Detail štátu

Tanzánia Tanzánia - transparent

Ponúkame 47 ubytovacích kapacít za cenu 1 059 € - 6 698 €.

Destinácia:

Tanzánia - popis

Tanzánia, oficiálny názov Tanzánijská zjednotená republika, je štát v Afrike. Nachádza sa na východnom pobreží strednej Afriky. Vznikla zlúčením dvoch pôvodne nezávislých štátov Tanganiky, ktorá leží u rovnomenného jazera a Zanzibaru. Na severovýchode s Tanzániou susedí Keňa, na severe Uganda, na severozápade Rwanda a Burundi, na západe Kongo, na juhozápade Zambia a Malawi a na juhu Mozambik. K Tanzánii patria aj ostrovy Zanzibar, Pemba a Mafia, ktoré sú dostupné loďou alebo lietadlom. Počet obyvateľov je cca 39,3 miliónov, ktorých tvorí 99 % černochov, z toho 95 % sú Bantuové, ktorí majú 130 kmeňov. Hlavným mestom je Dar es Salaam a oficiálnym jazykom je svahilština. Povrch tvoria prevážne náhorné plošiny, nížiny pozdĺž pobrežia a hory na juhu a severe, kde je najvyššia hora celej Afriky Kilimandžáro (5895 m n. m.). Táto hora je obklopená tromi najväčšími jazerami na kontinentu: Viktóriino jazero – druhé najväčšie sladkovodné jazero na svete, jazero Tanganjika – druhé najhlbšie na svete, a jazero Malawi. Početné zastúpenie tu majú aj národné parky, známe možnosťou pozorovania zvierat vo voľnej prírode (safari), medzi ktoré môžeme uviesť Národný park Serengeti, Národný park Kitulo a Národný park Rubondo Island. Najčastejším krajinnou oblasťou sú savany, horské stepi a miestami tropické lesy. Podnebie je tu rôzne, od tropického popri pobreží až po mierne v horách.

Tanzánia - všeobecné informácie

Rozloha: 945.087 km2. Počet obyvateľov: 36,8 mil. (údaj z roku 2005). Hlavné mesto: Dar es Salaam. Počet obyvateľov hlavného mesta: 2,8 mil. (údaj z roku 2003). Ďalšie dôležité mestá: Arusha, Moshi, Mwanza, Mbeya, Dodoma. Úradný jazyk: svahilský, anglický. Štátne zriadenie: federatívna republika. Administratívne usporiadanie: 26 regiónov. Rasové a národnostné zloženie: Bantuovia (90 % - Ňamwezi 21 %, Svahilčania 9 %, Hehetovia, Benovia 7 %,...), Masajovia, Luovia (3 %), iní afričania (3 %), iní (4%, Arabi, Indovia, belosi, miešanci Arabov a černochov). Náboženstvo: islam (33 % - suniti 20 %, šiiti 13 %), rímskokatolícke (20 %), protestantské (14 %), kmeňové náboženstvá (25 %), iné (8 %). Časový posun: +2 h oproti SEČ, +1 h oproti letnému SEČ. Elektrina: v Tanzánii je elektrické napätie 220/230 V, 50 Hz, používajú sa trojkontaktné zástrčky, preto treba so sebou vziať adaptér. Tiež treba počítať s častými výpadkami el. prúdu.


Tanzánijská zjednotená republika, v minulosti nemecká aj britská kolónia, je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Spod nemeckého vplyvu sa pevninská Tanganika dostala v roku 1919, kedy sa stala mandátnou oblasťou Spoločnosti národov pod správou Veľkej Británie, de facto jej kolóniou. Po štyridsiatich rokoch od zrušenia otroctva získala Tanganika 9. decembra 1962 politickú nezávislosť a stala sa republikou. Ostrov Zanzibar sa stal nezávislým až o rok neskôr. Po zvrhnutí zanzibarského sultána v roku 1964 bola vyhlásená Zanzibarská ľudová republika. V tom istom roku sa 26. apríla 1964 Tanganijská republika zlúčila so Zanzibarskou ľudovou republikou pod novým názvom Tanzánijská zjednotená republika. Nová republika sa vydala cestou nekapitalistického vývoja spoločnosti po tom, čo vedenie štátu prijalo program TANU (Tanzania African National Union), ktorý bol vyhlásený dňa 5. februára 1967 v tzv. Arušskej deklarácii. Rozhodujúce postavenie v politickom živote krajiny mala v rokoch 1965 až 1992 Re­vo­lučná ­­strana Tanzánie (CCM) - jediná politická strana, ktorej program vy­chád­zal z Arušskejstrany.

Tanzánia - počasie

Podnebie je tropické rovníkové, monzúnové, pri pobreží horúce po celý rok – najpríjemnejšie je tu v období sucha, dažďové mesiace s bohatými zrážkami sú veľmi nepríjemné a sparné s vysokou vlhkosťou. Na severe sú dve dažďové obdobia – od marca do mája a od septembra do novembra, na juhu jedno od novembra do apríla. Vnútrozemská náhorná rovina v strede a na západe krajiny má veľké denné výkyvy teplôt (deň - noc), nepravidelné zrážky, sucho niekedy dosahuje kritickú mieru. Horské oblasti majú naopak príjemné podnebie s bohatými zrážkami. Priemerná teplota vzduchu na pobreží dosahuje v najteplejšom januári 28 °C (v rozmedzí 23 - 33 °C), vody 27 °C, v najchladnejšom júli 23 °C (v rozmedzí 18 - 28 °C), vody 23 - 25 °C, vo vnútrozemí, kde sú väčšie rozdiely teplôt medzi dňom a nocou, je najteplejší október 25 °C a najchladnejší jún 20 °C. Na Zanzibare sú priemerné teploty vzduchu – január 30 °C (voda 27 °C), júl 27 °C (voda 27 °C). Výška zrážok je rozdielna v rôznych oblastiach – v priemere naprší 850 -1 200 mm za rok, Dar es Salám na pobreží uvádza len 85 mm (jún až september sú takmer bez dažďa), ale okolo Viktóriinho jazera a na východných svahoch niektorých hôr napadne aj vyše 1 500 mm. Zanzibar má 1 500 - 2 000 mm ročne.

Tanzánia - gastronómia

Vo väčšine hotelov ponúkajú tanzánsku kuchyňu, avšak v lepších hoteloch si môžete objednať i „západnú a medzinárodnú kuchyňu. Základ stravy tvoria rozmanité morské živočíchy, akými sú krevety a morské raky, spolu s hojnosťou tropického ovocia – kokosové orechy, pawpaws, mango, ananásy a banány. Obsluha stola je v reštauráciách štandardná. Káva a čaj sú vynikajúcej kvality. Tanzánia je svetským štátom a preto alkohol nie je zakázaný. Dobrej kvality je aj miestne pivo vyrábané pod názvom Safari, obľúbený je džin Konyagi, čokoláda a likér Afrikoko, ktorý sa vyrába z kokosových orechov. Víno Dodoma je červené alebo ružové.

Tanzánia - suveníry

Korenie, drevorezby, figúrky.

Tanzánia - turistické strediská

Dar es Salaam – hlavné mesto Tanzánie, vystavené v 19. storočí sultánom zo Zanzibaru. Dnes je metropolou s 1.5 miliónom obyvateľov. Oproti iným mestám tu nenájdete slumy.
Plošina Makonde – málo známa juhovýchodná časť Tanzánie,  domov originálnych drevených sôch makondé, kopírovaných po celej Afrike.  
Zanzibar – súostrovie po storočia lákajúce cestovateľov, obchodníkov, otrokárov a kolonistov. Dnes je vyhľadávané pre prekrásne pláže a zálivy. 
Jozani Forest – kúsok pravého dažďového pralesa vo vnútrozemí ostrova Zanzibar. Domov extrémne vzácnych druhov opíc, antilop a vtákov.
Národný park Mt. Kilimanjaro – jedno z najkrajších miest Afriky,  na najvyššom vrchu kontinentu sa sneh udržuje celý rok. Výstup nie je extrémne náročný, stačí odvaha, teplé oblečenie a dobrý sprievodca. Z vrcholu uvidíte aspoň polovicu Afriky.
Ngorongoro – zvyšky vrcholu pravekej sopky. Zachoval sa tu mikrokozmos jazier, pralesov a plání kde žijú stovky druhov živočíchov. Výhľad zo zahmlených vrchov je rovnako pozoruhodný ako život na dne kráteru.    
Selous Game Reserve – jeden z najväčších národných parkov sveta,  55 000 km2 divokého buša, s jazerami plnými krokodílov a zelenými močarinami.  Prístupná je len severná časť, kde sa dajú vidieť hrochy, slony, zebry, levy a vzácny africký divý pes.
Serengeti National Park – vlniaca sa zlatá tráva, stromy akácie, vzdialené modré vrchy. Čriedy divokých zvierat majestátne bežiacich po obrovských pláňach. Vysoké žirafy, levy, leopardy.
Zanzibar - exotický ostrov v Indickom oceáne, známy najmä klinčekmi a iným korením, ale aj obchodom s otrokmi a slonovinou, pripomína legendárne časy moreplavcov a nadvládu Arabov nad vtedajším svetom. Aj keď je Zanzibar od roku 1964 súčasťou Tanzánie, stále si uchováva jedinečnú orientálnu arabskú atmosféru. Na Zanzibar sa dá dostať loďou z najväčšieho mesta Tanzánie Dar es Salaam.

Tanzánia - zdravotná starostlivosť

Odporúčané očkovania: žltá zimnica, hepatitída typu A, B, tetanus, obrna, týfus, cholera. Na pobreží a v nižšie položených oblastiach je ochrana proti malárii nevyhnutnosťou. Najúčinnejšou metódou ochrany je prevencia – užívanie antimalarík, používanie repelentov a spánok pod moskytierou. Pred odjazdom sa odporúča kontaktovať najbližšie oddelenie cudzokrajných chorôb v bydlisku cestovateľa, ktoré môže upresniť podmienky ďalšieho očkovania. Zároveň sa odporúča zabezpečiť si zdravotné poistenie v renomovanej poisťovni a okrem poistky (s adresou a telefónom na asistenčnú službu) pre prípad náhleho úrazu alebo ochorenia disponovať taktiež kreditnou kartou. Pri úrazoch a nehodách mimo hlavného mesta (ale aj na území Tanzánie alebo Ugandy) je možné využiť služby leteckej záchrannej služby AAR, ktorá sídli v Nairobi na Wilson Airport tel. 00254 20 717 374. Aby bol pacient v Tanzánii vôbec prijatý na zákrok resp. ošetrenie (i v akútnom prípade napr. po dopravnej nehode), je nevyhnutné, aby bol poistený u renomovanej zdravotnej poisťovne, ktorá garantuje úhradu nákladov zdravotného zákroku – dôrazne sa kontroluje solventnosť pacienta.

Tanzánia - bezpečnosť

Politická situácia je relatívne stabilná a bezpečnostná situácia je v porovnaní so susednými krajinami na výrazne lepšej úrovni. Existuje bežný stupeň kriminality (útoky s použitím zbrane resp. priameho ohrozenia života obete sú sporadické). Rastie počet krádeží automobilov (najmä 4WD). Odporúča si zachovať maximálnu opatrnosť pri cestovaní do oblastí, hraničiacich s Burundi a Rwandou z titulu príležitostných ozbrojených zrážok.

Tanzánia - víza a cestovné predpisy

Cestovný pas, platný min. 3 mesiace po požadovanej dobe pobytu, víza, spiatočná letenka či iné cestovné doklady, potvrdzujúce odchod z krajiny, medzinárodný preukaz o očkovaní proti žltej zimnici a cholere pri príchode z endemických oblastí, pri služobnej návšteve – predloženie dokladu potvrdzujúceho účel cesty. Vízum je možné obdržať i pri vstupe do krajiny. Poplatok za vízum je 50 USD (platnosť 6 mesiacov jeden vstup, dĺžka pobytu nesmie prekročiť 3 mesiace).

Tanzánia - colné a devízové predpisy

Vývoz, prevážanie a dovoz akýchkoľvek predmetov pochádzajúcich alebo vyrobených z divokých zvierat (trofeje, výrobky zo slonoviny alebo kože chránených druhov zvierat, ale i napr. morskej fauny) sa prísne trestá. Vývoz živých divokých zvierat, hmyzu a rastlinných druhov je bez zvláštneho povolenia prísne zakázaný.

Tanzánia - mena

Tanzanský šilink (TZS). Tanzánsky šiling je voľne zmeniteľný pri príjazde a obmedzene pri odjazde z krajiny – treba sa preukázať potvrdenkou o prevedenej zmene. Vo väčších hoteloch turist. centier sa akceptujú kreditné karty – napr. VISA, American Express, Mastercard, Diners. Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 2 121 790,79 TZS.


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >