Detail destinácie

Side Turecko - transparent

Ponúkame 169 ubytovacích kapacít za cenu 208,30 € - 3 177 €.

Počasie:

Dnes Počasí v Manavgat - transparent 30° C Zajtra Počasí v Manavgat - transparent 25 - 30° C22.8. Počasí v Manavgat - transparent 25 - 30° C
23.8. Počasí v Manavgat - transparent 26 - 31° C24.8. Počasí v Manavgat - transparent 26 - 30° C25.8. Počasí v Manavgat - transparent 26 - 30° C
26.8. Počasí v Manavgat - transparent 24 - 30° C27.8. Počasí v Manavgat - transparent 26 - 30° C28.8. Počasí v Manavgat - transparent 27 - 29° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Destinácia:

Side - popis

Staroveká pirátska Pamphylia, dnešné Side, rozprestierajúce sa na malom polostrove 1 km dlhom a 400 m širokom, leží 75 km od Antalye, na južnom pobreží Turecka. Side je nielen populárnym letoviskom, ale i pokladnicou antického umenia, ako aj miestom stretnutia Antonia a Kleopatry. Meno Side má anatolský pôvod a znamená granátové jablko, ktoré v Turecku symbolizuje bohatstvo a úrodnosť. Príjemné a obľúbené letovisko má slávnu históriu. Od nepamäti priťahoval tunajší prírodný prístav pozornosť osadníkov, moreplavcov a dobyvateľov. Mesto bolo významným prístavom východného Stredomoria a bohatlo predovšetkým z obchodu s otrokmi. Pozostatky skvelej antickej minulosti sú zachované dodnes. Pamiatky ako rímska hlavná ulica – cardo, divadlo Aspendos, námestie – agora, kúpele a chrám boha Apollóna sú vpletené do súčasného centra natoľko, že tu vznikla príjemná pešia zóna – obľúbený cieľ návštev a vychádzok.

Letovisko má neopakovateľnú atmosféru a kúzlo. Obchodíky so suvenírmi, zlatom a kobercami, kaviarničky, reštaurácie a v úzkych uličkách lákajú miestnym koloritom a atmosférou Orientu. Nádherné pláže v okolí Side patria medzi to najlepšie, čo môžete v Stredomorí spoznať. Kilometre jemného piesku a veľmi pozvoľný vstup do mora lákajú do veľkých, výborne vybavených hotelových komplexov, ako aj malých hotelíkov na okraji mestečka, a to rodiny s deťmi, ako aj turistov, ktorí vyhľadávajú nádherné pláže a teplé more, či vyznávačov vodných športov.

Side - pláž

 

Letovisko Side ponúka veľmi dobré podmienky pre kúpanie a relax pri mori. V okolí mesta sa nachádza viacero rozľahlých pláží. Smerom na západ od mesta sa tiahne až do vzdialenosti 10 km. Na východ sa rozprestiera ďalšia pláž, ktorá končí až pri letovisku Alanya.
Pláže v  Side sú čisté, tvorené zlatistým pieskom a jemnými okruhliakmi. Vstupy do mora sú postupné, preto je letovisko Side vhodné aj pre rodiny, ktoré trávia dovolenku s malými deťmi alebo pre menej skúsených plavcov.
Na plážach je možné vykonávať viacero športových aktivít ako napr.:  windsurfing alebo para sailing.

Side - turistické zaujímavosti

Medzi najvýznamnejšie historické pamiatky patria ruiny divadla, ktoré malo kapacitu 20000 divákov, akvadukty, Nymphaeum, ulice lemované stĺpmi, Agora, štátna agora (bibliotéka), veľké kúpele, kúpele pri prístave, Apollonov chrám, Múzeum v Side, bazilika, biskup, byzantínska nemocnica, mestský múr.
Ruiny Agory je možné vidieť z divadla.
Severovýchodnú časť letoviska čiastočne pokrýva piesčitá duna.
Aquadukt siaha od rieky Manavgat do Side, čo je vzdialenosť približne 30km.

Side - výlety

Za návštevu určite stojí amfiteáter v Aspende, neďaleký národný park Köprülü, jaskyne prístupné z mora,...Ruch väčšieho mesta je citeľný už v susednej Alanyi.
Tí, ktorým nevyhovuje letovisko Side, majú možnosť navštíviť susedné, pokojnejšie letoviská ako napr. Incekum. To patrí medzi najobľúbenejšie miesta Tureckej riviéry.
Za návštevu určite stojí aj mesto Karaburun. Mesto sa v antických dobách nazývalo Justiniano. Archeológovia objavili staré mesto ležiace pri prirodzenom prístave, ale doposiaľ nebolo celé odkryté. Napriek tomu je možné prehliadnuť si viadukt a niektoré vykopávky.
Obľúbenou zástavkou turistov je aj letovisko Antalaya. Staré mesto je plné historických pamiatok - Zivli Minare (Flautí minaret) pôvodný byzantský kostol, zrúcaniny školy koránu, známa Hadrianova brána či typické trhy s tradičnými výrobkami.

Side - aktivity

V rezorte sa nachádza niekoľko obchodov, barov, kaviarní a reštaurácii, v ktorých je možné ochutnať typickú tureckú kuchyňu. Miestnou špecialitou je kebab.
Na plážach v Side je možné vykonávať rôznorodé druhy športových aktivít, pre ktoré tu hotelové komplexy vybudovali dobré podmienky.
Ak by vám nočný život v Side nevyhovoval, máte možnosť navštíviť aj susedné letoviská ako napr. Alanya. Najrušnejšia časť Alanye je Staré centrum. Práve tu je ukrytý aj prístav. Rušný, nočný život je samozrejmosťou. Tradičné turecké výrobky, šperky, tašky z ťavej a oslej kože,... je možné zakúpiť si priamo na miestnom trhu.
Side ponúka ideálne podmienky ako pre príjemnú, tak aj aktívnu dovolenku.

Side - história

Antické Side leží na rovinatom polostrove, pričom prístav sa nachádza v jeho samom špici. Je to veľmi staré mesto. Najstaršie ruiny pochádzajú z rímskej epochy, z 2. a 3. storočia.
Ďalšie významné stavby vznikli v 5. a 6. storočí, keď tu sídlil biskup. Mesto bolo evidentne opustené v 10. storočí. 

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >