Detail destinácie

Bizerta Tunisko - transparent

za cenu .

Počasie:

Dnes Počasí v Bizerta - transparent 27° C Zajtra Počasí v Bizerta - transparent 24 - 27° C19.8. Počasí v Bizerta - transparent 24 - 27° C
20.8. Počasí v Bizerta - transparent 23 - 25° C21.8. Počasí v Bizerta - transparent 23 - 25° C22.8. Počasí v Bizerta - transparent 24 - 26° C
23.8. Počasí v Bizerta - transparent 24 - 27° C24.8. Počasí v Bizerta - transparent 24 - 27° C25.8. Počasí v Bizerta - transparent 24 - 27° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Bizerta - popis

Bizerta (Banzart) je najsevernejšie významné tuniské mesto s veľkým a dôležitým prístavom. Dnes už ide o turistické stredisko využívajúci pôvab starého prístavu - Port Vieux. Bizerta však bola v minulosti pôvodne rybárska dedina, ktorá sa preslávila vďaka svojmu morskému dnu. To je bohaté na lastúry a ustrice a má ideálne podmienky pre potápanie. Kotvia tu rybárske člny s pestrofarebnými bokmi, ktoré dobre kontrastujú s bielymi domami mediny. Pri prístave je jednak Kasbach, citadela strážiaca vchod, a na druhej strane pevnosť Fort el Hani, trochu menšia. Vo Fort el Hani je oceánografické múzeum. Treťou pevnosťou Bizerte je Španielska pevnosť (Fort d' Espagne), tá je ale kus ďalej na kopci. Zo stavieb stojí za pozornosť veľká mešita s veľkým typickým minaretom.
Bizerta si v posledných rokoch vytvorilo modernú turistickú infraštruktúru a luxusné hotely. V Bizerte sa však dá stretnúť aj s typickými prvkami islamskej architektúry, ktoré sa nachádzajú najmä v starých štvrtiach mesta.
Dnes je rezort Bizerta vhodný pre aktívnu rodinnú dovolenku.

Bizerta - pláže

Pláže okolo Bizerte sú obklopené hotelmi. Jednak je to smerom na sever pláž Corniche, dlhá pláž so žltým pieskom. Pláže sú menej preplnené ako v okolitých, väčších letoviskách. Rezort však priťahuje dovolenkárov svojimi malebnými plážami, ktoré sú tvorené pieskom a majú pozvoľné vstupy do mora. Preto je Bizerta vhodným letoviskom aj pre rodiny, ktoré sa chystajú na dovolenku s malými deťmi alebo pre menej skúsených plavcov. Východne od Bizerte je pláží viac, jedna z nich je pri mestečku Raf-Raf. Okolo nej sa dá dostať do ďalšieho zaujímavého starého prístavu, ktorý sa menuje Ghar el Melh. Tiež tu je turecká pevnosť a mešita. Od Bizerte je to ale už dosť ďaleko.

Bizerta - turistické zaujímavosti

Medzi najvyhľadávanejšie objekty v Medine patri Kasbah. Jeho masívne steny sa vypínajú nad severným vchodom do prístavu. Pôvodne postavili toto opevnenie Byzantínci v 6. str. Súčasnú vybudovali Otománci v 17. str.
Nachádza sa tu i ďalšia malá pevnosť Ksibah, v ktorej je dnes umiestnené oceánografické múzeum.
V okolí námestia Bouchoucha, v srdci otománskej ríše sa nachádza živý trh s rybami, Veľká mešita a fotnána Youssef Dey.
Na kopci nad mestom sa vypína tzv. Španielska pevnosť, i keď je tuniská.

Bizerta - výlety

Letovisko Bizerte a jeho okolie ponúka výborné podmienky pre absolvovanie príjemného výletu. Juhovýchodným smerom od Bizerte leží letovisko Gammarth. Tunajšie pobrežie sa nazýva Raouad.. Pre turistov je však atraktívne najmä Bizertské jazero, ktoré  bolo v minulosti sladkovodné. Avšak neskôr bolo jazero spojené s morom.
Kúsok od Bizerte sa nachádza stará, pôvodne púnska, lokalita. V minulosti sa jednalo o významný rímsky prístav, ktorý svojim vplyvom dlho súperil s Kartágom. V súčasnosti tu sú k videniu rozvaliny a rímske budovy, dokonca aj trochu zachovalejšej než Kartágo.
Obľúbené je aj Lac Ichkeul. Je to väčšie jazero. No turisticky je zaujímavý predovšetkým miestny park, ktorý je situovaný na úpätí vyhasnutej sopky. Na jazere má zimovisko obrovské množstvo vtákov, a tak je Lac Ichkeul chránenou rezerváciou.
Dedinka Sidi Bou Said  bola vždy vyhľadávaná najmä maliarmi a básnikmi.Najväčšou atrakciou dedinky je však jej známa bielo-modrá architektúra. Sidi Bou Said  je v súčasnosti chránená organizáciou UNESCO.
Z Bizerte sa dá zájsť aj do hlavného mesta krajiny, do Tunisu. Pre milovníkov histórie je v meste otvorené zaujímavé múzeum Bardo, kde sa dá dozvedieť veľa o architektúre použitej v Kartágu.

Bizerta - aktivity

V meste sa nachádza veľké množstvo obchodíkov, barov, kaviarní a reštaurácii, v ktorých je možné ochutnať typickú tuniskú kuchyňu.
V malej pevnosti Fort El Hani je umiestnené malé oceánografické múzeum. Pre športové vyžitie sú v Bizerte vhodné podmienky najmä pre športové potápanie. Ale na plážach je možné nájsť aj športoviská.
Pokiaľ pre svoju dovolenku hľadáte výbornú klímu a menší turistický ruch v letovisku, tak by ste mali navštíviť Bizertu. Okrem toho tu sú podstatne nižšie ceny tovaru než v neďalekom letovisku Hammametu.

Bizerta - história

Mesto založili Feničania. Gréci ho pomenovali Hippo Dhiarrhytus, Rimania Hippo Zarytus. Do 19. storočia bolo mesto dôležitým ochranným miestom tuniských korzárov.
Bizertské jazero bývalo v dávnej minulosti sladkovodné, ale postretol ho osud podobný mnohým prímorským jazerám v stredozemí -> prekopaným kanálom bolo spojené s morom. V prípade Bizertského jazera tak vznikol extrémne dobrý prístav (podobne ako napríklad v bulharských prístavoch Varna alebo Burgas alebo v krétskom Agios Nikolaos). V minulosti sa o neho mnohokrát bojovalo, počínajúc púnskými vojnami a končiac incidentom v roku 1961 medzi novým samostatným Tuniskom a Francúzskom, ktorý si Bizerte hodlala udržať ako vojenskú základňu. Stred mesta tvorí padací most nad týmto prekopaným kanálom. Je celkom dosť široký. Starý prístav s týmto kanálom nesúvisí, je ďalej na severozápad.