Detail destinácie

Vulcano Taliansko - transparent

za cenu .

Popis


Ostrov Vulcano je najzaujímavejší zo siedmich obývaných Liparských, resp. Eolských ostrovov. Eol bol grécky boh vetrov, ktorý podľa bájí mal sídlo práve na ostrove Vulcano, preto z tohto ostrova mali vždy ľudia veľkú hrôzu. Ostrov Vulcano je malý ostrov sopečného pôvodu o ploche 22 km2, zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ako všetky Liparské ostrovy, je vulkanického pôvodu a možno na ňom mimoriadne dobre študovať sopečné javy. Pôvodne to boli ostrovy dva, samotný Vulcano a najmladšia sopka súostrovia vzniknutá v roku 183 pr. n. l. - Vulcanello. V 16. storočí ich však spojili prúdy lávy. Na takto vzniknutej nízkej šiji sú dnes sírne pramene a bahenné kúpele. Nájdete tu známe bahenné sírne jazierko s liečivými účinkami predovšetkým pri problémoch s reumatizmom, napoly vyhasnutý 391 m vysoký dymiaci kráter a veľa iných fumarol, tajomné útvary v \"Údolí príšer\", často vyhľadávané pláže s čiernym pieskom a nadmerne teplou rádioaktívnou vodou, odkiaľ z hlbokých podmorských žriedel dokonca vystupuje para. Pre turistov je tu najväčším lákadlom Veľký kráter - Gran Cratere, najmladší zo série sopiek na ostrove Vulcano.

Ostrov Vulcano je jedinečným darom prírody. Prekrásne prírodné scenérie, kvitnúce muškáty, oleandre, kaktusy, palmy, figovníky. Pláže štrkovité, skalnaté i piesočnaté (jemný čierny piesok. Sopečná činnosť na ostrove umožňuje nielen kúpeľ v sírnom jazierku, ale tiež príjemné kúpanie v prírodnom perličkovom kúpeli, ktorý ohrievajú fumaroly na morskom dne. Lenošiť môžete na dvoch hlavných plážach ostrova - bielej a čiernej, na množstve malých plážičiek alebo v novovybudovaných geotermálnych kúpeľoch. Ostrov priťahuje tiež turistov, ktorých láka zdolanie nielen dymiaceho Veľkého krátera, ale tiež možnosť prechádzok vo vnútrozemí ostrova a na náhornej plošine Piano.

Výlety

GRAN CRATERE – je najväčším lákadlom pre každého návštevníka ostrova. Samotný kráter, ležiaci na vrchole sopky, má tvar misy hlbokej 80 m a až 500 m širokej. Teplota fumarolov, ktoré unikajú z puklín sopečného povrchu sa pohybuje medzi 350 až 500 oC. V kráteri sopky a jeho okrajoch sú nápadné pestré usadeniny fumarolových nerastov, hlavne žltej síry a oranžového readoru, ktoré tvoria väčšinou práškovité povlaky pozdĺž puklín, z ktorých uniká para, kysličník uhličitý, siričitý, dusík, kyslík, vodík a iné. VULCANELLO – je polostrov na severe Vulcana s výškou 102 m. Vznikol v roku 183 pred Kristom podmorským výbuchom medzi ostrovmi Vulcano a Vulcano. Posledný výbuch na Vulcanelle sa udial niekedy medzi 16. - 17. storočím. Súčasná sopečná činnosť je pod neustálou kontrolou odborníkov z geofyzikálneho observatória. ÚDOLIE MONŠTIER - tu stuhla láva a s pôsobením mora a vetra vytvorila v dume s čiernym pieskom vskutku zaujímavé útvary, kde pomocou vlastnej fantázie pozorujeme rôzne zvieratá.

Okolie

Z ostrova Vulcano je vynikajúce lodné spojenie i na ostatné ostrovy, z ktorých by ste určite nemali vynechať zvlášť návštevu najobývanejšieho ostrova Lipari s veľmi bohatou históriou a nočný výlet na stále činnú sopku Stromboli s pravidelnými sopečnými erupciami. V okolí môžeme menovať i niekoľko turistických zaujímavostí, ako napríklad Scilla 67 km, Messina 55 km, Aeolian Islands 10 km, Etna 72 km, Castello Ruffo 67 km.