Detail štátu

Sýria Sýria - transparent

za cenu - .

Sýria - popis

Sýria, oficiálny názov Sýrska arabská republika, je štát na Blízkom východe. Sýria leží na východnom konci Stredozemného mora. Na severe hraničí s Tureckom, na východe s Irakom, na juhu s Jordánskom, na juhozápade s Izraelom a na západe s Libanonom. Hlavné mesto: Damask. Ďalšie dôležité mestá: Aleppo, Lattakia, Homs, Tartous, Raqqa. Väčšinu územia vyplňuje plošina, ktorá sa skláňa k juhovýchodu, kde ju pretína údolie Eufratu s prítokom Chabúr. Na juhu sa do nej včleňuje sýrská púšť. Územie, ktoré lemuje Stredozemné more v dĺžke asi 193 km, je úzka úrodná nížina. Nad ňou je pásmo Džebel Ansáríja. Najvyššie pohoria sú na hranici s Libanonom - Antilibanon, Džebel (vápencový masív) s horou Hermon (2 814 km). To na juhu klesá ku Golanským výšinám. Na juhu vystupuje nižší vulkanický masív Džabal ad-Drúz. Vegetácia sa vyskytuje od riedkych púštnych krovín na východe cez suché pastviny na severe až po husté stredomorské krovinné formácie a lesy na najvyšších horách. V púšťach žijú gazely, tarbíci a jašterice, horské lesy sú domovom divokých prasiat, vlkov, jazvecov, dikobrazov a rozmanitých vtákov. Zelené pobrežie Stredozemného mora strieda kontrast vyprahnutých ďalekých púští, či pôvodné starobylé krčmičky striedajú zasa moderné mestá. Neopakovateľná krása antických zrúcanín a celých ich areálov, či strohých hradov. Doposiaľ zriedkavo navštevovaná krajina, ktorá môže svojim návštevníkom mnohé ponúknuť. Stačí spoznať napr. jej kolosálne starobylé ruiny (PALMYRA), impozantnú citadelu (ALEPPO), či jeden z najzachovalejších rímskych amfiteátrov (BOSRA), hrady z obdobia križiackych výprav (Crack de Chevaliers), najstaršie hlavné mesto na svete - DAMASEK, či mnohé iné miesta s dominantnými pamiatkami islamskej (mešity) a kresťanskej kultúry (kostoly, hrob Jána Krstiteľa...). Krajina je bohatá na veľké zásoby nerastných surovín (ropa, fosfáty, mangánová a železná ruda, kamenná soľ). Priemysel je zameraný na petrochémiu, výrobu umelých hnojív, textilu a potravín. Na pobrežnej nížine pestujú pomaranče, citróny, vinič, olivy a v dolinách riek zasa obilniny, bavlník a zeleninu. V menej úrodných častiach chovajú ťavy, ovce a kozy. Krajina láka turistov na množstvo historických pamiatok a je významným obchodným uzlom. Očarí Vás nielen to všetko, ale najmä jej nekonečné púšte a v neposlednom rade i arabská pohostinnosť a milí, dobrosrdeční ľudia.

Sýria - všeobecné informácie

Rozloha: 185 180 km2. Počet obyvateľov: 22.5 mil. z toho 1 mil. irackých utečencov (údaj z roku 2008). Hlavné mesto: Damask/Dimashq, počet obyvateľov: 3.8 mil. (údaj z roku 2008). Štátne zriadenie: republika. Administratívne usporiadanie: 14 provincií. Úradný jazyk: arabčina. Rasové a národnostné zloženie: sírski Arabi (89 %), Kurdi (6 %), Arméni (2 %), iné (3 %). Náboženstvo: islam (90 %, z toho suniti 83 %, alaviti 12 %, drúzi 3%, ismailiti 2 %), kresťanstvo (9 %), iné (1 %). Elektrina: 220 V, 50 Hz je potrebný adaptér dá sa takmer vždy získať v hoteli alebo v ubytovni. Časové pásmo: UTC /GMT/ + 2.

Sýria, ležiaca na dávnej obchodnej a vojenskej ceste medzi Stredomorím a Mezopotámiou (dnešný Irak), tvorila asi od roku 2000 rokov pred n.l. súčasť Akkadskej ríše – jednej z najstarších svetových civilizácií. Neskôr bola provinciou ríše egyptskej, chetitskej, asýrskej a babylonskej. Peržanov vyhnal zo Sýrie Alexander Veľký Macedónsky. Jeho nástupcovia potom rozšírili v krajine grécku kultúru. V roku 64 pred n.l. sa stala Sýria rímskou provinciou. Od roku 395 n.l. bola Sýria spravovaná z hlavného mesta Východorímskej ríše Konštantínopolu až do roku 634, kedy ju dobyli moslimskí Arabi. Počas Umájovskej dynastie konvertovala väčšina Sýrčanov k islamu a Damašek sa stal politickým a kultúrnym centrom islamského sveta. V 11. storočí sa oblasť dostala do rúk seldžuckých Turkov. V tomto období bola Sýria dejiskom mnohých bitiek medzi západnými kresťanskými križiakmi a moslimami. V 12. storočí zabrali križiaci značnú časť sýrskeho územia, ale roku 1187 ich vyhnal kurdský vojvodca Saláhuddín. Jeho ajjobovskí potomkovia a ich mameluckí následovníci vládli krajine až do roku 1516, kedy Sýriu dobyli osmanskí Turci. Sýria sa stala po porážke Turecka v roku 1920 mandátnym územím Francúzska a vtedy aj vznikli jej dnešné hranice. Za 2. svetovej vojny Sýrii krátko kontroloval pronemecký francúzsky režim z Vichy, než ju obsadili spojenecké vojská Veľkej Británie a Slobodného Francúzska. Francúzsko opustilo krajinu až v roku 1946, kedy sa Sýria stala nezávislou. O tri roky neskôr bola zvrhnutá nová civilná sýrska vláda a po krátkom spojení s Egyptom (1958-1961) prevzala moc v roku 1963 Strana arabskej socialistickej obrody (Baas). Baasistický režim prežil vnútorné nepokoje aj konflikty so zahraničím. V arabsko-izraelskej vojne v roku 1967 krajina utrpela veľkú porážku a v roku 1973 vo vojne Yom Kuppur (sedemdňová vojne) Izrael obsadil Golanské výšiny. Sýria po roku 1975 vyslala svoje vojská do Libanonu, čo viedlo k predĺženiu zrážok s Izraelom na ďalších 15 rokov, než sa v roku 1992 podarilo v Libanone dosiahnuť krehkej stability. Za vojny v Perzskom zálive v roku 1991 sa Sýria pripojila ku spojeneckým silám proti svojmu starému rivalovi Iraku a tak zlepšila svoje napäté vzťahy so Západom.

Sýria - gastronómia

Ovocie a zeleninu sa odporúča umývať v dezinfikovanej vode a pokiaľ možno ho olúpať pred konzumáciou. Dosť dôležité je, aby sa pokrmy konzumovali tepelne upravené, ale nikdy nie ohrievané. Na pitie sa odporúča používať zásadne iba balenú vodu vo fľašiach, ktorá je všade dostupná (vyhýbajte sa používaniu ľadu do nápojov). Pokiaľ sa ich voda prevarí, nie je to pre nás nebezpečné a preto si pokojne môžete objednať aj kávu, alebo čaj. Taktiež aj mlieko – nie je pasterizované, ale je prevarené a pokiaľ sa hygienicky uskladňuje, nemalo by spôsobovať problémy. Sýrska kuchyňa je jedinečná. Vraj je najlepšia spomedzi arabskej. Typickým pokrmom je lahmi siníje: mleté hovädzie s petržlenom a cesnakom či samak, ryba upravená podľa vašej chuti. Vždy čerstvá zelenina a ovocie zabezpečujú vitamíny. K najväčšej špecialite patria kub´be mehši, kub´be saníje (na rošte), kub´be bil laban, maglúbe (ryža, mäso, baklažán), mluchíje, magdús batližán (kvasené baklažány plnené orechmi, cesnakom a paprikou zaliate olivovým olejom), zo šalátov: tabbúleh a fetúš. Ťavie mäso je chutné, podobné jahňacine a je z neho výborný kebab alebo fašírky na rošte. Národné jedlo kub´be, teda najmä jej príprava, je cvičením trpezlivosti a výdrže. Mäso a burgol sa niekoľkokrát pomelie, dôležité je aby vznikla jemná masa, z ktorej sa zhotovia "malé čiapočky". Čiapočky sa naplnia plnkou, ktorá pozostáva z cibuľky, mletého mäsa a zo sekaných vlašských orechov. Výsledok stojí za to, hotové kub´be je ozajstnou delikatesou a pôžitkom pre chuťové bunky.

 

Sýria - počasie

 

Prevládajúce podnebie má stredomorský charakter, daždivé chladné zimy a suché horúce letá s dvoma krátkymi prechodnými obdobiami. V období mesiacov január a február je potrebné rátať aj so snežením a mrazmi.

Sýria - kultúra a spoločnosť

Sýrijčania sú rovnako pyšní na svoju súčasnú kultúru ako i na svoj pôvod odrážajúci sa v ich pohostinnosti, ktorá je hlboko zakorenená v arabských tradíciách a potešení so zdieľania atraktivity orientálneho spôsobu života. Hosť je vždy uctievaný a neustále ponúkaný občerstvením (najčastejšie kávou).

Sýria - turistické strediská

Celá krajina je štedro obdarená históriou od najstarších čias. Nájdete tu pamiatky a odkazy starých Sumerov, Babylončanov, Feničanov, Rimanov, moslimov, Osmanov, koloniálnych Angličanov a Francúzov. Prehnali sa tadiaľto vojská Alexandra Veľkého, Chetitov, Egypťanov. V Sýrii bola vynájdená prvá abeceda na svete. Mesto Ugarit dnes pripomínajú už len ruiny, ale jeho archeologické vykopávky zaplavili všetky veľké múzeá sveta. Rímsku nadvládu pripomína mesto Palmýra, ktorému sa tiež hovorí „nevesta púšte“, najstaršie hlavné mesto sveta Damašek, najväčší križiacky hrad na svete Crac des Chevaliers, ostrov detí...  Nájdete tu miesta, kde sa stretávajú milióny pútnikov z celého sveta a to rovnako moslimov ako aj kresťanov. Určite nevynechajte dedinku Maalula, kde sa dodnes ako cirkevný jazyk používa aramejčina - jazyk Ježiša Krista. Ak ste zvedaví, ako aramejčina, dnes už patriaca k mŕtvym jazykom, znie, musíte buď prísť do Maaluly, alebo si pozrieť film „Umučenie Krista“. 

Damašk - po prílete do Damašku odporúčam ísť sa prejsť do jednej z najstarších mešít na svete. Umajjovská mešita je srdcom starovekého Damašku. Mešita stojí na základoch rímskeho Jupiterovho chrámu. Je jednou z mála mešít, kde sa stretávajú sunniti, šíti aj kresťania. Umajjovská mešita ukrýva vo svojich múroch hlavu Jána Krstiteľa, ktorý je moslimami považovaný za jedného z mnohých prorokov. Sýria je z 90 percent sunnitského vierovyznania. Sunniti sú počas modlenia ponorení do svojich myšlienok, zatiaľ čo šíti počas modlenia nahlas nariekajú a prejavujú navonok svoje city. Umajjovská mešita, ktorá vznikla za vlády Umajjovcov v 7. storočí nášho letopočtu, je taktiež mešitou, ktorú ako prvý pápež vôbec navštívil Ján Pavol II. Málokto by tu očakával asi dvadsaťpercentnú komunitu kresťanov. Kresťania sú zastúpení v sýrskej ortodoxnej cirkvi, grécko-ortodoxnej a grécko-katolíckej cirkvi. Kúsok za mešitou je kostol Svätého Ananiáša, kde sa obrátil Svätý Pavol na kresťanskú vieru. Večer je možné si pozrieť predstavenie Dervišov, ktorí svojím tancom oslavujú Alaha. Derviš sa otáča okolo vlastnej osi neuveriteľných desať minút v rýchlom šialenom tempe a na konci sa pokloní aby ukázal, že sa mu netočí hlava. Damašek nieje len Umajjovská mešita a nekonečné bohaté bazáre, ale hlavne neopísateľná atmosféra. V tomto meste ešte máte možnosť spoznať skutočný orient, ktorý už nenájdete pomaly ani v Káhire či Marakéši. Obrovské nekonečné bazáre, kde zjednáte všetko od výmyslu sveta. Oriešky, tymián, vanilka, sézam, olivové mydlo, zlato a sladké voňavky. Najpôsobivejší zážitok získate, keď si sadnete do jednej z mnohých štýlových kaviarní, kde si objednáte buď arabský čaj alebo kávu a vodnú fajku. Často sa stane, že do kaviarne príde básnik a začne rozprávať baladický príbeh plný žiaľu i radosti. Zvedaví diváci sa zastavujú a pospevujú si spolu so spevákom. I keď ničomu nerozumiete, máte pocit, že sa stávate súčasťou tohto úžasného divadla. Ak chcete okrem krásy duše, očistiť aj svoje telo, navštívte turecké kúpele Hamam. Je to miesto, kde sa radi stretávajú moslimovia - popritom sa umývajú, saunujú a masírujú. V Damašku sa nachádza jeden z najstarších Hamamov na svete. Môžete tu stráviť toľko času, koľko sa vám zachce. Najskôr mokrá sauna, miesto bazénu sa oblievate studenou vodou a s mydlom v ruke a uterákom, ktorý určite nevidel aviváž vás dôkladne vydrhnú. Na záver masáž. Krásny pocit čistoty a k tomu ešte sladký čaj, či káva s kardamonom.

Palmýra - jej najväčším lákadlom je „nevesta púšte“. Toto rímske mesto leží v strede sýrskej púšte, ktorá je zároveň jednou z najnebezpečnejších púští na svete. Priam neuveriteľne pôsobí, keď sa pred vami odrazu zjaví zelená oáza. Skoro ako fatamorgána. Mesto bolo kľúčovým bodom hodvábnej cesty. Tu sa stretávali karavány obchodníkov, ktorí ponúkali svoj bohatý tovar. Stretávali sa tu obchodníci z Arábie, Číny, Talianska, Iránu, Indie, najväčší rozkvet dosiahl mesto za panovania Rimanov. Vtedy sa na miestnej agore obchodovalo podľa prísnych pravidiel. Okolo námestia boli vyvesené tabule s aktuálnymi cenami, aby sa obchodníci nezdržovali v meste zbytočne dlho, každým dňom pobytu platil obchodník mestu viac. Klamanie počas obchodov sa prísne trestalo. Ochrancami karaván, ktoré potom pokračovali cez púšť ďalej, boli beduíni, ktorí najlepšie poznali terén a vedeli ako predísť nástrahám púšte. Mementom sú dodnes voľne prístupné antické pamiatky, ktoré sú snáď jediné na svete, ktoré nie sú ohradené pletivom. Na vás isto silne zapôsobí Baalov chrám, kolonádová ulica, divadlo. Palmýra je príkladom toho, ako boli orientálne mestá a a ich chrámy postavené podľa rímskeho vzoru. Ešte v dvadsiatom storočí obývali ruiny dedinčania netušiac o obrovskej hodnote, ktorú tieto pozostatky z antickej doby majú. Dnes stojí moderné mesto hneď vedľa toho antického. 

Crac des Chevaliers - na histórické križiackych výprav je Sýria priam stvorená. Schádzali sa tu križiaci na svojej púti takmer 200 rokov. Križiacke výpravy začali v roku 1095, keď pápež Urban II. vyhlásil prvú výpravu do svätej zeme. Celkovo sa vybralo na púť osem križiackych výprav, plus jedna detská. Práve výprava detí z roku 1212 vrhá čierny tieň na križiakov. Križiaci dobrovoľne opustili hrad a tým aj územie dnešnej Sýrie. Z diaľky vidieť hrad, ktorý nepripomína monumentálnu stavbu s označením „najväčší a najkrajší“. Dnes sa môžete voľne túlať chodbami hradu, ktorý vyvoláva pocit, akoby posledný križiak opustil toto miesto len pred nedávnom. I keď ide o hrad z 12 storočia, v žiadnom prípade sa nedá hovoriť o zrúcanine. Všetko zostalo krásne zachované, nástenné maľby, dlhé kryté gotické chodby, hradné bašty, padacie mosty, vodné priekopy.

Križiaci v dnešnej Sýrii celkovo postavili 13 hradov a pevností. Druhou najvýznamnejšou stavbou je pevnosť v Allepe a katedrála v druhom najväčšom prístavnom meste Tartus. Katedrála je ukážkou dokonalej gotiky z 11. storočia. Za pozornosť stojí križiacky hrad na ostrove Arwad, ktorý je zároveň aj jediným sýrskym ostrovom. Arwad, alebo ostrov detí, bol posledným útočiskom križiakov. Keď padla posledná pevnosť v Akone v roku 1291, poslední križiaci buď utiekli domov do Európy, alebo na tento ostrov. Samotný hrad sa nachádza v strede ostrova na najvyššom mieste, ale nie je tak pôsobivý ako Crac. Dnes v útrobách hradu žijú Sýrčania a hlavne deti, ktorých je na ostrove neúrekom.

Maalula - je kresťanská dedina, kde sa dodnes používa aramejčina - jazyk, ktorým sa v tejto oblasti hovorilo už takmer pred 2000 rokmi. Nie je to však len jazyk stredovekých diplomatov na perzkých či egyptských dvorov, ale aj jazyk, ktorý používal samotný Ježiš Kristus. Dnes týmto jazykom hovorí len zopár ľudí zo sýrskej ortodoxnej cirkvi. V kostole Svätého Juraja si môžete, ako na jednom z mála miest na svete vypočuť otčenáš v aramejčine.

Sýria - zdravotná starostlivosť

Lekárska starostlivosť v SAR je lacná; úroveň starostlivosti je v každom zdravotníckom zariadení rôzna. Lekári sú vo všeobecnosti na slušnej odbornej úrovni, úroveň starostlivosti v súkromných aj štátnych nemocniciach však kolíše. Väčšina lekárov hovorí anglicky alebo francúzsky. Cestovatelia prichádzajúci z krajín s výskytom žltej zimnice musia pri vstupe na sýrske územie predložiť potvrdenie o očkovaní proti tejto nemoci. Odporúča sa zabezpečiť si pred cestou do SAR úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Sanitárne podmienky: Zdravotná starostlivosť a sanitárne podmienky v Sýrii sú vo všeobecnosti uspokojivé. Lieky, ktoré sú väčšinou importované, sú bežne dostupné. Žiadne očkovanie nie je povinné, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde. Za lekárske ošetrenie alebo nemocničný pobyt sa platí v hotovosti, vopred sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie na cestu do zahraničia.

Sýria - bezpečnosť

Celková situácia v regióne vyžaduje zachovávať opatrnosť a zdržanlivosť, najmä vyhýbať sa väčším zhromaždeniam manifestujúcich ľudí. Obzvlášť sa neodporúča cestovať do regiónov susediacich s Irakom. Rovnako sa odporúča vyhýbať pohraničnej zóne medzi Sýriou a Libanonom. S ohľadom na sporadicky sa vyskytujúce sa bezpečnostné incidenty v rôznych oblastiach krajiny, cestujúcim sa odporúča pred návštevou krajiny požiadať zastupiteľský úrad o informácie o bezpečnostnej situácii v konkrétnej oblasti. Na návštevu regiónu Golanských výšin a oblastí na východe krajiny je potrebné osobitné povolenie miestnych úradov. V turisticky najzaujímavejších a najnavštevovanejších miestach je situácia normálna. Sýria je z hľadiska kriminality považovaná za jednu z najbezpečnejších krajín, napriek tomu treba zachovať ostražitosť, pretože v poslednom období boli zaznamenané prípady vreckových krádeží, najmä v Starom meste v Damasku.

Sýria - víza a cestovné doklady

Osoby cestujúce do Sýrie musia mať platný cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu na sýrske územie. V cestovnom doklade nesmú mať izraelské vízum alebo pečiatku izraelských orgánov, resp. záznamy o cestnom tranzite medzi Jordánskom a Egyptom. Odporúča sa pred vstupom požiadať o vízum na Veľvyslanectve Sýrskej arabskej republiky vo Viedni alebo na Úrade Honorárneho konzula Sýrskej arabskej republiky v Bratislave (Záhorská Bystrica, Tatranská ul. č. 1, Po-Ut-Št-Pi, 8.30-11.30 hod.). Pozvanie nie je potrebné, niekedy sa vyžaduje potvrdenie o zamestnaní, prijatí na štúdium a pod.. Turistické vízum do cestovných pasov je možné obdržať i na hraničných priechodoch do Sýrskej arabskej republiky.
Vízum je platné 3 mesiace odo dňa udelenia a je považované ako vstupné na dobu pobytu 15 dní. Pri dlhšom pobyte v Sýrii je treba požiadať o predĺženie na imigračnom úrade, čo býva často časovo náročné. Pri prekročení hraníc je potrebné vyplniť registračnú kartu „Entry Card for Arabs and Foreigners“, ktorá sa po opečiatkovaní pri vstupe ponechá cestovateľovi a odovzdáva sa colným orgánom pri výjazde z krajiny. Pri strate karty môže mať cestujúci vážne komplikácie. Dôležité upozornenie, pri výstupe z krajiny sa platí "Výstupný poplatok", na letisku vo výške 1.500,- SYP / 33,- USD a na cestných hraničných priechodoch 500,- SYP / 11,- USD, výstupný kolok je možné zakúpiť len na hranici, preto je nutné rátať s odložením uvedenej čiastky na čas odchodu zo Sýrie. 

Sýria - colné a devízové púredpisy

Cudzinec môže so sebou priniesť dary a tovary pre vlastnú potrebu bez cla.
Majitelia áut s trvalým pobytom mimo Sýrie, ktorý sa chcú v Sýrii zdržiavať krátky čas (nie viac ako 15 dní), majú povolené doviezť so sebou svoje auto, alebo si môžu doviezť prenajaté autá, ktoré sú riadne zaregistrované v krajine pôvodu; za autá sa vyrubujú nasledovné colné poplatky: 40 USD za každé auto + 30 USD za povinné poistenie auta, ktoré musí byť zaplatené Sýrskej poisťovacej spoločnosti.

Sýria - mena

Mena: sýrska libra (SYP). Kurz apríl 2012: 1 000,00 EUR = 77 279,75 SYP.