Detail destinácie

Alanya Turecko - transparent

Ponúkame 146 ubytovacích kapacít za cenu 196,30 € - 2 397 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Alanya - transparent 29° C Zajtra Počasí v Alanya - transparent 26 - 29° C19.8. Počasí v Alanya - transparent 26 - 29° C
20.8. Počasí v Alanya - transparent 27 - 29° C21.8. Počasí v Alanya - transparent 27 - 30° C22.8. Počasí v Alanya - transparent 27 - 29° C
23.8. Počasí v Alanya - transparent 27 - 29° C24.8. Počasí v Alanya - transparent 26 - 29° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Destinácia:

Alanya - popis

Turistické mesto Alanya, bývalé mesto pirátov, s počtom bezmála 500 000 obyvateľov sa nachádza vo východnej časti Tureckej riviéry, asi 120 km východne od provinčného mesta Antalye. Je obmývané Stredozemným morom a práve vďaka čistým plážam, miernej klíme a prekrásnej prírode, sa z Alanye stalo jedno z najnavštevovanejších stredísk v Turecku. Svojím tvarom pripomína motýľa s rozprestretými krídlami a často je nazývaná aj miestom s „tyrkysovým pobrežím“.  Na opačnej strane riviéry sa tiahne nekonečná pláž s pozvoľným vstupom do bezpochyby najteplejšieho mora v Turecku. Dominantou letoviska je impozantne týčiaca sa pevnosť z 13. storočia, seldžucký hrad, z ktorého sa nám ponúka prekrásny výhľad na celé mesto. Dnešná Alanya je pestrou paletou starých rodinných domov, moderných budov s bohatým výberom barov, kaviarní, taverien a reštaurácií. Mnohí domáci aj turisti tvrdia, že v tunajších reštauráciách dostanete jeden z najlepších kebabov z celej krajiny.  Všetky hotely majú pravidelné spojenie s centrom mesta. Obchody v Alanyi sú skutočnou výstavou potrebných vecí za dobré ceny. Každý piatok sa oplatí navštíviť miestny bazár a nadýchať sa nefalšovanej orientálnej atmosféry, kde vás miestni obchodníci naučia čaru zjednávania cien. Umeniu obchodu rýchlo podľahnete a domov si priveziete originálny suvenír pripominajúci nefalšovanú atmosféru Orientu a čaro vašej dovolenky.

Alanya - pláž

Pahorok vysoký 250 m s citadelou rozdeľuje letovisko na 50 m širokú a 8 km dlhú jemnú pieskovú pláž na dva zálivy.
Priamo pod pevnosťou sa tiahne 2 km dlhá a snáď najkrajšia pláž v širokom okolí„Kleopatra beach“- pláž pomenovaná podľa svetoznámej kráľovnej Egypta. ejto pláži bola ako prvej v Turecku udelená modrá vlajka EÚ, ktorá označuje vynikajúce miesta vďaka ich údržbe, čistote a starostlivosti o návštevníkov.

Alanya - turistické zaujímavosti

Nad plážou sa vypína skalnatý mys a na ňom je stredoveká pevnosť so zachovanými hradbami, merajúcimi viac ako 6 km, odkiaľ je úžasný výhľad na mesto, pláže a pohorie Taurus. Pokiaľ by sa Vám nechcelo ísť až úplne hore, môžete vyjsť aspoň na tzv. Červenú vežu, ktorá kraľuje prístavu, ktorý bol v stredoveku domovským miestom seldžuckej flotily, a taktiež častým cieľom stredomorských pirátov.

Jaskyňa Damlatas, ktorá bola objavená počas výstavby prístavu v r. 1948.
Múzeum v Alanyi bolo otvorené v r. 1967, je rozdelené do dvoch sekcií – etnografickej a archeologickej.

Alanya - výlety

Letovisko Alanya ponúka výborné podmienky pre absolvovanie príjemného výletu.
Za návštevu určite stojí amfiteáter v Aspende, neďaleký národný park Köprülü, jaskyne prístupné z mora,...
Tí, ktorým nevyhovuje ruch veľkého letoviska akým je Alanya, majú možnosť navštíviť susedné, pokojnejšie letoviská ako napr. Incekum. To patrí medzi najobľúbenejšie miesta Tureckej riviéry.

Obľúbenou zástavkou turistov je aj letovisko Antalaya. Staré mesto je plné historických pamiatok - Zivli Minare (Flautí minaret) pôvodný byzantský kostol, zrúcaniny školy koránu, známa Hadrianova brána či typické trhy s tradičnými výrobkami.


Alanya - aktivity

Letovisko Alanya ponúka výborné podmienky pre rôznorodé množstvo aktivít. V meste sa nachádza veľké množstvo obchodov, barov, kaviarní a reštaurácii, v ktorých je možné ochutnať typickú tureckú kuchyňu. Miestnou špecialitou je kebab.

Najrušnejšia časť Alanye je Staré centrum. Práve tu je ukrytý aj prístav. Rušný, nočný život je samozrejmosťou. Tradičné turecké výrobky, šperky, tašky z ťavej a oslej kože,... je možné zakúpiť si priamo na miestnom trhu.

Na miestnych plážach je možné vykonávať rôznorodé športové aktivity, pre ktoré tu sú vybudované tie najlepšie podmienky.

Alanya - história

Osídlenie súčasnej Tureckej riviéry siaha až do prehistorického obdobia. V r. 1957 tu vykonal prof. Dr. Kilic Kökten prieskum zálivu Alanya, najmä jeho stred a pláž vo východnej časti zálivu.

Pri vykopávkach našiel jeho tím v jaskyni Hôlle ľudské kostry, medzi dedinkami Bademajaci a Oba. Ich vek sa datuje do starej doby kamennej – 20000-17000 p.n.l.

Skamenené kostry pochádzajú z obdobia, keď homo sapiens ešte len lovil a zberal plodiny.

Kto však založil mesto, je doposiaľ neznáme. Najstarší zachovaný názov mesta je "Coracesion", jeho pôvod je v gréčtine.

 

 


Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >