Detail štátu

Tunisko Tunisko - transparent

Ponúkame 90 ubytovacích kapacít za cenu 348 € - 2 733 €.

Destinácia:

Tunisko - Popis

Tunisko, oficiálny názov Tuniská republika, je štát v Severnej Afrike. Tunisko leží v severnej časti afrického kontinentu a jeho susedia sú Líbia a Alžírsko. Len 137 km po mori delí Tunisko od Sicílie. Hlavným mestom je Tunis, ďalším významným miestom je Kartágo. Tunisko má kontakt veľkej časti svojho územia so Stredozemným morom. Pobrežie je pomerne dlhé a členité. Tunisku patria aj ostrovy Djerba a Kerkenna. Na severe krajiny sa nachádzajú hrebene Tell Atlasu a Saharského Atlasu. V strednej časti sa tiahne pohorie skláňajúce sa k moru a pozostávajúce z nízkych plošín. Na juhu krajiny sa rozprestiera Sahara, do ktorej sa zahlbuje močaristá a slaná jazerná zníženina šotu Jerid. Pri pobreží je pomerne úrodná nížina. V krajine sa darí mnohým druhom vtákov, vrátane orlov na horách. Na okrajoch púšte prežíva menšie množstvo chránených gazel. Krajina má bohaté náleziská nerastných surovín (ropa, zemný plyn, fosfáty, železná ruda). Medzi najobľúbenejšie turistické lokality patrí ostrov Djerba, Sousse, Tunis, Tabarka, Nabeul, Gammarth, Hammamet, Skanes, Mahdia, Monastir, Port El Kantaoui a Jasmine Hammamet.

Tunisko - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika. Rozloha: 163 610 km2. Hlavné mesto: Tunis. Počet obyvateľov hlavného mesta: 900 000 (údaj z roku 2011). Ďalšie dôležité mestá: Sousse, Sfax, Kairouan, Hammamet, Monastir, Bizerte, Tozeur. Úradný jazyk: arabský, používa sa aj francúzsky. Administratívne územné členenie: 24 governorátov. Dĺžka pobrežia: 1148 km. Národnostné zloženie: arabi/berberi a európania. Náboženstvá: islam 98 %, kresťania 1 %, židia 1 %. Časový posun: v Tunisku v porovnaní so Slovenskom nie je žiadny časový posun. Elektrina 230 V/50 Hz. Dĺžka letu: 2,5 hodiny.

V Tunisku je teplé more a veľa pláží. Piesčité pláže sú pozdĺž skoro celého dlhého pobrežia Tuniska. Čistota mora síce nedosahuje takú úroveň, ako napríklad v Grécku (tuniské mestá nemajú až na výnimky čističky), ale na príjemnú dovolenku to stačí. Niekedy pri pobreží plávajú chaluhy a morská tráva, ale pokiaľ ste aspoň v priemernom hoteli, tak personál priľahlé pláže čistí. Chaluhy bývajú problémom najmä v septembri a októbri. Tuniská prímorská turistika je organizovaná tak, že si ľudia z hotela priamo vyjdú, a o pár metrov je pláž. Ak chcete pri vode tráviť veľa času, vyberte si hotel, ktorý je priamo pri mori, nie iba "neďaleko" od mora. Každý (i podpriemerný) hotel má svoj vlastný bazén so sladkou vodou, omnoho čistejší, než je morská voda. Hotely, ktoré sú "neďaleko od mora" (teda sú cez ulicu za ďalším hotelom alebo od mora pár stovák metrov), mávajú bazény o niečo lepšie. Čo sa ležadiel týka, tak hotelové ležadlá sú zadarmo a majú nad sebou väčšinou slamený slnečník. V Tunisku niesú žiadne verejné (nehotelové) pláže s ležadlami.

V 12. st. pred n.l. sa v Tunisku usadili Féničania, v 6. a 5. st. pred n.l. silný mestský štát Kartágo dominoval v oblasti západného Stredomoria. Výsledkom troch púnskych vojen medzi Kartágom a Rímom bolo úplné zničenie Kartága v r. 146 pred n.l. Okrem krátkeho obdobia pod nadvládou vandalov (r. 439-533 n.l.) bolo územie súčasťou Rímskej ríše až do dobytia Arabmi (r. 648-669), ktorým vládli rôzne arabské a berberské dynastie, ktorých vystriedali Turci (ovládli Tunisko v r. 1570-1574) a spravili krajinu súčasťou Osmanskej ríše až do 19. st. Koncom 16. st. mali v Tunisku silné zázemie barbarskí piráti. Francúzsko okupovalo krajinu v r. 1881, kedy bej, tuniský miestodržiteľ, podpísal dohodu, v ktorej uznal francúzsky protektorát. Postupne rástlo národné povedomenie a politický boj proti kolonizátorom, ktorý vyústil v r. 1956 do uznania suverenity a nezávislosti Tuniska zo strany Francúzska. Konštitučné zhromaždenie 25.07.1957 zvrhlo monarchiu a vyhlásilo republiku na čele s prezidentom Habibom Bourguibom. Počas jeho vlády Tunisko udržiavalo prozápadnú politiku a odmietlo v r. 1967 prerušiť styky s USA počas arabsko-izraelskej vojny. V reakcii na rast islamských protivládnych tendencií štátne orgány zosilnili bezpečnostné opatrenia s cieľom likvidácie proislamských hnutí, ktoré sa časom rozšírili na všetkých politických oponentov. Bola zavedená tvrdá cenzúra médií a aplikované mimosúdne zadržiavania a ďalšie represívne opatrenia. V r. 1987 počas nekrvavého „palácového“ prevratu odstránil starnúceho H. Bourguibu gen. Zine Al Abidine Ben Ali. Ním stelesnený režim zaistil krajine relatívnu stabilitu, vládol však autoritatívne s aplikovaním tvrdých represívnych opatrení proti politickým oponentom. V januári 2011 sa v dôsledku vysokej nezamestnanosti, zhoršovania životnej úrovne a obmedzovania slobôd rozšírili do celej krajiny sociálne nepokoje a demonštrácie spojené s verejnou kritikou najvyšších predstaviteľov. Stupňovanie napätia malo za následok rozpustenie vlády, vyhlásenie výnimočného stavu a útek prezidenta Ben Aliho. Zároveň bol oznámený vznik dočasnej vlády. Dňa 23. 10. 2011 sa konali slobodné demokratické voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktoré začalo činnosť v novembri 2011. V decembri 2011 bola menovaná nová tuniská vláda a najvyšší predstavitelia štátu. Ústavodarné zhromaždenie vytvorí novú ústavu a následne sa v krajine budú konať parlamentné voľby. 

Tunisko - Počasie

Podnebie Tuniska sa vyznačuje znakmi charakteristickými pre stredomorskú subtropickú klímu s horúcimi letami a miernymi zimami, počas ktorých spadne väčšina zrážok. Východné pobrežie a ostrov Džerba sú vyhľadávaným cieľom dovolenkárov počas celého roka, pretože i v zimných mesiacoch tu teplota len zriedka klesá pod 18 °C. Vo vnútrozemskej stepi sa prejavuje najmä v lete vplyv kontinentalnosti. V južnej časti sa prejavuje typicky saharsky suché a horúce podnebie. Teploty prevyšujú 30 °C - 35 °C. Zo Sahary vanie v lete horúci vietor scirocco, ovplyvňujúci celé územie Tuniska.

Tunisko - Gastronómia

Miestna kuchyňa je veľmi chutná, skladá sa hlavne zo zeleniny, hovädzieho, baranieho alebo kuracieho mäsa a rýb. V hoteloch nájdete európske jedlá, ale aj miestne špeciality. Medzi najznámejšie patria kuskus (pšeničná krupica pripravená na pare s pikantnou rajčinovou omáčkou, zeleninou a s kúskami mäsa), brik (placka z lístkového cesta plnená vajcom, tuniakom), šorba (hustá červená polievka z rajčín), mešuja (šalát z grilovaných rajčín, červenej a zelenej papriky s uvareným vajíčkom, tuniakom, cibuľou, olivovým olejom a citrónovou šťavou), kuša (pečené jahňacie mäso), tažin (ragú z hovädzieho mäsa alebo kurčaťa s vajíčkami a zeleninou), harissa (ostrá pasta z červenej papriky). Sladkosti sa vyrábajú hlavne z orieškov, mandlí a medu. Nezabudnite aj na širokú ponuku tuniských vín, likéry (Boukha – figové brandy, Thibarine – ďatlový likér) a miestne pivo Celtia.

Tunisko - Nákupy

Tuniska si môžete priviezť kaftan, najrôznejšie kožené výrobky, parfémy z hlavného mesta, ozdobné vtáčie klietky typické pre Sidi Bou Said, keramické a drevené bubny, ťavy z rôznych materiálov, kožené taburetky, koreniny, keramiku, čerstvé figy, datle a olivy, rôzne lampy, datľový likér Tibarine a figovú pálenku Boukha, kvalitné vína, typické sladkosti a množstvo najrôznejších suvenírov za výhodné ceny. Nezabúdajte na pravidlo zjednávať, hlavne na tržniciach.

Tunisko - Turistické strediská

Najznámejšie turistické strediská a letoviská: Ostrov Djerba, Djerba - ZarzisHammamet, Mahdia, Monastir, Nabeul, Port El Kantaoui, Sousse, Tabarka.

Tunis - kostol sv. Vincenta z 19. storočia, Mešita de la Kasbah, Médina (staré mesto) - Mešita Jama Ez Zitouna z r. 732 (prístupná aj pre turistickú verejnosť), Palác Dar El Bey z 18. storočia, Palác dar Othman, Múzeum Bardo - najväčšie múzeum v Tunisku, Múzeum poštových známok, Zoologická záhrada. Kartágo - dnes je predmestím Tunisu: Bizerte - Veľká mešita zo 17. storočia, Námestie Place Slahedine Bouchoucha s fontánou z r. 1642. Archeologické vykopávky, amfiteáter, rímske vily (napr. Dom koňa s nádhernými mozaikami), kúpele, bazilika sv. Cypriána a bazilika Maiorum. Oceánografické múzeum. Ghar el Melh - malebný rybársky prístav. Tabarka - pevnosť Bordj El Jedid, Rímska hrádza. Ain Draham - termálne kúpele. Bulla Regia - antické vykopávky. Dougga - pozostatky antického mesta Thuggy.El Djem - Koloseum - svojho času tretí najväčší amfiteáter Rímskej ríše sa vyznačoval obrovskými rozmermi. Trojpodlažný amfiteáter je 140 metrov dlhý a 122 metrov široký. Zmestilo sa doň 35 tisíc divákov. La Mohamedia - Aquadukt - zachované pozostatky z rímskych čias.

Rôzne druhy atrakcii - jazda na ťavách, voľné chytanie rýb na udicu, podmorské chytanie rýb si vyžaduje povolenie z ministerstva poľnohospodárstva a rybolovu, soľné jazero (more) - Chot El Djerid, najväčšia palmová oáza: Nefta, Koralové pobrežie - medzi mestami Bizerte a Tabarka, Ostrov Djerba - turisticky obľúbený ostrov je spojený s pevninou cestou, ktorá vedie po rímskej hrádzi, Rás Ben Sekka - najsevernejšie miesto Afriky.

Medzi najznámejšie pláže Tuniska patria: Hammamet, Sousse, Monastir, ostrov Djerba.

Hammamet- široké a pekné piesočné pláže sú veľkým lákadlom pre milovníkov slnenia. Z pamiatok je to citadela Kasbah z 15. storočia, Veľká mešita z 15. storočia.

Sousse - romantické stredisko s príjemnými piesočnatými plážami. Stredisko sa môže pochváliť historickými pamiatkami, ako sú Veľká mešita, Pevnosť Ribat, Pevnosť Kasbah, Múzeum antického umenia a Katakomby.

Monastir - stredisko s krásnymi piesočnými plážami ponúka bulváre s palmovým stromoradím, ale aj pamiatky ako je Obranná pevnosť Ribat, Veľká mešita, Múzeum umenia a ľudových tradícií.

Ostrov Djerba - leží pri južnom pobreží Tuniska, je najväčším ostrovom severnej Afriky. Na ploche viac ako 500 km2 žije 90 tisíc obyvateľov. Vďaka obchodnému duchovi, usilovnosti, pohostinnosti a otvorenosti miestnych obyvateľov sa tu turisti cítia veľmi dobre. Pohostinnosť miestnych obyvateľov spoznal pri svojich cestách Odysseus, keď svojich spoločníkov len ťažko prinútil k tomu, aby opustili tento ostrov. Djerba je plochým zeleným ostrovom, na ktorom rastie viac ako milión ďatlových paliem. Ostrov láka vďaka svojim širokým plážam, modrému moru, miernemu podnebiu a slnku. Priamo na ostrove je medzinárodné letisko v Mellite. Z pevniny sa sem dostanete trajektom alebo po nasypanej hrádzi, ktorá stojí na rímskych základoch. V dobe Féničanov a Rimanov bol ostrov obchodným miestom pre prechádzajúce karavány z juhu Sahary. Neskôr o ostrov bojovali Vandali, Arabi a Normani. Hlavným mestom ostrova je Houmt Souk, ktorý má okolo 25 tisíc obyvateľov. Nájdete tu prístav, obchody a reštaurácie. Dvakrát do týždňa sa tu konajú trhy, na ktorých môžete kúpiť typické vlnené deky. Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, mešita Djama el Ghorba alebo pevnosť Fort Espagnol z 13. storočia.

Djerba - Zarzis - Polostrov Zarzis je spojený s ostrovom Djerba tzv. rímskou dráhou. Samotné mestečko Zarzis má dnes okolo 50 tisíc obyvateľov. Príroda a podnebie sú tu podobné ako na Djerbe. Prístav Zarzis je známy lovom morských húb. Táto oblasť je taktiež známa pestovaním olivovníkov. Vďaka krásnym plážam, možnosti podmorského rybolovu a termálnym prameňom, odporúčaným na liečbu kožných ochorení, sa zo Zarzisu stalo vyhľadávané stredisko cestovného ruchu. Transfer z letiska na Djerbe do hotelov na polostrove Zarzis (cca 50 km) sa uskutoční autobusom.

Tunisko - Nákupy

Tunisku sa dá dobre nakúpiť hlavne tovar, ktorý je vyrábaný tradičným spôsobom. Pri nákupe treba dodržiavať obchodnícke zvyklosti a cenu treba dojednávať. Obzvlášť výhodne sa dajú kúpiť koberce, kožušiny, keramika, ručne vyrábané medené, strieborné a zlaté predmety. Otváracia doba je spravidla od rána do 21,00 h večer. Banky a zmenárne majú otvorené zvyčajne od 8,00 do 11,00 h a od 14,00 do 16,00 h. Zmenárne bývajú otvorené aj v sobotu. Pošty sú otvorené od 8,00 do 13,00 h počas zimnej sezóny a do 18,00 h počas letnej sezóny. Listy a pohľadnice doporučujeme podávať priamo na pošte.

Na trhoch a u obchodníkov ak ste si nezabudli zobrať cukríky, starý mp3 prehrávač, diskman a walkmany, a iné veci o ktorých viete, že už ich nechcete, to všetko sa tu dá vymeniť. Ak máte lacno kúpené šiltovky, vezmite si aj tri. Na trhoch a na cestách po Tunisku si občas trhovník môže sám ukázať na šiltovku, že vám za ňu spraví dobrú cenu. Kupovať môžete sošky, kamienky, šperky, rôzne textilné a kožené výrobky, prípadne aj drevené. V Tunisku nie sú príliš v ponukách trhovníkov drevené masky, ktoré poznáte z Karibiku, Kapverd alebo strednej Afriky, no aj na tuniských trhoch tento artikel možno dostať. Zjednávajte cenu hoci viete z angličtiny len minimum. Stačia vám naozaj občas len číslovky a trvať si na svojej cene, pokiaľ je rozumná a podľa vás by to mala byť tá pravá. Je hlúposť, ale kupovať krásne šperky a ponúkať len jedno euro, ak vám ponúkol cenu 50 €. Skúste to v tomto prípade s polovicou a dostanete sa na cenu, ktorú chcete obaja. Nikto vás nenúti nič kupovať, preto ak sa vám cena nehodí, povedzte že nie. Zjednávanie býva zážitkom aj zábavou.

Tunisko - Zdravotná starostlivosť

Do Tuniska sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Zdravotníctvo je na podstatne vyššej úrovni ako v krajinách regiónu, resp. v Afrike, s postačujúcou sieťou, hlavne v mestských oblastiach a v miestach koncentrácie zahraničných turistov. Napriek tomu odporúčame mať primeranú zásobu liekov so sebou ešte pred príchodom do krajiny. Pre individuálne cestujúce osoby a pre turistov jednoznačne odporúčame komerčné cestovné zdravotné poistenie. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Nezabudnite si pribaliť dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi.

Tunisko - Bezpečnosť

V súvislosti so situáciou na Blízkom Východe a udalosťami po atentáte v Djerbe je potrebné zvýšiť opatrnosť predovšetkým na verejných miestach, ktoré sú vyhľadávané a navštevované turistami. Aj keď Tunisko patrí dlhodobo k bezpečným destináciam, upozorňujeme na potenciálne riziko výskytu útokov proti zahraničným návštevníkom zo strany islamských militantov. Podobne ako v iných krajinách aj v Tunisku existuje bežná kriminalita, preto pripomíname potrebu dodržiavať bežné preventívne opatrenia. Najmä v oblastiach s malým počtom výskytu cudzincov odporúčame vyvarovať sa expresívnych prejavov, konaní a oblečenia, ktoré by mohli v konzervatívnom a islamskom prostredí provokovať.

Tunisko - Víza a cestovné doklady

Občania SR, ktorí cestujú do krajiny v rámci organizovaných zájazdov nepotrebujú pre vstup na územie Tunisu vízum. Pre vstup na územie krajiny je potrebný platný cestovný pas; vízum v prípade ak nejde o organizovaný pobyt. O vízum je možné požiadať na veľvyslanectve Tuniska vo Viedni.

Tunisko - Colné a devízové predpisy

Do krajiny je možné dovážať bežné druhy tovarov a osobných vecí v primeranom množstve z pohľadu dĺžky a účelu pobytu. Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený, podlieha však ohlasovacej povinnosti. Bez cla je možné doviezť okrem predmetov osobnej spotreby, 1 liter alkoholu a 200 ks cigariet, alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov na osobu. Aktuálne informácie odporúčame zistiť vždy pred cestou na tuniskom zastupiteľskom úrade vo Viedni. Je zakázaný dovoz a vývoz miestnej meny.

Tunisko - Mena

Tuniský dinár (TND) = 100 millimov. Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 2 032,23 TND.


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >