Detail destinácie

Sousse Tunisko - transparent

za cenu .

Počasie:

Dnes Počasí v Sousse - transparent 28° C Zajtra Počasí v Sousse - transparent 22 - 28° C26.9. Počasí v Sousse - transparent 22 - 25° C
27.9. Počasí v Sousse - transparent 20 - 23° C28.9. Počasí v Sousse - transparent 20 - 23° C29.9. Počasí v Sousse - transparent 17 - 24° C
30.9. Počasí v Sousse - transparent 18 - 25° C1.10. Počasí v Sousse - transparent 19 - 24° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Sousse - popis

Letovisko Sousse je tretie najväčšie tuniské mesto so 400 tisíc obyvateľmi,leží okolo rušného rybárskeho a obchodného prístavu Port el Kantaoui v južnej časti Hammametského zálivu. Od medzinárodného letiska v Monastire je rezort vzdialený iba 20 km. Transfer z tohto letiska teda trvá iba asi 40 minút, no z Tunisu 110 minút.
Množstvo pamiatok, vrátane piatich kilometrov vzácne zachovaných kresťanských katakomb a archeologické múzeum, dokumentujú strategický, hospodársky aj kultúrny význam pôvodne fenickej osady, neskôr hlavného mesta byzantskej provincie.
Sousse od 9. storočia p. n. l. postupne dobyli Féničania, Byzantčania, Arabi a Rimania. Každý národ tu však zanechal stopu svojej kultúry.V Sousse je dnes teda možné nájsť nielen medinu (staré mesto) s hradbami, pamiatkami a s celými zastrešenými uličkami obloženými predavačmi textilu a haraburdia, ale i výstavné moderné ulice a chudobné predmestia.
Predovšetkým bohaté a atraktívne prírodné bohatstvo, ale aj vynikajúca kuchyňa, kultúrne programy či príťažlivé pláže premenili Sousse na medzinárodné stredisko, ktoré je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku.

Sousse - pláže

Letovisko Sousse ponúka výborné podmienky pre kúpanie a relax pri mori. Piesočnaté pláže v Sousse sú totiž ako stvorené pre aktívny odpočinok pri prevádzkovaní vodných športov. Pláže majú pozvoľné vstupy do mora. Preto je Sousse vhodným letoviskom aj pre rodiny, ktoré sa chystajú na dovolenku s malými deťmi alebo pre menej skúsených plavcov. V mori však môžeme občas stretnúť aj nebezpečné medúzy, takže sa neodporúča plávať ďaleko od brehu.

Sousse - turistické zaujímavosti

Medina – staré mesto je chránené mestským múrom pochádzajúcim z 9. storočia. Jeho úzke a kľukaté cestičky, ktoré často ústia do schodov, vedú k početným trhoviskám (souk).
Medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti v Medine patrí Veľká Mešita, ktorá bola postavená v 9. storočí. Nemoslimovia môžu vstúpiť iba na vnútorné nádvorie. Vo vojnových časoch slúžili rohové veže na pozorovanie nepriateľa.
Na najvyššom mieste v Medine sa nachádza pevnosť Kasbah. Jej 30m vysoká veža Khalef el Fatah je charakteristickým objektom Sousse. Dodnes je funkčná – dávajú sa z nej signály pre lode.
V Kasbahe bolo zriadené archeologické múzeum, v ktorom sú prezentované početné rímske mozaiky a nálezy z hrobiek ukrytých v katakombách. Po múzeu Bardo je druhým najvýznamnejším múzeom v krajine.
Cenná je i kláštorná pevnosť Ribat, ktorá bola založená v 9. storočí. Mala slúžiť ako opevnenie pred kresťanskou Sicíliou. Z veže na Ribate je pekný výhľad na celé mesto.

Sousse - výlety

Navštíviť sa určite oplatí najvýznamnejšiu stavbu v Monastir, ktorou je ribat - pevnosť s majákovou vežou - založená v 8. storočí. Práve tá vystupovala v mnohých známych filmoch ako napríklad Ježiš Nazaretský. V pôvodnej modlitebni sa zase dnes nachádza múzeum islamského umenia. V meste je postavená aj hradobná medina alebo za vzhliadnutie určite tiež stojí mauzóleum bývalého prezidenta Habida Bourguiby. Je to  nádherná stavba so zlatou kopulou a dvoma štíhlymi minaretmi.

Zo Sousse  je možné uskutočniť aj výlet do letoviska Mahdia, ktoré ponúka tiež veľa zaujímavostí ako napríklad : typická brána Skifa Kahla, Mustafy Hamzy a Veľkú mešitu, Mestské múzeum, zbrojnicu, Emirov palác a Veľkú vežu. Neďaleko Mahdie, na špičke mysu, sa nachádza aj turecká pevnosť zo 16. storočia zvaná Borj Mahdia. Pevnosť stojí na polostrove a staré mesto na trojuholníku zeme, ktorý k polostrovu vedie.

Mestečko Port el Kantaoui bolo vybudované v 70. rokoch, podľa prekrásnej dedinky Sidi Bou Said. Moderné hotely majú predovšetkým bielo – modré kombinácie. Zoradené sú do pekných ulíc, ktoré sa pretínajú na námestiach s fontánami.

Z Sousse je možné navštíviť aj dedinku El Jem. Dodnes v nej stojí zachované rímske koloseum, postavené v 3. stor. n. l.. Súčasťou vstupu do kolosea je aj návšteva múzea, ktoré obsahuje stovky rímskych mozaík vykopaných v okolí.

U turistov je v obľube najmä návšteva posvätného mesta Kairouan. Je to štvrté najdôležitejšie mesto islamu po Mekke, Medine a Jeruzaleme. História Kairouan siaha ešte do úplných začiatkov islamu. Súčasťou mesta je aj studňa, ktorá je podľa povesti prepojená so slávnou posvätnou studňou Zemzem nachádzajúca sa v Mekke.

Sousse - aktivity

Letovisko Sousse ponúka výborné podmienky pre rôznorodé množstvo aktivít. V meste sa nachádza aj veľké množstvo obchodíkov, barov, kaviarní a reštaurácii, v ktorých je možné ochutnať typickú tuniskú kuchyňu. V kaviarňach je možné vyskúšať aj vodnú fajku.
V Sousse je taktiež možné obdivovať moderné jachty i starodávne koráby, na ktorý sa organizujú výlety dopĺňané typickou tuniskou hudbou a kuchyňou. Turistom sa páči najmä výlet pirátskou loďou.
V neďalekom Port el Kantaoui sa nachádza aj zábavné centrum Hanibal Park a v neďalekom Tunise je postavené aj aquacentrum v Tunise.
Okrem vodných športov, ktoré ponúkajú najmä pláže, majú turisti dovolenkujúci v Sousse možnosť letieť padákom.
V stredisku Port el Kantaoui je vybudované aj povestné golfové ihrisko s 27 jamkami, rozkladajúce sa na ploche 103 ha.
Predovšetkým bohaté a atraktívne prírodné bohatstvo, ale aj vynikajúca kuchyňa, kultúrne programy či príťažlivé pláže premenili Sousse na medzinárodné stredisko, ktoré je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku.

Sousse - história

Mesto bolo založené v 11. storočí p.n.l. Feničanmi a odvtedy je osídlené. Pod rímskou nadvládou zažívalo mesto až do 3. storočia hospodársky rozmach.
Z tých čias pochádzajúce opevnenie a mešita boli zaradené UNESCO do svetového kultúrneho dedičstva.