Detail štátu

Švajčiarsko Švajčiarsko - transparent

Ponúkame 4 ubytovacích kapacít za cenu 259 € - 1 320 €.

Švajčiarsko - popis

Švajčiarsko, oficiálny názov Švajčiarska konfederácia, je vnútrozemský spolkový štát v strednej Európe, ktorá susedí s Nemeckom, Francúzskom, Talianskom, Rakúskom a Lichtenštajnskom. Krajina má dlhodobú tradíciu politickej a vojenskej neutrality, ale tiež medzinárodnej spolupráce a je sídlom viacerých medzinárodných organizácií. Švajčiarsko je najvyššie položeným európskym štátom (priemerná nadmorská výška 1300 m), až 60% povrchu krajiny zaberajú vysoké končiare Západných Álp, hlboké ľadovcové doliny, alpínske hole a pasienky a husté lesy. Vďaka svojej neutralite sa Švajčiarsko stalo sídlom mnohých medzinárodných inštitúcií, v roku 1864 napríklad Červeného kríža, v medzivojnovom období tu sídlila Spoločnosť národov. Švajčiarsko bolo členom Spoločnosti národov od roku 1920, v roku 1963 sa stalo členom Rady Európy a v roku 2002 občania Švajčiarska v referende 55% väčšinou hlasov súlasili so vstupom krajiny do OSN. Krajina sa, ako jedna z posledných, stala členom OSN 10. septembra 2002. Švajčiarsko ostalo neutrálne počas oboch svetových vojen, napriek hrozbe ohlasovanej a očakávanej nemeckej intervencii. Mohutná mobolizácia švajčiarskej armády pod vedením generála Henriho Guisana je často úvadzaná ako rozhodujúci faktor, ktorý zabránil nemeckej intervencii. Súčasní historici zistili, že ďalším faktorom mohol byť aj neprerušený obchod švajčiarskych bánk s nacistickým Nemeckom.

Švajčiarsko - všeobecný popis

Rozloha: 41 290 km2. Počet obyvateľov: 7 581 520. Hlavné mesto: Bern Počet obyvateľov hlavného mesta: 125.600 (údaj z roku 2010). Ďalšie dôležité mestá: Zurich, Ženeva, Bazilej, Lausanne, Neuchatel, Lugano. Štátne zriadenie: spolková republika. Administratívne usporiadanie: 20 kantonov (Kanton), 6 polkantovov (Halbkanton). Úradný jazyk: nemčina, francúzština, taliančina, rétorománčina. Rasové a národnostné zloženie: švajčiarski Nemci (58 %), švajčiarski Francúzi (18 %), švajčiarski Taliani (4%), Rétorománi (1%), zahraniční (19%). Náboženstvo: rímski katolíci (41,82 %), švajčiarska reformovaná cirkev (33,04 %), iní protestanti (1,94 %), Svedkovia Jehovovi (0,49 %), moslimovia (4,26 %), pravoslávni (1,80 %), hinduisti (0,38 %), židia (0,25 %), budhisti (0,25 %), starokatolíci (0,18 %), bez vyznania (11,11 %) a iní.

Kultúru vo Švajčiarsku definuje rozmanitosť terénu, rozdielne jazyky a náboženské rozdelenie. Pre krajinu je typické najmä vzájomné ovplyvňovanie s Francúzskom, Nemeckom a Talianskom, mnoho švajčiarskych umelcov je pokladaných v týchto krajinách za ich vlastných. Vznik kultúrnych pamiatok v krajine mala spočiatku na svedomí cirkev, neskôr mešťania a patriciát, keďže krajina nebola na rozdiel od zvyšku Európy ovládaná feudálmi. Švajčiarska hudba nikdy nebola celosvetovo známa, v krajina sa však podobne ako na Slovensku vyvinula folklórna hudba spolu s ľudovými tancami typická pre jednotlivé regióny. Hudobným nástrojom zvláštnym pre Švajčiarsko je dýchový nástroj alphorn, v minulosti používaný pastiermi. Ľudia vo Švajčiarsku sú úctiví, pracovití a majú zmysel pre zodpovednosť (kde inde na svete nájdete krajinu kde sa nekontrolujú lístky v metre, alebo kde kvetinár nechá svoje kvety vonku pred obchodom bez dozoru, lebo vie, že zákazníci sa obslúžia sami a neodídu bez platenia). Seriózne pristupujú k svojmu vzdelaniu a kariére, sú dochvíľni a precízni ako ich povestné hodinky.

V staroveku bolo územie Švajčiarska osídlené keltskými kmeňmi Rétov a Helvétov (odtiaľ aj názov krajiny Helvetia). Od 1. stor. pred n. l. je súčasťou Rímskej ríše, počas sťahovania národov sa tu usídlili germánske kmene. V 6. stor. sa stala krajina súčasťou Franskej ríše, po jej rozpade pripadla k svätej rímskej ríši, od 12. stor. v centrálnom Švajčiarsku prebrali moc Habsburgovci. V boji proti nim vznikla konfederácia tzv. Večný spolok. V r. 1291 sa spojili kantóny Schwyz, Uri a Unterwald, neskôr, v 14. a 15. stor. sa pripojili ďalšie kantóny i dôležité mestá. Nový štátny útvar mal od prvopočiatkov federatívnu podobu združenia svojbytných celkov – kantónov. Na sklonku 18. stor. stratil nezávislosť, po porážke Napoleona pri Lipsku, spolkový snem v r. 1813 vyhlásil neutralitu a v r. 1815 bola na Viedenskom kongrese v zvláštnej deklarácii uznaná „večná“ neutralita. V r. 1848 bol čiastočne podľa amerického vzoru vyhlásený spolkový štát. Zürich ako duchovné centrum krajiny priťahoval mnohých vzdelaných cudzincov, najmä umelcov (žili tu istý čas Johann Wolfgang Goethe, Richard Wagner). Švajčiarsko sa na čas stalo domovom mnohých príslušníkov stredoeurópskej a východoeurópskej šľachty (najmä ruskej), ktorí do krajiny prišli po politických prevratoch a ekonomických zmenách vo svojich krajinách; prichýlilo mnohých politických utečencov i významných umelcov (Charles Chaplin). Krajina si udržala neutralitu aj počas oboch svetových vojen, preto sa stala v druhej svetovej vojne cieľom nemeckých emigrantov pred nacistickým režimom (Albert Einstein, Thomas Mann). Švajčiarske mestá, kvôli neutrálnej pôde, boli častým miestom medzinárodných politických i ekonomických rokovaní, i diskrétnych stretnutí, ktoré mali ovplyvniť politické rozhodovania a zmeny v rozličných častiach sveta. Preto sa Švajčiarsko stalo sídlom rozličných medzinárodných organizácií, napr. v Ženeve pôsobila v r. 1820-1939 Spoločnosť národov, v súčasnosti tu pôsobia viaceré úradovne Organizácie Spojených národov.

Švajčiarsko - počasie

V severnom Švajčiarsku je počasie mierne po celý rok. Severne od Álp prevažuje atlantická klíma, v smere na juh, v Tessine vládne stredozemná klíma s veľmi teplým letným obdobím a miernou slnečnou zimou. Vo vyšších polohách býva podstatne chladnejšie. V severnom Švajčiarsku je počasie mierne po celý rok. Za veľký počet miestnych a regionálnych mikrolím sú zodpovedné hory. Kantón Ticino, na juhu krajiny má teplú, stredomorskú klímu, zvyšok krajiny má stredoeurópsku. Letné teploty sa pohybujú okolo 25 °C, zimné okolo 2 °C až 6 °C. Je dobré pripraviť sa na zmeny počasia, najmä v závislosti od nadmorskej výšky. Snehom sú pokryté oblasti s nadmorskou výškou nad 3000 m. Počasie ovplyvňuje silný južný vietor föhn, prinášajúci vysoké teploty. Je hlavnou príčinou pádov lavín.

Švajčiarsko - gastronómia

Švajčiarsko je krajina syru. Veľmi obľúbenými sú jedlom z taveného syru, napríklad Raclette (horúca syrová špecialita) alebo syrové Fondue (syr roztavený vo víne, do ktorého sa máčajú kúsky bieleho chleba). Ďalšími špecialitami sú mnohé druhy salám a klobás. Švajčiarska čokoláda je svetoznáma. Vo švajčiarskej kuchyni sa používa najmä mäso a mliečne výrobky. V krajine sa nachádza nielen množstvo luxusných reštaurácií, ale jedlo si môžete kúpiť aj v stánkoch rýchleho občerstvenia. Medzi typické jedlá patria: Emmentaler, Appenzeller, Gruyčre a Tęte de Moine – niektoré z miestnych syrov. Papet vaudois – zemiaky, cibuľa a cesnak. Gugelhopf - bábovka so šľahačkou. Fasnachtsküchli - cukrové pečivo, ktoré sa pekáva v čase karnevalu. Z nápojov je na výber veľké množstvo vín, pálenka z ovocia, alebo švajčiarske pivo. Typickými suvenírmi sú švajčiarske hodinky, čokoláda, horský syr a švajčiarsky vreckový nožík.

Švajčiarsko - turistické strediská

Švajčiarske hory sú ideálnym miestom pre oddych hľadajúcich turistov a skúsených horolezcov. Dobrý výstroj je nutnosťou a vždy je potreba si vopred vypočuť predpoveď počasia. Veľa hotelov je vybavených tenisovými kurtmi. Zoznam všetkých golfových ihrísk dostanete v kanceláriách cestovného ruchu. Takmer všade je možnosť si prenajať bicykel. Vodné lyžovanie, jazda na plachetnici, kanoing, to sú niektoré z vodných športov, ktoré je možné praktizovať na mnohých švajčiarskych jazerách. Hlavnou atrakciou krajiny sú početné lyžiarske strediská. Je možné vykonávať všetky druhy zimných športov, ako aj si vyskúšať jazdu na psom záprahu. Z ďalších športov sú to bedminton, paraglaiding a iné.

Ženeva – kozmopolitné centrum Švajčiarska, s románskou katedrálou St. Pierre, múzeom reformácie, rodným domom Jeana Jacquesa Rousseaua, a múzeom moderného umenia Patek Phillipe Museum. Medzi atrakcie patrí múzeum Červeného kríža, ktorý tu bol založený v roku 1864.
Zürich – centrum švajčiarskych bankárov s dvojitou vežou chrámu Großmünster z 11. až 13.storočia a neskororenesančnou budovou radnice (Rathaus), s najkrajšou nákupnou ulicou Európy Bahnhofstrasse, maliarskymi a sochárskymi zbierkami v Dome umenia (Kunsthaus),  a ženským kláštorom Fraumünster z 13. až 15. storočia s farebnou vitrážou Marca Chagalla.
Luzern – jazero obklopené majestátnymi horami pokrytými snehom je esenciou Švajčiarska. Staré mesto Luzern je známe stredovekými domami s pomaľovanými fasádami, pohľadnicovými mostami, dobrými múzeami a reštauráciami.
Augusta Raurica – najväčšie rímske ruiny vo Švajčiarsku, pozostaky kolónie založenej v roku 43 p.n.l.. Dnes je zrekonštruované divadlo, niekoľko chrámov a zaujímavé múzeum s autentickým domom z Rímskej ríše.
Château de Chillon – netypický oválny hrad nad obrovským Ženevským jazerom, ktorý preslávil anglický básnik Lord Byron. Hrad má množstvo dvorov a miestností naplnených dobovými zbraňami, nábytkom a umením.
Franches Montagnes – prekrásne lesné zákutia v pohorí Jura s množstvom turistických a lyžiarskych ciest. Obľúbené sú najmä prechádzky na koňoch. Centrom regiónu je mesto  Saignelégier.
Múzeum hospicu Svätého Bernarda – múzeum predstavujúce záchranársku prácu a život mníchov rádu sv. Bernarda od 11. storočia.
Rheinfall – najväčšie európske vodopády, aj keď nedosahujú rozmery Niagarských sú obdivuhodné.

Švajčiarsko - zdravotná starostlivosť

Povinnosť byť vo Švajčiarsku zdravotne poistený vyplýva zo zákona. Poskytované lekárske služby a zdravotná starostlivosť sú na veľmi dobrej úrovni, ceny za lekárske úkony a ošetrenie sú však pomerne vysoké. Od 01.04.2006 môžu občania SR /turisti, na návšteve/ použiť vo Švajčiarsku v prípadoch neodkladnej zdravotnej starostlivosti európsku kartu zdravotného poistenia; účet za lekára je potrebné uhradiť na mieste a spolu s originálom potvrdenia o platbe/prevode zaslať na refundáciu nasledovnej inštitúcii: Institution commune LaMal, Gibelinstr. 25, CH – 4500 Soleure.

Švajčiarsko - bezpečnosť

Bezpečný pohyb cudzincov vo Švajčiarsku je garantovaný veľmi dobrou organizáciou polície na všetkých úrovniach, spolkovej aj kantonálnej. Občania CH si veľmi potrpia na dodržovanie zákonov a predpisov, políciu na ich nedodržiavanie upozorňujú, nakoľko v nej vidia ochranu voči organizovanému zločinu a ich bezpečnosti.

Švajčiarsko - víza a cestovné doklady

Na základe Protokolu rozširujúceho platnosť dohody medzi ES a jeho členskými štátmy a Švajčiarskou konfederáciou o voľnom pohybe osôb na nové členské štáty EU, ktorá vstúpila do platnosti dňa 01.04.2006 môžu občania Slovenskej republiky cestovať s platným cestovným pasom SR, alebo s platným občianskym preukazom SR. V Švajčiarskej konfederácii sa môžu občania SR prechodne zdržiavať po dobu 90 dní bez prechodného pobytového povolenia (turistika, návšteva). V prípade, že by občan SR mal v úmysle sa zdržiavať dlhšie ako 90 dní, alebo vykonávať zárobkovú činnosť, je povinný požiadať o pobytové povolenie u príslušného kantonálneho migračného úradu. Po 90 dňoch pobytu musí byť pobyt najmenej na jeden mesiac prerušený; celkovo nesmie pobyt v rámci jedného roku presiahnuť 6 mesiacov (max. 2 x 3 mesiace). Pri vstupe na územie krajiny môže príslušník pasovej kontroly požadovať preukázanie finančného zabezpečenia na dobu pobytu vo výške 100,-CHF na osobu a deň (študenti 30,- CHF na osobu a deň).

Švajčiarsko - colné a devízové predpisy

Bez cla a daní môžu byť dovezené : používané predmety osobnej potreby, oblečenie, bielizeň, toaletné potreby, športové náradie, prenosný počítač, hudobné nástroje a iné použité veci. Potraviny, tabak a alkoholické nápoje v oslobodenej hodnote je možné doviesť na osobu (nad 17 rokov) a jeden krát za deň. Peniaze v hotovosti nepodliehajú pri dovoze a vývoze žiadnym obmedzeniam. Alkoholické nápoje a tabak môžu doviezť bez cla a daní osoby nad 17 rokov v nasledovnom množstve : cigarety 200 ks alebo cigary 50 ks alebo fajkový tabak 250 gr, alkoholické nápoje do 15 % obsahu alkoholu 2 litre a alkoholické nápoje nad 15 % obsahu alkoholu 1 liter. Ostatný osobný tovar do hodnoty 300,- CHF na 1 osobu je oslobodený. Ak hodnota dovážaného tovaru presiahne 300,- CHF, všetok tovar podlieha dani a clu. Kumulácia oslobodenej hodnoty tovaru na viaceré osoby je vylúčená. Výnimku z oslobodenej hodnoty tovaru predstavujú citlivé poľnohospodárske výrobky ako napr. mäso a mäsové výrobky, mliečne výrobky, oleje a tuky, ktoré presahujú určité najvyššie množstvá. Množstvá, ktoré presahujú uvedené oslobodenia, sa ohlasujú a podliehajú dani. Švajčiarske colné prepisy sú platné aj pre územie Lichtenštajnska. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť najmä dovozu zbraní/nožov.

Švajčiarsko - mena

Švajčiarsky frank (CHF) = 100 rappenov alebo centimov. Bankovky sú v hodnotách 1000, 500, 200, 100, 50, 20 a 10 CHF. Mince sú v hodnotách 5, 2 a 1 CHF a 50, 20, 10 a 5 centimov. Kurz apríl 2012: 1 000,00 EUR = 1 201,80 CHF.

R

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >