresky a zlatá a ležiacia socha Budhu;
Uda Walawe National Park jediný zo srilanských národných parkov porovnateľný s africkými najmä vďaka slonom, byvolom a leopardom. Žije tu 30 druhov hadov a veľký počet druhov vtákov. V parku sa dajú prenajať terénne autá, za stopárov sa platí extra;
Určite ochutnajte kvalitný cejlónsky čaj a navštívte aspoň jednu z mnohých čajových plantáží.

Sri Lanka - zdravotná starostlivosť

Odporúčame vybaviť si pred cestou zdravotné poistenie v SR a doniesť si so sebou základné lieky, plná aklimatizácia trvá asi dva týždne, počas tejto doby sa dostavujú pocity malátnosti a únavy a bolesti hlavy. Odporúčame piť veľa vody. Na ochranu pred hmyzom prenášajúcim nebezpečné choroby je vhodné používať repelenty a elektrické odpudzovače hmyzu. Prípadné stopy po uštipnutí dobre miznú po potretí miestnymi špeciálnymi krémami a masťami (napr. Cetrimide, Crotaminon, Malathoin apod.) Pri cestách z rizikových oblastí na žltú horúčku je potrebné mať potvrdenie o očkovaní.

Sri Lanka - bezpečnosť

Stredná, južná a západná časť krajiny, kam smeruje väčšina turistov, je relatívne bezpečná. Aj napriek tomu sa odporúča väčšia obozretnosť. V máji 2009 vláda vyhlásila víťazstvo nad zvyškami tamilských povstalcov (Tigrami oslobodenia tamilského Ílamu) sa situácia postupne stabilizuje na celom území. Nudizmus je prísne zakázaný. Pri návšteve posvätných miest a chrámov je nevhodné plážové oblečenie.

Sri Lanka - víza a cestovné doklady

Potrebný je platný cestovný doklad s dobou platnosti o dva mesiace dlhšou ako plánovaný pobyt v krajine. Občania SR môžu za účelom turistiky vstúpiť na územie Srí Lanky bez víz a zotrvať tam po dobu nepresahujúcu 30 dní. Pri pobyte nad 30 dní musia mať platné vízum, o ktoré je možné požiadať na Veľvyslanectve Srí Lanky vo Viedni.

Sri Lanka - colné a devízové predpisy

Je povolené doviesť na Srí Lanku veci osobnej spotreby bez cla, v čom je zahrnuté 200 ks cigariet alebo 50 ks cigár alebo 250 g tabaku, 1,5 l alkoholu, 2 l vína, osobné parfémy a toaletné vody v primeranom množstve. Všetci cudzinci musia deklarovať pri vstupe finančné prostriedky. Cudzinec môže byť požiadaný o vyplnenie „Baggage Declaration Form“, v prípade dovozu viac ako 5000.-USD je potrebné vyplniť „Exchange Control, Form D“. Je zakázané dovážať indickú a pakistanskú menu, pornografickú a erotickú literatúru, drogy a zbrane. Je povolené vyvážať zo Srí Lanky pri príchode deklarovaný tovar, 3 kg srílanského čaju a tovar osobnej spotreby. Vývoz srílanskej meny, zlata, platiny, drahokamov a polodrahokamov, starožitností a antropologických materiálov, slonoviny, zbraní, munície, narkotík, zvierat a rastlín je zakázaný.

Sri Lanka - mena

Miestnou menou je srílanská rupia. Najvýhodnejšie je mať so sebou americké doláre. Výmenu doporučujeme už na letisku. Platobné karty akceptujú väčšie hotely a reštaurácie. Kurz, apríl 2012: 1 000,00 EUR = 173 611,11 LKR.Vvýmena cestovných šekov je bezproblémová, akceptovateľná je mena USD, banky sú otvorené od pondelka do piatku od 9.00–13.00 hod, centrálna banka „Bank of Ceylon, York Street, Colombo 1“ od 8.00 – 22.00 hod. Výmenu odporúčame zapísať do „Customs and Immigration Form“. Najčastejšie používané kreditné karty sú VISA a MasterCard.


Výsledky hľadania
Heritance Kandalama
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 2.9.2018 3 dni Raňajky vlastnávlastná 206 €konečná cena Detail
 4.9.2018 3 dni Raňajky vlastnávlastná 206 €konečná cena Detail
 6.9.2018 3 dni Raňajky vlastnávlastná 206 €konečná cena Detail
Club Koggala Village
starstarstar
letecky Praha, Viedeň
Raňajky
Bungalovy
Hodnotenie:
2,6 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 036,44 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 036,44 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 036,44 €konečná cena Detail
Tangerine Beach
starstarstarstar
letecky Praha, Viedeň
Polpenzia, All inclusive
Hotel
Hodnotenie:
5,3 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 9.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 067,92 €konečná cena Detail
 10.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 067,92 €konečná cena Detail
 11.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 067,92 €konečná cena Detail
Royal Palms Beach
starstarstarstarstar
letecky Praha, Viedeň
Raňajky, Polpenzia, All inclusive
Hotel
Hodnotenie:
5,3 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.7.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 078,81 €konečná cena Detail
 19.7.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 078,81 €konečná cena Detail
 20.7.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 078,81 €konečná cena Detail
Koggala Beach Club
starstarstar
letecky Praha, Viedeň
Raňajky
Bungalovy
Hodnotenie:
4,5 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 086,44 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 086,44 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 086,44 €konečná cena Detail
The Long Beach Resort
starstarstarstar
letecky Praha, Viedeň
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
4,3 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 134,41 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 134,41 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 134,41 €konečná cena Detail
Waskaduwa
starstarstarstar
letecky Praha, Viedeň
Polpenzia
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 135,52 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 135,52 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 135,52 €konečná cena Detail
Citrus Hikkaduwa
starstarstar
letecky Praha
Polpenzia
Hotel
Hodnotenie:
4,8 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.7.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 147,85 €konečná cena Detail
 19.7.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 147,85 €konečná cena Detail
 20.7.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 147,85 €konečná cena Detail
Srí Lanka
starstarstarstarstar
letecky Praha
Polpenzia, All inclusive
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 1 198 €1 158 €konečná cena Detail
 31.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 198 €1 158 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 1 198 €1 158 €konečná cena Detail
Taprobana Wadduwa By Asia Leisure
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 198,07 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 198,07 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 198,07 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >