Detail štátu

Taliansko Taliansko - transparent

Ponúkame 552 ubytovacích kapacít za cenu 27,80 € - 5 300 €.

Destinácia:

Taliansko - Popis

Taliansko, celý názov Talianska republika (tal. Repubblica italiana), je štát v južnej Európe na Apeninskom polostrove. K jeho územiu patria aj ostrovy Sicilia, Sardegna, Elba, Capri, Tremiti a Ischia a asi 70 menších ostrovov. Taliansko je prevažne hornatá krajina, na severe sa vypínajú členité pásma Álp (na jej hranici s Francúzskom leží najvyšší vrch Európy, Mont Blanc, s výškou 4 810 m n. m.) s mnohými ľadovcami. Alpy sa zvažujú do Pádskej nížiny, ktorá sa delí na štyri časti: Piemontská na západe, Lombardská v strede, Benátska na východe a Emiliánsku na juhu. Vnútornú os polostrova tvoria Apeniny, ktoré sa vyznačujú seizmickou a sopečnou činnosťou. Apeniny sa delia na severné (Ligúrske a Etruské), Rímske Apeniny (Abruzzy) a južné, ktoré reprezentujú Neapolské a Kalaberské Apeniny. Ostrovy sú hornaté s činnými sopkami (napr. Etna, Stromboli a Vesuvio). Susedí s krajinami Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko a Slovinsko, San Marino a Vatikán. Taliansko obmýva niekoľko morí: Jadranské, Tyrhénske, Ligúrske a Stredozemné. Talianské pláže sú väčšinou piesočnaté, mierne sa zvažujúce do mora. Južné oblasti ako napríklad Calabria sú obľúbené medzi dovolenkármi, ktorí si chcú oddýchnuť pri mori alebo potápať. Na talianskom polostrove sú aj dva malé nezávislé štáty: Vatikánsky mestský štát a Sanmarínska republika.

Taliansko - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: parlamentná demokracia. Rozloha: 301 338 km2. Počet obyvateľov: 57 450 000 (údaj z roku 2002 ). Hlavné mesto: Rím. Počet obyvateľov hlavného mesta: 2 655 970 (údaj z roku 2000). Ďalšie dôležité mestá: Milláno, Neapol, Turín, Palermo, Janov, Boloňa, Florencia. Úradný jazyk: taliansky. Susedí s krajinami ako sú Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko a Slovinsko, San Marino a Vatikán. Dĺžka pobrežia: 7 357 km. Časové pásmo UTC+1, v lete UTC+2. Taliansko sa pýši pohorím Álp na severe krajiny susediace s Francúzskom, kde leží najvyšší vrch v Európe Mont Blanc. Alpské pohorie prechádza do Pádskej nížiny. Juh Talianska tvorí Apeninské pohorie. Ostrovy sú hornaté s činnými sopkami Etna, Stromboli a Vesuvio. Taliansko obmýva niekoľko morí: Jadranské, Tyrhénske, Ligúrske a Stredozemné. Časové pásmo UTC+1, v lete UTC+2. Elektrická sieť 220V, 50H.

Po páde Rímskej ríše (r. 476) sa stalo územie Talianska súčasťou byzantského cisárstva, neskôr územia Lombardov aj Frankov. V roku 755 vznikol v strednom Taliansku cirkevný štát, ktorý existoval do roku 1870. V roku 800 bolo územie súčasťou štátu Karola Veľkého a od roku 962 rímskonemeckej ríše. Do 18. storočia pretrvalo rozdrobenie krajiny na malé štátne útvary, z ktorých najväčšie boli Sicílske kráľovstvo, pápežský štát, Sardínske kráľovstvo, Toskánske vojvodstvo, Milánske vojvodstvo, Benátska republika a Janovská republika. V 18. storočí sa presadil vplyv rakúskych Habsburgovcov. V rokoch 1796 – 1815 sa Taliansko dostalo pod francúzsky vplyv. K Francúzsku boli prepojené rozsiahle časti krajiny (Turín, Janov, Rím). V rokoch 1860 - 1870 prebiehal proces politického a územného zjednotenia Talianska proti vplyvu Rakúska. Taliansko si vydobylo nezávislosť 17. marca 1861. V 1. svetovej vojne bola krajina najskôr neutrálna, v roku 1915 vstúpila do vojny na strane Dohody. Povojnový hospodársky pokles a rastúcu nespokojnosť obyvateľstva využili fašisti, ktorí sa v roku 1922 štátnym prevratom dostali k moci (diktátor Benito Mussolini). Taliansko sa zúčastnilo v 2. svetovej vojne od roku 1940 na strane Nemecka. Po vylodení Spojencov na Sicílii a zvrhnutí Mussoliniho vyhlásila talianska vláda v roku 1943 vojnu tretej ríši. Dňa 2. mája 1945 bolo Taliansko oslobodené spojeneckými vojskami. Po celonárodnom hlasovaní v roku 1946 sa Taliansko stalo republikou. Od roku 1949 došlo postupne k politickej a hospodárskej integrácii krajiny so západnou Európou a v roku 1955 vstúpilo Taliansko do OSN.

Taliansko je jedinečnou krajinou pre všetky cestovateľské aktivity. Vychutnajte si lyžovanie v Alpách, jachting, potápanie v priezračných moriach, liečivé kúpele, termálne vody, nespočetné množstvo pláži 3 tisícového dlhého pobrežia. Severné pobrežie – Adriatická riviéra, Ligurská riviéra, stred Talianska  Palmová riviéra a južná oblasť Calabria ponúkajú svojim návštevníkom ubytovanie a stravovanie, tak ako aj v iných dovolenkových krajinách. Lyžiarske Taliansko je najvyhľadávanejšou zimnou destináciou. Alpy sú tu známe ako Dolomiti. Charakteristické skalnaté útvary vytvárajú nádherné scenérie. V obľube našich lyžiarov sú lyžiarske terény v areáloch Dolomiti Superski a v Skirama Dolomiti. Nachádzajú sa v talianskom regióne Trentino a zahŕňajú ski-strediská: Arabba, Val di Fiemme, Cortina d´Ampezzo, alebo rodinami obľúbená Marilleva, ktorá je spojená s Madonna di Campiglio, sen každého lyžiara - lyžiarsky kolotoč Sella Ronda by nemal chýbať medzi trofejami žiadneho alpského lyžiara.

Taliansko - Počasie

V Taliansku je veľmi dôležité, v akej časti tohto štátu sa momentálne nachádzate. Na veľkej väčšine územia Talianska sa nachádza stredomorské podnebie. Jedná sa hlavne o Apeninský polostrov a niektoré priľahlé ostrovy. Podnebie sa mení na mierne v oblasti Alpského pohoria. Pomerné chladným vnútrozemským podnebím je charakterizovaná Pádska nížina. Apeninský polostrov sa vyznačuje miernou zimou, čo je spôsobené najmä Alpským masívom, ktorý chráni Apeninský polostrov. Priemerné zimné, teda presnejšie povedané januárove teploty, v oblasti Pádskej nížiny sú 0°C. V severnej časti Talianska a vo vnútrozemí sa priemerné zimné teploty pohybujú od 1,5 °C do 4 °C. V južnej časti polostrova sú už teploty v priemere oveľa vyššie, a to medzi 10 – 11,5 °C. Na pobreží Sicílie dosahujú až 12 °C. Čo sa týka snehu, tak ten je samozrejme charakteristický pre alpskú oblasť. Inak, ale sneh veľmi často napadne na severe aj v nižších polohách. Vo Florencii však padá priemerne len 3 dni ročne. V Taliansku panuje horúce a pomerne suché leto. Čo sa týka priemerných teplôt, tak tie sa pohybujú v júli okolo 23 – 24 °C. V severnej časti územia je teplejšie, a to od 26 do 28 °C. Úplne najteplejším letom sa vyznačuje Sicília. Všetko je dané vetrom, ktorý je veľmi teplý, nazýva sa Scirocca. Vanie smerom z púští v Afrike, najmä na jar a v lete. Vďaka nemu boli namerané veľmi vysoké teploty, presnejšie 45°C. V severnej časti Talianska je priemerná ročná teplota najnižšia, na severe – 11,7 °C. Ak máme hovoriť o zrážkach, tak treba povedať, že zrážok je v Taliansku dostatok. Na Apeninskom polostrove ročne spadne 500 - 1000 mm zrážok. Rozloženie je nerovnomerné a v rastlinolekárskych Alpách spadne okolo 3000 mm zrážok ročne. V Ligúrskej oblasti Apenín namerali 3400 mm zrážok. Sú oblasti v západnej Sicílie a v južnej Sardínie, kde je ročný príbytok zrážok menej ako 500 mm. Čo do relatívnej vlhkosti, ta sa pohybuje medzi 60 – 72 %. V severnej oblasti Talianska je 50 – 60 %. Úplne minimálna je na juhu, kde sa pohybuje medzi 20 – 30 %.

Taliansko - Gastronómia

Talianska kuchyňa je medzi školami varenia naprostou legendou. Vyniká ľahkosťou, pestrosťou, chuťovou harmóniou a navzdory tomu taktiež úplnou jednoduchosťou. Kto by odolal nápaditým úpravám cestovín, originálne servírovaným šalátom či svetoznámej talianskej klasike v podobe pizzy? Základom talianskej gastronómie sú vždy čerstvé suroviny a dodržovanie bezkonkurenčných tradičných receptúr. Talianska kuchyňa patrí k najvyberanejším a najrozmanitejším v Európe. Zahŕňa pikantné chute Neapola a Kalábrie, jedlá s pestom z Ligúrie, ale aj syrové a ryžové jedlá z talianskych Álp. A ochudobnení nebudete ani o sladké pokušenie. Pre nenásytné jazýčky sú pripravené vynikajúce múčniky a chýbať samozrejme nesmie osvieženie v podobe pravej talianskej zmrzliny. Nezabudnite ochutnať pravé espreso, či už v klasickej verzii, alebo napríklad s koňakom. Rovnako hodnotnou súčasťou talianskeho menu sú i alkoholické nápoje, napríklad biele vína (Frascati, Velletri,...), červené vína (Dolcetto, Barelo,...), likéry (Sambuca) a aperitívy (Martini, Campari, Cinzano). Špecialitou pôvodom z kraja Kampánia je likér vyrábaný z citrusovej kôry nazývaný Limoncelllo. Taliansko samozrejme ponúka hlavne sieť pizzérií. Tie ponúkajú klasickú originál taliansku tenkú pizzu, ktorá napodiv nie je extra drahá. Štandardná reštaurácia 100 metrov od mora ponúka Pizzu Margarita už od 4 Euro, čo je veľakrát lacnejšie ako u nás. Upozornenie: nápojom sa v Taliansku vraví Bibito. Pizza "deluxe" Vás môže výjsť spolu s nápojom do 10 Euro.

Taliansko - Nákupy

Ceny v Taliansku sú vyššie než na Slovensku. Pokiaľ však nakupujete potraviny vo veľkých obchodných reťazcoch, nie je to až také rozdielné. Je tu pomerne husto zastúpená sieť lacných supermarketov ako Lidl a Penny Market. Bagetu tu kúpite za 0,5 €, chlieb približne za 1 €, šesť fliaš balenej vody za 1 až 2 €. Ceny pohľadníc sa pohybujú v rozmedzí 0,2 až 0,5 € za kus, zmrzlinu v Taliansku kúpite za 1,5 €, alebo tiež za 2,5 €. Rozdiel v cene tvorí veľkosť kornútu a tým aj množstva zmrzliny. Viacmenej, taliansku zmrzlinu rozhodne stojí za to vyskúšať. Ešte jedna vec je v Taliansku zaujímavá. Tu dostanete pokladničný bloček aj v prípade, že si kupujete iba zmrzlinu. Existuje tu totiž finančná polícia, ktorá kontroluje nielen obchodníkov, ale aj bežných zákazníkov. Môže sa stať, že vás zastavia na ulici a chcú doklad o tom, že ste si zmrzlinu, ktorú si práve vychutnávate, naozaj kúpili. Takže aj vo vlastnom záujme žiadajte potvrdenie. My sme však nikde nedostali potvrdenie pri platení na diaľniciach. Tam potvrdenia nedávajú.

Taliansko - Turistické centrá

Rím - "Všetky cesty vedú do Ríma"... toto tvrdenie sa akiste opiera o skutočnú realitu. Tak ako v minulosti, tak aj v súčasnosti, stále viac turistov z celého sveta prejavuje záujem o návštevu tohoto prekrásneho mesta. Rím, mesto miest! Rím, centrum kultúrneho dedičstva sveta s množstvom veľkolepých umeleckých diel, prekrásnych obrazov. Sochy významných majstrov a mnohé chrámy, múzeá, či historické budovy. To všetko je Rím. Rím má aj niečo, čo je na svete najmenšie. Je to najmenší štát sveta, Vatikán. Jeho rozloha je len 0,44 km2 a počet obyvateľov dosahuje cca 1000. Vatikán je cirkevný štát a na jeho čele stojí pápež. Zaujímavou skutočnosťou je aj to, že hoci Vatikán je najmenší, množstvom umeleckých a cenovo nevyčísliteľných umeleckých diel predčí mnoho ostatných krajín sveta. Hlavným príjmom do štátnej pokladnice sú peniaze získané z cestovného ruchu. BASILICA DI SAN PIETRO - Svetoznýmy chrám, z ktorého balkóna sa každoročne prihovára všetkým veriacim pápež. Ako už bolo spomenuté, legalizácia kresťanstva sa uskutočnila za vlády cisára Konstantína. Aj preto prvý kostol svätého Petra dal vystaviť spomenutý cisár okolo roku 326 nl.l. Tradícia hovorí, že kostol bol postavený presne na tom mieste, kde bol roku 64 n.l. ukrižovaný svätý Peter. V rokoch 1506 až 1626 bol kostol prestavaný na nový, omnoho väčší chrám. Michelangelová Pieta z roku 1499 je umiestnená v prvej kaplnke pravej lodi. Je umiestnená za ochranným sklom. Aj veľkolepý hlavný oltár určite očarí nejedného turistu. Nad ním sa nachádza prekrásne Berniniho baldacchino. Za oltárom sa nachádza hrob Pavla III a Urbana VIII. MUSEI VATICANI -  Vatikánske múzeum je najväčším komplexom umeleckých zbierok na svete. Nachádza sa tu množstvo obrazov, kníh, fresiek, gréckych, etruských či rímskych sôch... Keďže rozlohou je múzeum naozaj veľké, je vhodné zvoliť si priority, ktoré by návštevník prípadne mal záujem vidieť. Jednou z nich by mala byť určite Sixtínska kaplnka s Michelangelovým Posledným súdom. Tá bola postavená v rokoch 1475-1480 na základe žiadosti pápeža Sixtusa IV. Dvanásť malieb na pravej strane predstavuje Výjavy zo života Ježiša Krista. Na ľavej strane sa nachádzajú výjavy z Mojžišovho života. Roku 1508 pápež Julius II poveril mladého Michelangela, aby vyzdobil strop kaplnky, čo sa mu aj dokonale podarilo. CASTEL SANT'ANGELO - Anjelský hrad je mohutnou stavbou týčiacou sa nad riekou Tiberia. Najskôr bol cisárskou hrobkou, potom pápežskou citadelou. Hrad slúžil v stredoveku ako vezenie. Dnes sa tu nachádza múzeum venované jeho histórii. Hrad bol postavený roku 130 n.l. cisárom Hadriánom. SANTA MARIA IN TRASTEVERE - Patrí k najstarším kresťanským kostolom na svete, keď prvý kostol bol založený ešte roku 222 n.l. V súčasnosti je tu možné vidieť stavbu, ktorá bola postavená v 12. storočí počas "vlády" pápeža Inocenca II. Hlavné stĺpy v kostole sú rímskeho pôvodu, pôsobivá je fresková výzdoba bočných kaplniek pochádzajúca z 16.-17. storočia. Za povšimnutie stoja aj mozaiky z 12. storočia zobrazujúce Pannu Máriu s Ježišom. CAMPO DE'FIORI - Toto námestie v preklade znamená Pole kvetov a pôvodne bolo lúkou. V stredoveku sa zmenilo na jednu z najexkluzívnejších častí mesta. Nachádza sa tu množstvo kaviarní, barov, obchodíkov..., určite zaujímavým miestom je taktiež rybí, ovocný a zeleninový trh. Miesto je priam predurčené pre aktívny oddych miestnych, ale aj cudzincov. PANTHEON - Chrám je snáď najzachovalejšou antickou stavebnou pamiatkou v Ríme. V roku 609 bol vysvetený ako kresťanský kostol Santa Maria ad Martyres. V dnešných dňoch sa tu nachádzajú pozostatky takých osobností ako Raffael, Vittorio Emanuel II, či Umberto I. Kopula Pantheonu bola ešte do roku 1960 najväčšou na svete! Jej výška i priemer dosahuje 44,3 m. SANTA MARIA SOPRA MINERVA - Kostol gotického charakteru navonok pôsobí veľmi jednoducho. Napriek tomu vo vnútri skrýva množstvo nádherných obrazov a náhrobkov. Bol založený v 8 storočí n.l. podľa návrhu dvoch dominikánskych mníchov z Florencie. Dnešná podoba kostola je datovaná z roku 1280. Pre kostolom je možné vidieť zaujímavého mramorového slona nesúceho egyptský obelisk. V kostole sa oplatí vidieť sochu Krista po zmŕtvychvstaní od Michelangela. SANTA MARIA IN ARACOELI - Kostol stojí na jednom z najsvetejších miest Ríma. Prvá zmienka o ňom bola roku 574 n.l. Dnešná stavba pochádza z roku 1260. Prekrásny je pozlátený drevený strop, ktorý oslavuje námornú bitku pre Lepente. Najvýznamnejšou pamiatkou je umelecké dielo Pinturicchiové fresky Život sv. Bernarda z roku 1486. FONTANA DI TREVI - Fontána Di Trevi je snáď najkrásnejšou fontánou, akú kedy ľudské oko videlo. Jej najstaršia časť je pozostatkom akvaduktu, ktorý dal postaviť vojvodca Agrippa v roku 19 p.n.l. Fontána je tvorená viacerými dokonale opracovanými sochami, jedna z nich predstavuje hojnosť a druhá zdravie. Nad nimi sa nachádzajú štyri ročné obdobia prinášajúce dary. K zaujímavým patrí aj panna, ktorá ukazuje vojakom prameň. Nádherný dojem z fontány dopĺňa barokový interiér kostola Santa Maria in Trivio. PIAZZA DI SPAGNA - Španielske schody ponúkajú prekrásny výhľad, ktorý si podmaní nejedného cestovateľa. Na schodoch sa častokrát konajú modelingové prehliadky. Toto romantické miesto tiež slúži ako miesto schôdzok. Pôvod schodov je datovaný do obdobia roku 1723, kedy ich výstavbu inicioval francúzsky veľvyslanec Gueffier. Neďaleko schodov sa nachádzala rezidencia španielskeho veľvyslanca pri svätej stolici a od toho je pomenovanie schodov aj odvodené. Južne sa nachádza najexluzívnejšia obchodná ulica Via Condotti, kde má sídlo aj známa herečka Sofia Loren. FORO ROMANO - Fórum Románum predstavoval centrum politického, ale aj spoločenského rímskeho života. Kedysi sa tu nachádzali prekrásne chrámy, nádvoria, baziliky. V súčasnosti sa tu z nich veľmi veľa nezachovalo, a tak môžeme dnes obdivovať takmer len zrúcaniny, ktoré napriek tomu zachovávajú tú pravú historickú atmosféru starého Ríma. COLOSSEO - Neďaleko Foro Romano sa nachádza svetoznáme Koloseum. Jeho výstavba bola zahájená ešte v roku 72 n.l., za vlády cisára Vespasiána. Jeho kapacita ponúkala až 55.000 miest pre divákov. Denne sa tu konali gladiátorské predstavenia, pričom v priebehu dňa bolo zabitých až 5.000 zvierat! Okrem gladiátorov tu bojovali za svoj život aj zločinci či otroci. O živote a smrti rozhodovali diváci. Známy je palec otočený k zemi. Tento symbol predstavoval smrť. Mávanie kapesníkmi na druhej strane predstavovalo milosť. Počas stredoveku význam kolosea upadol. V tom období slúžil ako sklad materiálu na stavbu palácov a kostolov. SANTA MARIA MAGGIORE - Ide snáď o najkrajšiu rímsku kresťanskú baziliku zasvätenú Panne Márii. Kostol bol postavený v roku 430. Interiér a exteriér kostola boli upravené v 13. a 18. storočí. Celý kostol očarí turistov svojou mohutnosťou, ale aj množstvom umeleckých diel. Najdôležitejšie sú staré mozaiky na bočných stenách strednej lodi, ktoré zobrazujú výjavy zo života Mojžiša, Abraháma, Izáka a Jakuba. V hlavnom oltári sú údajne uložené pozostatky Ježišových jasličiek. Medzi ďalšie pamätihodnosti môžeme zaradiť Cappella Sixtina s náhrobkom Sixta V., ktorého autorom je známy architekt Domenic Fontana. V chráme je taktiež hrob kardinála Rodrigueza a Giovanniho di Cosima.

Abruzzo - má druhý najnižší počet obyvateľov spomedzi talianskych regiónov, čo spôsobil historický vývoj spolu s geografickými podmienkami: kraj je prevažne hornatý a hlavným spôsobom obživy bol chov oviec. Dnes tu po pôvodných horských osadách ostali zoskupenia domčekov, takže stojí za to spestriť si dovolenku pri mori aj výletom do hôr. V hornatom vnútrozemí môžete vystúpiť aj na vrch Gran Sasso, ktorý je so svojimi 2 914 m najvyšším vrchom v Talianska (okrem Dolomitov na severe). Ponúka úžasný výhľad na obe moria obmývajúce taliansko - Jadranské aj Tyrhénske. V rozprávkovej krajine nájdete aj vyše dvoch tuctov hradov a zámkov a 4 národné parky. Dovolenka je najvyhľadávanejšia v blízkosti San Benedetto del Tronto ( v regióne Marche ), ktoré sa považuje za hlavné stredisko oblasti známej ako Palmová riviéra, kde vyrástli ďalšie strediská - Martinsicuro, Tortoreto Lido, Alba Adriatica a jedno z najmladších stredísk Villa Rosa. Tieto sa už nachádzajú v kraji Abruzzo, sú prirodzeným pokračovaním Palmovej riviéry.
Basilicata - je ešte stále nepoznanou novinkou medzi našimi turistami. Región je prevažne hornatý, na severe sa týči aj vyhasnutá sopka Monte Vulture, krajom preteká viacero riek a prírodnú scenériu dotvárajú aj jazerá. Basilicata má zaujímavú polohu - pobrežím sa dotýka na západe Tyrhénskeho mora a na východe Iónskeho mora. Pláže sú krásne, ešte nie príliš poznačené cestovným ruchom, na tyrhénskom pobreží prevažne skalnaté s malými romantickými plážami a zátokami, na východe piesčité. Hoci v súčasnosti je kraj málo osídlený a vo vnútrozemí nájdete aj celkom opustené miesta. O osídlení svedčia mnohé archeologické nálezy, v 13.st. p.n.l.
Calabria - hoci vzdialenosť zo strednej Európy je väčšia než k Benátskemu zálivu na severe, to, čo na Vás čaká v Calabrii na severe nenájdete: krajina tisícich prekvapení s krištáľovo čistým morom, príjemnými plážami a romantickým nádychom. Stojí za to absolvovať dlhšiu cestu autobusom (takmer do všetkých publikovaných stredísk zaisťujeme autobusovú dopravu), alebo si prejsť celé 
Taliansko autom a cestou sa možno zastaviť v niektorom z mnohých zaujímavých miest, alebo skombinovať pobyt s ďalšou týždňovou zastávkou napr. na Palmovej riviére či v Toskánsku. Kto sa chce na kalábrijský polostrov dopraviť letecky, môže využiť letisko v Lamezia Terme. Najnavštevovanejší región južného Talianska, neapolský záliv, sopka Vezuv, letoviská v Campania pobrežií: Marina di Ascea, Maiori, Positano, Marina Camerota, Sorento, Paestum, Agropoli, Palinuro, Castellabate, Varcaturo, Massa Lubrense, termálny ostrov Ischia: Forio, Ischia, ostrov Capri: Capri, Anacapri. Dovolenkárom je k dispozícii množstvo leteckých spojov do Neapola. Vzdialenosť z BA 1370 km. Provincie (5): Avellino, Benevento, Caserta, Napoli, Salerno.
Campania - je vyhlásená prekrásnym prírodným prostredím, nádherným členitým pobrežím a priezračným morom, ale aj veľmi cennými historickými pamiatkami. Výborná je tiež kampánska kuchyňa, známy syr mozzarella pochádzajúci práve z tejto oblasti je ten „pravý“ - Mozzarella di Bufala. Navštíviť môžete aj niektorú z „bufalých“ fariem vo vnútrozemí (napríklad na ceste z Neapola na prehliadku paláca v Caserte). Ak budete mať šťastie, alebo sa vopred dohodnete, podarí sa Vám vidieť aj celý proces výroby tohto chutného syra. Nenechajte si ujsť príležitosť prejsť si amalfské pobrežie, ktoré je považované za jedno z najkrajších miest v taliansku.
Emilia Romagna - sa nachádza v strednom Taliansku a je ohraničený riekou Pád na severe a Apeninami na juhu. Vďaka svojej polohe a veľmi úrodnej pôde, patrí tento kraj medzi najbohatšie. Od Comacchia po Cattolicu sa tiahne až 130 km piesočnatých pláží a je ideálnym miestom pre vyznávačov slnka a pláži. Okrem pláží Vás očarí aj príroda, historické pamiatky z čias Rimanov či Etruskov. Apeniny s hradmi, zámkami a kláštormi, starými horskými cestičkami a priesmykmi sú vzdialené len niekoľko kilometrov od pobrežia. Hlavným mestom kraja je univerzitné mesto Bologna, v ktorom sa nachádza množstvo stredovekých kostolov a pamiatok.
Friuli Venezia Giulia - sa nachádza v severovýchodnej časti 
Talianska a susedí na severe s Rakúskom, na západe s Benátskom a na východe so Slovinskom. Na juhu ho obmýva Jadranské more. Hlavným mestom je známy prístav Trieste (Terst). Čo sa týka jedla určite ochutnajte Prosciutto San Danieli - typickú šunku tohto kraja, víno je najlepšie z oblasti Collio. Ak si chcete priniesť typický spomienkový predmet, určite si vyberte šperky, ktoré sú presnými replikami langobardských šperkov. Pre našinca najbližšie more s piesočnatými plážami a s pozvoľným vstupom do mora sú strediská obľúbené hlavne rodinami s deťmi - Grado a Lignano.
Lazio - kraj s hlavným mestom Rím, bohatou históriou, vynikajúcou kuchyňou a prekrásnou krajinou s charakteristickým hornatým reliéfom a vrchmi zvažujúcimi sa do azúrového mora. Poskytuje príležitosti pre všetky druhy turistiky od klasiky, ktorú reprezentuje dovolenkovanie pri mori, cez poznávacie zájazdy s programom história, architektúra veľkomiest až po agroturistiku. Lazio je kraj, ktorý svojou rozlohou v dvadsiatke talianskych regiónov patrí medzi stredne veľké, počtom obyvateľov sa však radí na tretie miesto po Campanii a Lombardii. Charakteristický potomkovia Rimanov sa živia prevažne rybolovom, lákavá je miestna gastronómia a turistický ruch.
Liguria - je krajom dvoch tvárí: jej 317km dlhé pobrežie sa tiahne od La Spezie na východe, kde hraničí s Toskánskom až po Bordigheru pri francúzskych hraniciach na západe. Ligurská riviéra je tiež nazývaná kvetinovou rivierou vďaka množstvu paliem, agáve a tulipánových polí. Prekrásne pobrežie je prevažne skalnaté, no nájdete tu mnoho miest na kúpanie, malebné zátoky ako aj dlhé piesočnaté alebo kamienkové pláže vhodné pre deti. Zo severu lemujú región, široký 7-38km, hory a pahorky Regione Liguria, pri meste Savona sa spájajú Alpy s Apeninami na vrchole Colledi Cadibona. Hlavným mestom je Janov (Genova), najvýznamnejší taliansky prístav.
Lombardia - s hlavným mestom Milano je suverénne najľudnatejší region Talianska, svojou rozlohou patrí k najväčším. Leží na severe Talianska a z hľadiska cestovného ruchu má význam veľtržná turistika (Milano) a zimné lyžiarske pobyty v známich strediskách Bormio a Livigno. V posledných rokoch sa výrazne zvýšil medzi našimi turistami záujem o tento region aj v letných mesiacoch. Alta Valtelina lyžiarska oblasť sa nachádza v blízkosti švajčiarskych hraníc, neďaleko svetoznámeho strediska St.Moritz. Alta Valtelina zahŕňa lyžiarske strediská Mottolino, Livigno, Bormio, San Colombano a Santa Caterina a disponuje tak 225 km lyžiarskych zjazdoviek. spolu s hlavným mestom Milano je suverénne najľudnatejší región Talianska, svojou rozlohou patrí tiež k najväčším. Vďaka koncentrácii priemyslu je najbohatším regiónom a tvorí významný zdroj príjmov celej krajiny. Lombardia je zaujímavá aj geograficky, leží na severe Talianska, reliéf krajiny tvoria Alpy na severe a úrodná pádska nížina na juhu. Z hľadiska cestovného ruchu má význam veľtržná turistika ( Miláno ), zimné lyžiarske pobyty v známych strediskách Bormio a Livigno a v neposlednom rade vyhľadávané pre letné dovolenkovanie sú jazerá Lago di Como, Lago Maggiore a najslávnejšie z jazier Lago di Garda, ktoré tvorí časť hranice so susedným Veneto. Pri prehliadke Milána určite nevynechajte slávnu operu La Scala, gotický dóm, ktorý je štvrtý najväčší na svete, zajdite si na pohárik kávy do niektorej z kaviarničiek, kde popíjali kávu významní talianski umelci a ochutnajte miestne špeciality, bez ktorých by poznávanie kraja nebolo kompletné. Výborné sú miestne syry, ktoré pochádzajú z alpských strání, cestoviny podávané s mletým mäsom na mnoho spôsobov, alebo teľacie smažené v strúhankovom obale. Lombardia sa môže pochváliť šumivími vínami, ktoré patria k najlepším v Taliansku. Červené a biele vína najrôznejších odrôd vhodné k jedlu, ale aj pre znaleckú degustáciu.
Marche - patrí medzi menšie spomedzi talianskych regiónov. Na severe hraničí s krajom Emilia Romagna v blízkosti známeho letoviska Rimini, kde si aj turisti z Marche môžu chodiť vychutnať množstvo atrakcií, v blízkosti je miništát San Marino. Na západe hraničí s Umbriou a na juhu plynule prechádza do regiónu Abruzzo. Hlavným mestom regiónu je Ancona, ktorá leží na východnom pobreží v strede regiónu. Je známa hlavne ako významný moderný prístav, no aj ona sa pýši historickým centrom na vrchu, s dómom z 11.st. z ktorého je krásny výhľad na more. Vo vnútrozemí je krásna nepoškodená krajina, ktorú reprezentujú 2 národné a 4 regionálne parky. Molise - naša klientela ešte len okrajovo objavila oblasť, ktorá zaznamenáva rastúci záujem u turistov zo západnych krajín. Spolu s regiónom Abruzzo tvoril tento kraj do roku 1963 jeden región: Abruzzi. Nadväzuje na svojho suseda teda aj geograficky, aj historicky. Molise s rozlohou menej ako 550 m2 tvorí tenký hornatý pás, husto zalesnený a popretkávaný dobre zachovanými zámkami, ktoré patria k svetovému dedičstvu Unesco. Campomarino - stredisko so širokou piesčitou plážou leží uprostred olivovníkov a ponúka výhľady na údolie Biferno aj Tremitské ostrovy. Jeho starobylý pôvod potvrdzujú aj bronzové predmety z 6.st. pred Kristom.
Piemonte - patrí k hospodársky najvýznamnejším oblastiam Talianska. Piemont je obklopený z troch strán Alpami, vrátane Monviso, kde začína rieka Po. Hraničí s Francúzskom, Švajčiarskom a talianskymi regiónmi Lombardia, Ligúria a Valle d’Aosta. Torino je hlavným mestom regionu a svetovým výrobcom automobilov, veltržným mestom, centrom módy. Významnými mestami v regióne Piemont sú provinčné mestá Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Vercelli, Verbania, Moncalieri a Rivoli. Turisticky zaujímavé sú tunajšie hory, ktoré najmä v zimnej sezóne ponúkajú kvalitné možnosti lyžovania. Vialattea ( 1.350 - 2.800 m.n.m.) je známa lyžiarska oblasť do ktorej patrí 5 piemonských stredísk: Sestriere, Sanze d´ Oulx, Sansicario, Cesana a na francúzskej strane Montgenevre. Všetky sú vzájomne prepojené tak, že môžete absolvovať na lyžiach 214 km zjazdoviek tej najvyššej kategórie, čo radí tento ski-areál medzi 10 najväčších v Európe.
Puglia - je už medzi našincami značne obľúbenou a vyhľadávanou destináciou. Niet divu, pýši sa nádhernou prírodnou scenériou. Puglia je polostrov, ktorý leží na rozhraní dvoch morí, Jadranského a Iónskeho, ktoré sa stretávajú pri myse Santa Maria di Leuca. Puglia nazývaná aj Apúlia je rozlohou siedmy najväčší taliansky región, ktorý tvorí opätok a ostrohu známej „talianskej čižmy“. Hoci ju tvorí päť podregiónov, z hľadiska turizmu hovoríme o troch hlavných častiach: na severe hornatý polostrov Gargano, Stredná Puglia a na juhu polostrov Salento.
Gargano je už medzi našincami značne obľúbenou a vyhľadávanou destináciou. Nečudo, pýši sa nádhernou prírodnou scenériou. Vnútrozemie je hornaté a pripomínanaše stredoeurópske lesy (Foresta Umbra), na severe polostrova sú pozoruhodné jazerá - Lago di Lesina a siedme najväčšie v Taliansku Lago di Varano hemžiace sa úhormi. Pobrežie je členité a ponúka k oddychu známe piesočnaté pláže, vápencové útvary zas lákajú k preskúmaniu a potápaniu. Odporúčame aj výlet loďou po pobreží z prístavu vo Vieste, ktorý je pre našich klientov zabezpečený. Okrem prírody a pláží si určite vychutnáte nezameniteľnú rušnú atmosféru mestečiek, obzvlášť známeho Vieste či Peschici. Do provincie Foggia patria aj Tremitské ostrovy. Hoci sú tvorené iba tromi malými ostrovmi, opátstvo Santa Maria, ktoré tu bolo založené už začiatkom 11.st. malo po stáročia významný vplyv v okolitých regiónoch. Neskôr slúžil ostrov s opátstvom na „odloženie“ vyhnancov, dnes je súostrovie okrem zachovalých historických budov zaujímavé krásnou prírodou a množstvom jaskýň. Stredna Puglia má predovšetkým výhodnú polohu medzi Garganom a Salentom. Pre turistov, ktorý si radi spestria dovolenku pri mori výletmi a spoznávaním krajiny nebudú ďaleko ani historické a cirkevné pamiatky na známejších polostrovoch. Práve v strede Puglie sa nachádzajú turistické miesta, napríklad Ostuni, Arbelobello, jaskyňa Grotte di Castellana, zámok Castel del. Monte a hlavné mesto regiónu Bari s dôležitým prístavom a letiskom. Salento, málo našich turistov objavilo túto oblasť pre jej vzdialenosť. Takmer nedotknutá príroda, ale aj najviditeľný stret kultúr orientu a Stredomoria, ktorým je napokon celá Apúlia typická, je výzvou na spoznanie. Odporúčame pri zdravotných ťažkostiach - stret dvoch morí, Jadranského a Iónskeho, ktoré je slanšie, má ozdravný účinok najmä pri kožných či dýchacích ťažkostiach – navštívte Gallipoli, či Santa Maria di Leuca. Oblasť Salenta je charakteristická bohatou subtropickou vegetáciou a veľmi priaznivými klimatickými podmienkami. Vďaka čistému moru je oblasť vhodná na potápanie. Porto Cesaro - rybárske mestečko na západe má dlhé piesočnaté pláže a nízke skalnaté útesy. Hornaté vnútrozemie pripomína naše stredoeurópske lesy (Foresta Umbra), na severe polostrova sú pozoruhodné jazerá - Lago di Lesina a siedme najväčšie v Taliansku Lago di Varano hemžiace sa úhormi. Pobrežie je členité a ponúka k oddychu známe piesočnaté pláže, vápencové útvary zas lákajú k preskúmaniu a potápaniu. Odporúčame aj výlet loďou po pobreží z prístavu vo Vieste. Okrem prírody a pláží si určite vychutnáte nezameniteľnú atmosféru mestečiek - známeho Vieste či Peschici.
Sardegna - „Karibik stredomoria“ - aj takýto prívlastok má čarovný ostrov Sardegna (Sardínia) s prekrásnym azúrovým morom, nezničenou prírodou, nádhernými piesočnatými plážami a členitým pobrežím. Sardínia je druhým najväčším ostrovom Taliansko a patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Počas dovolenky si môžete pozrieť najstaršie archeologické pamiatky datované až do roku 1700 pred našim letopočtom. Pozostatkami sardínskej histórie sú nuraghi, vežové stavby z kameňa kužeľovitého tvaru. Hoci pri pohľade na nádherné pláže a čisté prírodné prostredie človeku stačí predstava relaxu na ležadle v piesku, ostrov je výborne vybavený aj pre najrozličnejšie druhy vodných športov a potápania. Vo väčšine stredísk si môžete požičať rôzne vodné plavidlá, je tu i mnoho potápačských škôl či škôl windsurfingu. Na súši si pobyt spríjemníte golfom a rôznymi wellness procedúrami. Atraktívna je aj príjemná mierna klíma ostrova, ktorá umožňuje dovolenkovať počas dlhej sezóny. Najlepšie sa na Sardíniu dopravíte trajektami z Janova, Livorna a Civitavecchia. Cesta trajektom trvá približne 8 - 10 hodín. Letiská sa nachádzajú v Cagliari, Olbia a Alghero. Pri ceste lietadlom, loďou, alebo kombinovane si môžete zabezpečiť transfer (odvoz) z letiska či prístavu do miesta dovolenky. Hoci Sardíniu vníma mnoho našich turistov ešte ako nedosiahnuteľný sen, nemusí tomu tak byť. Nádherou oplýva celé pobrežie ostrova, patria k tomu aj najluxusnejšie stredíská a oblasti, alebo apartmány napríklad na pobreží Costa Rei. Pre tých, čo uprednostnia zabezpečenie všetkých služieb na jednom mieste, aby ich nerušilo pri užívaní dovolenky už naozaj nič, odporúčame zvoliť niektorý z komplexov, ktoré sú vybavené reštauráciami, bazénmi a športovými zariadeniami či wellnessom. Uvedené komplexy isto uspokoja aj rodiny s deťmi, keďže sú pripravené aj množstvom zariadení a programami pre deti. Sardínia jednoducho ponúka strávenie nezabudnuteľnej dovolenky pre všetky vekové aj príjmové kategórie.
Sicilia - je najväčší ostrov s rozlohou 25 709 km2, ktorý je nazývaný „ostrovom Slnka“, hlavne vďaka subtropickému podnebiu s horúcimi letami a miernymi zimami. Ostrov obmývajú 3 moria Stredozemné, Tyrhénske a Iónske. Sicília bola prvým osídleným ostrovom v stredozemnom mori. Od pevniny je ostrov oddelený len Messinskou úžinou, ktorá má v najužšom mieste len 3 km, od Afriky je vzdialený 140 km ako dlhý Tuniský prieplav. Vďaka jej strategickej polohe na križovatke námorných ciest bola často cieľom dobyvateľov, čo výrazne poznačilo jej kultúru, gastronómiu a zvyky. Symbolom je činná sopka Etna, pulzujúce Palermo, Syrakúzy aj priľahlé ostrovy - Lipari. Toscana - je kraj preslávený umením, históriou, krásnou scenériou a v neposlednom rade aj vínom, z ktorých najslávnejšie je Chianti. Meno kraja pochádza z latiského výrazu Tusci, ktorý označuje Etruskov. Pozostatky ich kultúry sa nachádzajú na celom území Toskánska, mestá často obklopujú etruské hradby, krásne paláce svedčia o bohatstve kraja. 
Taliansko sa právom pýši týmto regiónom, ktorý je nielen turistickým skvostom. Z hľadiska cestovného ruchu zaujíma Toskánsko najvýznamnejšie miesto v rebríčku agroturizmu. Región je vyhľadávaný intelektuálmi, umelcami, emočne vyspelými turistami pre krásu krajiny a cit tunajších staviteľov splynúť s krajinou.
Trentino - región, ktorý má od roku 1992 štatút autonómnej oblasti, jej vzniku predchádzali dejinné politické súvislosti habsburskej monarchie, Tyrolska a
Talianska. Región je rozdelený na dve provincie - južné Trentino s hlavným mestom Trento, ktoré bolo dlhé storočia súčasťou habsburskej ríše a severné Alto Adige ( nazývané aj južné Tyrolsko - Sudtirol ) s hlavným mestom Bolzano. Miestne obyvateľstvo tvoria Tyroláci a Taliani, súžitie týchto dvoch etnických skupín nebolo vždy jednoduché. Medzi hlavné zdroje príjmov regiónu s nádherným horským prostredím je turistický ruch. Dolomiti sú jedinečným geologickým útvarom. Kedysi v triase bola celá oblasť pokrytá teplým plytkým morom, neskôr počas alpského vrásnenia more ustúpilo, okrajové oblasti Álp sa začala dvíhať. V dobe ľadovej bol pôsobením ľadu dotvorený reliéf krajiny do dnešnej podoby. Dolomiti tvoria alpské predhorie, pričom sa nejedná o vyvrelé horniny ako v prípade Álp, Dolomiti sú tvorené sedimentami uhličitanu vápenatého a horečnatého, teda telami fosilizovaných morských živočíchov z dôb, kedy sa oblasť nachádzala pod morom. Hory vytvárajú nádherné kolmé lomy obrovských plôch charakteristickej hnedej farby. Ich usporiadanie reliéf a nadmorská výška vytvorili vhodné podmienky pre budovanie lyžiarskych areálov. Región patrí k najúspešnejším turistickým destináciám v Taliansku, keď ho v zimnej sezóne zaplavujú turisti-lyžiari. Talianske Dolomiti ponúkajú množstvo kvalitných lyžiarskych stredísk, ktoré sa podľa pôsobnosti oblastných skipassov rozdeľujú do 2 veľkých zoskupení - Dolomiti Superski a Skirama Dolomiti.
Umbria - je jediný "suchozemský" taliansky región, ktorý leží na apenínskom polostrove a nemá more. Ohraničujú ho susedné Toskánsko, Lazio, Marche. Všetky tri okolité kraje sú turisticky veľmi významné a vyhľadávané. Neprítomnosť mora posúva preto Umbriu z hľadiska cestovného ruchu na vedľajšiu pozíciu. Hlavné mesto - Perugia je najväčším lákadlom turistov, samozrejme spoločne s mestom Assisi ( známe pútnické miesto - pôsobisko sv. Františka ). Krajina v Umbrii a v Toskánsku (patrí sem aj ostrov Elba) má veľmi podobný charakter, preto pri svojich potulkách vnútrozemím ani nezistíte, v ktorom z krajov sa práve ocitáte. more. Ohraničujú ho susedné Toskánsko, Lazio, Marche. Všetky tri okolité kraje sú turisticky veľmi významné a vyhľadávané. Neprítomnosť mora posúva preto Umbriu z hľadiska cestovného ruchu na vedľajšiu pozíciu. Hlavné mesto - Perugia je najväčším lákadlom turistov, samozrejme spoločne s mestom Assisi ( známe pútnické miesto - pôsobisko sv. Františka ). Krajina v Umbrii a v Toskánsku má veľmi podobný charakter, preto pri svojich potulkách vnútrozemím ani nezistíte, v ktorom z krajov sa práve ocitáte.
Veneto- je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších krajov
Talianska. Turistov z celého sveta sem lákajú nepochybne Benátky (Venezia) so svojou neopakovateľnou atmosférou, ale aj Verona mesto „ Rómea a Júlie“, mestá Padova a Vicenza, jazerá Lago di Garda a Misurina, svetoznáme lyžiarske stredisko Cortina d´Ampezzo, ale aj
Adriatická riviéra, kde sú dlhé piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora. Strediská Adriatickej riviéry sú obľúbené hlavne pre ich dostupnosť ( len 600 - 670 km z Bratislavy), dobrú vybavenosť, cenovo dostupné ubytovania a možnosti navštíviť blízke kultúrne a umelecké strediská. Najnavštevovanejšie letoviská sú Lido di Jesolo, Bibione, Caorle, Eraclea mare, Lido altanea, Lido cavallino a Porto santa Margherita.

Taliansko - Zdravotná starostlivosť

Pri vstupe do krajiny musí každý cudzinec disponovať zdravotným poistením (komerčným, príp. Európskou zdravotnou poisťovacou kartou – EHIC). Bezplatná zdravotná pomoc je poskytovaná len v urgentných prípadoch ohrozujúcich život a zdravie osoby. V ostatných prípadoch je potrebné uhradiť sumu za spoluúčasť, ktorá sa pohybuje od 14,- € vyššie.

Taliansko - Bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Taliansku je v zásade rovnaká ako v iných európskych krajinách. Upozorňujeme však turistov, aby boli opatrní a starostlivo si uschovali cestovné doklady a finančné prostriedky najmä v mestskej hromadnej doprave a na hromadných manifestáciách, staniciach a letiskách, kde sa vyskytujú prípady vreckových zlodejov. Nikdy netreba stratiť z dohľadu svoju batožinu. Ak ku krádeži dôjde, najmä cestovných pasov, treba ihneď vyhľadať políciu a ohlásiť stratu, aby sa tým zamedzilo zneužitiu dokladov inými osobami. V Taliansku platí zákon, ktorý zakazuje fajčenie vo všetkých verejných a súkromných uzavretých priestoroch, do ktorých je verejný prístup s výnimkou priestorov vybavených zariadeniami na recykláciu vzduchu. Neexistujú dokonca ani výnimky pre súkromné kluby a ani pre prípady, že by sa všetci členovia klubu jednomyseľne dohodli na povolení fajčenia. Protifajčiarske normy sa týkajú aj barov, reštaurácií a diskoték, kde je možné fajčiť len vo vyhradených, múrom oddelených priestoroch. Pri porušení tohto zákona hrozí tomu, kto bude pristihnutý so zapálenou cigaretou pokuta vo výške od 27,50 do 275 €. Táto suma sa zdvojnásobí v prípade, že k porušeniu zákazu došlo v prítomnosti tehotnej ženy alebo dieťaťa vo veku do 12 rokov.

Taliansko - Víza a cestovný doklad

Občania SR, ako občania EÚ, môžu do Talianskej republiky cestovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom platnými minimálne 3 mesiace. Maloleté a mladistvé osoby do 16 rokov môžu byť zapísané v cestovnom pase rodičov. Samostatne cestujúce maloleté osoby do 15 rokov s vlastným cestovným pasom musia disponovať prehlásením rodičov, že cestujú s ich súhlasom.

Taliansko - Colné a devízové predpisy

Občania, ktorí cestujú do Talianska, si môžu môžu kúpiť a vziať so sebou akýkoľvek druh tovaru určený pre ich osobnú spotrebu bez akýchkoľvek obmedzení. Výnimkou sú niektoré kategórie výrobkov akými sú tabak, alkohol a alkoholické nápoje, pre ktoré sú určené limity pre osobnú spotrebu. Pri presiahnutí stanovených limitov bude tovar považovaný za nákup na obchodné účely a musí byť prevážaný s príslušnou dokumentáciou a povoleniami. V Taliansku sú určené nasledujúce limity na tabakové a alkoholické výrobky: 800 cigariet, 400 krátkych cigár (s váhou max. 3g na každú cigaru), 200 cigár, 1 kg tabaku na fajčenie. 10 litrov alkoholu a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu vyšším ako 22 %, 20 litrov alkoholu a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu nižším ako 22 %, 90 litrov vína (z toho maximálne 60 litrov šumivého vína), 110 litrov piva. Dovoz peňazí v hotovosti je limitovaný do 10.000 euro. Pri dovoze vyšších súm je potrebné o uvedenej skutočnosti spísať vyhlásenie a depozitovať ho na colnom úrade pri vstupe do krajiny. Pri porušení daného nariadenia sú stanovené sankcie: administratívne zabavenie 40 % zo sumy nad stanovený limit; administratívna sankcia do 40 % zo sumy prevyšujúcej stanovený limit, minimálne však 300 EUR.

Taliansko - mena

Mena: Euro €.


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >