Detail štátu

Zimbabwe Zimbabwe - transparent

Ponúkame 4 ubytovacích kapacít za cenu 2 900 € - 5 230 €.

Zimbabwe - Popis

Zimbabwe, oficiálny názov Zimbabwianska republika (1964 - 1979, december 1979-1980 Rodézia, 1898/1901 - 1964 Južná Rodézia, jún - december 1979 Zimbabwe-Rodézia), je štát v Afrike. Republika Zimbabwe sa rozprestiera na južnej pologuli, vo vnútrozemí južnej Afriky. Hraničí s Mozambikom, Botswanou, Juhoafrickou republikou a Zambiou. Hlavným mestom je Harare. Zimbabwe možno vďaka jej obrovskej rozmanitosti trochu nadnesene nazvať \"svet v jednej krajine\". Medzi perly Zimbabwe sa radí hlavné mesto Harare, kde sa nachádza i národné múzeum Zimbabwe, ruiny tradičných kamenných stavieb, jazero Mutirikwi, národný park Matobos a Hwange, rieka Zambezi či vodopády Victoria Falls. Na území bývalej britskej kolónie (Južná Rodézia) belošská menšina v roku 1965 jednostranne vyhlásila nezávislosť. Skutočná samostatnosť sa však stala reálnou až v roku 1980. Názov štátu je bantuského pôvodu a znamená “kamenné stavby”. Tento názov má vzťah k hlavnému mestu niekdajšej ríše Monopotama. Zimbabwe má bohaté zdroje nerastných surovín (zlato, meď, chróm, nikel, cín, železo, azbest). Je tu v činnosti jediný africký hutnícky kombinát, s úplným výrobným programom. Elektrickú energiu zabezpečujú tepelné elektrárne na báze energetického hnedého uhlia a vodné elektrárne na Zambezi. Priemysel charakterizuje všestrannosť (hutníctvo, spracovanie kovov, textilný, potravinársky a chemický priemysel). Na mieste pôvodných subtropických saván pestujú tabak, kávu, bavlnu, citrusové ovocie a čaj hlavne na vývoz a kukuricu pre domácu spotrebu. Pre vyššie položené územia je charakteristický extenzívny chov hovädzieho dobytka. Obrovským tempom sa rozvíja cestovný ruch.

Zimbabwe -  Všeobecné informácie

Rozloha: 390 580 km2. Počet obyvateľov: 11 350 111. Hlavné mesto: Harare (počet obyvateľov:1,6 mil. (údaj z roku 2005)). Ďalšie dôležité mestá: Bulawayo, Victoria Falls, Mutare. Štátne zriadenie: parlamentná demokracia. Administratívne usporiadanie: 8 provincií a 2 mestá. Úradný jazyk: angličtina. Rasové a národnostné zloženie: Šonovia (71 %), Ndebelovia (16%), iní africkí černosi (11%), belosi (1,4%), iní (0,6 %). Náboženstvo: animistické (40%), protestantské (18%), africké kresťanské (14 %), rímskokatolícke (12%), iné (16%). Časový posun: +2 hodiny voči stredoeurópskemu času. Elektrifikácia: 220/240 V 50 Hz, trojbodová zástrčka. Je potrebné rátať s výpadkami, resp. aj žiadnym elektrickým prúdom.

V roku 1888 boli severná (dnešná Zambia) a južná Rodézia (územie dnešného Zimbabwe) oficiálne prehlásené za britskú sféru vplyvu. Úradný názov územia Rodézia bol prijatý v roku 1895 po anglickom obchodníkovi a majiteľovi baní Cecilovi Rhodesovi a do roku 1923 boli obe Rodézie pod správou Britskej juhoafrickej spoločnosti. Po zrušení práv Britskej juhoafrickej spoločnosti v roku 1923 bola južná Rodézia (Zimbabwe) formálne anektovaná ako súčasť britského koloniálneho impéria. Rodézska republika (predchádzajúci názov Zimbabwe) vznikla v roku 1965 jednostranným vyhlásením nezávislosti od Veľkej Británie zo strany vlády belošskej menšiny (organizovaná v Rodézskom fronte RF). Uplatňovanie rasovo-segregačnej politiky apartheidu však narážalo na silný odpor svetového spoločenstva, ktoré zaviedlo voči krajine ekonomické sankcie. V roku 1979 bola vo Veľkej Británii podpísaná zástupcami odboja a RF tzv. Lancasterská ústava, ktorá umožnila vznik vlády černošskej väčšiny. Vo voľbách, ktoré sa uskutočnili v roku 1980 zvíťazila ZANU-PF (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front). Prvým prezidentom sa stal K. Banana, R. Mugabe bol postavený do čela vlády. Prezidentom sa stal v roku 1987.

V súvislosti s katastrofálnymi sociálno-ekonomickými podmienkami, ktoré majú dopad na nedostatočné fungovanie služieb vrátane bankového sektoru a systému zdravotnej starostlivosti, ZÚ neodporúča realizovať individuálnu turistiku do Zimbabwe. V prípade služobných ciest a organizovanej turistiky ZÚ upozorňuje na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe a odporúča prísne dodržiavanie hygienických návykov, vyhýbanie sa priamemu dotykového kontaktu s miestnym obyvateľstvom a pitiu kontaminovanej vody. Z dôvodu kolapsu zdravotného systému ZÚ zároveň upozorňuje na zvýšený výskyt malárie.

Zimbabwe ako turistická destinácia je vzhľadom na negatívny obraz prezentovaný vo svetových masmédiách kvôli politickému útlaku v krajine za nespravodlivo opustené a považované za nie príliš atraktívne. Safari v Zimbabwe spolu s návštevou kúzelných Viktóriiných vodopádov sa však vyrovná zážitkom z akejkoľvek inej africkej krajiny. Ubytovacie kapacity a služby v turistických lokalitách sú väčšinou na veľmi dobrej úrovni a uspokoja aj náročnejších cestovateľov. Okrem toho sú ceny turistických atrakcií a ubytovacích zariadení dnes veľmi prijateľné a pomerne nízke v porovnaní napr. so susednou JAR a turistické lokality nie sú preľudnené. Viktóriine vodopády (v miestnom jazyku Mosi-oa-Tunya – Dym ktorý hrmí) pri rovnomennom mestečku Victoria Falls spolu s jazerom Kariba sú pravdepodobne najnavštevovanejšou atrakciou Zimbabwe. V krajine je mimoriadne vysoká inflácia a zimbabwiansky dolár nemá takmer žiadnu hodnotu. Cudzinci v Zimbabwe môžu platiť za ubytovanie len v medzinárodnej mene, uprednostňuje sa americký dolár alebo juhoafrický rand. Ceny sú uvádzané v zimbabwianskych dolároch, ale obchodníci sú pripravení ceny hneď prepočítať podľa platného kurzu. V každom prípade je nutné vyvarovať sa výmeny peňazí na ulici, ktoré býva vždy niekoľkonásobne nevýhodné. V krajine je možná aj vecná výmena, napr. pri nákupe afrických suvenírov možno obchodníkom ponúknuť na výmenu krajšie aj používané tričko, topánky, tenisky alebo iné predmety.

Zimbabwe -  Počasie

Podnebie subtropické na väčšine územia vrátane hlavného mesta Harare a ďalších veľkých miest (náhorná plošina), tropické v nížinách. Obdobie dažďov november – apríl. Najteplejší mesiac v roku je október. V mesiacoch október - marec možnosť výskytu horúčav nad 33 °C, v nížinách nad 40 °C. V mesiacoch júl - august pomerne chladno na náhornej plošine, cez deň 15-20 °C, v noci 5-10 °C. V Harare možné zdravotné ťažkosti spôsobené veľmi nízkym tlakom vzduchu, v lete znásobené horúčavami. Najvhodnejšia doba na cestovanie je v mesiacoch apríl až október.

Zimbabwe - Gastronómia

Zimbabwe pojíma mnohokultúrnu spoločnosť, ktorá obľubuje špeciality miestnej, ale aj medzinárodnej kuchyne. Pohostenie v reštauráciách je pomerne lacné a predstavuje populárnu formu trávenia voľného času. Miestne špeciality: Sadza (kukuričná kaša) sa podáva s mäsom a hustou omáčkou. Polievka Nhedzi sa pripravuje z divokých húb. K vyhláseným pochúťkam patria i pštrosie mäso či chvost krokodíla. Miestne nápoje: Najčastejším alkoholickým nápojom je pivo (whawka). V hoteloch sú k dostaniu i dovozové značky vín a destilátov.

Zimbabwe - Turistické strediská

  • Harare
  • Bulawayo
  • Matobo Národný park
  • Viktoriine vodopády
  • Great Zimbabwe National Monument
  • Mana Pools Národný park
  • Nyanga Národný park

Bulawayo - podobne ako Harare je jednou z turistických zástaviek. Mesto je sídlom Národného muzea s cennými geologickými, botanickými, zoologickými, kulturnými a historickými zbierkami.

Hlavné mesto Harare - známe takisto ako Salisbury, je dnes rozmanitým mestom plým parkov, záhrad, bulvárov a modernej architektúry. Na nákupy môžete navštíviť niekoľko nákupných galérií alebo trhovisko (Mbare Markets), ktoré sú pre cestovateľa plné prekvapení. V období apríl až október ponúka Harare ako zaujímavé mesto k návšteve trh s tabakom.

Ruiny Veľkého Zimbabwe – zrúcaniny sídla Veľké Zimbabwe. Slovo Zimbabwe v preklade znamená „Dom z kameňa“ a dlhé storočia to bolo pomenované starovekých kamenných ruin. Nachádza sa na juhovýchode Zimbabwe asi 30 km od mesta Masvigo. Ide o dve oblasti uzavrené do kamenných ruin. Tieto steny sú 6 metrov široké a 12 metrov vysoké a sú postavené bez použitia malty. Ide o najvýznamnejšiu pamiatku ľudského osídlenia na území južnej Afriky. V dobe najväčšej slávy malo mesto 10 000 tisíc obyvateľov a bolo postavené na mieste z dôvodov priaznivých klimatických podmienok a zároveň pre vhodné a dobré podmienky pre pestovanie plodín.

Viktóriine vodopády - nachádzajú sa na rieke Zambezi. V tomto mieste riekou preteká každou minútou 545 miliónov litrov vody, ktorá padá do hĺbky 100 metrov. Oblak pary a kvapiek vody vo vzduchu dosahuje výšku až 500 metrov a je vidieť zo vzdialenosti 30 kilometrov. V okolí vodopádu nájdete mnoho spôsobov ako si tento div prírody prehliadnúť. Ponúka sa ako pešia prechádzka okolo vodopádu, vrátane priechodu takzvaným pralesom vodopádov, prehliadky loďami k vodopádu tak i prelety nad krajinou v helikoptére. Pokiaľ túžite po divokej prírode tak v blízkosti vodopádov sa nachádza Národný park Zambezi. Ďalšiou zaujmavosťou v blízkom okolí je krokodília farma, ktorá tak isto stojí k vzhliadnutiu.

Zimbabwe - Zdravotná starostlivosť

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je veľmi nízka. V prípade potreby sa odporúča kontaktovať dve súkromné kliniky v Harare (Avenues Clinics, St. Anne´s Hospital). Za lekárske ošetrenie sa platí vopred. V krajine existuje mobilná zdravotnícka služba rýchlej pomoci (MARS), kde pôsobí kvalifikovaný personál. Odporúča sa poistenie pre zahraničie, ale mnohé zdravotnícke zariadenia vyžadujú platbu v hotovosti. Platby za poskytnuté zdravotnícke služby a lieky sú vysoké, avšak v hlavnom meste a v Bulawayu dosahujú štandard európskych krajín. Vzhľadom na nedostatok liekov v krajine odporúčame v prípade potreby vlastnú zásobu liekov.
Očkovania pri vstupe do krajiny nie sú predpísané. Záznam v Medzinárodnom očkovacom preukaze sa vyžaduje iba v prípadoch príchodu z krajiny s výskytom žltej zimnice. Odporúča sa zaočkovanie proti hepatitíde A a týfusu. Očkovanie proti detskej obrne sa odporúča v prípade ciest do vidieckych oblastí a v prípade kontaktov s miestnym vidieckym obyvateľstvom. Existuje vysoké riziko nákazy maláriou. Najmenší výskyt malárie je v hlavnom meste Harare a v Bulawayu. V období dažďov možno na maláriu ochorieť aj v oblasti Victoria Falls, Matopos, vrátane horských masívov Nyanga a Chimanimani. Celoročné riziko nakazenia je v nížinách krajiny, v údoliach riek Zambezi a Limpopo, v rekreačných zónach Kariba a Gonarezhu. Cestovateľom zdržujúcim sa krátkodobo v krajine sa odporúča prevencia chemickou profylaxiou (užívanie antimalarík) a v rizikových oblastiach treba používať malarické siete a spreje proti komárom. Vo vidieckych oblastiach je možnosť nainfikovania sa cholerou, avšak len pri priamom styku s vidieckym obyvateľstvom. Odporúča sa dodržiavať prísne zásady osobnej hygieny a nekupovať potravinárske výrobky na vidieku. V turistických centrách a vo veľkých mestách je riziko nákazy prakticky nulové. Neodporúča sa kúpať, umývať a piť vodu z jazier, riek a vodných nádrží kvôli vysokému riziku nákazy bilharziou. Ak sa priamemu styku so sladkou vodou z prírodných vodných plôch nemôžete vyhnúť napr. pri vodných športoch (kanoe a rafting), dbajte o dôkladné osušenie. Podľa štatistík v krajine je asi 35 % obyvateľstva postihnutých vírusom HIV/AIDS. Voda z kohútikov v Zimbawe je pitná, vo vidieckych oblastiach však odporúčame vyvarovať sa pitia priamo z vodovodov.

Zimbabwe - Bezpečnosť

Potrebné je dávať pozor na prepady áut na križovatkách (aj pri ceste taxíkom), obmedziť pohyb v nočných hodinách, neodporúča sa praktizovať individuálnu turistiku vo vidieckych oblastiach. Relatívne bezproblémová situácia je v turistických rezortoch, ako i v hlavnom meste, odhliadnuc od politickej i ekonomickej krizy. V súvislosti s katastrofálnymi sociálno-ekonomickými podmienkami, ktoré majú dopad na nedostatočné fungovanie služieb vrátane bankového sektoru a systému zdravotnej starostlivosti, neodporúčame realizovať individuálnu turistiku do Zimbabwe. V prípade služobných ciest a organizovanej turistiky upozorňujeme na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe, odporúča sa prísne dodržiavanie hygienických návykov, vyhýbanie sa priamemu dotykovému kontaktu s miestnym obyvateľstvom a pitiu kontaminovanej vody. Z dôvodu kolapsu zdravotného systému upozorňujeme na zvýšený výskyt malárie. Riziká chorôb a nákaz so zdravotne závažnými zdravotnými dôsledkami: JAR, Botswana a Svazijsko patria ku krajinám s najvyšším počtom výskytu HIV/AIDS nielen v regionálnom meradle, ale aj vo svete. V regióne Južnej Afriky je výskyt malarických ochorení v nižšie položených oblastiach (provincia Limpopo, hranice s JAR so Svazijskom, Zimbabwe a Mozambikom, ďalej v Zambii, Angole, na Madagaskare a Mauríciu), progresívny výskyt tuberkulózy a bilharzia v oblastiach so stojatými vodami (umelé sladkovodné priehrady s bahnitým dnom). Pri cestovaní do oblastí s vysokým výskytom malárie odporúčame zakúpiť si lokálne vyrábané antimalariká priamo v mieste pobytu, ktoré sú cielené na typ malárie vyskytujúci sa v uvedenej oblasti. Upozorňujeme na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe, ktorá sa vzhľadom na nedostatočnú lekársku pomoc začala šíriť aj do JAR.

Zimbabwe - Víza a cestovné doklady

Platný cestovný pas s minimálnou platnosťou ďalších 6 mesiacov od dátumu vydania víz. Držitelia slovenských pasov potrebujú na cestu do Zimbabwe platné vízum, ktoré možno získať napr. na veľvyslanectve Zimbabwe vo Viedni alebo Berlíne. Veľvyslanectvo Veľkej Británie v Bratislave alebo inde vo svete už nevydáva víza pre Zimbabwe, keďže toto už nie je členom Commonwealthu. Pri pobyte v Zimbabwe dlhšom ako 30 dní musí cestovateľ tri dni po príchode do krajiny požiadať o pobytové vízum na Imigračnom úrade v Harare. Pri odchode z krajiny cez medzinárodné letisko v Harare sa platí letiskový poplatok 20.- USD, ktorý nie je zahrnutý v cene letenky. Ak turista plánuje zimbabwianske územie opustiť len na niekoľko hodín a vzápätí sa vrátiť (najmä prehliadka Viktóriiných vodopádov aj zo zambijskej strany), musí mať platné zimbabwianske vízum na 2 až viac vstupov.

Zimbabwe - Colné a devízové predpisy

Colné obmedzenia sa vzťahujú iba na dovoz tabakových výrobkov (400 ks cigariet) a alkoholických nápojov (2 fľaše). Limitovaný je dovoz a vývoz miestnej meny a väčšie videokamery musia byť deklarované po vstupe do krajiny.

Zimbabwe - Mena

Zimbabwejský dolár (ZWD) = 100 centov. Bankovky sú hodnotách 100, 50, 20, 10, 5 a 2 ZWD. Mince sú v hodnotách 5, 2 a 1 ZWD, 50, 20, 10, 5 a 1 cent. Odporúčame platiť len v USD, Eurách, librách či juhoafrických randoch a nepoužívať platobné karty. Je dobré sa pred cestou vybaviť bankovkami nižšej nominálnej hodnoty. Kurz máj 2012: 1 000,00 EUR = 516 907 270 000 000,00 ZWD.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >