Detail štátu

Thajsko Thajsko - transparent

Ponúkame 159 ubytovacích kapacít za cenu 734 € - 12 028,91 €.

Destinácia:

Thajsko - Popis

Thajsko, oficiálny názov Thajské kráľovstvo, je štát v juhovýchodnej Ázii. Thajské kráľovstvo (Ratcha Anachak Thai; resp. Prathet Thai alebo Muang Thai), nazývané aj ako Siam, je štát v juhovýchodnej Ázii. Hraničí s Mjanmarskom, Laosom, Kambodžou, Malajziou, a Andamským morom (časť Indického oceánu) a Thajským zálivom (súčasť Tichého oceánu). Väčšia časť thajského územia je súčasťou dvoch polostrovov, a to Malajského polostrovu a polostrovu Zadná India. Hlavné mesto: Bangkok (Krung Thep). Thajsko leží na poloostrove Zadná India pri Thajskom zálive. Značná časť sa rozprestiera aj na Malajskom polostrove. Stred krajiny zaberá nížina v okolí rieky Mekong. Na severe a severozápade sa tiahnu rozsiahle pohoria. Krajina má značné nerastné bohatstvo (cín, zinok, meď, mangán, drahé kamene). Čo sa týka energie, tú musí dovážať z okolitých krajín. Najdôležitejšie priemyselné odvetvia sú výroba modernej elektroniky, potravinársky a textilný priemysel, v ktorých pracuje lacná pracovná sila. Najvýznamnejšie poľnohospodárske plodiny sú ryža, maniok, kukurica a prevažne na export určená juta, bavlník, kaučuk, cukrová trstina, ovocie, sezam a mak, ktorý sa pestuje nelegálne na výrobu ópia. Najväčšie príjmy pre krajinu pochádzajú z cestovného ruchu.

Thajsko - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia. Rozloha: 513 115 km2. Počet obyvateľov: 65 mil (údaj z roku 2007). Počet obyvateľov hlavného mesta Bangkok: 7,7 mil (údaj z roku 2007). Ďalšie dôležité mestá: Nanthaburi, Songhla, Nakhom Ratchasima. Úradný jazyk: thajčina. Administratívne územné členenie: 75 provincií a 1 distrikt hlavné mesto. Národnostné zloženie: Thajčania 82 %, Číňania (12 %), Malajci (4 %), Khmérovia (3 %), iné (1 %). Náboženstvá: budhisti 95 %, islam 4 %, kresťanstvo 1 %. Časové pásmo: UTC +7 h. Dĺžka pobrežia: 2 500 km. Thajsko je jediný štát v juhovýchodnej Ázii, ktorý nikdy nebol kolóniou európskej mocnosti. Bol nezávislým nárazníkovým štátom medzi britskými a francúzskymi kolóniami. Krajinu až do roku 1932 nazývali Siam, vtedy zmenili názov štátu na Thajsko (Muang Thai – krajina slobodných).

Pulzujúci nočný život nie je typický len pre metropollu orientu - Bangkok, ale pre naprostú väčšinu všetkých thajských miest. Ako sa Thajci radi smejú, tak sa i bavia. Ak chcete poznať pestrý etnický svet na severu, vydajte sa k horským kmeňom. Sloní festival Surin iste poteší nielen deti. Žiadny horolezec nezabudne navštíviť provinciu Krabi. Pre ostatných vyznávačov adrenalinových športov je tu ponuka splavovania rieky na raftu alebo nezabudnuteľné potápanie. Príjemné chvíle môžete stráviť rybárčením, golfom alebo jazdou na vodných lyžiach. Niektorí náštevníci sa nechajú zlákať thajským boxom. Pre relaxáciu nemusíte chodiť ďaleko. Romantické pláže pohľa na západ slnka skrz majestátne vyzerajúce palmy, tradičná thajská masáž, to všetko a ešte mnoho viac si odvezte vo forme nezabudnuteľných zážitkov. Spoločníkmi na cestách nám môžu byť obvykle drzé opice - gibboni. Nápomocní nám zase budú sloni, dnes často využívané v turistike. Aj keď tu žije 175 druhov hadov, pravdepodobnosť, aby sme ich videli, je malá. Pestrý je taktiež vodný svet - korálové ryby, murény, korytnačky, žraloky. To, že je Thajsko prírodným skvostom, dokazuje i to, že sú tu desiatky národných parkov. V najjužnejšej časti krajiny sa vytvára kyslík z dažďových pralesov, v ktorých rastie asi 200 druhov stromov. Sú tu aj orchideje, ktoré sú najväčším prírodným symbolom Thajska. Aj keď sú všade okolo, nemôžu sa zbierať. Ich export dosahuje obrovské čísla. Najväčším odberateľmi sú USA a Japonsko. Darí sa tu taktiež bambusu, a to vďaka podnebiu, ktoré je ovplyvňované monzúnovými dažďami. Vo vyšších nadmorských výškach sa nachádzajú duby alebo gaštany.

Navštevované sú kultúrnohistorické pamiatky, zaujímavosti prírody a zábavné strediská. V Thajsku je dobre rozvinutý cestovný ruch. Krásna príroda, smaragdovo zelené údolia, panenské pláže, obrovské sochy Budhu – to sú len niektoré z mnohých zážitkov, ktoré turistom Thajsko ponúka. Najmä boháči z celého sveta obľubujú päťhviezdičkové hotely na západnom pobreží Thajska. Odvrátenou stránkou Thajska je neprehliadnuteľná chudoba. Mnohé rodiny posielajú svoje ešte neodrastené deti, aby predávali svoje telo na uliciach hlavného mesta alebo pracovali vo fabrikách na výrobu erotických predmetov. Sexuálna turistika a prostitúcia vôbec, je narozšírenejšia práve v tejto krajine. Ďalším probémov sú drogy (zlatý trojuholník), za ktorý je ale v Thajsku trest smrti. Napriek tomu sa v džungli na severe krajiny pestuje mak, z ktorého sa vyrába ópium a heroín.

Thajsko - Počasie

Tropické podnebie láka turistov z celého sveta. Je závislé na vplyvu monzúnov, ktoré "kontrolujú" pravidelné striedanie troch ročných období. Vysoké teploty a vlhkosť k Thajsku patrí. Najmä v apríli a v máji. Preto sú pre európskych náštevníkov vhodnejšie skôr zimné mesiace, kedy sú teploty na príjemnej úrovni a zrážok ubúda. Od júna do septembra je sezóna dažďov. Turisti sa tohoto obdobia obávať nemusia. Dážď trvá často len veľmi krátko alebo cez noc. Thajsko sa nachádza v tropickej oblasti, priemerné ročné teploty sa pohybujú v rozmedzí 20 °C - 38 °C, vlhkosť vzduchu je v hraniciach od 70 do 85 %. Tri ročné obdobia možno rozdeliť na: teplé – od začiatku marca do konca mája; daždivé – od začiatku júna do začiatku októbra; chladné – od polovice októbra do konca februára. Podnebie a klimatické podmienky kladú nároky na zdravotný stav. Hlavne v Bangkoku je značne znečistený vzduch, smog taktiež vytvára skleníkový efekt, ktorý spôsobuje výkyvy počasia proti normálu. Prechody z klimatizovaných priestorov budov do otvoreného priestoru kladú tiež nároky na organizmus.

Thajsko - Gastronómia

Thajská kuchyne patrí k najvyhlásenejším a najpestrejším na svete. Jej základom je ryža často podávaná s rybami a plodmi mora, všetko je ochutené korením a bylinkami. Veľmi obľúbené sú taktiež ostré pokrmy. Thajci používajú vidličku a lyžičku, paličky len pri konzumácii polievky. K miestnym špecialitám patria vyprážané nudle so sójou, krevetami a burskými oriečkami (Pad thar) alebo krevetová polievka s citronóvým likérom (Tom yum kung). Určite ochutnajte ovocie lahodných chutí, nezabúdajte však, že viac bezpečné je ovocie, ktoré je možné olúpať. Rovnako tak si dajte pozor na pouličné občerstvenie, aj keď budú podávané pokrmy výnimočne lacné. Vodu kupuje radšej balenú. V reštauráciách čašníci neočakávajú sprepitné. Rešpektujte zákaz fajčenia v týchto priestorách.

Thajsko - Turistické strediská

Thajsko je pestrá paleta kultúrnych a estetických zážitkov. Iste k nim patrí Erawan, jeden z najkrásnejších vodopádov Thajska. Vydajte sa k nemu z Kanchanaburi s legendárnym mostom cez rieku Kwai. Žiadny turista s fotoaparátom nesmie zabudnúť na plávajúci trh Damnoen Saduak. Potápačmi je vyhľadávaná destinácia Sicilan, jedna z najuznávanejších vôbec. K populárnym ostrovom patria Phi Phi alebo Ko Chang. Bangkok, to nie sú len hlučné ulice, ale taktiež budhistické chrámy vyžarujúce pokoj a pohodu. Medzi najnaštevovanejšie pamiatky patrí staré kráľovské mesto alebo kráľovský palác, ktoré súčasťou je preslávený chrám Wat Phra Kaeo, kde je uložený smaragdový Budha, najväčší symbol Thajska vôbec.

Bangkok Samut Prakan - najväčšia krokodília farma. Ancient City - sympatické napodobeniny najvýznamnejších stavieb sveta. Kráľovský palác v starom meste Pra Nakhon. Čínska štvrť - táto štvrť má iný nádych a aj pre cudzincov je pomerne ľahko odlíšiteľná. Je tu typická čínska architektúra, výzdoba (napr. Li Thi Mew - svätyňa s drakmi). Wat Phra Keo (Chrám smaragdového budhu) - je jednou z najväčších turistických atrakcií. Nachádza sa tu posvätná smaragdová socha Buddhu. Grand Palace (Veľký palác) - v areáli Grand Palace sa nachádza Wat Phra Keo. Súčasťou areálu sú okrem iného Phra Mondop - knižnica, Phra Si Rattana - vzácnosťou je úlomok Buddhovej kosti. Wat Pho - najstarší chrám, pochádza zo 17. storočia. Ide o centrum, ktoré je živé aj dnes. Patrí medzi najlepšie vzdelávacie centrá. Dusit - administrtívne centrum s krásnym parkom, ktorý je úžasný nielen svojou nádhernou flórou, vodnými kanálmi, ale aj elegantnými pavilónmi a palácom. Palác Wimanmek je postavený z vzácneho týkového dreva. K Dusitskej štvrti patrí aj mimoriadne zaujímavá a rozľahlá zoologická záhrada (Dusit ZOO). Wat Traimit (Chrám zlatého budhu). Wat Arun (Chrám úsvitu) - pôsobí kozmologicky. Stará európska štvrť - je zaujímavá zachovanými koloniálnymi budovami. Národné múzeum - v národnom múzeu sú vzácne zbierky umenia z juhovýchodnej Ázie a hlavne Thajska. Veľkým lákadlom je socha Phra Buddha Sing z 13. storočia. Moderné centrum - je živé a hlučné. Sú tu mrakodrapy, upchané cesty a typický ruch veľkomesta. Z tých najzaujímaveších sú tu vežové mrakodrapy Baiyoke I a II. Lop Buri - zvláštne staroveké mesto, ktoré sa dávno volalo Lavo. Atrakciou je Palác kráľa Naraie, Národné múzeum a Prang Sam Yot. Sukhothai - historický park. Si Satchanalai-Chalieng - historický park. Most cez rieku Kwai v provincii Kanchaburi je dnes už legendárnou pamiatkou. Je známy vďaka literárnemu a filmovému spracovaniu skutočnej udalosti, ktorá sa viaže k stavbe železnice medzi Bangkokom a Rangúnom. Ayutthaya (založené v 14. stor., kedysi jedno z najväčších miest v Ázii) - Starý palác, Wat Phra Sri Sanphet z 15. storočia, Vihara Phra Mongkol Bopitr - socha Budhu. Sukhothai - stará časť má zvláštny symetrický pôdorys a uchvacuje predovšetkým zachovanou pamiatkou Wat Mahathat, ktorý bol duchovným strediskom kráľovstva. Sever Thajska - nachádza sa tu zlatý trojuholník zvaný Sop Ruak. Je vyhľadávaný pre svoje nádherné prírodné scenérie a tiež terasovité plantáže na svahoch. Na severe krajiny sa nachádza Wat Phumin - zdobený mýtickými hadmi. Rieka Mekong - pramení v Himalájach a preteká cez rôzne krajiny. Koh Phangan - menší ostrov s takmer nedotknutou prírodou. Andamanské more - v blízkosti koralového útesu je možnosť pozorovať more šnorchlovaním. Nájdu sa tu raje, murény, žraloky zebrovité a množstvo farebných koralov a rybiek. Khao Yai - národný park s krásnymi prírodnými scenériami. Žijú tu tigre, gibbony, jelene sambar a iné ohrozené zvieratá. Thajský záliv - svoje turistické využitie objavil až v 20. storočí. Sú tu nádherné pláže, krásna príroda, vynikajúce dovolenkové strediská a množstvo športových možností vrátane golfových ihrísk. Chiang Mai (druhé najväčšie mesto Thajska). Zvláštnosťou je vodná priekopa, ktorá obklopuje mesto. Wat Phrathat Doi Suthep - jeden z najkrajších kláštorov. Záliv Phangnga - tento záliv (Phangnga bay) je známy zvláštnymi vápencovými skalami, ktoré vytŕčajú nad zelenkavou vodou. Mnohé zo skál vysokých až 350 metrov sú poprerývané jaskyňami a chodbami. Nachádzajú sa tu aj Mangrovy - mangrové stromy, ktoré sa vyskytujú len tropických krajinách. Wat - je zoskupenie budov, zväčša ide o chrám, kláštor a kultúrne budovy, ktoré sú obklopené stenou. Takýchto komplexov sú v Thajsku desaťtisíce.

Medzi najznámejšie dovolenkové strediská Thajska patria: Pattaya, Phuket, Koh Chang, Koh Lanta, Koh Samui, Krabi, Phi Phi.

Pattaya - leží na brehu Siamského zálivu. Stredisko má dlhé pláže s jemným pieskom a nádhernými vysokými palmami. Pattaya je v preklade Slonia dedina (sloní park), Korálové ostrovy. Patrí medzi najkrajšie letoviská. Leží asi 140 kilometrov juhovýchodne od Bangkoku. Centrom strediska je Golden Mile, kde turisti nájdu obchodíky, reštaurácie, bary, kaviarne a vychýrené diskotéky. Medzi známe pláže patrí Jomtien Beach.

Phuket - najväčší thajský ostrov má krásne piesočné pláže. Vynikajúco kontrastujú s horami, dažďovými pralesmi. Phuket je najväčší ostrov Thajska. Patong Beach - pláž s nádhernou scenériou. Sú tu prepychové hotely, reštaurácie, bary a bohatý nočný život. Je tu možnosť športového potápania.Novou atrakciou je zábavné centrum Phuket FantaSea.

Koh Chang - v preklade je to Sloní ostrov, pretože tvar tohto ostrova pripomína sloniu hlavu a od toho je odvodený jeho názov. Ostrov Koh Chang je tretím najväčším ostrovom v Thajsku a leží v provincii Trat. Koh Chang je 30 km dlhý a 20 km široký a v roku 1982 bol vyhlásený za chránenú prírodnú rezerváciu. Ostrov je kúzelným tropickým rajom pre turistov z celého sveta. V posledných rokoch je vyhľadávaný najmä rodinami s deťmi. Sú tu luxusné rezorty, ktoré poskytujú návštevníkom veľa pohodlia, zábavy, rôzne výlety, šnorchlovanie a iné atrakcie. Je to raj pre tých čo chcú pokojnú a relaxačnú dovolenku. Najznámejšou plážou je White Sands Beach. Dlhá je 2,1 km s krásnym jemným pieskom, novými hotelmi, s veľkým výberom reštaurácií, možnosťami zábavy i príjemným nakupovaním. Asi o 4,5 km južne je pláž Klong Prao Beach, má 3,5 km a predelená je dvomi horskými potokmi. Je ideálna pre rodiny s deťmi, nakoľko je tu veľmi plytká pláž. Ak zavítate na ostrov Koh Chang nenechajte si ujsť, okrem iných zaujímavostí, ani trekking na slonoch, kde vás počas pochodu džungľou čakajú vzrušujúce zážitky.

Koh Lanta - je ostrov, ktorý si vďaka svojej nádhere podmaňuje stále viac návštevníkov. Tiahnuce sa krivky horského chrbta, ktorý tvorí chrbticu takmer 30 km dlhého ostrova, lemujú nevídanú scenériu belavého piesku, krištáľovo priezračnej vôdy Andamanského mora a korún kokosových paliem. S príchodom súmraku sa ešte vcelku nedávno v roztrúsených dedinkách nakrátko rozsvietili petrolejové lampy, aby skoro splynuli s temnotou a nad ostrovom sa rozžiaril len nekonečný oceán hviezd. Dnes už je elektrika zavedená, na ostrov prichádza čím ďalej viac turistov, avšak ostrovania si stále udržiavajú svoju pospolitosť a srdečnosť obyvateľov konca sveta v náruči panenskej prírody. Vyhľadávajú ho priaznivci relaxácie i večernej zábavy,ktorú nájdu predovšetkým v baroch a diskotékach mestečka Saladau. Jednotlivé hotelové rezorty sú priamou súčasťou palmových hájov s tropickou vegetáciou. Ubytovanie na ostrove ponúka rozsah od veľmi jednoduchých zariadení bugalovov až po tie najluxusnejšie. Miestna kuchyňa je veľmi chutná, vyniká rozmanitosťou a jej nedielnou súčasťou je tropické ovocie a plody mora, vrátane lahôdok ako sú langusty alebo mečúne. Rezorty sú vybavené bazénmi so sladkou vodou, príjemnými reštauráciami a plážovými barmi, požičovňou skútrov a masažnymi altánkami, kde môžete vyskúšať originálnu thajskú masáž.

Koh Samui - malebný ostrov s nádhernými bielymi plážami Lamai Beach (anvštevovaná prevažne európanmi) a Chaveng Beach. Táto pláž je jedna z najfotografovanejších pláží. Patrí k nej aj kľudná lagúna. Rastú tu kokosové palmy. Na severe ostrova sa nachádza 4 km dlhá piesočnatá pláž Maenam, známa dobrými veternými podmienkami pre windsurfing. Ďalšia zo severných pláží je Bophut.

Krabi - miesto viacerých prírodných atrakcií, obzvlášť krásny je prírodný park Than Bok Khorani a ostrovy Ko Phi Phi, kde strávite ideálnu dovolenku. Ostrov Ko Phi Phi sa nachádza iba 40 km od mesta Krabi. V zátoke Ao Ma Ya sa natáčali scény z filmu Pláž.

Phi Phi - malé súostrovie leží asi dve hodiny jazdy loďou juhovýchodne od ostrova Phuket a skladá sa z polostrovov Phi Phi Leh a Phi Phi Don. Prví turisti dorazili v roku 1980 a dnes je Koh Phi Phi obľúbeným výletným cieľom. Phi Phi Don je ostrov pre milovníkov pokoja, prírody, potápania a šnorchlovania. Sú tu nádherné zátoky s plážami, pahorkami, ktoré obrastá tropická vegetácia a tyrkysovo modrá voda. Ostrov je dosiahnuteľný len pri dennom svetle loďou. Objavíte tu tropický raj. Ostrov Koh Phi Phi Pon leží asi 40 km na východ od Phuketu. Ostrov je skalnatý a obklopujú ho nádherne žiarivé biele pláže s jemným pieskom a voda, ktorá dosahuje čistotu krištálu. V hlavnej turistickej sezóny sa na ostrov denne schádzajú stovky náštevníkov z blízkych miest v okolí, naviac z Phuketu. Hlavnou ulicou ", Phi Phi City" obklopuje množstvo obchodov s najrôznejšími suvenírmi.  

Thajsko - Zdravotná starostlivosť

Očkovací preukaz sa vyžaduje iba od osôb prichádzajúcich z oblastí  výskytu infekčných chorôb. Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík (ak cestovateľ cestuje do pohraničných oblastí na juhu a severe krajiny). Kvalita zdravotníckych služieb je dobrá, vysokú úroveň majú súkromné zdravotnícke zariadenia. Za lekárske služby sa platí, bezplatné služby neexistujú. Turistom sa preto odporúča nechať sa pred cestou do TK poistiť.

Thajsko - Bezpečnosť

Bangkok je jedným zo svetových centier pôsobenia medzinárodných zločineckých syndikátov, charakter všeobecnej kriminality sa však podstatnejšie nelíši od porovnateľnej úrovne v iných svetových metropolách. V súvislosti s nepokojnou situáciou v južných moslimských provinciách vláda ďalej sprísnila bezpečnostné opatrenia. V tejto súvislosti bol v provinciách Yala, Narathiwat a Pattani vyhlásený výnimočný stav. Vláda sprísnila bezpečnostné opatrenia aj v Bangkoku a ďalších turistických centrách. Predpokladá sa, že vláde sa v blízkej budúcnosti podarí zastaviť eskaláciu napätia, normalizovať vývoj a obmedziť ďalšie teroristické útoky. Neodporúčame občanom SR cestovať do južných oblastí Thajska, predovšetkým do provincií Narathiwat, Yala, Pattani a Songkhla. Situácia v Bangkoku a ostatných turistických strediskách je však pokojná.

Thajsko - Výza a cestovné doklady

Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas. Občania Slovenskej republiky v prípade turistických a obchodných ciest do Thajského kráľovstva na dobu najviac 30 dní sú od 11.08.2011 oslobodení od vízovej povinnosti. V prípade dlhšieho pobytu je nutné pred cestou vybaviť si vízum na Honorárnom konzuláte Thajska v Bratislave, na Veľvyslanectve Thajska vo Viedni, resp. na ostatných zastupiteľských úradoch Thajska vo svete. Podmienkou je platnosť cestovného pasu najmenej 6 mesiacov od dátumu vstupu.

Thajsko - Colné a devízové predpisy

Do Thajska môžete bezcelne doviezť veci pre osobnú spotrebu v primeranom množstve. Úplne zakázaný je dovoz i vývoz narkotik a pornografie. Vývoz je obmedzený v prípade starožitností, náboženských predmetov a divokých i domácich zvierat. Do Thajska možno bezcolne dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru a primeraného množstva (napr. 1 l alkoholu, 200 ks cigariet, fotoaparát a 5 ks filmov). Zakázaný je dovoz a vývoz narkotík, výbušnín, porno časopisov, sošiek Budhu a starožitností. Dovoz strelných zbraní, rastlín, zvierat, vodných živočíchov podlieha predchádzajúcemu písomnému povoleniu príslušných úradov.

Thajsko - Mena

1 baht (THB) má 100 satangov. Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 40 535,00 THB. S výmenou peňazí nebudete mať problém, v krajine je okolo 3000 bankomatov a spoľahlivá sieť zmenární. Výhodnejší kurz je však za cestovné šeky. Aj keď sa čím ďalej viac presadzuje euro, americký dolár stále zostáva najprijímanejšou menou. American Express, MasterCard a Visa sú akceptované, karty Diners Club nie sú až tak rozšírené a preto majú limitované použitie. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti jej použitia.

 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >