Detail štátu

Venezuela Venezuela - transparent

Ponúkame 7 ubytovacích kapacít za cenu 1 998 € - 3 548 €.

Venezuela - popis

Venezuela, oficiálny názov Venezuelská bolívarovská republika, je federatívnou republikou na severe Južnej Ameriky. Hlavným mestom je Caracas. Venezuelu obmýva Karibské more a Atlantický oceán. Najvyšší vrch štátu (Pico Bolívar: 5 007 m n. m.) leží na severe v Andách. Krajina leží na severe Južnej Ameriky, susedí s Kolumbiou, Guyanou a je obklopená Atlantickým oceánom a Karibským morom. Stredná časť krajiny je vyplnená Orinockou nížinou. Na severozápade a severe sa tiahnú horské pásma Cordillera de Mérida (5 007 m n. m.) a Cordillera de la Costa (2 596 m n. m.), juhovýchod krajiny zaujíma Guyanská vysočina s náhornými plošinami a stolovými horami (Neblina, 3 014 m n. m.; Roraima, 2 772 m n. m.). Pobrežie je väčšinou hornaté; nížinné len na západe s veľkým Maracaibským zálivom a na východe v delte rieky Orinoko. Venezuela má veľa ostrovov; najväčší je Isla de Margarita (1 072 km2). Väčšina Venezuely patrí do povodia Orinoka (hlavné prítoky Meta, Apure, Caura, Caroni a iné.); v povodí veľa vodopádov (Salto del Ángel, 979 m, na rieke Churún je najvyšší na svete). Je tu vlhké tropické podnebie zo stálymi teplotami. Tropické pralesy pokrývajú hlavne horné povodie Orinoka, na súšach horských svahoch vždyzelené aj opadavé tropické lesy. V nížinách sa nachádza hustá savana. Celkom tu žije vyše 25,7 miliónov obyvateľov, väčšina z nich sú potomkovia Španielov, Talianov, Portugalcov, Arabov, Nemcov, Afričanov a iba 2% tvoria pôvodný americkí Indiáni. Venezuela ponúka nepredstaviteľné množstvo prírodných zaujímavostí. Nachádza sa tu 39 národných parkov s veľkým množstvom fauny a flóry, najvyšší vodopád na svete Salto Angel, 979 m, zasnežené vrcholce Ánd, tropické dažďové pralesy v oblasti Amazonky, rieka Orinoko, pôvodné indiánske dedinky a samozrejme kilometre dlhých piesočných pláží. Podnebie je ovplyvnené nadmorskou výškou, prevláda tropická klíma s miernymi teplotami v pobrežných oblastiach. Najvhodnejšie obdobie pre návštevu je obdobie sucha - december až apríl, venezuelské rieky vrátane vodopádu Salto Angel vyzerajú pôsobivejšie v období dažďov - máj až november.

Venezuela - Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: republika. Rozloha: 912 050 km2. Počet obyvateľov: 25,7 mil. (údaj z roku 2010). Hlavné mesto: Caracas (1 825 000 obyv., s aglomeráciou 3 400 000 obyv. ). Ďalšie dôležité mestá: Maracaibo, Valencia, Barquisimeto. Administratívne usporiadanie: 21 štátov, 1 teritórium, 1 federálny distrikt, 1 federálny dependence. Úradný jazyk: španielčina. Rasové a národnostné zloženie: mestici a mulati (69 %), belosi (20 %), černosi (9 %), Indiáni (2 %). Náboženstvo: rímskokatolícke (93 %), evanjelické (5 %), iné (2 %). Dĺžka letu z Prahy na Isla Margaritu s dvoma medzipristátiami je 13 hodín. Časové pásmo: GMT - 4 (SAWT). Elektrické napätie: 120V, 60Hz.

 

V čase dobývania Venezuely Španielmi bola oblasť obývaná asi 500.000 domorodými obyvateľmi, ktorí patrili k trom hlavným etnolingvistickým skupinám - Caribana, Arawak a Chibcha. Prvým Európanom, ktorý vstúpil na územie dnešnej Venezuely, bol Krištof Kolumbus v roku 1498. O rok neskôr sem priplával Amerigo Vespuci a pomenoval krajinu Venezuela (španielsky "malé Benátky"). Prvý Španieli sa tu usídlili v roku 1521, a to v Cumana. Proti španielskym a nemeckým kolonistom, ktorí pod vidinou El Dorada za sebou nechávali smrť a skazu, povstali domorodé kmene. Ich odpor nakoniec zlomili európské choroby. Mnohé komunity padli za obeť kiahňam, len v Caracas Valley táto choroba vyhladila dve tretiny populácie. Avšak nedostatok bohatstva čoskoro viedlo ku kolonizačnímu zanedbávania Venezuely, čo postupne podnietilo nespokojnosť a nevôľu medzi elitou amerických Španielov, ktorí začali viesť boj za nezávisloť. Vodcom tohto hnutia sa stal Simón Bolívar, príslušník zámožnej plantážnickej rodiny. Bolívar, je známy ako "El Libertador" (osloboditeľ), oslobodil Venezuelu zo španielskeho područia v roku 1821.

 

 

V rozhodujúcej bitke pri Campo Carabobo neďaleko Valencie mu pomáhali britskí žoldnieri a armáda jazdcov z Los Llanos. Bolívar už predtým priniesol nezávislosť do Kolumbie a so svojím poručíkom Antoniom José de Sucre pokračoval ďalej do Ekvádoru, Peru a Bolívie. Jeho snom bolo vytvoriť Veľkú Kolumbiu, úniu Venezuely, Novej Granady, Panamy a Ekvádoru. Kým však Bolívar pokračoval v boji proti Španielom ďalej na juh, vo Veľkej Kolumbii vznikli nepriateľské tábory. José Antonio Páez, niekdajší Bolívarov veliteľ, sa postavil do čela novovzniknutého separatistického hnutia a roku 1829 sa Venezuela od Veľkej Kolumbie odtrhla. Páez bol zvolený prvým prezidentom novej republiky a úrad vykonával v rokoch 1831-35. Hoci už oficiálne nebol prezidentom, moc si udržal až do roku 1848 a stal sa prvým z gaudillos ("náčelníkom") čiže diktátor, vládli krajine do roku 1935. Vybudoval silnú správu, pripustil slobodu tlače, držal armádu pod kontrolou a mimo politiku. Obdobie po skončení jeho druhého prezidentského úradu (1839-43) sa zvrhlo v éru politického násilia. Páez viedol vzburu proti Josému Tadeo Monagas, ktorého sám vybral do prezidentského úradu. Kontrolu prevzal Monagasov brat a následne jeho syn, ktorý bol nakoniec zvrhnutý Antoniom G. Blancom. Blanco bol prezidentom v rokoch 1870-88. Prvým krokom k demokracii boli voľby roku 1881. Diktátorská vláda sa však vrátila za gaudillos Cipriana Castra (1899-1908) a Juana Vicenteho Gómez (1908-35). V 19. storočia bola Venezuela tretím najväčším producentom kávy na svete. Pred prvou svetovou vojnou bola objavená ropa v panve Maracaibo, v roku 1928 patrila Venezuela k najväčším vývozcom ropy na svete. Do 2. svetovej vojny mali monopol na vývoz ropy americké obchodné spoločnosti. Práva ťažby ropy priniesli do krajiny istú mieru prosperity. Od roku 1908 až 1935 vládla v krajine diktatúra J. V. Gomeza, ktorú finančne podporovali americké obchodné spoločnosti. Roku 1931 bola v krajine založená Komunistická strana Venezuely. Počas 2. svetovej vojny bola krajina neutrálna až do roku 1945, kedy sa vláda prezidenta Romula Betancourta priklonila na stranu Spojencov. V roku 1948 došlo v krajine k štátnemu prevratu vedenému M. Peréz Jimézom. Ten sa v roku 1952 stal oficiálne prezidentom krajiny. Jeho diktatúra bola v roku 1958 zvrhnutá ďalším štátnym prevratom.

 

R. Betancourt zotrval v úrade celé volebné obdobie ako civilný prezident (1959-64), a potom ho pokojnou cestou vystriedal Raúl Leoni (1963-69). Demokracia sa ďalej rozvíjala, najmocnejšími stranami boli Demokratická akcia, ktorú založil Betancourt, a Kresťansko-sociálna strana. V roku 1964 až roku 1969 podnikla vtedajšia vláda vojenský zákrok proti partizánskym hnutiam v krajine. Operácie si bohužiaľ vyžiadali množstvo nevinných civilistov. Povojnový ropný boom priniesol značnú prosperitu. V 2. polovici 50. rokov 20. storočia získala krajiny vedúcu úlohu v Latinskej Amerike a ekonomicky predstihla aj Brazílii. Rast počtu obyvateľstva a inflácia spôsobili prezidentovi Lusinchimu (1984-88) ťažkosti. Skončenie ropného boomu (1983) priniesol pád cien ropy. Vzrastal aj obchod s drogami. Nástupca prezidenta Lusinchoho, Carlos Andrés Peréz (1974-78, 1989-93), zaviedol v roku 1989 núdzové opatrenia, vzápätí však musel čeliť nepokojom a roku 1992 dvom pokusom o vojenský prevrat. Po obvinení zo sprenevery a zneužitia verejných prostriedkov bol v máji 1993 odvolaný z úradu.  Vládu viedol senátor Ramon José Velasquez. Neskôr bol prezidentom zvolený Rafael Caldera Rodrígeuz. V roku 1994 podnikol prezident Caldera rázne protiústavné opatrenia namierené proti ekonomickým špekuláciám a občianskym slobodám, čo značne pobúrilo občanov. Nespokojnosť obyvateľstva viedla v decembri 1995 k demonštráciám proti skorumpovanosti úradníckeho aparátu, hospodárskej politike, policajnému útlaku a vojenskej kontrole.

 

V decembri roku 1998 Venezuelčania opäť prejavili svoju nespokojnosť s neschopnosťou vlády a prezidentom bol zvolený armádny plukovník Hugo Chávez. Získal najväčšiu volebnú prevahu za posledných 40 rokov. O šesť rokov skôr sa Chávez pokúsil o puč namierený proti vláde a strávil dva roky vo väzení. Koncom februára 1999 Chávez vyhlásil program Bolívar 2000, na ktorom sa vedľa civilných pracovníkov podieľa aj armáda; v jeho rámci začali opravy škôl, verejných budov, ciest, distribúcie potravín chudobným a pod. Chávez je charizmatická osobnosť. V televízii mal vlastnú show, počas ktorej prijímal hovory občanov a spieval piesne. Kľúčové národné inštitúcie vrátane médií, bánk, cirkvi, ozbrojených síl a znárodneného naftarského priemyslu jeho vládu destabilizovali. V apríli 2002 nasledoval po rozsiahlych demonštráciách puč podporovaný Spojenými štátmi a Španielskom. Chávez bol vzatý do väzby, ale už po troch dňoch bol späť pri moci, keď dočasná vláda skolabovala. Sváry však neboli ukončené a v krajine panoval nepokoj. Štrajk roku 2003 posilnil nedôveru v Cháveza a objavili sa hlasy volajúce po referende, ktoré malo rozhodnúť o jeho zotrvaní v úrade. Referendum sa uskutočnilo v auguste 2004 a Chávez prezidentom zostal.

Venezuela - Počasie

Tropické, horúce, vlhké, miernejšie v horských polohách. Vo Venezuele prevláda tropické podnebie so stálymi teplotami (Caracas 18 - 20 °C, Maracaibo 27 - 29 °C). Nížiny na severnom pobreží sú prevažne suché, ale zrážky pribúdajú v oblasti Llanos a na vysočine Guyana (priemerný ročný úhrn zrážok je 150 cm). Obdobie sucha (verano) vládne od decembra do apríla a je ideálnou dobou pre cestovanie, obzvlášť ak sa chcete venovať turistike. Ostatné mesiace sú považované za obdobie dažďov (invierno). V amazonskej oblasti neexistuje obdobie sucha a ročný zrážkový úhrn presahuje 200 cm.Ideálna doba pre návštevu Venezuely je medzi januárom a aprílom, kedy sú dni horúce, slnečné a príjemné.

Venezuela - Gastronómia

Špecialitami sú Tequenos (biely syr zavinutý do tenkého cesta a opečený), Arepas (kukuričný chlieb), Tostadas (Chlieb plnený šunkou, syrom, koreneným mäsom, kuracím šalátom alebo tvarohom). Nápoje Viacero dobrých domácich druhov piva, Aperitif Pousse-Café, džin a vynikajúci rum. Výborným osviežujúcim a veľmi chutným nápojom je Merengada (ovocná dužina, zmrzlina, mlieko a cukor).

Venezuela - Turistické strediská

Z mesta Puerto Ayacucho sa organizujú výlety k horným tokom riek Orinoco, Sigapo alebo Autana a do stredu venezuelskej Amazónie.
Karibské pobrežie - severovýchodné pobrežie je ideálnym miestom pre športové aktivity, akými sú šnorchlovanie, potápanie, rybárčenie a surfovanie. Alebo môžete len ležať na piesku a užívať si slnka. Biele pláže sú obmývané morom tyrkysovej farby a lemované kokosovými palmami.

Ostrov Isla de Margarita (40 km od pevniny) je veľmi populárny medzi milovníkmi kúpania, na svoju dovolenku sem mieri aj veľa Venezuelčanov. Je ľahko prístupný trajektom z Cumana a z Puerto La Cruz.

Coro - je malebné, pokojné mesto na polostrove Paraguaná na karibskom pobreží. Zachovala sa tu skvostná koloniálna architektúra. Mesto bolo založené v roku 1527 ako jedno z prvých sídiel na kontinente. Najzaujímavejšie stavby pochádzajú z 18. storočia, kedy Coro bolo pašeráckym centrom a rozkvitalo vďaka obchodu s ostrovmi Curaçao a Bonaire. Historické centrum bolo v roku 1950 vyhlásené za národnu pamiatku a rada budov bola zreštaurovaná. Najkrajšiou koloniálnou triedou je Calle Zamora. Je dláždená mačacími hlavami a lemujú ju panské domy. Medzi ďalšie pamiatky patrí Katedrála a Múzeum umenia.

Río Orinoco - tretia najdlhšia rieka v Južnej Amerike je dlhá 2150 km. Pramení na juhu krajiny blízko hraníc s Brazíliou a vlieva sa do mora na severovýchodnom pobreží. Deltu tvoria nespočetné zalesnené ostrovčeky. Na ich brehoch žije ľud Warao. Príslušníci tohto kmeňa cestujú predovšetkým na kanoe a živia sa rybolovom. Na dolnom toku rieky leží Ciudad Bolívar (predtým Angostura) - mesto, ktoré sa môže chváliť slávnou históriou, a ktoré si stále zachováva svoj koloniálny pôvab. Tu Simón Bolívar založil svoju základňu v poslednej fáze vojny za nezávislosť. Pred oslobodením od španielskej nadvlády bolo mesto dočasne hlavným mestom krajiny. Väčšina návštevníkov sa v Ciudad Bolívar zastaví cestou do Canaima. Toto mesto leží na rieke Río Carrao priamo pod miestom, kde rieka prechádza do siedmich nádherných vodopádov. Neďaleko je Salto Angel (Anjelský vodopád), najvyšší vodopád na svete (807 m, 16 x vyšší ako Niagarské vodopády). Cestou ďalej na juhovýchod prídete do nádhernej krajiny Gran Sabana známej svojimi tepuis (hory s plochými vrcholmi) a šimas (úseky džungle 350 m široké, obklopené strmými útesmi).

 

Andy - zelené hory Sierra Nevada de Mérida sú najsevernejším miestom And a ležia na severozápade Venezuely. Sú posiate malými dedinami, ktorých obyvatelia stále žijú tradičným spôsobom života. Hory sú križované chodníkmi, ktoré vytrvalým cestovateľom poskytnú ohromujúce vyhliadky na zasnežené vrcholky. Obľúbenou turistickou destináciou je priateľské mesto Mérida ležiace len 12 km od najvyššej hory Pico Bolívar.

Colonia Tovar - neobvyklé horské mesto leží v nadmorskej výške 1800 m a 60 km západne od Caracasu. Mesto bolo založené v roku 1843 skupinou 376 nemeckých osadníkov z Čierneho Lesa. Od ostatného sveta bolo izolované nielen vďaka nedostatku ciest, ale aj v dôsledku vnútorných zákonov, ktoré nepovoľovali sobáše mimo kolóniu. Osada si preto dlho udržiavala svoju pôvodnú kultúru, jazyk a architektúru. Až v 40. rokoch 20. storočia bola ako oficiálny jazyk uznaná španielčina a sobáše mimo kolónii boli povolené. Ku skutočnému zlomu došlo v roku 1963, kedy do kolónie bola vybudovaná cesta z Caracasu. Do kolónie pricestovali noví obyvatelia, ich celkový počet sa tak zvýšil z pôvodných 1300 na 6500. V súčasnosti je Colonia klasickou ukážkou turistického mestečka, malého kúsku Nemecka strateného vo venezuelských lesoch, ktoré cez víkendy priťahuje množstvo návštevníkov, ale počas týždňa je opustené. Z hlavného mesta sem sa dá podniknúť príjemný jednodňový výlet. Ak sa rozhodnete zostať cez noc, pribaľte si teplé oblečenie, pretože po západe slnka teplota prudko klesá. Pre cestu do Colonia Tovar využite caritto z Caracasu a prestúpte v El Junquitu (2 hodiny).

Roraima - stolová hora Roraima sa rozkladá medzi hranicami Venezuely, Guyany a Brazílie na rozlohe 280 km2. Je veľmi obľúbeným cieľom milovníkov trekingu a botaniky. Celá okružná cesta trvá päť dní, na posledné dva dni je zvykom prenajať si sprievodcu. Hoci cestu znepríjemňujú časté a výdatné zrážky, výstup na náhornú plošinu je fascinujúci a náhorná plošina pripomína mesačnú krajinu, ohromí vás čiernymi skalami, ružovými plážami a úžasným rastlinným životom.

Salto Aponguao - jeden z najkrajších a najfotografovanejších vodopádov v oblasti Gran Sabana a Salto Aponguao. Dostať sa k nemu je pomerne náročné, je potrebné vynaložiť trochu času a energie. Jeden zo spôsobov je opustiť diaľnicu, potom ísť asi 40 km po nevyasfaltovanej ceste, až dôjdete do indiánskej dediny Iboribó. Potom zaplatíte niekomu z miestnych, aby vás curiara (kanoe z vyhĺbeného kmeňa) previezol na druhý breh rieky Aponguao. Odtiaľ je to pol hodiny k vodopádom. Chodník vedúci k vodopádom je dobre značený. Druhou možnosťou je prenajať si loď, ktorá vás priamo k vodopádom dovezie a vrátiť sa pešo. Každopádne 105 metrov vysoký vodopád Salto je skutočne impozantný. V prírodných jazierkach sa môžete vykúpať. Neďaleko je táborisko, z ktorého sa ponúka úchvatný pohľad na vodopády aj okolitú krajinu.


Venezuela - Zdravotná starostlivosť
 
Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.

Venezuela - Bezpečnosť

Prírodné nebezpečenstvá: možné záplavy, periodické obdobia sucha. Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať okázalému obliekaniu a správaniu. Okradnutie a strata cestovného pasu sa hlási na Policía técnica judicial. Potvrdenie o nahlásení straty pasu je potrebné predložiť pri odchode z krajiny. Letiská sú vybavené najmodernejšou technikou na odhaľovanie omamných a psychotropných látok. Platí zásada, že každý je osobne zodpovedný za svoju batožinu. Postihy za pašovanie drog sú prísne. Pri cestách do Venezuely je potrebné brať do úvahy aj politickú situáciu v krajine, môžu sa vyskytovať násilné manifestácie.

Venezuela - Colné a devízové predpisy

Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, potraviny, rastliny, alkohol nad 3 l, cigarety (max. 3 kartóny na osobu). Finančnú hotovosť nad 10 000,- USD je nutné deklarovať na hranici. Pri vstupe do krajiny sa platí turistický poplatok 21 USD na osobu, ktorý nie je zahrnutý v cene letenky.

Venezuela - Víza a cestovné doklady

Pri turistických cestách do 90 dní postačuje občanom SR platný cestovný pas.

Venezuela - Mena

Bolívar (VEB). Kurz máj 2012: 1000,00 EUR = 5 579 423,09 VEB.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >