Detail destinácie

Tabarka Tunisko - transparent

za cenu .

Počasie:

Dnes Počasí v Tabarka - transparent 28° C Zajtra Počasí v Tabarka - transparent 23 - 28° C17.8. Počasí v Tabarka - transparent 22 - 28° C
18.8. Počasí v Tabarka - transparent 24 - 28° C19.8. Počasí v Tabarka - transparent 23 - 26° C20.8. Počasí v Tabarka - transparent 23 - 28° C
21.8. Počasí v Tabarka - transparent 23 - 27° C22.8. Počasí v Tabarka - transparent 23 - 29° C23.8. Počasí v Tabarka - transparent 25 - 32° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Tabarka - popis

Oblasť Tabarky na severozápade Tuniska predstavuje akýsi protipól k známemu relatívne monotónnemu východnému pobrežiu. Svojich návštevníkov prekvapia a očaria svieže farby zelene, blízkych píniových a korkových lesov, ako aj nádherné eukalypty či bizardné tvary skalnatých výbežkov, spestrujúce malebné piesočnaté pláže okolia Tabarky. A to ešte ani zďaleka nie je všetko! Okolie Tabarky s miernou stredomorskou klímou sa ako jediná turistická lokalita v severnej Afrike pýši vzácnym koralovým pobrežím, pripomínajúcim egyptské pobrežie Červeného mora. Podmorský svet Tabarky je vyhláseným rajom pre potápačov. I turisti ubytovaní v miestnych hoteloch majú možnosť potápania za asistencie inštruktorov potápačskej školy.

Do tohto impozantného prostredia sú elegantne vsadené moderné hotelové komplexy so širokou ponukou kvalitných služieb a dopĺňajú celkový architektonický vzhľad prostredia, poznačeného vplyvom arabskej kultúry a francúzskeho šarmu. Vplyv turizmu sa v oblasti Tabarky začal prejavovať po otvorení medzinárodného letiska Tabarka, no nie je ešte taký výrazný a silný ako na východnom pobreží Tuniska.

Samotné prístavné mesto Tabarka, obklopené Krumírskymi horami, bolo založené už v 5.stor. pr.n.l. Feničanmi. Rimania využívali prístav na vývoz žltého a červeného mramoru, ktorý sa ťažil v neďalekom Chemtou. Začiatkom tisícročia prežívala Tabarka veľmi okázalé kresťanské obdobie, nakoľko bola sídlom jedného z najvýznamnejších biskupstiev Afriky, čo dokladajú početné architektonické pamiatky. Medzi vyhľadávané historické skvosty patrí napr. turecká pevnosť Bord El Jedid, pozostatky bazilík a kláštorov, janovská pevnosť na blízkom ostrovčeku, ku ktorému vedie kamenná rímska hrádza.

V súčastnosti býva Tabarka najmä v letných mesiacoch miestom konania viacerých festivalov a koncom augusta sa tu už tradične slávi sviatok koralov. Turisti si s pôžitkom vychutnávajú prechádzky pokojným mestečkom Tabarka, ktoré si zachovalo svoj typický charakter a vychutnávajú kulinárske špeciality miestnej kuchyne.

Tabarka - pláže

Piesočnaté pláže v Tabarka sú ako stvorené pre aktívny odpočinok pri prevádzkovaní vodných športov. Pláže majú pozvoľné vstupy do mora. Preto je Tabarka vhodným letoviskom aj pre rodiny, ktoré sa chystajú na dovolenku s malými deťmi alebo pre menej skúsených plavcov. V mori však môžeme občas stretnúť aj nebezpečné medúzy, takže sa neodporúča plávať ďaleko od brehu.

Tabarka - turistické zujímavosti

V neďalekej Bulla Regia a v Chemtou sa nachádza dobre zachované rímske osídlie.
Pozoruhodná je i Bazilika pochádzajúca z 19. storočia, ktorá vznikla na anticko-rímskych základoch. Je v nej zriadené malé múzeum, v ktorom sú vystavené rímske mince a ranokresťanské mozaiky.

Tabarka - výlety

Letovisko a jeho okolie ponúka vhodné podmienky Tabarka pre absolvovanie príjemných výletov. Medzi vyhľadávané historické skvosty v okolí patrí napr. turecká pevnosť Bord El Jedid, pozostatky bazilík a kláštorov, janovská pevnosť na blízkom ostrovčeku, ku ktorému vedie kamenná rímska hrádza.
Neďaleko od Tabarky sa nachádza aj mestečko Ain Draham. Leží vo výške 800 metrov nad morom a je významnou turistickou križovatkou. Z mesta sa dá dôjsť k Priesmyku vetrov, priesmyku Ruines alebo k jazeru Béri.
Atraktívny je aj rozsiahly súbor pozostatkov mesta Bulla Regia. Rozkvet dosiahlo na prelome 2. a 3. stor. n. l., teda do vrcholného rímskeho obdobia.
Z Tabarky je možné navštíviť aj staré mesto Le Kef. To bolo vystavené na veľkom horskom masíve. Dodnes má mesto zachovanú sieť úzkych uličiek a je možné vidieť aj ruiny veľkej baziliky Svätého Petra a mešitu Sidi-Bu-Makhlouf s osemuholníkovým minaretom a s dvoma kopulami. V meste v minulosti žil svätý Augustín.
Dovolenkári s obľubou navštevujú Douggu.  Jedná sa o najlepšie zachovanú a asi najzaujímavejšiu tuniskú pamiatku z rímskeho obdobia. Nachádza sa tu známy kapitol s fenickým mauzóleom, horúce kúpele a divadlo s 3500 miestami.
Mestečko Maktar má zase najviac zachované rímske teplé kúpele v celej Afrike.

Tabarka - aktivity

V meste sa nachádza aj veľké množstvo obchodíkov, barov, kaviarní a reštaurácii, v ktorých je možné ochutnať typickú tuniskú kuchyňu. V kaviarňach je možné vyskúšať aj vodnú fajku.
Tabarka býva najmä v letných mesiacoch miestom konania viacerých festivalov a koncom augusta sa tu už tradične slávi sviatok koralov. Oslavy prilákajú veľké množstvo turistov.
V okolí Tabarky je aj veľa možností, ako zaujímavo stráviť čas, napr.: golf alebo  podmorský lov. Okolie Tabarky dokonca sa ako jediná turistická lokalita v severnej Afrike môžu pýšiť vzácnym koralovým pobrežím, pripomínajúcim egyptské pobrežie Červeného mora. Podmorský svet Tabarky je vyhláseným rajom pre potápačov. I turisti ubytovaní v miestnych hoteloch majú možnosť potápania za asistencie inštruktorov potápačskej školy.
Letovisko Tabarka je priam ideálne pre rodinnú dovolenku.
 
Tabarka - história

Tak, ako väčšina tuniských miest, i história Tabarky je pestrofarebnou mozaikou fenickej, arabskej a rímskej civilizácie.
Tabarka bola založená v 5. storočí p.n.l. Feničanmi. V polovici 16. storočia padla do rúk janovskej rodiny Lomellini. Na malom priľahlom ostrovčeku vybudovali opevnenie, ktoré sa stalo strategickým bodom pre janovský obchod.
V r. 1741 bola Tabarka dobytá tuniským kmeňom. Z pevnosti je i dnes nádherný výhľad na mestečko a zlatistý pás pobrežia.