Detail štátu

Švédsko Švédsko - transparent

za cenu - .

Švédsko - popis

Švédsko, oficiálny názov Švédske kráľovstvo, po švédsky Konungariket Sverige je severská krajina v Škandinávii. Švédsko leží na severozápade Európy vedľa Nórska. Na východe susedí s Fínskom. Patrí medzi škandinávske krajiny. Jeho juhovýchodné pobrežie obmýva Baltské more. Švédsko sa napriek výraznej polohe na sever teší predovšetkým miernemu podnebiu, a to najmä vďaka Golfskému prúdu. Na juhu Švédska rastu sú hojne rozšírené listnaté stromy, na severe zas krajine dominujú najmä borovice a brezy. V horách severného Švédska dominuje subarktické podnebie. Na sever od polárneho kruhu slnko počas letných dní vôbec nezapadá, a naopak, v zime sú bez konca a začiatku noci. Na východe Švédska sa nachádza Baltské more a Botnický záliv, vytvárajúce dlhú pobrežnú čiaru a ešte viac zjemňujúce podnebie. Na západe sa tiahne škandinávska horská reťaz, pásmo oddeľujúce Švédsko od Nórska. Južná časť krajiny je prevažne poľnohospodárska, lesy pokrývajú menšiu časť územia než ďalej na severe. Zaľudnenie je tu takisto vyššie v južnom Švédsku, centrá sú najmä v údoliach jazier Mälaren a v Öresundskom regióne. Najväčšími ostrovmi Švédska sú Gotland a Öland. Vplyv na ich spoločnosť a vládu je často opisovaný ako hegemónia. Švédsko je ideálnym miestom na dovolenku pre ľudí, ktorí radi obdivujú prírodu. Takmer 50% rozlohy krajiny je zalesnenej, a nespočetné jazerá ponúkajú nádherné prírodné scenérie a možnosti vodných športov. Švédske historické mestá sú veľmi pôvabné.

Švédsko - všeobecné informácie

Rozloha: 449 964 km2. Počet obyvateľov: 9 366 092 (údaj z roku 5/2010). Hlavné mesto: Stockholm/Štokholm 829 417 (údaj z roku 12/2009). Ďalšie dôležité mestá: Göteborg, Malmö, Umeå, Uppsala, Lund, Jönköping, Linköping, Helsingborg, Luleå, Kiruna. Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Administratívne usporiadanie: 24 krajov (län) a 286 samosprávnych okresov (komún). Úradný jazyk: švédčina. Rasové a národnostné zloženie: Švédi (90,8 %), Fíni (2,5 %), iné (6,7 % z toho 6000 Laponcov). Náboženstvo: evanjelické (89 %), rím.-katolícke (2 %), ostatné – pravoslávne, islamské, židovské (9 %). Časové pásmo:0 h., SEČ.

Územie Švédska bolo obývané už počas doby kamennej. Najskorší obyvatelia boli zrejme lovci a zberači, ktorí sa živili najmä tým, čo im mohlo ponúknuť more (neskôr nazvané Baltským). Začiatkom stredoveku patrili Švédi medzi Vikingov. Pokresťančovanie v 12. storočí viedlo k zjednoteniu švédskeho štátu. Východno-západná schizma medzi katolíkmi a východným ortodoxným náboženstvom sa odzrkadlila v častých vojnách medzi Švédskom a Novgorodom, situácia sa však upokojila roku 1323 Nöteborským paktom, ktorým sa stanovili hranice. Podobne ako novozaložené štáty Nórsko a Dánsko bolo Švédsko v 14. storočí sužované krízami sťaženými aj čiernou smrťou, napriek tomu sa však divoká expanzívnosť tejto krajiny na Škandinávsky polostrov a územie súčasného Fínska nezmiernila. Politické začlenenie budúceho Fínska do Švédska trvalo od roku 1362 až do roku 1809. V roku 1389 sa tri krajiny – Nórsko, Dánsko a Švédsko zjednotili pod jednu monarchiu (Kalmarská únia). Išlo však o personálnu, nie politickú úniu. Počas 15. storočia vzdorovali Švédi snahe centralizácie moci pod korunou Dánska, čo vyústilo až do ozbrojených konfliktov. Švédsko sa odpojilo v roku 1521, kedy Gustav Eriksson Vasa, od roku 1523 známy ako kráľ Gustav I., znovu nastolil oddelenie švédskej koruny od únie. Gustav Vasa je Švédmi považovaný za Otca národa. Švédsko prijalo v 16. storočí reformáciu. Luteranizmus sa stal štátnym náboženstvom a odvtedy až dodnes je dominantným teologickým akcentom v švédskom kresťanstve. Švédska cirkev zotrvala pri svojej organizačnej hierarchii zdedenej od rímskokatolíckej cirkvi. V 17. storočí nastal vzrast Švédska ako jednej z veľmocí Európy vďaka úspešnej spoluúčasti v tridsaťročnej vojne iniciovanej kráľom Gustávom II. Adolfom. Táto pozícia sa však začala drobiť v 18. storočí, kedy imperialistické Rusko bojovalo s vládami severnej Európy vo veľkej severskej vojne, a najmä v roku 1809, kedy sa oddelila južná polovica Švédska, z ktorej vzniklo Fínske veľkokniežatstvo Ruska. Novodobá história Švédska je pokojná, posledná vojna, ktorej sa krajina zúčastnila, bola výprava proti Nórsku v roku 1814, po ktorej vznikla Švédskom riadená personálna únia s Nórskom. Táto bola v mieri rozdelená roku 1905, napriek rôznym vyhrážkam. Hroziacej socialistickej revolúcii sa Švédsko vyhlo v roku 1917, po čom bol opätovne nastolený parlamentarizmus a krajina sa stala demokratickou. Švédsko ostalo neutrálnym aj počas dvoch svetových vojen, neangažovalo sa ani v studenej vojne a ani dnes nie je členom žiadnej vojenskej aliancie.

Dnešnú švédsku kultúru neformujú iba národné zvyklosti a korene, ale rovnako ju výrazne ovplyvňujú i kultúry okolitých krajín ako Anglicko, Fínsko, Nemecko a Rusko. Švédsko je preslávené ako domov Nobelovej ceny, pomenovanej po Alfrédovi Nobelovi, ktorý objavil dynamit. Každoročne sa odovzdáva za skvelé výsledky a objavy v chémii, fyzike, medicíne, literatúre a mierových aktivitách. Švédi sú rovnako pyšní i na svojho ďalšieho krajana Carolusa Linneausa, ktorý klasifikoval rastliny a živočíchy do druhov a dal im tak individuálne a jedinečné mená. Švédska spoločnosť oslavuje ducha priateľstva a má v povahe pozitívne hľadieť do budúcnosti s pretrvávajúcou úctou k minulosti. Obyvatelia tejto severskej krajiny si chránia svoje životné prostredie, sú pyšní na jeho krásu a do popredia vždy stavajú svojich blízkych a priateľov.

Švédsko - počasie

V severnom Švédsku sú zimy dlhé a veľmi studené s teplotami do -40 °C. Za hranicou polárneho kruhu svieti slnko v lete od polovice júna do polovice júla. Letá sú väčšinou veľmi teplé, na severe krajiny sú však kratšie. Na juhu sú zimy tiež chladné s veľa snehom. Ostrov Öland je známy pre svoje obzvlášť suché a teplé počasie. Golfský prúd, obtekajúci západné brehy Škandinávie, tvorí podnebie mierne s častými zmenami počasia. Najteplejšie mesiace sú júl a august (na severe priemerne +13 °C, na juhu +18 °C), najchladnejšie december až február (na severe pri Kirune -13 °C, na juhu -1 °C).

Švédsko - gastronómia

Reštaurácie sú drahé, najlacnejšie sú obedy. Aby ste si typickú studenú misu (Smörgĺsbord) vychutnali, mali by ste pokrmy jesť v tradičnom poradí. Najskôr ochutnajte obloženého haringa so slanými zemiakmi, potom možno ďalšie pokrmy z rýb, studenú pečené mäso, paštétu, plnené teľacie mäso, alebo údené sobie mäso. Potom nasledujú teplé jedlá z haringov, mäsové knedlíky, alebo omeleta. Pitie liehoviny a pálenka sa pijú ľadovo chladené k studenej mise. Švédske svetlé a tmavé pivá sú rozdelené do troch tried podľa sily. Víno a sekty sú veľmi drahé. Mládeži do 20 rokov sa alkohol nepredáva. Víno, pivo a alkohol sú predávané v štátnych obchodoch, ktoré majú normálne otváracie hodiny. V nedeľu sa v reštauráciách nepredáva alkohol do 13.00 h. Po polnoci je možné alkohol kúpiť len v nočných podnikoch, ktoré mávajú otvorené do 02.00 alebo 03.00 h. Pokuty za alkohol za volantom sú veľmi vysoké. Konzumácia alkoholu nie je povolená na verejnom priestranstve. Alkohol nad 3,5 % sa podáva v baroch a vybraných reštauráciách. Alkohol na domáce použitie je možné zakúpiť iba v štátnej predajnej sieti Systembolaget, ktorá má však širokú sieť predajní a výber sortimentu, ale obmedzené otváracie hodiny.

Švédsko - turizmus

Veľké množstvo turistických chodníkov. Pre vytrvalcov je poruke tzv, Kráľovská cesta (Kungsleden), ktorá je dlhá 500 km, a ktorá vedie z Hemaranu pozdĺž nórskej hranice až do Abiska. Cykloturistika Švédsky inštitút na podporu cyklistiky ponúka v spolupráci s miestnymi kanceláriami cestovného ruchu cyklistické túry. Golf vo Švédsku je 150 golfových ihrísk. Jedno z nich sa nachádza v o vrchnej časti Polérneho Kruhu, takže v lete môžete niekedy hrať 24 hodín denne. O polnoci sa tradične konajú súťaže. Zimné športy Okrem oblasti juhu môžete so snehom rátať od Decembra do Marca. Odporúča sa predovšetkým bežkovanie. Na severe švédska je mnoho lyžiarskych stôp osvetlených. Na severe sú taktiež dobré podmienky na zjazdové lyžovanie, okrem toho sú tam ponúkané jazdy so psími záprahmi. Vodné športy Švédsko má stovky kilometrov pláží a 96.000 jazier so všetkými možnosťami vodných športov (člnkovanie, plavby na plachetniciach, kanoing, jazdy na divokej vode, windsurfing) Pri skalnatom pobreží severne od Göteborgu sa od júna do augusta usporiadávajú potápačské kurzy. Člnkovanie V mnohých kempingoch je možné si požičať, prenajať člny a kanoe. Plachetnice a člny je možné si prenajať na viac ako 25 miestach vo Švédsku. Na veľa kanáloch sú ponúkané výletné plavby. Zo Štokholmu plávať k Schären (vyše 30.000 ostrovov). Rybolov Na piatich najväčších jazerách nie je potrebné vlastniť rybársky preukaz, no na menších jazerách a riekach je potrebná licencia, ktorú možno získať v obchodoch so športovými potrebami a na dopravných inšpektorátoch. Taktiež sú ponúkané rybárske zájazdy k moru. Švédsky zväz turistiky-Svenska Turistföreningen (STF) uverejňuje zoznam rybárskych prístavov, ktoré takéto zájazdy ponúkajú.

Hlavné mesto Švédska sa rozprestiera na 14 ostrovoch. Najstaršia zmienka o ňom je z polovice 13. stor. Jeho historické centrum Gamla Stan (Staré mesto) leží na ostrove Stadsholmen. Na námestí Stortorget v Starom meste bolo trhovisko i popravisko. Na mieste rozsiahlych archeologických nálezov dnes stojí Múzeum stredoveku. Určite treba zhliadnuť rozložitý Kráľovský palác, ktorý má 550 miestností a rozsiahle zbierky porcelánu, gobelínov a obrazov. Riddarholmský kostol na ostrove Riddarholmen bol v minulosti tradičným miestom pochovávania švédskych kráľov. Druhým najväčším mestom je Göteborg, najvýznamnejší prístav, ktorý má 17 km dlhé nábrežie a móla. Raritou je Maritima center s niekoľkými historickými plavidlami a expozíciou o živote na mori a Múzeum námorných plavieb s akváriom. Etnografické múzeum má jedinečnú zbierku laponského ľudového umenia. Do Östersundu láka turistov povesť o storsjonskej príšere, miestnej príbuznej Lochnesskej príšery, ktorá údajne žije v 75 metrovej hĺbke jazera Storsjon neďaleko mesta.
Za polárnym kruhom stojí za zastávku mesto Gallivare s 22 tisíckami obyvateľov. Je konečnou stanicou Inlandsbanan, 1300 km dlhej železnice zo švédskeho vnútrozemia, ktorá vedie nádhernou scenériou a je považovaná za najkrajšiu trať v krajine. Často na nej najmä kvôli turistom jazdia historické vozne. Gallivare bolo od 19. stor. miestom ťažby železnej rudy. V krajine sú dve desiatky národných parkov, vyše 700 prírodných rezervácií a takmer 40 hlavných turistických trás. Vyhľadávaný Kráľovský chodník (Kungsleden) má vyše 500 km a vedie zo severu z Abiska na juh k jazeru Grövelsjön v kraji Dalarna.
Turistom sa v Štokholme, Göteborgu a Malmö vyplatí kúpiť tzv. City Card. Umožňuje voľnú jazdu MHD, zdarma parkovanie, voľný vstup alebo vstup so zľavou do múzeí a na rôzne atrakcie.

Švédsko - zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť je slovenským občanom poskytovaná v štátnych zdravotníckych zariadeniach na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia, ktorý si slovenský občan musí vybaviť pred cestou vo svojej poisťovni. Za každú návštevu lekára sa hradí vstupný poplatok (od 100-250 SEK podľa charakteru prehliadky). Sieť zdravotníckych zariadení je pomerne hustá. Turistom v prípade zdravotných problémov sa odporúča vyhľadať miestne zdravotné centrum („Akutmottagning“ alebo “Vardcentral”). V lekárňach („Apotek“) je v porovnaní so Slovenskom menší rozsah liekov bez predpisu. Telefónne číslo pohotovostnej služby je 112. Do budov je spravidla zabezpečený bezbariérový prístup. Nie sú vyžadované žiadne zvláštne očkovania.

Švédsko - bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v krajine je stabilná. Bezpečnostný stupeň v krajine je však stále na pozícii zvýšený. Hrozba nie je pokladaná za iminentnú, keďže podľa dostupných údajov z polície a bezpečnostnej služby nehrozí žiadne nebezpečenstvo minimálne v období najbližších mesiacov. Kriminalita vo Švédsku je pomerne malá, zvyšuje sa podiel násilných trestných činov a vlámaní do bytov/domov a áut. Turisti vo veľkých mestách v čase turistickej sezóny sú často predmetom zvýšeného záujmu vreckárov. Kupovanie sexuálnych služieb je vo Švédsku trestné. Slovenskí turisti môžu v prípade okradnutia/lúpeže požiadať o pomoc pri odškodnení Úrad na pomoc a odškodnenie obetí kriminality (www.brottsoffermyndigheten.se).

Švédsko - víza a cestovné doklady

Od 1. mája 2004 môžu slovenskí občania s platným cestovným dokladom cestovať do Švédska bez akéhokoľvek obmedzenia a potrebnej registrácie na obdobie kratšie ako 3 mesiace. V prípade pobytu presahujúceho 3 mesiace sú občania SR povinní na Migračnom úrade (www.migrationsverket.se) požiadať o registráciu ich pobytu v o Švédsku, k čomu im budú vydané pobytové karty občana EÚ.

Švédsko - colné a devízové predpisy

Dovoz alkoholických výrobkov do Švédska z inej krajiny EÚ je bez obmedzenia na účel osobnej spotreby (podmienkou je vek 20 r.). Dovoz tabakových výrobkov z iných krajín EÚ na účel osobnej spotreby je bez obmedzenia (podmienkou je vek 18 r.). Dovoz alkoholu a cigariet mimo krajín EÚ (napr. Alandské ostrovy, Kanárske ostrovy) podlieha colným obmedzeniam (a zdaneniu).

Švédsko - mena

Švédska koruna (SEK) 1 SEK = 100 öre. Kurz apríl 2012: 1 000,00 EUR = 8 902,40 SEK.