Detail štátu

Uganda Uganda - transparent

za cenu - .

Uganda - popis

Uganda, oficiálny názov Ugandská republika, je prezidentská republika, nachádzajúca sa vo východnej Afrike, ktorá hraničí s Keňou na východe, s Demokratickou republikou Kongo na západe, s Rwandou na juhozápade a s Tanzániou na juhu. Súčasťou Ugandy je aj nezanedbateľná časť Viktóriinho jazera, ktorým tiež prechádzajú hranice s Keňou a Tanzániou. Napriek tomu že je Uganda vnútrozemský štát, tak má prístup k niekoľkým veľkým vodným plochám, ako je Viktóriino jazero, Albertovo jazero, jazero Kyoga a Edwardovo jazero. Uganda sa rozkladá na plošine s priemernou nadmorskou výškou okolo 900 m. Prevažuje tu tropické podnebie, ktoré sa však v rôznych častiach krajiny trocha odlišuje. Súčasťou Ugandy sú aj niektoré pobrežné ostrovy vo Viktóriinom jazere. Najdôležitejšie mestá sa nachádzajú na juhu pri Viktoriinom jazere. Tu sa nachádza Kampala aj blízke mesto Entebbe. Prírodná krása divokej Ugandy, primäla Winstona Churchilla počastovať ju lichotivým prívlastkom – „perla Afriky“, a keď spomenieme bohatú živočíšnu ríšu, ktorá v sebe okrem iného zahŕňa i vzácne, horské gorily, nádherné, prírodné scenérie a príjemnú klímu, nezostáva iné, ako konštatovať, že vôbec nepreháňal. V Ugande sa nachádza 10 národných parkov, ktoré sa radia medzi najkrajšie africké rezervácie. Hlavnou atrakciou sú vzácne horské gorily, ktoré možno vidieť v ich prirodzenom prostredí v parkoch Bwindi a Mgahinga (oba situované na juhozápade krajiny). Okrem obrovských ľudoopov hostia i mnoho iných primátov, vrátane šimpanzov. Medzi populárne parky sa radia i rezervácia v pohorí Ruwenzori a Národný park Kibale. Entebbe je hlavnou vstupnou bránou do Ugandy, nakoľko hostí medzinárodné letisko. Hneď tu vás osloví jedinečný charakter horskej krajiny v podobe lokálnych botanických záhrad a jazernej pláže. Najlepším štartovacím bodom pre výlety do pohoria Ruwenzori (najvyšší bod krajiny – Margherita, 5 109 m), prírodnej rezervácie Semluke a k horúcim prameňom neďaleko Bundibugyo, je Fort Portal. Mbale (53 600 ob.) vyrástlo v úrodnom, sopečnom regióne v okolí masívu Mount Elgon (4 321 m) a v súčasnosti je obľúbenou zastávkou profesionálnych horolezcov i nadšencov horských trekov.

Uganda - všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika. Rozloha: 236,040 km2Počet obyvateľov: 27,269,482 (údaj z roku 2005). Hlavné mesto: Kampala. Počet obyvateľov hlavného mesta: 800.000 (údaj z roku 2004). Ďalšie dôležité mestá: Gulu, Jinja, Lira, Mbale. Národnostné zloženie: obyvateľstvo tvoria z 99 % 20 černošských kmeňov dvoch základných etnických skupín: bantusky (juh krajiny) a nilotské (sever). Medzi hlavné bantusky kmene, ktoré predstavujú približne dve tretiny obyvateľstva, patria Gandovia, Sogovia, Nyorovia a Nkolovia. Hlavné nilotské kmene sú Itesovia, Acholiovia, Langiovia a Karamajongovia. Úradný jazyk: angličtina, ostatné používané jazyky - svahilština, lugandština. Náboženské zloženie: kresťanstvo (65 %), islam (15 %), animizmus (20 %). Elektrina: 240 V/50 Hz. Zástrčky sú amerického/britského typu. Potrebný je adaptér.

V 16. - 17. storočí prenikli do Ugandy kmene Himov a podmanili si pôvodné obyvateľstvo nazývane Bantuovia. Na konci 17. storočia sa na území ovládanom kmeňmi Himov vytvorili štáty Buganda, Toro, Buňoro a Ankole. Najvýznamnejší z nich, štát Buganda, dosiahol vrchol moci za vlády kráľa Mutesa I. v rokoch 1860 - 1884. Došlo k rozšíreniu obchodu s Arábiou, do krajiny prichádzali kresťanskí misionári a vznikla pravidelná armáda. Po smrti Mutesa I. došlo k mocenským bojom medzi katolíckymi, protestantskými a moslimskými skupinami, ktoré reprezentovali cudzie záujmy. Keď sa Spojené kráľovstvo a Nemecko roku 1890 tzv. helgolandskou zmluvou dohodli o rozdelení záujmov vo východnej Afrike, pripadlo toto územie Veľkej Británii. Roku 1896 vyhlásilo Spojené kráľovstvo protektorát Uganda. Po roku 1900 do Ugandy zosilnelo prisťahovalectvo Indov, ktorí spočiatku pracovali na stavbe železníc, neskôr zaujali vedúce pozície v obchodovaní. V rámci národne oslobodeneckého hnutia za získanie nezávislosti vystúpil roku 1953 kráľ Mutesa II. s prehnanými požiadavkami. Spojené kráľovstvo vyhlásilo výnimočný stav a kráľa z krajiny vyhostila. Roku 1955 ho znovu akceptovala. Roku 1960 vystúpila Buganda z protektorátu, ale stretla sa s odporom hospodársky slabších provincií protektorátu. V roku 1962 vyhlásila Uganda nezávislosť a stala sa monarchiou na čele s britskou kráľovnou Alžbetou II. Ministerským predsedom sa stal Milton Obote. Roku 1963 bola vyhlásená republika v čele s prezidentom-kráľom Mutesaom II. - komplikovaný štátny útvar spojujúci monarchiu s republikou a unitárny štát so spolkovým. Roku 1966 previedol ministerský predseda Obote, sledujúci prosocialistický kurz, štátny prevrat a prevzal úrad prezidenta. Podľa ústavy z roku 1967 sa Uganda stala jednotným štátom na čele s prezidentom.

Uganda - počasie

Podnebie je tropického charakteru, obdobia dažďov sú dve. Prvé trvá od decembra do februára, druhé od júna do augusta. Na severe je podnebie skôr polosuché.

Uganda - gastronomia

Hotely a reštaurácie v Kampale a jej okolí podávajú lokálne pokrmy. Typickými zástupcami miestnej kuchyne sú napr. matoke (banánová kaša), pšeničný chlieb, cassava (hľuza spracovávaná na múku), sladké zemiaky, varené kurča a ryby. Váš smäd môžete uhasiť banánovým ginom (waragi), ktorý je v Ugande najčastejším základom exotických koktailov.

Uganda - zdravotná starostlivosť

Mimo hlavného mesta Kampala je dostupná veľmi limitovaná zdravotná starostlivosť, ktorá nezodpovedá európskym štandardom. Odporúča sa pred cestou do krajiny uzavrieť kvalitné zdravotné poistenie (napr. pre prípad potreby leteckého transportu). Rozšírená je malária a HIV/AIDS.

Uganda - bezpečnosť

Hlavné mesto Kampala je relatívne bezpečné – boli však zaznamenané prípady ozbrojených krádeží a únosov automobilov spolu s ich majiteľmi. Rizikovými sú pohraničné oblasti s DRC a Sudánom. V severnej oblasti krajiny je už viac ako 15 rokov stále veľmi aktívna ozbrojená skupina tzv. “Lords Resistance Army” (LRA). Neodporúča sa cestovať do oblastí Gulu, Kitgum a Bundibugyo ako aj cestovať po zotmení mimo väčších ugandských miest. Často sa vyskytujú ozbrojené zrážky medzi kmeňmi v regiónoch Karamoja, a Katakwi.

Uganda - víza a cestovné doklady

Pre cestu do krajiny budete potrebovať platný cestovný pas a platné vízum (poplatok 30 USD). Vízum odporúčame zabezpečiť pred cestou do krajiny na niektorom z ugandských veľvyslanectiev v Európe, príp. i v Nairobi nakoľko väčšina leteckých spoločností lieta do Ugandy s medzipristátím v kenskom hlavnom meste.

Uganda - colné a devízové predpisy

Striktne je vyžadované veterinárne potvrdenie v prípade dovozu domácich zvierat do krajiny, vrátane potvrdenia o ich zaočkovaní (obidve potvrdenia nie staršie ako 30 dní).

Uganda - mena

Ugandský šiling (UGX). Bankovky sú v hodnotách 10000, 5000 a 1000 UGX, mince sú v hodnotách 500, 200, 100 a 50 UGX. Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 3 302 400,85 UGX. Platby kreditnými kartami nie sú bežné. Odporúča sa mať dostatok hotovosti, resp. cestovných šekov vo voľne zmeniteľnej mene.