Dovolenka 2015 - Rím, 10 zájazdov v cene od 185€

Detail destinácie

Rím Taliansko - transparent

Ponúkame 21 ubytovacích kapacít za cenu 185 € - 960 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Rome - transparent 28° C Zajtra Počasí v Rome - transparent 19 - 31° C19.7. Počasí v Rome - transparent 20 - 32° C
20.7. Počasí v Rome - transparent 22 - 33° C21.7. Počasí v Rome - transparent 21 - 33° C22.7. Počasí v Rome - transparent 22 - 32° C
23.7. Počasí v Rome - transparent 23 - 29° C24.7. Počasí v Rome - transparent 21 - 33° C25.7. Počasí v Rome - transparent 24 - 34° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Popis


Po páde Rímskej ríše sa Rím stáva hlavným mestom tzv. Pápežských štátov do roku 1870. V roku 1870 je Rím hlavným mestom zjednoteného Talianska. V neskorších rokoch sa stal Rím centrom katolíckej cirkvi. V historickom strede Ríma sa rozkladá najmenší štát sveta Vatikán. Vo Vatikáne stojí najväčší svetový kostol, bazilika sv. Petra. Rím sa môže pochváliť množstvom unikátnych historických pamiatok. Nájdeme tu päť hlavných bazilík katolíckej cirkvi a celý rad kostolov. V Ríme sa zachovalo aj množstvo antických pamiatok. K najvýznamnejším určite patrí Koloseum alebo známe katakomby. Zaujímavosťou mesta je systém verejných vodovodov so sústavou nádherných fontán. Najznámejšou rímskou fontánou je Fontána Di Trevi. Rím je tiež známy ako mesto obeliskov. Dnes ich tu nájdeme 13. Najviac navštevovanou pamiatkou mesta je bronzová socha Kapitolská vlčica na námestí Palazzo dei Conservatori. V súčasnosti tu žije cca 2,7 milióna obyvateľov.

Rím je hlavným mestom Talianska, hlavou provincií a sídlom mestského štátu Vatikán, leží na brehu rieky Tiber, medzi Apeninským pohorím a Tyrénskym morom, od ktorého je vzdialený asi 20 km. Rím má dokonalé umiestnenie, čistú obloha a neopísateľné pamiatky podčiarkujúce jeho magickosť a silný architektonický charakter, ktorý sa spája s modernosťou svetového veľkomesta. Rím je mesto miest! Rím je aj centrom kultúrneho dedičstva sveta s množstvom veľkolepých umeleckých diel, prekrásnych obrazov, sôch významných majstrov, ktoré skrášľujú mnohé chrámy, pláce, múzeá, či historické budovy. To všetko je Rím, a nielen to, je toho ešte oveľa viac.

Rím má aj niečo, čo je na svete najmenšie, je to najmenší štát sveta, Vatikán. Jeho rozloha je len 0,44 km2 a počet obyvateľov dosahuje cca 1000. Nachádza sa v západnej časti Ríma. Vatikán je cirkevný štát a na jeho čele stojí hlava katolíckej cirkvi, pápež. Zaujímavou skutočnosťou je to, že hoci Vatikán je najmenší, množstvom bohatstva umeleckých a cenovo nevyčísliteľných diel prekoná mnoho iných krajín sveta. Aj preto hlavným príjmom do štátnej pokladnice sú peniaze získané z cestovného ruchu.

Legenda o vzniku Ríma siaha k zakladateľom Ríma k Romulusovi a Remusovi, narodili sa princeznej Rhee Silvii, ktorá ich strýkovi Amuliovi nedovolila zahubiť, a tak boli v prútenom košíku položení na hladinu rieky Tiber, ktorá ich odniesla k úpätiu Palatína, kde ich odchovala vlčica. Romulus neskôr zabil brata Remusa v spore o česť zakladateľa mesta a vyslovil známu vetu - „Tak zahynie každý, kto sa opováži prekročiť múry (hranice) môjho mesta“. Rímski cisári sa po celé stáročia držali tohoto príslovia a Rím sa stal nedobytným. Založenie Ríma sa datuje k 21. aprílu 753 p.n.l. Rím zažil druhý dych rozvoja v 15. storočí. I keď vplyv Ríma upadal, stal sa zárodkom európskej civilizácie. Ruiny pochádzajúce z čias „rímskej slávy“ sa nachádzajú v oblasti - Antický Rím. Budovy z obdobia renesancie sú koncentrované v historickom centre, ktoré sa rozkladá medzi ulicami Via del Corso a riekou Tiber. Tu sa labyrint úzkych ulíc kumuluje do úžasných námestí, ktoré formujú barokové kostoly a nádherné fontány. V blízkosti sa nachádzajú námestia - romantické námestie Navona s Berniniho fontánou „Štyroch riek“, Piazza di Spagna a fontána Trevi, ktorá preslávila Feliniho film La Dolce Vita (1959).

Trattoria je väčšinou rodinný podnik, kde ponúkajú domácu kuchyňu. Ristorante je formálnejšia, väčšinou je tu väčší výber jedál. Osteria je hostinec s niekoľkými jedlami a nekonečným množstvom vína. Pizzérie ponúkajú okrem pizze aj antipasto, pastu, mäsové a bezmäsité jedlá. V centre (centro storico) je veľa dobrých reštaurácií. Turistické pasce sa dajú jednoducho rozoznať, sú uniformné, vychvaľujúce sa a drahé miesta po celom meste. Lacné reštaurácie sú okolo Via Cavour a Termini – niektoré sú však pochybné. Ak sa neponáhľate, oplatí sa odbočiť k San Lorenzo, je tam študentská štvrť, kde sa dá najesť za rovnaké ceny oveľa lepšie. Na juh od centra vo štvrti Testaccio sú dobré a lacné trattorie, podobne je to vo Trastevere tradičnom rímskom centre reštaurácií. Medzi rímske špeciality patria: Carciofi alla romana (artičoky na rímsky spôsob), Puntarelle (šalát z čakanky), pasta Bucatini alla Amatriciana, spaghetti alla \"Carbonara\", Abbacchio alla \"scottadito\" (jahňacie), Rigatoni con la \"Pajata\", Scaloppine alla romana (teľacie s čerstvými artičokmi), Coda alla \"vaccinara\" (hovädzí guláš), Cornetti e cappucino (špeciálne cornetti alla nutella). Pizza, lepšie pizzerie pečú často len večer, ako predjedlo skúste pečenú sladkovodnú tresku (baccala). Rímska pizza je známa pre svoj tenký okraj. Lacný spôsob stravovania je Pizza al Taglio ( pizza predávaná po častiach), predávaná na váhu. Panini – sendviče sa predávajú zohriate (caldo), alebo studené. Tradičným rímskym jedlom sú držky (Trippa). Zmrzlina (gelato) zmrzlinárne sú na každom rohu, oplatí sa hľadať veľké \'G\' na štíte. Kvalita označených zmrzlinární je overená, sedenie dnu stojí viac. Miestne vína sú lacnejšie a veľmi dobré. Domáca produkcia je priemerná a lacná. Stolové vína stoja okolo 4–5 €.

Podobne ako v ostatných mestách Talianska, aj po Ríme sa najlepšie pohybuje pešo. Mesto nebolo vybudované pre autá a je to vidieť a cítiť. Autobusy spoločnosti ATAC, jazdia od 6,00 h do 24,00 h, sú spoľahlivé rýchle a pomerne lacné. Lístky pre všetky typy verejnej dopravy stoja okolo 1 eura a dajú sa použiť v autobusoch a na jednu jazdu metra, ich platnosť je 75 minút. Lístky sa označujú pri vstupe do autobusu. Predávajú ich v trafikách, v novinových stánkoch a na väčších autobusových zástavkách. Pri viacerých cestách sa oplatí denný lístok Biglietto Integrato Giornalerio alebo BIG. Platí do polnoci dna, kedy bol kúpený, stojí asi 4 eura. Lístok na tri dni stojí okolo 11 eur ( Biglietto Turistico Integrato alebo BTI), týždenný lístok stojí okolo 16 eur (Carta Integrata Settimanale alebo CIS). Viac informácií na www.atac.roma.it. Odporúča sa nepokúšať šťastie a necestovať načierno. Revízie cestovných lístkov sú zriedkavé, ale dôkladné a drahé. Turistom sa nič neodpúšťa, pokuta za nelegálne cestovanie je 100 EUR, pri nezaplatení hrozí 24-hodinové väzenie. Nočné spoje premávajú od 23,30 h, zastavujú na zastávkach denných spojov a električiek. Počas leta (do 23. septembra) sú nočné spoje zredukované na polovicu, čo môže variovať od 10 minútových do 35 minútových intervalov medzi spojmi. Nočné spoje sú vďaka slabšej nočnej premávke oveľa presnejšie. Linky električiek jazdia mimo centra mesta, sú tu zastávky v blízkosti Vatikánu a Kolossea. Do centra jazdí linka č. 8. Rímskym metrom sa dá dostať do blízkosti mnohých pamiatok. Má dve linky, prestupnou stanicou je Termini. Premáva od 05,30 h do 23,30 h. Linka č.1 je staršieho pôvodu, posledný vlak ide o 21,00 h. Zástavky metra sú pri Kolosseu, na Piazza Barberini a pri Španielskych schodoch. Jazdiť po Ríme cudzincovi je hazardovaním so zdravím a majetkom – špeciálne na motorke. Skoro celé historické centrum je pre normálnu dopravu uzavreté, ak bývate v hoteli v centre, je možné sa k nemu autom dostať. Pri parkovaní v centre je potrebné povolenie od polície, inak hrozí odtiahnutie. Na požičanie auta je potrebný minimálny vek 21 rokov. Odporúča sa rezervácia v predstihu. Požičať sa dajú aj motorky, mopedy a bicykle. Taxíky je možné objednať telefonicky, platí sa aj za cestu k zákazníkovi. Iný spôsob je prísť na stanovisko (fermata dei taxi), v centre okolo Termini, Piazza Venezia, Piazza San Silvestro, Piazza di Spagna a Piazza Barberini. Odporúča sa ísť len legálnym taxíkom (biele a žlté), a uistiť sa či je zapnutý taxameter. Cesta z jedného kraja centra na druhý stojí okolo 8 euro, v nedeľu okolo 10 eur, v noci 15 eur. Autá by mali mať cenník aj v angličtine.

V Ríme nikdy nie ste od zábavy ďaleko, medzi typické druhy patria opera, futbal, tanec alebo bar. Rimania veľa nepijú, ale barov a klubov je tu dosť. Po centre sa rozšírili puby a vínne bary (enoteche alebo vinerie). Medzi barmi a reštauráciami sú rozdiely, pri vstupe do nočných klubov sa niekedy platí vstupné. Mnoho barov a nočných klubov je okolo Campo de\' Fiori a Panteónu tiež na Trastevere a Testacci. Príjemné krčmy sú okolo Piazza Navona. Alternatívou je park Cirkus Maximus, hrá sa tu futbal, hudba, tiež sa tu piknikuje. V angličtine sa premietajú filmy v kinách Pasquino a Warner Village Moderno. Počas leta sa koná množstvo operných predstavení na zaujímavých miestach. Balet vystupuje v kúpeľoch cisára Caracallu, alebo v bazilike San Clemente. Medzi najznámejšie rímske divadlá patria Teatro dell\'Opera na Piazza Beniamino Gigli, Teatro Nazionale - Sala Milloss na Via del Viminale 51 a Teatro Brancaccio na Via Merulana 244. V Ríme neexistuje jednotný systém predaja lístkov, zvyčajne stačí prísť na miesto chvíľu pred začiatkom predstavenia. Informácie o dianí v meste poskytujú Roma C\'e, Wanted in Rome, Il Messagero alebo La Repubblicca, alebo na oficiálnych stránkach mesta.

ROMA PASS – turistická karta, poskytujúca zľavy návštevníkom rímskych múzeí. Jej cena je okolo 20 €. Do prvých (akýchkoľvek) dvoch múzeí je vstup zadarmo, pri návšteve ďalších atrakcií je potrebné sa kartou preukázať pri predaji vstupeniek a požadovať zľavu. Dá sa kúpiť v turistických informačných centrách, v múzeách ktoré s kartou spolupracujú. Platí tri dni od jej prvého využitia. Súčasťou karty je Roma Pass Transport, ktorý ponúka dopravu zadarmo na linkách spoločnosti ATAC, linkách metra A a B, a na vlakových linkách: Rím - Lido, Rím – Viterbo, Rím – Pantano. Viac informácií ponúkajú stránky karty. Tri hlavné rímske múzeá tvoriace Národné múzeum (Museo Nazionale Romano) sa dajú navštíviť na jeden lístok, ktorý platí sedem dní a stojí 9 €. Dá sa kúpiť vo všetkých troch múzeách v Palazzo Altemps, v Palazzo Massimo a v Museo delle Terme di Diocleziano. Na kombinovaný lístok je možné navštíviť uvedené múzeá spolu s Palatínom a Koloseom, Caracallovými kúpeľmi a niektorými náleziskami na Via Appia Antica (okrem rímskych katakomb). Cena lístka je okolo 20 €, a dá sa kúpiť na spolupracujúcich miestach. Niektoré múzeá ponúkajú zľavy alebo voľný vstup pre študentov a občanov EÚ pod 18 rokov, alebo nad 65 rokov – oplatí sa mať pri sebe relevantný preukaz totožnosti. Upozorňujeme na dbanie o svoju bezpečnosť a ochranu majetku!

Okolie

V okolí centra mesta môžeme navštíviť niekoľko turistických zaujímavostí, ako napríklad Rímske Koloseum vzdialené približne 1 km, Piazza di Spagna 1,2 km, kostol Santa Maria v Cosmedin 0,8 km, Palatinum 0,8 km, Pantheon 0,6 km, fontána Di Trevi 0,6 km, Anjelský hrad 1,5 km, Cirkus Maximus 1,1 km, Španielske schody 1,2 km a Santa Maria v Trastevere 1,2 km.

Výsledky hľadania
Rím - Vatikán
autobus -
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 15.11.2018 5 dní Raňajky autobusautobus 185 €konečná cena Detail
 29.8.2018 5 dní Raňajky autobusautobus 215 €konečná cena Detail
 4.10.2018 5 dní Raňajky autobusautobus 215 €konečná cena Detail
Alexis
starstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 201 €konečná cena Detail
 19.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 201 €konečná cena Detail
 11.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 204 €konečná cena Detail
Giglio dell Opera
starstarstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Bez stravy, Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 202 €konečná cena Detail
 19.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 202 €konečná cena Detail
 11.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 204 €konečná cena Detail
Nardizzi
starstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Bez stravy
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.11.2018 4 dni Bez stravy leteckyleteckyViedeň 202 €konečná cena Detail
 11.11.2018 4 dni Bez stravy leteckyleteckyViedeň 202 €konečná cena Detail
 19.11.2018 4 dni Bez stravy leteckyleteckyViedeň 202 €konečná cena Detail
Lirico
starstarstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 19.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 219 €konečná cena Detail
 13.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 221 €konečná cena Detail
 12.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 223 €konečná cena Detail
Orlanda Hotel
starstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Bez stravy, Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 11.11.2018 4 dni Bez stravy leteckyleteckyViedeň 222 €konečná cena Detail
 5.11.2018 4 dni Bez stravy leteckyleteckyViedeň 226 €konečná cena Detail
 19.11.2018 4 dni Bez stravy leteckyleteckyViedeň 226 €konečná cena Detail
Hotel Domus Liberius
starstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 19.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 223 €konečná cena Detail
 11.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 232 €konečná cena Detail
 12.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 232 €konečná cena Detail
Solis
starstarstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 19.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 223 €konečná cena Detail
 19.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyBudapešť 241 €konečná cena Detail
 20.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyBudapešť 241 €konečná cena Detail
Silvestrovský Rím
LM
autobus -
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 29.12.2018 5 dní Raňajky autobusautobus 251 €224 €konečná cena LM Detail
Verona Rome
starstarstar
letecky Praha, Viedeň, Bratislava, Budapešť, Katovice, Krakov
Raňajky
Hotel
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenia podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 5.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 233 €konečná cena Detail
 19.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 233 €konečná cena Detail
 11.11.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyViedeň 236 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >