Detail destinácie

Monastir Tunisko - transparent

Ponúkame 9 ubytovacích kapacít za cenu 388 € - 1 525 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Monastir - transparent 28° C Zajtra Počasí v Monastir - transparent 24 - 28° C17.8. Počasí v Monastir - transparent 25 - 28° C
18.8. Počasí v Monastir - transparent 26 - 27° C19.8. Počasí v Monastir - transparent 25 - 27° C20.8. Počasí v Monastir - transparent 24 - 27° C
21.8. Počasí v Monastir - transparent 24 - 27° C22.8. Počasí v Monastir - transparent 25 - 27° C23.8. Počasí v Monastir - transparent 24 - 29° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Monastir - popis

Monastir je stredne veľké mesto na pobreží centrálnej časti Tuniska. Monastir presnejšie leží na špičke skalnatého polostrova, pri najjužnejšom konci Hammametského zálivu. Je jedno z najkrajších menších letovísk v celom Tunisku. Smeruje sem dosť turistov, pretože je tu veľmi pekne. Na druhej strane okolité oblasti nie sú zas tak masívna turistická zóna, ako sa dajú nájsť na pobrežiach v Európe. Monastir je i cez všetok turistický ruch stále ešte normálnym tuniským mestom  s bežným životom. Oproti podobnému blízkemu mestu Sousse je Monastir mesto relatívne malé.

V meste, v časti Skanes, sa nachádza aj medzinárodné letisko. Preto Monastir slúži ako mesto rýchleho ubytovania. Turisti, ktorí sa chcú dostať do svojho letoviska, si v meste väčšinou objednajú na noc izbu.
V Monastire sa staré civilizácie stretávajú s modernou architektúrou. Dokonca sa tu narodilaj prvý tuniský prezident Habib Bourguiby, ktorý tu má aj svoje mauzóleum.
Dnes je Monastir moderné biele mesto so širokými mestskými triedami plnými paliem a s piesočnatými plážami, ktoré je ideálne pre dovolenku.

Monastir - pláže

Letovisko Monastir ponúka výborné podmienky pre kúpanie a relax pri mori. Piesočnaté pláže sa nachádzajú na najjužnejšom okraji Hammametského zálivu.  Sú ako stvorené pre aktívny odpočinok pri prevádzkovaní vodných športov. Pláže majú pozvoľné vstupy do mora. Preto je Monastir vhodným letoviskom aj pre rodiny, ktoré sa chystajú na dovolenku s malými deťmi alebo pre menej skúsených plavcov. V mori však môžeme občas stretnúť aj nebezpečné medúzy, takže sa neodporúča plávať ďaleko od brehu.
Monastir taktiež umožňuje okrem iných športov aj  vhodné podmienky potápanie a absolvovanie potápačských kurzov.

Monastir - výlety

Už samotný rezort ponúka veľa zaujímavostí. Najvýznamnejšou stavbou v Monastire je ribat - pevnosť s majákovou vežou - založená v 8. storočí. Práve tá vystupovala v mnohých známych filmov ako napríklad Ježiš Nazaretský. V pôvodnej modlitebni sa zase dnes nachádza múzeum islamského umenia. V meste je postavená aj hradobná medina alebo za vzhliadnutie určite tiež stojí mauzóleum bývalého prezidenta Habida Bourguiby. Je to  nádherná stavba so zlatou kopulou a dvoma štíhlymi minaretmi.

Letovisko Mahdia ponúka tiež veľa zaujímavostí ako napríklad : typická brána Skifa Kahla, Mustafy Hamzy a Veľkú mešitu, Mestské múzeum, zbrojnicu, emirov palác a Veľkú vežu. Neďaleko Mahdie, na špičke mysu, sa nachádza aj turecká pevnosť zo 16. storočia zvaná Borj Mahdia. Pevnosť stojí na polostrove a staré mesto na trojuholníku zeme, ktorý k polostrovu vedie.

Mestečko Port el Kantaoui bolo vybudované v 70. rokoch, podľa prekrásnej dedinky Sidi Bou Said. Moderné hotely majú predovšetkým bielo – modré kombinácie. Zoradené sú do pekných ulíc, ktoré sa pretínajú na námestiach s fontánami.

Z Monastiru je možné navštíviť aj dedinku El Jem. Dodnes v nej stojí zachované rímske koloseum, postavené v 3. stor. n. l.. Súčasťou vstupu do kolosea je aj návšteva múzea, ktoré obsahuje stovky rímskych mozaík vykopaných v okolí.

U turistov je v obľube najmä návšteva posvätného mesta Kairouan. Je to štvrté najdôležitejšie mesto islamu po Mekke, Medine a Jeruzalemu. História Kairouan siaha ešte do úplných začiatkov islamu. Súčasťou mesta je aj studňa, ktorá je podľa povesti prepojená so slávnou posvätnou studňou Zemzem nachádzajúca sa v Mekke.

Monastir - aktivity

V meste sa nachádza veľké množstvo obchodíkov, barov, kaviarní a reštaurácii, v ktorých je možné ochutnať typickú tuniskú kuchyňu.
V Monastire sa tiež nachádza aj golfové ihrisko s 18 jamkami, potápačské centrá a aj  jazdecké kluby. Za navštívenie stojí tiež známy prístav jácht Cap Marina, kde je možné obdivovať luxusné jachty či pirátske lode, alebo si len tak posedieť pri pohári mätového čaju.
V hotelových komplexoch je samozrejmosťou stolný tenis, fitnescentrum, minigolf, tenisové kurty, sauna, masáž, vodné športy na pláži alebo aj detský bazén.
Monastir je moderné biele mesto so širokými mestskými triedami plnými paliem a s piesočnatými plážami, ktoré je ideálne pre dovolenku.

Monastir - história

Monastir je prvým založeným arabským mestom v kraji Ifriqiya. Bolo vybudované na ruinách starého fenicko - rímskeho mesta Ruspina.
V Monastire sa narodil bývalý tunisky prezident Habib Bourguiba, na počesť ktorého tu bolo zriadené mauzóleum, ktoré nesie jeho meno.
Dnes má v ňom významné priestory i univerzita, medicínska fakulta.
Už v púnskom období dal Cézar vybudovať k osídleniu, ktoré sa v antike nazývalo Ruspin, trojvrstvové opevnenie. Zachovali sa z neho len nepatrné pozostatky.
Ruspin prežil i obdobie arabského podmanenia, keď boli vybudované ďalšie vyhliadkové veže.
Dnešný názov sa odvodzuje od gréckeho „monasterion“, ktorý sa vzťahuje na militantný charakter bývalého osídlenia.
V časoch tureckej nadvlády nad Monastirom boli opevnenia zosilnené.
Habib Bourguiba počas svojho funkčného obdobia svoje rodné mesto dal prebudovať a modernizovať. Postavila sa univerzita, nová Medina (staré mesto) so širokými a rovnými ulicami.
Mauzóleum so zlatou kopulou je jeho posledným miestom odpočinku. Po zosadení „otca republiky“ padlo mesto do nemilosti.

 

 

 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >